Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Kategoria: Akumulatorki / Baterie / Ładowarki

Jaki mikrokontroler po AVR? -

kamill_94 03 Sty 2017 09:41
  • #1 03 Sty 2017 09:41
    kamill_94
    Poziom 4  

Witam. Programuję od dłuższego czasu mikrokontrolery AVR. Jednak ze względu na to, że są one używane głównie tylko do "domowych" projektów chciałbym nauczyć się programować coś, co ma profesjonalne zastosowanie.
    Moglibyście polecić jakiś mikrokontroler, najlepiej ARM, który można łatwo kupić i programuje się go bez użycia drogiego sprzętu?

• Pomocny post
    #2 03 Sty 2017 09:44
    BlueDraco
    Specjalista - Mikrokontrolery

Polecamy min. 2 razy w miesiącu - przejrzyj forum.

• #3 03 Sty 2017 09:47
    kamill_94
    Poziom 4  

Dziękuję Ci kolego za pomoc, właśnie takiej odpowiedzi oczekiwałem.

• Pomocny post
    #4 03 Sty 2017 10:25
    tmf
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

@kamill_94 Profesjonalnie można programować każdy MCU. Nawet takie starocie jak '51, a może szczególnie takie ze względu na ich duży udział w rynku. Skoro przeszedłeś AVR to zastanó się nad ARM od Atmela, to samo darmowe środowisko, ten sam ASF, nawet przy pewnym szczęściu ten sam programator (Atmel ICE).

• Pomocny post
    #5 03 Sty 2017 11:03
    Piotrus_999
    Poziom 38  

Albo stm-y programator debugger na płytce testowej (nucleo) do obcięcia i wykorzystania w dowolnych innych projektach :)

Np 446RE nucleo

• Pomocny post
    #6 03 Sty 2017 11:18
    Marek_Skalski
    Poziom 31  

Odradzam produkty Atmela ze względu na wysokie koszty narzędzi i produktów, zamknięte środowisko, martwe forum ARM i niepewną przyszłość po przejęciu przez Microchip (rok temu).
    Aktualnie jedne z łatwiejszych na start są produkty ST z całą serią płytek Nucleo i Discovery, które są tanie, mają wbudowany programator/debugger, którego można używać z innymi układami. Środowisko jest darmowe: SW4STM32 od AC6, Atollic True Studio albo DYI Eclipse + dodatki. Forum jest żywe, o pomoc łatwo, materiałów też jest sporo. Do tego polecam jeszcze darmowy program CubeMX, który nie tylko pozwala łatwo zaplanować podłączenia, ale też generuje ustawienia peryferiów i gotowy kod w oparciu o HAL. Cube jest też niezastąpiony, kiedy ktoś potrzebuje dobrać układ do zadania. Niezależnie od tego czy ktoś lubi Hardware Abstraction Layer czy nie, to czasami przydaje się to do obsługi peryferiów. Jest też darmowy program do podglądu danych na żywo. Wszystko do pobrania na stronie ST. Konkretny uC zależy od tego co chcesz robić. Czy to mają być aplikacje Low Power (np. STM32L051xx), czy sterujące silnikami (STM32F334xx), czy wymagające przetwarzania grafiki (STM32F76xxx), a może potrzebujesz trochę elementów analogowych na pokładzie (STM32F303xx). Na pewno znajdziesz coś odpowiedniego. Unikałbym STM32F1xxx, ponieważ to stare układy, które pobierają względnie dużo prądu, mają mniejsze możliwości peryferiów i czasami mają uciążliwe błędy w krzemie, vide errata.

• #7 03 Sty 2017 11:26
    kamill_94
    Poziom 4  

Oglądałem kiedyś płytki discovery i wydają się one dość ciekawe. Występują one jednak w wersjach z różnymi MCU. Jaka jest różnica między układami z rdzeniem M0 a układami z rdzeniem M3?

• Pomocny post
    #8 03 Sty 2017 11:38
    Jawi_P
    Poziom 20  

kamill_94 napisał:
    Jednak ze względu na to, że są one używane głównie tylko do "domowych" projektów chciałbym nauczyć się programować coś, co ma profesjonalne zastosowanie.

Skąd taki dziwny wniosek? Zresztą wysuwany najczęściej chyba przez amatorów "domowej" elektroniki ;)
    AVRy w przemyśle mają się dobrze. Jedna szkoda, to tylko to, że Xmegi się tak nie upowszechniły jak ich protoplasta :(
    Tam gdzie 8-bitowce sobie radzą to AVRy są całkiem fajne.
    Zastanawiam się powodu przesiadki na inny wydajniejszy uC. Sama moc rzadko jest powodem przesiadki, często problemem jest nieoptymalny kod programu.
    No i najważniejsze to chyba to, że operacje na portach wcale nie muszą być szybsze na jakimś wydajniejszym uC. Ale to tak na marginesie.
    http://ep.com.pl/files/4148.pdf
    Moim zdaniem warto na sile szukać przesiadki tylko w celach edukacyjno-zawodowych na przyszłość. :)
    A tak swoją drogą próbowałem przejrzeć forum pod kątem przesiadki z AVR, żeby zobaczyć co ludzie sądzą i nie znalazłem :)

• #9 03 Sty 2017 11:43
    Piotrus_999
    Poziom 38  

@Jawi_P Zdradź jaki jest sens linkowania prehistorycznych artukułów z 2005 roku !!!!! Wiedza i opinie tam zawarte mają się tak do rzeczywistości pieść do nosa. Zresztą opinie wyrażone w poście są też tak z 10 lat przestarzałe

Jawi_P napisał:
    No i najważniejsze to chyba to, że operacje na portach wcale nie muszą być szybsze na jakimś wydajniejszym uC. Ale to tak na marginesie.
    O co chodzi? Bo nie rozumiem?

• #11 03 Sty 2017 11:49
    Piotrus_999
    Poziom 38  

Jawi_P napisał:
    Nie za szybko wyciągasz wnioski?

Raczej - czy Ty wiesz o czym piszesz? My o wydajnych procesorach o dużych zasobach, Ty o pchłach z 4kb Flash i 6 nogach.

Dodano po 1 [minuty]:

F303 bardzo fajne procesory z bogatymi szybkilmi peryferiami (np ADC do 10MSPS w trybie double).

• #12 03 Sty 2017 11:56
    Jawi_P
    Poziom 20  

Piotrus_999 napisał:

No artykuł podlinkowany wyjaśnia o co mi chodzi.
    Co z tego, że ma już swoje lata. Zresztą wrzucony "na marginesie"
    Autor nie napisał dlaczego chce się przenieść na inne uC.
    Chce się nauczyć czegoś co mu daje radość jako hobby?
    Czy chce swoja przyszłość wiązać z programowaniem mikrokontrolerów zawodowo.
    Przecież odpowiedzi i wnioski powinny być w tych przypadkach chyba rożne?

• #13 03 Sty 2017 12:01
    tmf

Marek_Skalski napisał:
    Odradzam produkty Atmela ze względu na wysokie koszty narzędzi i produktów, zamknięte środowisko, martwe forum ARM i niepewną przyszłość po przejęciu przez Microchip (rok temu).

Mam wrażenie, że masz trochę nieaktualne dane. Obecnie najtańsza płytka z SAM D10 + programator/debugger kosztuje niecałe 40 zł. Jest cała seria nowych Explained pro w cenach podobnych do płytek rozwojowych STM. Do tego tysiące gotowców w ASF jako przykłady do Atmel Studio. No i forum działa całkiem sprawnie - pewnie używałeś starych linków, sprzed zmian na AVRFreaks. Dodatkowo SAM D21 jest podstawą 32-bitowych płytek Arduino, m.in. Arduino Zero, co jest obecnie na fali wznoszącej.
    Nie wiem co rozumiesz przez zamknięte środowisko? Atmel opiera toolchain na gcc, daje darmowy pod Windows/Linux i chyba Mac. Możesz sobie to sprząc z dowolnym IDE, jeśli AS nie pasuje. IMHO połączenie z jednym z największych producentów MCU, czyli Microchip też wydaje się, że wyszło im na zdrowie. Od tego czasu wypuścili już dwie nowe wersje AS, dodatkowo nową linię ATTiny, z jednolitą przestrzenią FLASH/RAM, są zapowiedzi nowych chipów integrujących rdzeń AVR z technologiami peryferii Microchipa (coś w stylu rozbudowanego event system), w ARMach też coś się dzieje. Zresztą tego typu fuzje nie ominęły też świata ARM - raz przypomnij sobie historię ze sprzedażą ARM Chińczykom, w sumie nie wiadomo co z tego wyniknie, jeśli USA w efekcie zbanują te układy, dwa, fuzje producentów ARMów.

Dodano po 4 [minuty]:

Piotrus_999 napisał:
    Zdradź jaki jest sens linkowania prehistorycznych artukułów z 2005 roku !!!!! Wiedza i opinie tam zawarte mają się tak do rzeczywistości pieść do nosa. Zresztą opinie wyrażone w poście są też tak z 10 lat przestarzałe
    Jawi_P napisał:

Artykuł sprzed 11 lat, ale ciągle aktualny. Wiele ARMów ma ograniczenia dotyczące max. częstotliwości machania pinami, i dotyczy to zarówno bezpośredniego sterowania pinem, jak i interfejsu do danego pinu podłączonego. Poczytaj sobie szczegóły w notach.

• #14 03 Sty 2017 12:09
    Jawi_P
    Poziom 20  

Piotrus_999 napisał:
    Raczej - czy Ty wiesz o czym piszesz? My o wydajnych procesorach o dużych zasobach, Ty o pchłach z 4kb Flash i 6 nogach.

Wiem o czym piszę, o tym, że krzyża bym jeszcze nie postawił nad linią AVR, taką czy siaką.
    Póki co "pchełki" dostały drugą szansę i nie wróży nic im końca. To chyba nie ma co na razie wróżyć z fusów nad przyszłością innych rdzeni.

• #15 03 Sty 2017 12:12
    kamill_94
    Poziom 4  

Jawi_P napisał:
    Piotrus_999 napisał:

No artykuł podlinkowany wyjaśnia o co mi chodzi.
    Co z tego, że ma już swoje lata. Zresztą wrzucony "na marginesie"
    Autor nie napisał dlaczego chce się przenieść na inne uC.
    Chce się nauczyć czegoś co mu daje radość jako hobby?
    Czy chce swoja przyszłość wiązać z programowaniem mikrokontrolerów zawodowo.
    Przecież odpowiedzi i wnioski powinny być w tych przypadkach chyba rożne?

Chcę się nauczyć czegoś nowego aby trochę rozwinąć moje hbby. A jak mam już zaczynać coś nowego, to czemu nie coś, co można by kiedyś programować zawodowo? ;)

• #16 03 Sty 2017 12:16
    Freddie Chopin

tmf napisał:
    Wiele ARMów ma ograniczenia dotyczące max. częstotliwości machania pinami, i dotyczy to zarówno bezpośredniego sterowania pinem, jak i interfejsu do danego pinu podłączonego.

Dobrze że producenci komputerów tego nie czytali - mogliby porzucić architekturę x86 na rzecz ośmiobitowców! (; Czy naprawdę dla kogoś jest istotne, czy pinem można machać ręcznie z częstotliwościami rzędu megaherców? Po co? Jak ktoś ma taki plan, to pokazuje jedynie tyle, że o programowaniu układów cyfrowych (lub programowaniu ogólnie) ma mniej-więcej zerowe pojęcie...

• #17 03 Sty 2017 12:26
    tmf

Freddie Chopin napisał:
    tmf napisał:
    Wiele ARMów ma ograniczenia dotyczące max. częstotliwości machania pinami, i dotyczy to zarówno bezpośredniego sterowania pinem, jak i interfejsu do danego pinu podłączonego.

Dobrze że producenci komputerów tego nie czytali - mogliby porzucić architekturę x86 na rzecz ośmiobitowców! (; Czy naprawdę dla kogoś jest istotne, czy pinem można machać ręcznie z częstotliwościami rzędu megaherców? Po co? Jak ktoś ma taki plan, to pokazuje jedynie tyle, że o programowaniu układów cyfrowych (lub programowaniu ogólnie) ma mniej-więcej zerowe pojęcie...

Byłbym ci zobowiązany, gdybyś włożył w swoją wypowiedź trochę wysiłku intelektualnego, także na jej zrozumienie. Proste stwierdzenie faktu jest dla ciebie tematem do polemiki? A BTW, to nie chodzi wyłącznie o ograniczenie przy ręcznym machaniu pinem, co zresztą w swoim poprzednim poście napisałem, ale często także max. częstotliwość układu peryferyjnego również jest ograniczona.
    Zresztą prosty przykład, gdzie machanie pinem z dużą częstotliwością jest potrzebne to np. transfer danych do LCD. Część z nich obsługuje magistrale równoległe taktowane nawet 100 MHz, a tu klapa, bo hardware MCU ogranicza nam transfer, bo okres zmiany pinu to np. 80 ns. Kolejny przykład to SPI - procek taktowany jak szalony a SPI ma jakieś dziwne ograniczenie.

• #18 03 Sty 2017 12:38
    Freddie Chopin

tmf napisał:
    Byłbym ci zobowiązany, gdybyś włożył w swoją wypowiedź trochę wysiłku intelektualnego, także na jej zrozumienie.

Właśnie włożyłem (;

tmf napisał:
    Zresztą prosty przykład, gdzie machanie pinem z dużą częstotliwością jest potrzebne to np. transfer danych do LCD. Część z nich obsługuje magistrale równoległe taktowane nawet 100 MHz, a tu klapa, bo hardware MCU ogranicza nam transfer, bo okres zmiany pinu to np. 80 ns.

Rozumiem że na AVR te 100MHz jest osiągalne?

W STM32F407 - jeśli dobrze rozumiem datasheeta - można wyciągnąć 84MHz dla najprostszego interfejsu równoległego.

tmf napisał:
    Kolejny przykład to SPI - procek taktowany jak szalony a SPI ma jakieś dziwne ograniczenie.

To ile wyciągnie SPI na AVR? No i przy okazji - jaki realny transfer jesteś w stanie uzyskać?

W STM32F407 - zależnie od tego które to SPI podawane są częstotliwości 21MHz lub 42MHz - coś mi się wydaje, że nawet ta mniejsza jest większa niż w dowolnym AVR.

• #19 03 Sty 2017 12:52
    tmf

Freddie Chopin napisał:
    tmf napisał:
    Byłbym ci zobowiązany, gdybyś włożył w swoją wypowiedź trochę wysiłku intelektualnego, także na jej zrozumienie.

Właśnie włożyłem (;

No właśnie widzę. Nie wiem czy zauważyłeś, ale jedyną osobą, która robi jakieś porówania do 8-bitowców jesteś ty. Jaki jest więc sens polemiki z tobą?

• #20 03 Sty 2017 12:56
    Jawi_P
    Poziom 20  

Freddie Chopin napisał:
    Rozumiem że na AVR te 100MHz jest osiągalne?
    itd...
    Ani w przytoczonym przeze mnie linku do artykułu, ani jak rozumiem w wypowiedzi tmf nie ma sugestii, że AVr jest lepszy czy gorszy. Jest tylko pewna wzmianka o tym, że szybciej nie znaczy zawsze i wszędzie szybciej. Nic więcej.
    Próba pokazania na silę, że coś jest lepsze od AVR albo nie, nie ma sensu. Tmf tego nigdzie nie sugerował.

Pytanie było, na co się przesiąść z AVR, pod kątem przyszłej pracy zawodowej i hobby?
    Wystarczy zerknąć na oferty pracy dla systemów wbudowanych "Embedded" ;)
    I tylko przypomnieć, że za klika/kilkanaście lat dużo może się zmienić, w kontekście różnych obecnych fuzji rynkowych :)

• #21 03 Sty 2017 13:17
    tronics
    Poziom 34  

AVR odradzam nie dlatego, że ma niepewną przyszłość (Microchip nie utłucze dojnej krowy co zresztą widać po nowej serii Tiny na bazie Xmega - w każdym razie część rozwiązań). Problemem jest obecnie wysoka cena zarówno zestawów ewaluacyjnych, jak i narzędzi do programowania i debugowania. Dodatkowo w cenie mikrokontrolerów 8bit są już rozwiązania 32bit i nieraz również 5V (kinetis KE04 bodajże) dla niechętnych systemom 3V3 (głupota biorąc pod uwagę obecną mnogość peryferiów z max 3.6V).
    ST wychodzi z kolei z przystępnymi cenami (chyba nawet poniżej kosztów... dlatego zakaz używania nucleo w komercyjnych projektach) i bardzo bogatymi narzędziami. CubeMX to po prostu mistrzostwo świata, kilka kliknięć i mamy praktycznie skonfigurowany mikrokontroler. Nic tylko dopisać swoją aplikację i tyle. Atmel studio ma dużo bajerów, ale aż takiego nie. Może... kiedyś.

Teraz wtrącę na obronę AVR - robię akurat projekt do pracy gdzie potrzebne będzie kilkadziesiąt jeśli nie docelowo kilkaset samodzielnych modułów i2c z sensorem 9960. Obsługiwane to będzie przez malinkę/pomarańczkę. Na placu boju pozostały tylko tiny48 i kinetis. Tiny zaprogramujemy usbasp, do kinetisa dla jednego projektu trzeba by wydać troszkę pieniążków i ustawiać nowe IDE. Wygoda zwyciężyła nad możliwościami. Jak to często bywa.

• #22 03 Sty 2017 13:18
    Freddie Chopin

Jawi_P napisał:
    Ani w przytoczonym przeze mnie linku do artykułu, ani jak rozumiem w wypowiedzi tmf nie ma sugestii, że AVr jest lepszy czy gorszy. Jest tylko pewna wzmianka o tym, że szybciej nie znaczy zawsze i wszędzie szybciej. Nic więcej.
    Próba pokazania na silę, że coś jest lepsze od AVR albo nie, nie ma sensu. Tmf tego nigdzie nie sugerował.

Zgadza się! Tylko że były sugestie, że coś innego niekoniecznie jest lepsze od tego AVRa pod jakimśtam względem. O, np. tu:

Cytat:
    No i najważniejsze to chyba to, że operacje na portach wcale nie muszą być szybsze na jakimś wydajniejszym uC.

Rozumiem, że wywnioskowanie z "X niekoniecznie jest lepszy niż AVR pod jakimśtam względem", że "AVR niekoniecznie jest gorszy od X pod jakimśtam względem" jest nadużyciem? Pytam więc, czy na AVR można machać szybciej pinem, ma szybsze SPI albo szybszy interfejs do pamięci zewnętrznych / LCD. Albo czy choć tak samo szybko? No chyba że to nie jest istotne? A jeśli nie jest istotne, to po co to wrzucać? Czemu jest to w takim razie "najważniejsze"?

• #23 03 Sty 2017 13:26
    Piotrus_999
    Poziom 38  

tmf napisał:
    Zresztą prosty przykład, gdzie machanie pinem z dużą częstotliwością jest potrzebne to np. transfer danych do LCD.

W przypadku LCD nie to jest głównym ograniczeniem - raczej przygotowanie tego co ma być wysłane. Dlatego DMA2D czy też sprzętowy interfejs LCD dostępny jest już w rodzinie F4. Używająć nigdy nie zauważyłem (przynajmniej do moich potrzeb) ograniczeń prędkości, czy też przeciążenia procka tymi operacjami (jako że są sprzętowo realizowane).

tmf napisał:
    Kolejny przykład to SPI - procek taktowany jak szalony a SPI ma jakieś dziwne ograniczenie

np F446RE - 45MHz. Czy to takie ograniczenie? Jakiś AVR tyle da?
    albo 54MHz w F7

Zresztą do komunikacji np. z pamięciami masz jeszcze quadSPI
    Jawi_P napisał:
    Póki co "pchełki" dostały drugą szansę i nie wróży nic im końca.

Oczywiście takie pchełki są potrzebne i sam ich używam (albo raczej używałem bo dawni nic nie robiłem z takimi małymi procesorami). Ale nie o to chodzi w tym wątku.

• #24 03 Sty 2017 13:51
    tmf

@Piotrus_999 Widzę, że umiejętność czytania ze zrozumieniem zanika. Więc jeszcze raz, może dotrze. Nikt nie pisał, ze wszystke mają ograniczenia, ale, że niektóre/część mają. Co z tego, że wyciągniesz jakieś procki, które nie mają? Myślisz, że będę do każdego projektu ładował procek, który jest dostępny w obudowie co najmniej TQFP100 lub BGA, na 60-80zł sztuka (Farnell)? Swoją drogą, niektóre z wymienionych przez ciebie układów mają co najmniej 168 nóżek. Fantastyczne dla amatora.
    Celem było zwrócenie uwagi, że czasami można się naciąć i bierzesz do projektu niby wystarczający procek, np. z rdzeniem CM0+ za parę złotych, a tu problem, bo max na wyjściu to np. 12 MHz, pomimo taktowania 48MHz.
    A jak już @Freddie Chopin wywnioskował ze zdania "No i najważniejsze to chyba to, że operacje na portach wcale nie muszą być szybsze na jakimś wydajniejszym uC.", że chodzi o jakieś porównanie z AVR to pozostanie jego tajemnicą.
    Swoją drogą, to tak, AVR może mieć szybsze machanie pinem, szybszy SPI i szybszy dostęp do pamięci zewnętrznej niż niektóre ARMy. I co z tego? To nie kolejny wątek porównujący te procesory. Ktoś oprócz was ma jakąś misję udawaniania czegoś?

• #25 03 Sty 2017 14:11
    Piotrus_999
    Poziom 38  

tmf napisał:
    Ktoś oprócz was ma jakąś misję udawaniania czegoś?

Nie, ale to Ty nas zaatakowałeś. Jeżeli Kolega chce się rozwijać to musi wyjść poza 8 bitowce. ATMEL nie jest w tych procesorach ani dobry, ani tani. Najszersza gamę łatwo dostępnych procesorów ARM ma STM. Ma też chyba najtańsze narzędzia do ich programowania i debugowania - co dla hobbysty jest bardzo ważne.

tmf napisał:
    Myślisz, że będę do każdego projektu ładował procek, który jest dostępny w obudowie co najmniej TQFP100 lub BGA, na 60-80zł sztuka (Farnell)? Swoją drogą, niektóre z wymienionych przez ciebie układów mają co najmniej 168 nóżek

Podałeś jako argument LCD - do szybkiej obsługi te 100nóżek to musi być :). Zresztą łatwiej mi sie lutuje 100 nóżkowca niz 32 nóżkowca - łatwiej jakos przytrzymać palcem, przylutować róg a póżniej nóżki

Jest wiele innych firm oczywiście - mają one badzo ciekawe produkty, ale niedostepne na rynku hobbystycznym. Często (np. Freescale, Cypress, Alwinter) nie udostępniają dokumentacji bez podpisania odpowiedniej umowy - czyli tylko firmy mogą dostać pełniejszą dokumentację.

• #26 03 Sty 2017 14:24
    Jawi_P
    Poziom 20  

kamill_94 napisał:
    Chcę się nauczyć czegoś nowego aby trochę rozwinąć moje honny. A jak mam już zaczynać coś nowego, to czemu nie coś, co można by kiedyś programować zawodowo? ;)

Sama nauka, przynajmniej na obecną chwilę języka C/C++ to już połowa sukcesu bez względu na platformę sprzętową i warto się dalej rozwijać.
    Patrząc na oferty pracy, to są zarówno dla programistów platform na mikrokontrolerach 8/16 czy 32 bity, ale jest bardzo dużo ofert ze wskaźnikiem rosnącym, na coś na czym hula Linux. I podejrzewam, że w najbliższych latach nic się nie zmieni.
    Dostępność i ceny starter-kitów maja znaczenie oraz ilość informacji w necie oraz literatura.

• #27 03 Sty 2017 14:46
    piotr_go
    Poziom 26  

Jak dla mnie Cena Czyni Cuda. :)
    Jeżeli będę miał jakiś bajecznie prosty projekt to który procek wybiorę? (z tych które znam i przyszły mi do głowy)
    attiny13 za 1$ ?
    stm32f030 za 0,45$ ?
    stm8 za 0,25$ ?
    Oczywiście że stm8.
    Producent urządzenia w milionach egzemplarzy też się nie rzuci na AVRa tylko znajdzie chińską c51 za 0,10$ bo tak będzie chciał księgowy. :)

Myślę że dopóki nie wygasną patenty na AVR to z takimi cenami popularność będzie tylko spadać.
    Po wygaśnięciu patentów będzie jak z C51 - druga młodość.
    Do kiedy obowiązują patenty na AVR? Chyba tylko kilka lat zostało dla pierwszych rdzeni.

• #28 03 Sty 2017 14:55
    Piotrus_999
    Poziom 38  

piotr_go napisał:

Producent urządzenia w milionach egzemplarzy też się nie rzuci na AVRa tylko znajdzie chińską c51 za 0,10$ bo tak będzie chciał księgowy.

Tu na forum wręcz roi się od producentów sprzętu w milionach egzemplarzy.

Rozumiem, że się do nich zaliczasz. Jak zrobisz 100 urzadzeń i oszczędzisz 24 dolary - to zainwestowanie w poznanie nowego procka i kupienie narzędzi na pewno się opłaci. Po poznaniu jak wiele kosztowały te oszczędności księgowy by się powiesił.

• #29 03 Sty 2017 15:02
    tronics
    Poziom 34  

Cytat:
    Do kiedy obowiązują patenty na AVR? Chyba tylko kilka lat zostało dla pierwszych rdzeni.

IIRC 25 lat. Jeśli tak... to jeszcze troszkę. Jak wygląda sprawa z softcore (fpga) to nie wiem, kilka core avr widziałem.
    Cytat:
    Producent urządzenia w milionach egzemplarzy też się nie rzuci na AVRa tylko znajdzie chińską c51 za 0,10$ bo tak będzie chciał księgowy.

Tak będzie. Niemniej wracając do tematu co po avr? Jest sens pchać się w PIC32?

• #30 03 Sty 2017 15:03
    Freddie Chopin

tmf napisał:
    Nikt nie pisał, ze wszystke mają ograniczenia, ale, że niektóre/część mają.

A u was ponoć murzynów biją! Jak wrzucacie że "jakieś" są słabsze, bez żadnych konkretów, a ktoś jakiś konkret opozycyjny poda, to niby czemu jest źle? Może to Wy powinniście zacząć od podania które to KONKRETNIE są gorsze od KONKRETNYCH układów 8-bitowych i w czym KONKRETNIE. Bo tak to sobie mogę nawet napisać, że "niektóre ARMy niekoniecznie mają więcej pamięci od AVRa". No nieprawdy nie napisałem...

tmf napisał:
    A jak już @Freddie Chopin wywnioskował ze zdania "No i najważniejsze to chyba to, że operacje na portach wcale nie muszą być szybsze na jakimś wydajniejszym uC.", że chodzi o jakieś porównanie z AVR to pozostanie jego tajemnicą.

Spokojnie, nie jestem taki tajemniczy (; W poście @Jawi_P który cytowałem skrót "AVR" pojawia się jedynie 3x, więc może faktycznie chodziło mu o jakieś inne układy które są "niekoniecznie wolniejsze", co jest również "najważniejsze".

tmf napisał:
    Swoją drogą, to tak, AVR może mieć szybsze machanie pinem, szybszy SPI i szybszy dostęp do pamięci zewnętrznej niż niektóre ARMy. I co z tego?

Nic, nawet jak będzie miał te wszystkie 3 rzeczy na raz i tak jest gorszy <;

A tak serio. Co z tego, że na 20MHz AVR będziesz miał 20MHz na SPI? Nieprzypadkowo pytałem o to jaki można tam wyciągnąć rzeczywisty transfer i to transfer czegoś ciekawego, a nie bezcelowych danych testowych. Co sobie będziesz z tą prędkością posyłał? Może dane do karty SD? I może jeszcze ten AVR jest tak szybki, że te dane dla karty SD na żywo będzie generował, jednocześnie wykonując ten kosmicznie szybki transfer? Bo jeśli najpierw musi przez 1ms generować dane do bufora, żeby potem przez 1ms je wysyłać nie robiąc nic innego w tym czasie (bo wysyłanie jest zbyt obciążające), to równie dobrze mógłby mieć połowę tej kosmicznej prędkości i DMA. No i najważniejsze - cóż to za kosmiczny AVR który jest tak szybki? Może operujmy na konkretach, bo - jak już pisałem - "niektóre" ARMy mają mniej pamięci niż "niektóre" AVRy, tylko co z tego? Może ludzie tu piszą o AVR, a Ty o XMEGA? To ja może zacznę pisać o ARM Cortex-M33, w końcu też ARM...

tmf napisał:
    Ktoś oprócz was ma jakąś misję udawaniania czegoś?

Biorąc pod uwagę "ton", to chyba tylko Ty (;

Szukaj w 4mln produktów
Przeglądaj produkty