Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pompa CO - Pompa CO jako dolewka do akwarium

jaras_ruski 26 Gru 2016 13:39 1029 18
  • #1 26 Gru 2016 13:39
    jaras_ruski
    Poziom 10  

Witam.
    Chciałbym za pomocą pompy CO dolewać ubytki wody w akwarium.
    Akwarium stoi w mieszkaniu, natomiast beczka 200 l w piwnicy.
    Wysokość na jaką trzeba podnieść wodę - 4,5m.
    I teraz:
    Co muszę zamontować między pompą CO a akwarium,
    aby po wyłączeniu zasilania pompy - woda nie opadała z powrotem do beczki.
    Albo,co gorsza - nie zassała całej wody z akwarium do beczki.
    Czy taki zawór zwrotny montowany w instalacjach CO zda egzamin?
    Proszę o podpowiedź.

• #2 26 Gru 2016 13:43
    jacekko0
    Poziom 31  

Wyjście rury zasilającej na poziomie np. 1 cm nad właściwym poziomem wody i nie potrzeba żadnego zaworu zwrotnego i nie ma ryzyka pociągnięcia wody z powrotem do beczki.

• #3 27 Gru 2016 00:00
    jas67
    Poziom 22  

jacekko0 napisał:
    i nie potrzeba żadnego zaworu zwrotnego

Potrzeba bo Twoje rozwiązanie nie załatwia problemu cofania wody z rury i pompy do beczki. Można zastosować normalny zawór zwrotny dobrej jakości.
    Zastanawia mnie po co się w takie coś bawić. Czy to jakiś problem dolać wody do akwarium normalnie
    ? Przecież tego nie robi się często.

• #4 27 Gru 2016 00:43
    jaras_ruski
    Poziom 10  

Akwa ma 800litrów i nosić wiadrami jest ciężko.
    Czy to ma tak wyglądać,jak w instalacji co?
    Musi być zrobiony taki bypass?

• #5 27 Gru 2016 00:43
    Erbit
    Poziom 24  

jas67 napisał:
    jacekko0 napisał:
    i nie potrzeba żadnego zaworu zwrotnego

Potrzeba bo Twoje rozwiązanie nie załatwia problemu cofania wody z rury i pompy do beczki. ...

Pytanie tylko czy autor jest pewien, że potrzebuje zatrzymać wodę w rurce. Wszak gdy pompa będzie poniżej poziomu wody w beczce to nie jest jemu potrzebne "zatrzymywanie wody w rurce".

• #6 27 Gru 2016 00:58
    jaras_ruski
    Poziom 10  

Zassanie wody z akwarium faktycznie nie nastąpi-gdy koniec rurki wylewającej wodę do akwa-będzie nad powierzchnią wody w akwa.
    Na instalacjach co się nie znam-patrząc w piwnicy nad piecem -jak mam podłączoną pompę co-zastanawiam się-czy do pompowania wody do akwa -bierzemy po prostu jeden koniec pompy do beczki a drugi puścić do góry,nad akwa i to wszystko?
    W sumie-sam odpływ wody tylko z rurki po wyłączeniu zasilania nie jest jakimś problemem.

• #7 27 Gru 2016 01:02
    Erbit
    Poziom 24  

Kup pompę (bez zaworu zwrotnego) i zrób test.

Ten bypass w CO ma inne zadanie i Tobie nie będzie potrzebny.

Zwróć tylko uwagę na wysokość podnoszenia wody przez pompę (parametry pompy). Gdy pompa ma np. 6m podnoszenia a Ty piszesz o 4,5m słupa wody to wydajność pompy mocno spadnie. By nie wyszło, że z tych 4,5 zrobi się 5,5 (np. dlatego, że w beczce ubyło metr wody) bo wtedy pompa może nie podać wody prawie wcale.

• #8 27 Gru 2016 01:08
    jaras_ruski
    Poziom 10  

Zastanawia mnie tylko-czy po cofnięciu się wody z rurki-w pompie może być powietrze-czy wtedy sama zassie wodę z beczki-może być klopot?

• #9 27 Gru 2016 01:19
    Erbit
    Poziom 24  

Pompa musi być poniżej poziomu wody w beczce - wtedy cały czas będzie zalana.

W układzie, który narysowałeś ważne będzie aby rura w beczce była włożona do dna. Będziesz też musiał sprawdzać czy aby brak wody w beczce nie zapowietrzył pompy - grozi to uszkodzeniem pompy i zarazem to zapowietrzenie uniemożliwi zassanie wody po uzupełnieniu jej. Może dla zabezpieczenia warto do beczki wsadzić pływak, który po obniżeniu poziomu wody poniżej minimum wyłączy pompę i nie pozwoli jej włączyć aż do momentu ponownego podniesienia poziomu wody.

Z pewnych względów lepiej by było wykonać otwór nisko przy dnie i tam podłączyć rurkę choć i w tym wypadku przydałby się odłącznik pływakowy (czujnik poziomu wody).

• #10 27 Gru 2016 19:47
    jaras_ruski
    Poziom 10  

Pompa co podaje wodę z piwnicy na parter,ale tylko na trzecim,ostatnim biegu.
    Może być.
    Na wyjściu pompy założyłem wąż fi-16.
    Może jakbymniejszy przekrój-to pompowałoby na 1-szym biegu?
    A dlaczego pompa co w układzie centralnego ogrzewania podaje wodę nawet na piętro
    i wyżej?

• #11 27 Gru 2016 20:08
    wojtek1234321
    Poziom 27  

jaras_ruski napisał:
    A dlaczego pompa co w układzie centralnego ogrzewania podaje wodę nawet na piętro i wyżej?

Pompa CO to raczej nie podaje wody "na piętra", woda w takim układzie już tam jest, pompa "mieszając" w tym układzie tylko wprawia ją w ruch i wymusza krążenie czynnika, czyli wody tak jakby w systemie "zamkniętym".
    A druga sprawa to nie jestem pewny czy taka pompa "popchnie" Ci wodę do góry, to raczej są pompy tylko obiegowe, a ciśnienia to one prawie wcale nie dają i nie wiem czy w takim układzie jak proponujesz pompa CO wypompuje wodę z piwnicy do góry na piętro czy chociażby parter.

• #12 27 Gru 2016 21:49
    jaras_ruski
    Poziom 10  

Podaje.
    Na trzecim biegu,ale podaje.
    Pompa co jest w piwnicy na podłodze.
    To jest 2,20m + 1.60 m do krawędzi górnej akwarium na parterze.

• #13 27 Gru 2016 23:00
    Erbit
    Poziom 24  

jaras_ruski napisał:
    ...
    Może jakbymniejszy przekrój-to pompowałoby na 1-szym biegu?
    ...

Nie. To mit. Dając zbyt mały przekrój możesz jedynie zmniejszyć wydajność.

jaras_ruski napisał:
    ...
    To jest 2,20m + 1.60 m do krawędzi górnej akwarium na parterze.

Musisz policzyć (przetestować) od najniższego lustra wody w beczce do wylotu z węża na górze bo taka będzie maksymalna różnica poziomów.

wojtek1234321 napisał:
    ...
    A druga sprawa to nie jestem pewny czy taka pompa "popchnie" Ci wodę do góry, to raczej są pompy tylko obiegowe, a ciśnienia to one prawie wcale nie dają...

Nie mają dawać ciśnienia a mają podnosić wodę na odpowiednią wysokość. Producent każdej pompy podaje wysokość podnoszenia - sam zobacz.

• #14 07 Sty 2017 01:47
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 38  

Zacznijmy od tego , ze ta pompa NIE NADAJE SIĘ DO TEGO CELU. Pewnie w beczce zbierasz "cenną" wodę po osmozie, a teraz chcesz pchać ją żeliwną, rdzewiejącą pompą do CO?
    Kup najtańszą pompę membranową do CZYSTEJ wody i po temacie , a ta poda Ci wodę nawet na 3 piętro. By dolewanie nie było gwałtowne możesz dać równolegle do pompy bypass z zaworem na którym ustawisz sobie dowolną wydajnośc na wyjściu węza. Za tym zastosuj dobry zawór zwrotny klapowy lub kulowy by nie dopuszczać do zapowietrzenia węża i niepotrzebnych bąbli powietrza przy dolewaniu.

• #15 07 Sty 2017 11:04
    jaras_ruski
    Poziom 10  

Pompy co ma wielu akwarystów do napędu sumpa.
    Jest wiele pomp akwarystycznych-ale mają jedną wadę-małą wysokość podnoszenia.
    I dlatego zdecydowałem się na takie rozwiązanie.

• #16 07 Sty 2017 16:05
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 38  

jaras_ruski napisał:
    I dlatego zdecydowałem się na takie rozwiązanie.

I co jesteś zadowolony? Nie lepiej było wcześniej zapytać? Pompa o której pisze kosztuje ( najtańsza) 60-70 zł, a przyzwoita 130 zł. Ma korpus z duraluminium lub znalu . Wydajność rzędu 1000l/h, wysokość podnoszenia ( deklarowana 80mb !), czyli pompa daje ciśnienie przy zablokowaniu rzędu 8 atm. I to jest prawda , bo miałem kiedyś taką do podlewania i dawała duże ciśnienie, ale miała małą wydajność ( jak na podlewanie), ale w Twoim przypadku to idealne rozwiazanie.

• #17 08 Sty 2017 12:26
    jaras_ruski
    Poziom 10  

Poproszę linka na taką przyzwoitą pompę..

• #18 08 Sty 2017 18:09
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 38  

Poszło na PW.

• #19 08 Sty 2017 19:48
    jaras_ruski
    Poziom 10  

No faktycznie.
    O takiej pompie głębinowej nie pomyślałem.
    Ale to rozwiązanie z beczką u mnie jest tymczasowe.
    Będzie sump w piwnicy i dolewka będzie w piwnicy.
    A tą pompę CO wykorzystam właśnie do sumpa.
    Mimo wszystko dzięki.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME