Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Kategoria: Akumulatorki / Baterie / Ładowarki

[Simulink] - Linearyzacja silnika indukcyjnego

Kamilpl123 26 Gru 2016 11:17
  • #1 26 Gru 2016 11:17
    Kamilpl123
    Poziom 14  

Witam,
    mam za zadania wykonać linearyzację dowolnego modelu silnika indukcyjnego w programie Simulink. Jednak nie do końca wiem jak ułożyć bloczki, tak abym miał najprostszy schemat układu. Najprostszy mam na myśli samą sieć zasilająca oraz maszynę asynchroniczną. Tak abym mógł odczytać wartości momentu elektromagnetycznego, oraz prędkości oborotowej, którą chciałbym zadawać. Czy jest szansa zrobić coś takiego? Jakich bloczków użyć ? Mam jakieś moje wypociny, jednak tam symulator wyrzuca mi same błędy...

Pozdrawiam

• #2 26 Gru 2016 11:36
    lesławek
    Poziom 31  

Przede wszystkim potrzebujesz równania, które opisuje układ i do niego zbudować układ. Masz takie równanie?

• #3 26 Gru 2016 11:42
    Kamilpl123
    Poziom 14  

Witam,

Właśnie nie chciałbym tworzyć bloku silnika na podstawie równań, chciałbym użyć gotowego bloku np : link .

• #4 26 Gru 2016 11:56
    lesławek
    Poziom 31  

A jakie masz błędy?

• #5 26 Gru 2016 20:00
    Kamilpl123
    Poziom 14  

Witam, model robię taki:

Tutaj screen również z błędami

• #6 26 Gru 2016 20:55
    lesławek
    Poziom 31  

Czepia się warunków początkowych maszyny poza tym wyjście maszyny jest wektorem kolumnowym i zawiera dużo parametrów, tak ze musisz podłączyć multiplexer i wtedy wyprowadzić interesujące wielkości. W sumie to wszystko jest w dokumentacji, nie używaj bloku power, tylko 3 źródeł sygnału i przesuń o 120°

• #7 26 Gru 2016 21:41
    Kamilpl123
    Poziom 14  

Okej zrobiłem trochę poprawek teraz schemat wygląda tak:

Teraz tak załączam również screeny przebiegu momentu elektromagnetycznego oraz prędkości oborotowej w funkcji czasu:

Pytanie brzmi. Chciałbym wykonać linearyzację obiektu - tego silnika asynchronicznego. Czy transmitancja G(s)= k/ Tu+s , przy czym k była by to odpowiedź układu na skok jednostkowy, np zadaną prędkość oborotową przy różnych jej wartościach zadania, a stałą czasową Tu wyznaczyłbym na podstawie prowadzenia stycznej do przebiegu momentu elektromagnetycznego i na jej podstawie odczytał jej wartość. Czy to ma sens?

• #8 27 Gru 2016 09:46
    lesławek
    Poziom 31  

Przy jakimkolwiek modelu trzeba zapytać jakie będą wielkości wejściowe i wyjściowe, czyli do jakich celów ten model ma służyć...

• #9 27 Gru 2016 09:58
    Kamilpl123
    Poziom 14  

Sprawa wygląda tak. Wielkości wejściowe będzie to moment obciążenia max 17 Nm, a wyjściowe interesuje mnie prędkość kątowa silnika oraz wcześniej wspomniany moment elektromagnetyczny.

• #10 10 Sty 2017 15:59
    Kamilpl123
    Poziom 14  

Tamten temat już rozwiązałem, teraz tylko brzmi pytanie dlaczego na nowszej wersji programu nie widzę jak prędkość obrotowa rośnie od 0 do wartości zadanej....

Jest widoczne tylko jakiś dziwny skok, nie tak jak w Matlabie 8.

Szukaj w 4mln produktów
Przeglądaj produkty