Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Aluminium i węgiel od STX w 15 litrach

Bucefal76 30 Gru 2016 15:19 12720 9
 • Aluminium i węgiel od STX w 15 litrach

  Założenia

  Połączenie najlepszych cech z dotychczas zbudowanych konstrukcji, czyli obudowy 15L z 6.5 cala GDN dla solidnego basu oraz znakomitej reprodukcji średnicy i wysokich tonów dzięki aluminiowemu GDWK od STX.

  Tym razem w towarzyszem dla ALX miał być najlepszy dostępny G DN w ofercie STX dla DIY z membraną z włókna węglowego i aluminiowym koszem.

  Aktualizacja 28-01-2017

  Do zwrotnicy dodałem pułapkę by zmniejszyć wpływ breakup'a gdn'a na pasmo przenoszenia mierzone w osi.
  Wedle komentarzy z innego forum, poprawiona zwrotnica nadal filtruje zbyt słabo GDN'a ale nie udało mi się tego problemu poprawić z powodu załamywania się charakterystyki gdwk poniżej 4kHz. Niestety efekty dyfrakcyjne z powodu braku frezów pod gdwk mocno ograniczyły możliwości doboru cz. cięcia obu głośników. Będąc świadom tego problemu, nie mogę z czystym sumieniem polecić tej konstrukcji do kopiowana!

  Aktualizacja 14-05-2017
  Kolejna zmiana w zwrotnicy, zgodnie z sugestiami jakie otrzymałem, poprawiłem (chociaż nie idealnie) tłumienie gda'a w średnim paśmie i pozwoliłem ten zakres grać gdwk. Poprawiło to znacznie średnice, nadało jej blasku i wydobyło więcej barw. Nową zwrotnicę można uzyskać modyfikując starą, potrzeny jest dodatkowo tylko jeden kondensator 10uF.

  Aktualizacja 23-07-2017
  Następna poprawka dzięki której udało się wyprowadzić mierzoną charakterystykę przenoszenia tak by mieściła się w marginesie +/- 3db.
  Czyli tak jak należało by się spodziewać po poprawnie zaprojektowanej kolumnie głośnikowej.
  Przy pomocy dodatkowej pułapki pozbyłem się górki +5db pomiędzy 500 - 1200Hz.

  Wynik pracy

  Aluminium i węgiel od STX w 15 litrach Aluminium i węgiel od STX w 15 litrach Aluminium i węgiel od STX w 15 litrach Aluminium i węgiel od STX w 15 litrach Aluminium i węgiel od STX w 15 litrach Aluminium i węgiel od STX w 15 litrach

  Głośniki

  * GDN: W.18.180.8.FCX
  * GDWK: T.10.200.8.ALX.

  )Obudowa

  Obudowa wykonana z płyt wiórowych grubości 18mm. Niestety brak frezowań pod głośniki.

  Aluminium i węgiel od STX w 15 litrach

  Para kolumn głośnikowych:
  • 4 x element A wymiary: 360x230 mm
  • 4 x element B wymiary: 360x244 mm
  • 4 x element C wymiary: 244x194 mm

  Objętość netto pojedynczej kolumny 15.3L.

  Zewnętrzne wymiary:

  360 x 230 x 270 mm

  Wymiarowanie otworów:

  Aluminium i węgiel od STX w 15 litrach

  Przerywana kreską zaznaczyłem obrys frontów głośników, ewentualnie wymiar frezowania jeśli chcemy wpuścić głośniki w obudowę (będę pisał o tym przy okazji zwrotnicy)

  Aluminium i węgiel od STX w 15 litrach

  Otwór pod terminal nie jest oznaczony, należy go wykonać wedle uznania i posiadanego terminala na tylnej ściance.

  Bass reflex

  Średnica wewnętrzna 60mm, długość 140mm (połączone węższymi końcami dwie rury z Nowego Elektronika).

  Zwrotnica

  Pomiary impedancji głośników:

  Aluminium i węgiel od STX w 15 litrach

  Wstępne obliczenia wykonałem w VituixCAD na podstawie pomiarów impedancji z Speker Worksopa i pomiary amplitudy i fazy z HolmeImpulse (niestety SW nie współpracuje z moim sprzętem komputerowym jak należy, problemy z latency pomiaru).

  Aluminium i węgiel od STX w 15 litrach

  Kondensator 6.9 powstał z równoległego połączenia 4.7uF + 2.2uF (obydwa foliowe).
  Kondensator 40uF to połączenie równoległe 18uF i 22uF (obddy dwa bipolarne).

  Ostateczne dopracowanie zwrotnicy wykonałem już w pomiarach bramkowaną sinusoidą z odległości 1m w osi.

  Oto wyniki pomiarów:

  W osi:

  Pomiar w połączeniu normalnym oraz null reverse.

  Aluminium i węgiel od STX w 15 litrach

  Ciągle jeszcze daleko od ideału, gdn nadal nadal przeszkadza powyżej cz. ciecia a gdwk ma zbyt dużą dobroć filtru (zbyt ostre zbocze).
  Podejrzewam, że tematu tak nie zostawię i powrócę z kolejną poprawką :)

  Połączenie przeciwne i poszczególne głośniki:

  Aluminium i węgiel od STX w 15 litrach

  Sklejka z pomiarów w polu bliskim i 1m:

  Aluminium i węgiel od STX w 15 litrach

  Widać, że charakterystyka normalna jest z dołkiem w średnicy, co wynikało bardziej z poszukiwania na siłę zgodności fazy niż celowego zabiegu. Niemniej wada ta nie przeszkadza w odsłuchu, osobiście wolę jeśli kolumny mają lekko cofniętą średnicę.

  Jeśli ktoś zdecyduje się frezować to należy zadbać by płaszczyzny GDN i GDWK pozostały w tym samym położeniu względem siebie.
  Inaczej rozjedzie się zgranie fazowe. Inaczej, jeśli GDWK zostanie zrównany z obudową - 3.5 mm to o tyle samo i nie mniej ni więcej należy wpuścić GDN.

  Przebieg impedancji:

  (wkrótce).

  Jeśli chodzi o elementy użyte do budowy zwrotnicy to użyłem kondensatorów foliowych od STX, rezystorów ceramicznych od STX, jedynie cewki nawinąłem sam. Mniejszą na szpulkę od maszyny do szycia (tą małą pod stopkę) drutem emaliowanym fi 0.36mm. Większą 1mH (filtr gdn), ambitniej drutem fi 1mm na karkas K-58 (z Alle..), ostatnią 1.2mH (pułapka) drutem 0.76 na karkasie K-40 (również z Alle...).

  Jak to gra?

  Bas obfity ale punktualny, głośnik sam w sobie ma małe Qts a ja zrobiłem co mogłem by nie pogarszać tego parametru stosując cewkę w filtrze GDN o rezystancji dwa razy mniejszej niż typowe cewki low cost stosowane w większości tanich kolumn.

  Średnica jest bardzo dobra, pełna naturalnych barw choć nieco chłodna, instrumenty smyczkowe, fortepian czy instrumenty dęte brzmią bardzo transparentne, głośniki są dalekie od forsowania własnej interpretacji.

  Wysokie tony są bardzo detaliczne, subtelne i odpowiednio metaliczne kiedy trzeba.

  Generalnie obydwa głośniki pasują do siebie i bardzo trudno jest powiedzieć, który dziwek z tonów średnich wydawany jest przez GDN lub GDWK.

  Co do stereofonii to jest ona dobra, wokale, instrumenty solowe itp ustawiają się na środku sceny lekko przodu, podczas gdy inne instrumenty wyraźnie zajmują drugi plan a wszelkie efekty przestrzenne za łatwością odrywają się od głośników. Generalnie graja w bardzo przestrzenny sposób, z łatwością "znikają" w pokoju odsłuchowym.

  W moim pokoju odsłuchowym przypięte są do Yamahy AX 590 razem z Dali Icon 1 Mk2 i generalnie pierwszy raz w przypadku moich prac mogę szczerze powiedzieć, że efekt nie jest gorszy niż Dali.

  Uwagi mile widziane, pozdrawiam. Z pewnością będę jeszcze pracował nad tą konstrukcja... :)


  Fajne!
 • #2 30 Gru 2016 20:46
  axdam99
  Poziom 14  

  Piękna konstrukcja! Idealnie trafiają w mój gust. Powiedz coś o kosztach wykonania :D

 • #3 31 Gru 2016 10:27
  traax
  Poziom 20  

  Witam! nie mogę w opisie znaleźć informacji odnośnie wygłuszenia? czy zostało jakieś zastosowane czy jest bez ?

 • #4 31 Gru 2016 10:31
  Bucefal76
  Poziom 8  

  traax napisał:
  Witam! nie mogę w opisie znaleźć informacji odnośnie wygłuszenia? czy zostało jakieś zastosowane czy jest bez ?


  Faktycznie zapomniałem. 2cm owaty tapicerskiej na tylnej ściance, przycietej szerzej niż wymiary ścianki, tak że tworzy nieduży kłąb w okolicach zwrotnicy.

 • #5 01 Sty 2017 20:36
  piusik
  Poziom 12  

  Jakiej wersji Workszhopa i jakiego Jiga używasz, czy Workschop przy pomiarze wydaje tylko szum czy przepuszcza sinusoidę?
  No i na jakim Windowsie działa Workschop?
  Na co dzień słucham STX MX140 i dzwięk jak dla mnie wystarczający, poza tym GDN: W.18.180.8.FCX ma dobre opinie i na nim można wykonać zawsze solidne zestawy głośnikowe.
  Pozdrawiam.

 • #6 02 Sty 2017 09:03
  coolrob
  Poziom 14  

  Piękna konstrukcja!

  Mamy pytanie do rezystorów w zwrotnicy - czy to nie są przypadkiem rezystory drutowe? Możesz jednego rozgnieść kombinerkami? :) :)

 • #7 02 Sty 2017 09:24
  coolrob
  Poziom 14  

  Hah! Już to kiedyś zrobiłem, to naprawdę pasjonujące :) :)

  Drutowy ma pasożytniczą indukcyjność, pojemność... Nie jestem specem od audio ale przeważnie kiedy ktoś opisuje jakąś konstrukcję charakterystycznym dla tej branży slangiem w stylu "bas punktowy ale płaski" itd to zwykle dobiera elementy z najwyższą precyzją i można dowiedzieć się różnych ciekawostek. Jeśli to tutaj nie ma znaczenia - nie ma sprawy.

 • #8 02 Sty 2017 09:50
  Bucefal76
  Poziom 8  

  Rezystory ceramiczne czyli drutowe w obudowie z ceramiki są standardem w konstrukcjach fabrycznych przodujących marek za znacznie większe pieniądze niż moja propozycja. Pierwszą rzeczą jaką zrobiłem po zakupie Dali Iconów było rozebranie ich i analiza zwrotnicy. Rezystory ceramiczne i dobrej jakości elektrolity, jedyny wypas to dość gruby drut w cewkach. Mimo kondensatorów bipolarnych i rezystorów ceramicznych gra to bardzo dobrze. Co więcej sama zwrotnica zamontowana na kawałku HDF poprzez bezpośrednie lutowanie elementów do punktów lutowniczych (żadnego PCB, nic z tych rzeczy).

 • #10 27 Kwi 2017 16:49
  Bucefal76
  Poziom 8  

  piusik napisał:
  Jakiej wersji Workszhopa i jakiego Jiga używasz, czy Workschop przy pomiarze wydaje tylko szum czy przepuszcza sinusoidę?
  No i na jakim Windowsie działa Workschop?
  Na co dzień słucham STX MX140 i dzwięk jak dla mnie wystarczający, poza tym GDN: W.18.180.8.FCX ma dobre opinie i na nim można wykonać zawsze solidne zestawy głośnikowe.
  Pozdrawiam.


  Już nie używam Workszhopa, okazał się on ślepą uliczką. Nie działa poprawnie z systemami operacyjnymi nowszymi niż Windows XP.
  Aktualnie używam Vituixcad do projektowania zwrotnic, Holmeimpulse do pomiarów akustycznych i DATS V2 do pomiarów impedancji oraz parametrów głośnika. Ps mam do sprzedania Jiga do Workshopa :)

 
Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme