Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Kategoria: Akumulatorki / Baterie / Ładowarki
  • Przetwornica sinus 24VDC-230VAC z funkcją ładowania
    Witam.
    Chciałbym zaprezentować przetwornicę z funkcją ładowania którą zbudowałem rok temu. Jest to przetwornica która generuje na wyjściu przebieg sinusoidalny.
    Parametry przetwornicy:
    Napięcie zasilania 24V DC
    Prąd biegu jałowego 900mA
    Napięcie wyjściowe 220V AC Sinus
    Prąd wyjściowy 5A
    moc wyjściowa 1000W
    Parametry prostownika
    Napięcie ładowania 27,6V akumulator żelowy
    Napięcie ładowania 28,8V akumulator kwasowy
    Max prąd wyjściowy prostownika 10A
    Ograniczenie prądu w końcowej fazie ładowania 100mA
    Zabezpieczenia wejścia przed błędnym podłączeniem do akumulatora bezpiecznik automatyczny i alarm dźwiękowy.
    Zabezpieczenie przed z byt niskim i za wysokim napięciem zasilania DC
    Zabezpieczenie elektroniczne wyjścia wyłączenie przetwornicy i alarm dźwiękowy + bezpiecznik automatyczny
    Zabezpieczenie przed przeciążeniem po 30 sekundach następuje alarm dźwiękowy i wyłączenie przetwornicy
    Zabezpieczenie termiczne
    Obudowa i front panel zaprojektowane przeze mnie, wykonane przez gości którzy się tym zajmują.
    Wyświetlacz informujący o wielkości napięcia, prądu, mocy i wyprodukowanych kWh
    Diodowy Wskaźnik stanu naładowania baterii
    Trafo główne pochodzi z uszkodzonego ups-a Firmy APC
    Płytki rysowane flamastrem takie było założenie. Prostownik to znany lelek po odpowiednich przeróbkach, zaś sama przetwornica do dzieło moje i kolegi który specjalizuje się w programowaniu mikro kontrolerów. Dwa wentylatory od komputera z termistorem dzięki któremu wentylatory nie pracują pełna parą kiedy nie potrzeba.
    Schematów nie zamieszczam bo kolega sobie tego nie życzy, w końcu to wspólne dzieło :D Urządzenie spisuje się bardzo dobrze nie przegrzewa się nawet przy ciągłym i maksymalnym obciążeniu. Zapraszam do oceniania i oglądania zdjęć.
    Przetwornica sinus 24VDC-230VAC z funkcją ładowania Przetwornica sinus 24VDC-230VAC z funkcją ładowania Przetwornica sinus 24VDC-230VAC z funkcją ładowania Przetwornica sinus 24VDC-230VAC z funkcją ładowania Przetwornica sinus 24VDC-230VAC z funkcją ładowania Przetwornica sinus 24VDC-230VAC z funkcją ładowania Przetwornica sinus 24VDC-230VAC z funkcją ładowania Przetwornica sinus 24VDC-230VAC z funkcją ładowania Przetwornica sinus 24VDC-230VAC z funkcją ładowania Przetwornica sinus 24VDC-230VAC z funkcją ładowania Przetwornica sinus 24VDC-230VAC z funkcją ładowania Przetwornica sinus 24VDC-230VAC z funkcją ładowania Przetwornica sinus 24VDC-230VAC z funkcją ładowania Przetwornica sinus 24VDC-230VAC z funkcją ładowania Przetwornica sinus 24VDC-230VAC z funkcją ładowania Przetwornica sinus 24VDC-230VAC z funkcją ładowania Przetwornica sinus 24VDC-230VAC z funkcją ładowania Przetwornica sinus 24VDC-230VAC z funkcją ładowania
    Przetwornica sinus 24VDC-230VAC z funkcją ładowaniaDSC_0222 (..py).JPG Download (507.67 kB) Przetwornica sinus 24VDC-230VAC z funkcją ładowaniaDSC_0173 (..py).JPG Download (532.64 kB) Przetwornica sinus 24VDC-230VAC z funkcją ładowaniaDSC_0166 (..py).JPG Download (616.24 kB) Przetwornica sinus 24VDC-230VAC z funkcją ładowaniaDSC_0157 (..py).JPG Download (528.29 kB) Przetwornica sinus 24VDC-230VAC z funkcją ładowaniaDSC_0052 (..py).JPG Download (478.26 kB) Przetwornica sinus 24VDC-230VAC z funkcją ładowaniaDSC_0072 (..py).JPG Download (542.43 kB) Przetwornica sinus 24VDC-230VAC z funkcją ładowaniaDSC_0055 (..py).JPG Download (551.37 kB) Przetwornica sinus 24VDC-230VAC z funkcją ładowaniaDSC_0029 (..py).JPG Download (449.56 kB) Przetwornica sinus 24VDC-230VAC z funkcją ładowaniaDSC_0027 (..py).JPG Download (439.38 kB) Przetwornica sinus 24VDC-230VAC z funkcją ładowaniaDSC_0047 (..py).JPG Download (457.49 kB)

• #2 26 Gru 2016 00:36
    KJ
    Poziom 31  

Trzeba przyznać że wykonanie całkiem przyzwoite. Wreszcie coś ciekawego. Te płytki są naprawdę rysowane flamastrem czy jednak termotransfer? Na zdjęciach przed trawieniem wygląda jak toner zakolorowany flamastrem w niektórych miejscach. Jeżeli faktycznie ręczna robota to podziwiam - wyglądają bardzo bardzo dobrze, jedyne do czego można się czepić to ta cyna - strasznie jej dużo na ścieżkach. Sinus na wyjściu bardzo ładny - lepszy niż u mnie w sieci ;). przebieg pod obciążeniem czy "na luzie"? Ciekawi mnie jak wygląda pod obciążeniem jakimś "wrednym" odbiornikiem typu chiński zasilacz komputerowy bez PFC ;)

• #3 26 Gru 2016 01:26
    Lukasz02
    Poziom 12  

Witam. Na podstawie opisu wnioskuję, że jest to mostek H sterujący transformator 24-230VAC. Napisz coś o układzie sterowania bramek i jaki zastosowałeś mikrokontroler.

• #4 26 Gru 2016 10:17
    R-MIK
    Poziom 34  

Na 99,999999% AtMega8/88/168/328, bo 28 nóżek, kwarc do 9 i 10 (nie wiem po co, według mnie do ups wystarczyłby wbudowany generator RC), 1 do Vcc, zasilania i masy 7, 8 ,22.

• #6 26 Gru 2016 10:54
    squeze
    Poziom 12  

Możesz coś więcej o topologi napisać, jak kolega wyżej napisał wygląda na pełny mostek.
    Sinus generowany jest z SPWM? Tablica z wartościami wypełnienia jest stała czy wyliczana w zależności od obciążenia?

• #7 26 Gru 2016 11:56
    lechoo
    Poziom 39  

Kawał dobrej roboty. Szkoda tylko, że użyłeś klasycznego ciężkiego transformatora sieciowego zamiast przetwarzania DC/DC. Ładowanie dodatkowym prostownikiem też "oldskulowe" - w UPS-ie z którego pozyskałeś transformator odbywało się to z wykorzystaniem mostka falownika, który wtedy działał jako boost podbijający napięcie do ładowania akumulatorów.

• #8 26 Gru 2016 12:45
    zbyszekdymny
    Poziom 10  

Witam
    Na 100% są rysowane ręcznie pod linijkę flamastrem. Moja metoda to rysowanie na kartce potem przyklejanie kartki taśmą po bokach do laminatu i punktowanie, następnie zdejmuje kartkę wiercę otwory i rysuje wszystko z kartki pod linijkę. Metoda staroświecka i prymitywna ale mnie się to podoba. Proszę zwrócić uwagę że ścieżki są po obydwu stronach laminatu. Cyny jest sporo bo płyną tam niemałe prądy. Dodatkowo z jednej strony zatopione w cynie są na całej szerokości szerokich ścieżek druty 2,5mm2. Przebieg na luzie, ale pod obciążeniem jest niewiele gorszy. Zamieszczę filmik jak to wszystko się spisuje na żywo.
    Przetwornica sinus 24VDC-230VAC z funkcją ładowania
    Lukasz02 Masz rację Jest to mostek H sterujący transformator ale 13-230VAC. Do sterowania bramkami mosfetów zostały użyte drivery ir2110 mikrokontroler to PIC18F2331
    winio42 Na upartego schematy mogę zamieścić, myślę ze przekonam kolegę :| A co do działania to zapewniam Cię że działa i to całkiem nieźle. Zamieszczę filmik będzie wszystko dobrze widać. Jeżeli chcesz zbudować przetwornicę to nie jest konieczny mikrokontroler. Jest schemat na ruskich stronach takiego ustrojstwa i powiem że działa to dość fajnie. Mam to poskładane na płytce uniwersalnej, ale teraz nie mam czasu żeby to dopracować Może latem przysiądę nad tym.
    Przetwornica sinus 24VDC-230VAC z funkcją ładowania

• #9 26 Gru 2016 13:04
    zbyszekdymny
    Poziom 10  

Dzięki lechoo Może kiedyś zdecyduję się na coś lżejszego, ale jeszcze nie teraz Brak czasu i może za mało doświadczenia. Nasze ustrojstwo zostało poskładane z tego co się poniewierało po warsztacie. Poza mikrokontrolerem, driverami, wyświetlaczem i obudową resztę elementów miałem w swoich zasobach.
    Pozdrawiam

Dodano po 1 [minuty]:

Tak dokładnie mówię o Евдокимов А.В Troszkę wymaga to dopracowania ale muszę przyznać że działa dość dobrze

• #10 26 Gru 2016 13:19
    Lukasz02
    Poziom 12  

Widzę, że płytka z częścią mocy zaprojektowana jest całkiem poprawnie. Co ważne w takich układach, bateria kondensatorów zapewne low ESR umieszczona jest blisko mostka. Jaką częstotliwość w waszym układzie ma nośna? Czy zastosowaliście filtr LC przed transformatorem? Kiedyś zastanawiałem się czy sama indukcyjność rozproszenia transformatora sieciowego wystarczyłaby aby poprawnie "wyłuskać sinus" tzn. odfiltrować nośną.

• #11 26 Gru 2016 14:22
    lechoo
    Poziom 39  

Lukasz02 napisał:
    Kiedyś zastanawiałem się czy sama indukcyjność rozproszenia transformatora sieciowego wystarczyłaby aby poprawnie "wyłuskać sinus" tzn. odfiltrować nośną.

Nie są potrzebne dodatkowe filtry między falownikiem a transformatorem, indukcyjność rozproszenia jest wystarczająca. Producenci UPS-ów montują jedynie kondensator równolegle z uzwojeniem 230V.
    Na tym filmiku sprawdzałem przetwornicę z UPS-a EVER, działającą tak samo jak ta zbudowana przez autora wątku:
    https://www.youtube.com/watch?v=b_GwJQTWow8

• #12 26 Gru 2016 16:12
    eurotips
    Poziom 31  

W projekcie z RadioKota wzorcem sinusa jest aproksymowany przebieg z generatora wykonanego na bramkach logicznych, przeglądając ten wątek bardziej szczegółowo trafimy na modyfikację polegającą na zastosowaniu w roli wzorca sinusa popularnego układu ICL8038.
    Jak to w tym projekcie jest zrealizowane ?

• #13 26 Gru 2016 20:38
    M. S.
    Poziom 34  

Cytat:
    Na upartego schematy mogę zamieścić, myślę ze przekonam kolegę

Czekam z niecierpliwością. Może być bez programu na uC.
    Gdzie w tym układzie realizowane są czasy martwe?

P. S.
    Sam chciałabym zbudować coś takiego ale moje doświadczenie w elektronice "siłowej" jest niewielkie. Z tego powodu każdy schemat (spojrzenie na ten problem) jest dla mnie cenne.

• #14 26 Gru 2016 22:34
    zbyszekdymny
    Poziom 10  

Tak jak pisałem wcześniej udało mi się znaleźć chwilę żeby nagrać filmik jak urządzenie spisuje się pod różnymi obciążeniami. Co prawda nie jest powalającej jakości ale już coś tam widać. Schemacik zamieszczę po zgodzie kolegi który niestety wybył za granice, ale spokojnie mam z nim kontakt więc już wkrótce będzie i schemat.

Dodano po 19 [minuty]:

Coś się zdjęcia chyba nie załadowały może przez to że mam dziś kiepski internet.
    Wstawiłem ma youtube przekonwertowane w kiepską jakość żeby zmniejszyć rozmiar pliku. Zobaczymy jutro może się poprawi to zamieszczę w lepszej jakości.
    https://www.youtube.com/watch?v=4bOZZLV-1ts&feature=youtu.be
    https://www.youtube.com/watch?v=439xXBh4UN4&feature=youtu.be

Dodano po 48 [minuty]:

Tak jest filtr LC ale za transformatorem podpatrzyło się tu i tam, za czasy martwe odpowiadają drivery IR2110 Udało mi się zamieścić filmiki w lepszej jakości
    https://www.youtube.com/watch?v=Hr9d9oBFuok
    https://www.youtube.com/watch?v=2NlDNHyzLnU

• #15 26 Gru 2016 23:13
    sunlle
    Poziom 8  

Przetwornica zgrabna, trzeba przyznać. Gratulacje. Ja może jeszcze powtórzę zapytanie o częstotliwość PWMa :) I czy na pewno IR2110 zapewniają odpowiednie deadtime'y?

• #16 27 Gru 2016 00:34
    Lukasz02
    Poziom 12  

Wyjścia układu IR2110 mają wydajność prądową 2A, czy to wystarcza aby naładować bramki czterech mosfetów w odpowiednio krótkim czasie? Ciekawi mnie także, czy ta przetwornica dałaby radę uruchomić lodówkę?

• #17 27 Gru 2016 22:11
    zbyszekdymny
    Poziom 10  

Dzięki sunlle :) Częstotliwość PWM to 25kHz Zapewniam że IR2110 zapewniają odpowiednie czasy martwe, ponieważ podobny układ mostka z tego typu mosfetami i taką ich ilością a nawet większą jest zastosowany w fabrycznym urządzeniu. Jak wcześniej pisałem podglądało się to i tamto. Sporo różnych UPS-ów się walało po złomach to wyciągało się to co było ciekawe i się analizowało jak to jest zbudowane.
    Jak na razie przetwornica pracuje już praktycznie rok jest męczona dość intensywnie różnymi rodzajami obciążeń Indukcyjne, rezystancyjne, pojemnościowe i mieszane i jak na razie nic nie padło.

Dodano po 10 [minuty]:

Lukasz02
    Jeżeli jest w stanie przeładować 6 bramek tego typu mosfetów bo właśnie z takiego ups-a mam wydłubane te mosfety, to tym bardziej nie będzie miał problemu z 4 sztukami :) Zarówno duża lodówka INDESIT 180cm wys. jak i stary BOSCH rusza bez problemu na tej przetwornicy i to nawet z 500W obciążeniem w postaci suszarki do włosów. Jak będzie trzeba to nagram i wrzucę filmik.
    Pozdrawiam

• #18 27 Gru 2016 23:39
    Lukasz02
    Poziom 12  

Hmm ciekawe, a jakie to mosfety? Być może mają bardzo mały ładunek bramki. Jaką wartość mają rezystory bramkowe? Jaka jest sprawność przetwornicy? W jaki sposób został zrealizowany pomiar mocy? Jest mierzona na wejściu moc prądu stałego czy może na wyjściu przemiennego?

• #19 28 Gru 2016 11:19
    komatssu
    Poziom 27  

Mi się wydaje, a przynajmniej tak wynika ze zdjęć, że za pomiar mocy odpowiada gotowy fabryczny moduł z wyświetlaczem.

• #20 28 Gru 2016 17:18
    zbyszekdymny
    Poziom 10  

Mosfety to IRFP3306 Zerknij w notę katalogową Rezystory bramkowe to 4,7Ω Sprawność przetwornicy to jakieś 85% tak wyszło z pomiarów. Pomiar mocy jest realizowany na wyjściu prądu przemiennego za pomocą fajnego, chińskiego ustrojstwa, jakim jest właśnie miernik, który mierzy, moc, prąd , napięcie i kWh. Można to zakupić za na znanym portalu aukcyjnym. Jedyne co mnie drażni w tym mierniku to wieśniackie niebieskie podświetlenie. Musze chyba pomyśleć o zmianie koloru diodek go podświetlających, choć łatwo nie będzie bo te diody są tak jak by zatopione w płytkę światło przewodzącą za wyświetlaczem.

Dodano po 3 [minuty]:

komatssu Bardzo dobrze Ci się wydaje Jest to właśnie ten wieśniacki niebieski wyświetlacz pochodzący z chin. Mimo paskudnego milicyjnego koloru jest to fajny tablicowy mierniczek :wink:

• #21 28 Gru 2016 19:48
    komatssu
    Poziom 27  

Może da się przynajmniej zmniejszyć intensywność jego świecenia?

• #22 28 Gru 2016 20:43
    zbyszekdymny
    Poziom 10  

Jest tylko jeden przycisk który włącza i wyłącza podświetlenie, kasuje naliczone Wh,kWh. Najprostszy sposób to włączyć w szereg z diodą LED rezystor i to wszystko. Ale wątpię czy to zmieni cokolwiek, bo na tego typu wyświetlaczach kiepsko widać z niebieskim podświetleniem, a już o odczytaniu czegokolwiek pod kątem to mowy niema. Jak wyłączy się podświetlenie jest czytelny praktycznie z każdego kąta. Myślę ze kolor biały lub pomarańczowy rozwiązał by problem.

• #23 28 Gru 2016 23:00
    eurotips
    Poziom 31  

Nie ruszaj oryginalnych diód tylko zrób nowe nacięcia w tym plastiku pod nowe diody.
    Może się okazać że niebieskie się przydadzą jeszcze, tylko wystarczy ograniczyć im prąd i z pomarańczy bursztynek ładny ci zrobią.
    Najgorsze są te z niebieskim podświetleniem i białymi znakami, bez podświetlenia praktycznie są nieczytelne.

• #24 29 Gru 2016 13:21
    belfegor1988
    Poziom 15  

Witam, chylę czoła. Ile prądu ciągnie luzem na bateriach oczywiście? Dało by radę przerobić na wersję 12V? Pozdrawiam.

• #25 29 Gru 2016 14:31
    R-MIK
    Poziom 34  

eurotips napisał:

Najgorsze są te z niebieskim podświetleniem i białymi znakami, bez podświetlenia praktycznie są nieczytelne.

Negatywowe nie są wyświetlaczami refleksyjnymi dla tego (jak w monitorże/telewyzorze LCD, TFT) praktycznie nic nie widać bez podświetlenia. W zasilaniu rezerwowym stosowałem wyświetlacze refleksyjne, podświetlenie było załączane przyciskiem. W nowszych konstrukcjach używałem wyświetlaczy zużywających na podświetlenie 20..30mA a nie 300..500. Podświetlenie świeciło pełną parą przy zasilaniu sieciowym, przygasało przy bateryjnym (PWM) aby po pewnym czasie zgasnąć całkowicie. Przyciskiem można było włączyć podświetlanie na 60 sekund.
    W konstrukcjach ze starym typem wyświetlacza (nadal ciężko o wyświetlacz refleksyjny 2x40 znaków z małym poborem prądu podświetlenia) używałem źródła prądowego (+8..15V przed stabilizatorem 5V/3,3V) do zasilania podświetlenia. Dzięki temu nie obciążałem niepotrzebnie stabilizatora zasilającego MPU, bo gdy używa się stabilizatora impulsowego 3V3 500mA, a podświetlenie zużywa prawie tyle samo, to brakuje prądu dla wyświetlacza.
    .

• #26 29 Gru 2016 17:30
    zbyszekdymny
    Poziom 10  

eurotips szczerze to o tym nie pomyślałem, ale chyba trzeba będzie pokombinować
    ale to chyba już po nowym roku jak będzie chwilka

Dodano po 8 [minuty]:

belfegor1988 prąd biegu jałowego tej przetwornicy to 900mA czyli na pusto bez obciążenia z baterii. Na 12V tez się da, ale to wymagało by to zmiany trafa na niższe napięcie Teraz jest 13-230V więc dla zasilania 12V musiał by dać 6,5-230V Trzeba by zmienić klucze na mocniejsze prądowo jeżeli byś chciał osiągnąć tą samą moc wyjściową, czyli te 1000W i kilka drobnych zmian w zasilaniu sterownika. Ale liczyć się by trzeba było z tym ze przy zasilaniu z 12V pobór prądu przy obciążeniu był by 2x większy wiadomo z jakieś zasady.

• #27 29 Gru 2016 19:02
    squeze
    Poziom 12  

Robienie inwertera z taką mocą z 12V jest trudniejsze i droższe jak autor wspomniał prądy 2x większe a i tak już nie mało jest by wydusić 1kW na 230V, niepotrzebnie by to komplikowało, poza tym pobierać 100A z 12V to też z byle czego nie pociągnie :) dlatego im większa moc na wyjściu tym lepiej dawać większe napięcie na wejściu.

• #28 29 Gru 2016 20:21
    R-MIK
    Poziom 34  

zbyszekdymny napisał:
    (...) mikrokontroler to PIC18F2331

Patrząc od strony ścieżek łatwo je pomylić, zwłaszcza jak nie wiadomi o jaką rodzinę układów chodzi. Niestety czasy TTLów minęły i nie znam na pamięć rozkładu wyprowadzeń najpopularniejszych układów dostępnych na rynku.

• #29 30 Gru 2016 14:04
    Przemo1268
    Poziom 19  

W jaki sposób zrealizowałeś zabezpieczenie przeciwzwarciowe falownika? Jak zrealizowałeś stabilizację napięcia na wyjściu? Jak mierzysz napięcie wyjściowe? Nie chodzi mi o ten niebieski miernik tylko o pomiary dla przetwornicy do realizacji algorytmów zabezpieczeń i stabilizacji. Przetwornica ma funkcję softstartu? Kawał dobrej roboty w to włożyliście. Konstrukcja takiej przetwornicy nie jest zadaniem łatwym.

• #30 31 Gru 2016 22:04
    zbyszekdymny
    Poziom 10  

Zabezpieczenie przeciwzwarciowe i przeciążeniowe zrealizowanie jest poprzez pomiar spadku napięcia na boczniku który jest na zasilaniu falownika, do tego wzmacniacz operacyjny i wzmocniony sygnał podawany jest na mikrokontroler.
    Stabilizacja to nic innego jak zwyczajne sprzężenie zwrotne. Jest osobne uzwojenie na trafie 24V do ładowania akumulatora i ono zostało wykorzystane. Wyprostowane i rezystorowym dzielnikiem napięcia obniżone i podane na mikrokontroler.
    Tak przetwornica ma softstart.

Szukaj w 4mln produktów
Przeglądaj produkty