Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Kategoria: Akumulatorki / Baterie / Ładowarki

Aluminium i węgiel od STX w 15 litrach

Bucefal76 30 Gru 2016 15:19
  • Aluminium i węgiel od STX w 15 litrach

Założenia

Połączenie najlepszych cech z dotychczas zbudowanych konstrukcji, czyli obudowy 15L z 6.5 cala GDN dla solidnego basu oraz znakomitej reprodukcji średnicy i wysokich tonów dzięki aluminiowemu GDWK od STX.

Tym razem w towarzyszem dla ALX miał być najlepszy dostępny GDN w ofercie STX dla DIY z membraną z włókna węglowego i aluminiowym koszem.

Wynik pracy

Aluminium i węgiel od STX w 15 litrach Aluminium i węgiel od STX w 15 litrach Aluminium i węgiel od STX w 15 litrach Aluminium i węgiel od STX w 15 litrach Aluminium i węgiel od STX w 15 litrach Aluminium i węgiel od STX w 15 litrach

Głośniki

* GDN: W.18.180.8.FCX
    * GDWK: T.10.200.8.ALX.

)Obudowa

Obudowa wykonana z płyt wiórowych grubości 18mm. Niestety brak frezowań pod głośniki.

Para kolumn głośnikowych:
    • 4 x element A wymiary: 360x230 mm
    • 4 x element B wymiary: 360x244 mm
    • 4 x element C wymiary: 244x194 mm

Objętość netto pojedynczej kolumny 15.3L.

Zewnętrzne wymiary:

360 x 230 x 270 mm

Wymiarowanie otworów:

Przerywana kreską zaznaczyłem obrys frontów głośników, ewentualnie wymiar frezowania jeśli chcemy wpuścić głośniki w obudowę (będę pisał o tym przy okazji zwrotnicy)

Otwór pod terminal nie jest oznaczony, należy go wykonać wedle uznania i posiadanego terminala na tylnej ściance.

Bass reflex

Średnica wewnętrzna 60mm, długość 140mm (połączone węższymi końcami dwie rury z Nowego Elektronika).

Zwrotnica

Pomiary impedancji głośników:

Pomiary pasma przenoszenia bez filtrowania:

* niebieski przebieg BR.
    * czarny GDN.
    * czerwony GDWK.

Już widać, że breakup GDN przy 5kHz będzie kłopotem, BR jest bardzo skuteczny, niestety ma dodatkowy rezonans przy 1kHz a sam mikrofon pomiarowy jest zupełnie niemiarodajny powyżej 10kHz (GDKW nie ma takiej górki).

Wstępny projekt zwrotnicy zrobiony w Speaker Workshopie:

Jest to drugie podejście do zwrotnicy dla tych zestawów, pierwszą zwrotnicę odrzuciłem po odsłuchach.

Ostateczne dopracowanie zwrotnicy wykonałem już w pomiarach bramkowaną sinusoidą z odległości 1m w osi i pod kątem 20 stopni.

Oto wyniki pomiarów:

W osi:

Widać, pomimo tego co pokazywał SW że nie jest zbyt dobrze, bardzo dziwne rzeczy dzieją się powyżej 5kHz, wyjaśnienie problemu znaleźć można na poniższych pomiarach:

Szczególnie na tym ostatnim widać, jak breakup GDN powoduje pracę obu głośników w przeciwfazie, generalnie należało by przystąpić do projektowania pułapki rezonansowej by pozbyć się tego problemu (typowa przypadłość głośników ze sztywnymi membranami, zazwyczaj stosuje się pułapki lub bardzo niskie cięcie).

Szczęśliwie promieniowanie wysokich częstotliwości dla GDN wielkości 6.5 cala jest silnie ograniczone do wąskiego kąta, z kolei przeznaczeniem zestawu raczej nie będzie odsłuch w osi głośnika, słuchacz będzie znajdował się pod kątem 10 - 30 stopni. Wobec tego przeprowadziłem pomiary pod kątem 20 stopni:

Aluminium i węgiel od STX w 15 litrach Aluminium i węgiel od STX w 15 litrach Aluminium i węgiel od STX w 15 litrach

Tutaj już bez niespodzianek, przebiegi są w najlepszym porządku (zgodnie z moim stanem wiedzy na dzień dzisiejszy).

Prawdę powiedziawszy można by się postarać o pułapkę rezonansową by pozbyć się problemów w osi ale obawiam się o zgodność fazową, stereofonie itp.
    Myślę, że na dzień dzisiejszy dysponując takim nie innym warsztatem zadowolę się tym kompromisem, zwłaszcza, że kolumny naprawdę grają bardzo dobrze (ale o tym za chwilę).

Pocieszające jest też to, że wraz ze wzrostem kąta maleje nieco szkodliwy wpływ braku frezowania pod GDWK (zafalowania w okolicy 7kHz).

Jeszcze o frezowaniu pod głośniki. Jeśli ktoś zdecyduje się frezować to należy zadbać by płaszczyzny GDN i GDWK pozostały w tym samym położeniu względem siebie.
    Inaczej rozjedzie się zgranie fazowe. Inaczej, jeśli GDWK zostanie zrównany z obudową - 3.5 mm to o tyle samo i nie mniej ni więcej należy wpuścić GDN.

Przebieg impedancji:

Minimum 6.8 ohm (właściwie normatywnie powinny być oznaczone jako 6ohm, ale nie powinny zrobić krzywdy nawet kiepskim amplitunerom AV).

Jeśli chodzi o elementy użyte do budowy zwrotnicy to użyłem kondensatorów foliowych od STX, rezystorów ceramicznych od STX, jedynie cewki nawinąłem sam.
    Mniejszą na szpulkę od maszyny do szycia (tą małą pod stopkę) drutem emaliowanym fi 0.36mm. Większą, ambitniej drutem fi 1mm na karkas K-58 (z Alle..).
    Na jednym ze zdjęć poniżej wydać porównanie cewki w filtrze GDN'a z typową "low cost" cewką nawiniętą drutem 0.75mm.

Aluminium i węgiel od STX w 15 litrach Aluminium i węgiel od STX w 15 litrach Aluminium i węgiel od STX w 15 litrach

Jak to gra?

Bas obfity ale punktualny, głośnik sam w sobie ma małe Qts a ja zrobiłem co mogłem by nie pogarszać tego parametru stosując cewkę w filtrze GDN o rezystancji dwa razy mniejszej niż typowe cewki low cost stosowane w większości tanich kolumn.

Średnica jest bardzo dobra, pełna naturalnych barw choć nieco chłodna, instrumenty smyczkowe, fortepian czy instrumenty dęte brzmią bardzo transparentne, głośniki są dalekie od forsowania własnej interpretacji.

Wysokie tony są bardzo detaliczne, subtelne i odpowiednio metaliczne kiedy trzeba.

Generalnie obydwa głośniki pasują do siebie i bardzo trudno jest powiedzieć, który dziwek z tonów średnich wydawany jest przez GDN lub GDWK.

Co do stereofonii to jest ona znakomita, wokale, instrumenty solowe itp ustawiają się na środku sceny daleko do przodu, podczas gdy inne instrumenty wyraźnie zajmują drugi plan a wszelkie efekty przestrzenne za łatwością odrywają się od głośników. Generalnie graja w bardzo przestrzenny sposób, z łatwością "znikają" w pokoju odsłuchowym.

W moim pokoju odsłuchowym przypięte są do Yamahy AX 590 razem z Dali Icon 1 Mk2 i generalnie pierwszy raz w przypadku moich prac mogę szczerze powiedzieć, że efekt nie jest gorszy pod żadnym względem a nawet lepszy niż Dali.

Uwagi mile widziane, pozdrawiam.

• #2 30 Gru 2016 20:46
    axdam99
    Poziom 14  

Piękna konstrukcja! Idealnie trafiają w mój gust. Powiedz coś o kosztach wykonania :D

• #3 31 Gru 2016 10:27
    traax
    Poziom 20  

Witam! nie mogę w opisie znaleźć informacji odnośnie wygłuszenia? czy zostało jakieś zastosowane czy jest bez ?

• #4 31 Gru 2016 10:31
    Bucefal76
    Poziom 6  

traax napisał:
    Witam! nie mogę w opisie znaleźć informacji odnośnie wygłuszenia? czy zostało jakieś zastosowane czy jest bez ?

Faktycznie zapomniałem. 2cm owaty tapicerskiej na tylnej ściance, przycietej szerzej niż wymiary ścianki, tak że tworzy nieduży kłąb w okolicach zwrotnicy.

• #5 01 Sty 2017 20:36
    piusik
    Poziom 11  

Jakiej wersji Workszhopa i jakiego Jiga używasz, czy Workschop przy pomiarze wydaje tylko szum czy przepuszcza sinusoidę?
    No i na jakim Windowsie działa Workschop?
    Na co dzień słucham STX MX140 i dzwięk jak dla mnie wystarczający, poza tym GDN: W.18.180.8.FCX ma dobre opinie i na nim można wykonać zawsze solidne zestawy głośnikowe.
    Pozdrawiam.

• #6 02 Sty 2017 09:03
    coolrob
    Poziom 12  

Piękna konstrukcja!

Mamy pytanie do rezystorów w zwrotnicy - czy to nie są przypadkiem rezystory drutowe? Możesz jednego rozgnieść kombinerkami? :) :)

• #7 02 Sty 2017 09:24
    coolrob
    Poziom 12  

Hah! Już to kiedyś zrobiłem, to naprawdę pasjonujące :) :)

Drutowy ma pasożytniczą indukcyjność, pojemność... Nie jestem specem od audio ale przeważnie kiedy ktoś opisuje jakąś konstrukcję charakterystycznym dla tej branży slangiem w stylu "bas punktowy ale płaski" itd to zwykle dobiera elementy z najwyższą precyzją i można dowiedzieć się różnych ciekawostek. Jeśli to tutaj nie ma znaczenia - nie ma sprawy.

• #8 02 Sty 2017 09:50
    Bucefal76
    Poziom 6  

Rezystory ceramiczne czyli drutowe w obudowie z ceramiki są standardem w konstrukcjach fabrycznych przodujących marek za znacznie większe pieniądze niż moja propozycja. Pierwszą rzeczą jaką zrobiłem po zakupie Dali Iconów było rozebranie ich i analiza zwrotnicy. Rezystory ceramiczne i dobrej jakości elektrolity, jedyny wypas to dość gruby drut w cewkach. Mimo kondensatorów bipolarnych i rezystorów ceramicznych gra to bardzo dobrze. Co więcej sama zwrotnica zamontowana na kawałku HDF poprzez bezpośrednie lutowanie elementów do punktów lutowniczych (żadnego PCB, nic z tych rzeczy).

• #9 02 Sty 2017 16:46
    Freddy
    Poziom 43  

coolrob napisał:
    Drutowy ma pasożytniczą indukcyjność, pojemność...
    Przy tych częstotliwościach to jest nieistotne.

Szukaj w 4mln produktów
Przeglądaj produkty