Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Serwonapęd - wzbudzanie się sprzęgła i piszczenie na skutek rezonansu

romcost 30 Gru 2016 11:27 567 9
  • #1 30 Gru 2016 11:27
    romcost
    Poziom 10  

Witam serdecznie, mam driver ADS-A2-0421-L firmy DELTA i do tego serwomotor ECMA-C10604PS także firmy DELTA, napędzany element jest połączony z serwomotorem za pomocą sprzęgła mieszkowego skrętnego MFBS-32C NBK. Problem w tym, że sprzęgło to wpada w bardzo silny rezonans i przede wszystkim, gdy driver i motor są podłączone do zasilania, ale serwomotor jest zatrzymany (podczas pracy układu jest to rzadsze i słabsze). Proszę o wytłumaczenie mi zasady działania tego zestawu i podpowiedź, co może być przyczyną tego rezonansu. Dodam, że czasami pomaga zniekształcenie odstępów między fałdami mieszków sprzęgiełka, ale mam jedno urządzenie w którym ten sposób nie pomaga. Proszę o podpowiedź, jak się pozbyć tego piszczenia.
    Z opisu na driverze serwomotor jest zasilany napięciem 110V 0-250Hz. Do serwomotora podpięte są 4 przewody zasilające (3*110V AC ???) i przewód do enkodera... Więc co zatrzymuje i blokuje ten serwomotor, czy driver podaje / powinien wtedy na wszystkie cewki napięcie stałe, czy zmienne ale o częstotliwości ~0Hz (nie ogarniam tego, bo wtedy to chyba już też jest napięcie stałe) ???

• Pomocny post
    #2 30 Gru 2016 16:52
    daro31ie
    Poziom 25  

romcost napisał:
    Witam serdecznie, mam driver ADS-A2-0421-L firmy DELTA i do tego serwomotor ECMA-C10604PS także firmy DELTA, napędzany element jest połączony z serwomotorem za pomocą sprzęgła mieszkowego skrętnego MFBS-32C NBK. Problem w tym, że sprzęgło to wpada w bardzo silny rezonans i przede wszystkim, gdy driver i motor są podłączone do zasilania, ale serwomotor jest zatrzymany (podczas pracy układu jest to rzadsze i słabsze). Proszę o wytłumaczenie mi zasady działania tego zestawu i podpowiedź, co może być przyczyną tego rezonansu. Dodam, że czasami pomaga zniekształcenie odstępów między fałdami mieszków sprzęgiełka, ale mam jedno urządzenie w którym ten sposób nie pomaga. Proszę o podpowiedź, jak się pozbyć tego piszczenia.
    Z opisu na driverze serwomotor jest zasilany napięciem 110V 0-250Hz. Do serwomotora podpięte są 4 przewody zasilające (3*110V AC ???) i przewód do enkodera... Więc co zatrzymuje i blokuje ten serwomotor, czy driver podaje / powinien wtedy na wszystkie cewki napięcie stałe, czy zmienne ale o częstotliwości ~0Hz (nie ogarniam tego, bo wtedy to chyba już też jest napięcie stałe) ???

Kolego czy ten Twój servomotor jest z resolwerem czy enkoderem?
    Obawiam się tutaj resolwera i jego wadliwego ustawienia.
    Czy ten silnik był rozbierany?

• Pomocny post
    #3 30 Gru 2016 21:01
    noplis
    Poziom 19  

daro31ie napisał:

A co to za różnica?

daro31ie napisał:

To rzeczywiście może być przyczyną - a jeśli nie był, źle są ustawione pętle regulacyjne.

• #4 31 Gru 2016 10:10
    daro31ie
    Poziom 25  

noplis napisał:
    daro31ie napisał:

A co to za różnica?

daro31ie napisał:

To rzeczywiście może być przyczyną - a jeśli nie był, źle są ustawione pętle regulacyjne.

Kolego jeżeli ten servomotor jest z resolwerem to każda interwencja zmiana pozycji skończy się problemami.
    W Polsce jest bardzo mało osób czy tez firm które posiadają wiedzę i sprzęt aby to ustawić.
    Sprawdź w dok. w co jest wyposażony.

• #5 01 Sty 2017 21:01
    Pittt
    Poziom 29  

Podstawowe informacje jakich brakuje to jak do awarii doszło ? To nowe urządzenia ?
    Sam je zrobiłeś ? Popracowały pół roku i się popsuły ? Działają tak od nowości ?
    Co jest napędzane ? Co ta maszyna robi ?

• #6 03 Sty 2017 13:52
    romcost
    Poziom 10  

daro31ie napisał:
    romcost napisał:

Obawiam się tutaj resolwera i jego wadliwego ustawienia.

... nie wiem, czy to resolwer czy enkoder, nie rozbierałem go nie mam do niego dokumentacji jedyne, co mogę powiedzieć, to do tego urządzenia jest podłączony kabel 5 żyłowy (teoretycznie są to nowe urządzenia).

Dodano po 9 [minuty]:

Pittt napisał:
    Podstawowe informacje jakich brakuje to jak do awarii doszło ? To nowe urządzenia ?
    Sam je zrobiłeś ? Popracowały pół roku i się popsuły ? Działają tak od nowości ?
    Co jest napędzane ? Co ta maszyna robi ?

Takie zestawy (ok. 10 szt) otrzymałem jako nowe i to teoretycznie ich pierwsze użycie, wszystkie zachowują się podobnie, także się wzbudzają, ale w dużo mniejszym zakresie, tylko ten jeden piszczy, że własnych myśli nie słychać ... Żadnego z tych urządzeń nie rozbierałem, tylko popodłączałem wtyczki i uruchomiłem. Co ciekaw, oryginalne przewody z drivera do serwomotora nie są ekranowane (???).

• #7 03 Sty 2017 14:23
    Pittt
    Poziom 29  

Czyli dostałeś napędy, wyjąłeś z pudełka i uruchomiłeś ?
    To teraz napęd musisz zparametryzować do danej aplikacji aby poprawnie w niej pracował.
    Nie piszczał, nie szarpał, nie wzbudzał się, trzymał itd.
    Ten jeden mógł być przez kogoś testowany i ktoś pozmieniał mu jakieś parametry.

• #9 05 Sty 2017 07:35
    Art.B
    Poziom 24  

Trochę za mało informacji. Z czego sterowany jest driver? PLC? Jaka komunikacja? Czy i jak realizowane jest sprzężenie zwrotne do sterownika nadrzędnego?
    Miałem niedawno taki przypadek w maszynie z dwoma silnikami synchronicznymi po ok. 40kW, serwoprzemienniki Lenze 93xx sterowane sygnałem analogowym w trybie kontroli momentu obrotowego, gdzie jeden napęd łapał rezonans w zatrzymaniu.
    Przerobiłem wszelkie opcje, demontaż napędów, kontrola przekładni, kilkukrotna kalibracja resolwera, sprawdzanie okablowania. A przyczyną okazał się wadliwy sygnał cyfrowej referencji prędkości (taki pseudoenkoderowy, generowany przez przemiennik), używany jako sprzężenie zwrotne dla sterownika nadrzędnego. Wystarczyło wzięcie sygnału referencji z drugiego przemiennika i problem zniknął.

• #10 05 Sty 2017 18:36
    noplis
    Poziom 19  

romcost napisał:

Takie zestawy (ok. 10 szt) otrzymałem jako nowe i to teoretycznie ich pierwsze użycie, wszystkie zachowują się podobnie, także się wzbudzają (???).

Co tu badać "pismo święte" - napędy przyszły z ustawieniami fabrycznymi i trzeba je dostroić do aplikacji.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME