Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stal wytrzynałościowa z możliwością spawania

Warlok18 27 Gru 2016 15:17 612 8
  • #1 27 Gru 2016 15:17
    Warlok18
    Poziom 16  

Witam.

Poszukuję stali o dopuszalnych naprężenia na zginanie większych równych 180 oraz z możliwością spawania.Znalazłem stał St4, lecz ma za małe naprężenia bo tylko 155MPa.

Czy stale St6/7 nadają się do spawania? A może jakieś inne wykorzystać?

• #2 27 Gru 2016 16:31
    MARCIN.SLASK
    Specjalista AGD

Stal można dobrać do odpowiednich wymagań: Link . Tu przykładowa tablica wytrzymałości najpopularniejszych stali: Link .

• #3 27 Gru 2016 17:40
    Warlok18
    Poziom 16  

Dobierałem już według tej tabeli, tylko brakuje mi informacji o spawalności.

Jeśli chodzi o dobór stali do wymagań, to jest problem z naprężeniami tzn. nie ma podanych naprężeń zginających i nie jestem w stanie sprawdzić czy konstrukcja wytrzyma.

Stal wytrzynałościowa z możliwością spawania

Stąd moje pytanie o naprężenia dopuszczalne przy zginaniu.

Pozdrawiam.

• #4 28 Gru 2016 11:44
    asako
    Poziom 13  

Stale St6/7 są dobrze spawalne.

• #5 28 Gru 2016 14:59
    2850193
    Usunięty  
  • #6 30 Gru 2016 21:53
    lewy456
    Poziom 13  

Witam,
    Kolego Warlok18, musisz wiedzieć, że wskaźniki kg, kgj i kgo - to nic innego jak Re podzielone przez współczynniki bezpieczeństwa tak jak napisał w poprzednim poście "Ktoś".
    Narysuj schemat przypadku i podaj obciążenia to podyskutujemy.
    Jeżeli potrzebujesz stale spawalne i o wysokiej wytrzymałości to poszukaj stali umacnianych wydzieleniowo lub ulepszanych cieplnie takich jak S500A, S500AL albo 690Q, 690QL, znane są pod nazwą handlową WELDOX ze szweckiej huty Ssab, (alternatywnie Domex / Hardox, jeżeli są jakieś inne wymagania), ale to tylko jeden z producentów.
    Reżimy spawalnicze są co prawda o wiele wyższe niż w przypadku stali S235/S355 i nie ma mowy o utrzymaniu pełnych parametrów wytrzymałościowych w strefie wpływu ciepła, ale na pewno dobra technologia spawania pozwala na wiele.

• #7 31 Gru 2016 00:11
    Warlok18
    Poziom 16  

Obciążany element to dwuteownik asymetryczny, którego obliczone naprężenia zginające(siła działająca na górną stopę dwuteownika) wynoszą w przybliżeniu 140MPa. Siła jaka działa na dwuteownik to 4910N rozłożone na 3 rolki nośne poruszające się po górnej stopie dwuteownika.

Kierując się współczynnikiem bezpieczeństwa i przyjmując wartość np. 3$0,5Re, przy czym 3$Re dla stali St7 wynosi 365MPa, to 3$kg=182,5.

Ja oczywiście wszystko wykonuję teoretycznie, lecz moje 0 doświadczenie nie pozwala mi stwierdzić czy ta konstrukcja "spokojnie wytrzyma" czy mogą wystąpić problemy(praktyka).

Odnośnie stali WELDOX - nie mogę znaleźć jakichkolwiek informacji na temat naprężeń, jedynie skład chemiczny i twardość.

Dziękuję i Pozdrawiam.

• #8 01 Sty 2017 16:29
    lewy456
    Poziom 13  

Witam ponownie, Kolego, trzy rolki i zginanie daje mi podstawy aby sądzić, że siły nie są przenoszone równomiernie przez te trzy rolki (siłę podajesz jako sumę) co w połączeniu z Twoim "w przybliżeniu 140MPa" może oznaczać wszystko. Dodatkowo piszesz, że teownik jest asymetryczny co również sytuacji nie ułatwia i każe mi sądzić, że jest to konstrukcja własna składana z blach i wówczas, trzeba przeanalizować czy nie pojawią się tutaj lokalne wyboczenia na półce ściskanej.
    Jeżeli chodzi o stale weldox to doczytałem, że w zeszłym roku zmieniono nazwy handlowe i występuje teraz pod nazwą STRENX. Są gatunki z minimalną granicą plastyczności na poziomie nawet 1300MPa. Więcej na stronie http://www.ssab.pl/produkty/marki/strenx
    Poza tym jaka będzie strzałka ugięcia (mm) na środku tego dwuteownika?

Z noworocznym pozdrowieniem!

• #9 01 Sty 2017 20:57
    Warlok18
    Poziom 16  

To wszystko jest wykonywane teoretycznie tzn. dwuteownik jest asymetrczyny, bo dolna półka będzie pracować jako "prowadnica". Wyliczyłem wskaźnik wytrzymałości na zginanie, po wcześniej wyliczonych momentach bezwładności z tw. Steinera. Przy obliczaniu tego wskaźnika wybrałem moment zginający największy, a wyszedł mi taki na środkowej rolce.

Jest jakiś gotowy wzór na policzenie strzałki ugięcia dla belki obciążonej 3 siłami? Czy muszę liczyć całką?

Pozdrawiam.

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme