Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wentylacja łazienka + WC blok - Pomysł wentylacji - konsultacja

morysowaty 03 Sty 2017 10:42 1224 5
  • #1 03 Sty 2017 10:42
    morysowaty
    Poziom 2  

Dzień dobry,

To mój pierwszy post. Tematy podobne były, założyłem nowy temat ponieważ mam konkretne zapytanie, do mojego pomysłu wentylacji i potrzebuję konsultacji.

Wentylacja łazienka + WC blok - Pomysł wentylacji - konsultacja

Jak widać na załączonym rysunku mam obok siebie łazienkę i WC. Mieszkanie jest poddaszowe, ze słabym ciągiem grawitacyjnym. Przewód wentylacyjny jest przy WC (przewód tylko do mojego mieszkania), w którym znajduje się piec Junkers Cerapur Acu Smart z zamkniętą komora spalania.
    Drzwi do obu łazienek z podcięciami wentylacyjnymi. Obecnie w WC jest wentylator sprzężony z oświetleniem a w łazience, do tego samego kanału przewodem nad sufitem podwieszanym podłączony jest wentylator z łazienki - rozwiązanie jest nie wydajne - w przewodzie skrapla się wilgoć (przewód idzie przez nieogrzewany strych), jednocześnie duża część powietrza wraca do WC. Podobnie przy pracującym wentylatorze w WC - część powietrza wraca do łazienki.

Mój pomysł wentylacji przedstawia rysunek.
    Między łazienką a WC dwa otwory wentylacyjne (do przemyślenia) w jednym z nich wentylator.
    Wentylator w WC zostaje jak był.
    Chciałbym aby oba wentylatory załączały się jednocześnie przy włączeniu światła obojętnie w łazience czy WC (nie wiem jak to technicznie rozwiązać).

Idea jest taka, żeby powietrze z łazienki było wdmuchiwane do WC (wentylator ma 120m3/h) a do kanału wentylacyjnego zasysać będzie drugi (180m3/h). Oba wentylatory mają nastawę czasową (bez higro).
    Ciąg grawitacyjny przy wyłączonym wentylatorze w WC jest niewielki, ale jest, dlatego myślałem o drugim otworze między pomieszczeniami, ale nie wiem czy to ma sens?

Dodam, że obecnie, ponieważ część powietrza wraca drugim przewodem, to nie odczuwam dużego "ubytku" powietrza w mieszkaniu. Kiedy wentylator będzie wydmuchiwać 100% (czyli teoretycznie 180m3/h) to czy przy dłuższej (~30min) pracy nie będzie to za dużo - mieszkanie ma 80m2. W trzech oknach dachowym mam szczeliny wentylacyjne.

Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi i podpowiedzi.

• Pomocny post
    #2 03 Sty 2017 11:07
    ellagib
    Poziom 13  

Zostaw wentylator w WC lub załóż wydajniejszy. Zaślep wentylację z łazienki do tego kanału wentylacyjnego. Otwory w drzwiach lub kratka z łazienki do wc. Wtedy powietrze z wc i przez wc z łazienki będzie wyciągane jednym wentylatorem do kanału a przy zaślepionym kanale do łazienki nie będzie się tam wracać. W drzwiach do wc i do łazienki mniejsze otwory niż pomiędzy łazienką a wc. Drzwi do wc 1/3 otworu łazienka - wc, drzwi do łazienki 2/3 lub ten sam rozmiar.
    Pytanie czy ten kanał przypadkiem nie jest wspólny dla innego mieszkania. Są przepisy określające stosowanie wentylacji mechanicznych w budynkach wielorodzinnych.
    Błędem jest stosowanie dwóch wentylatorów.

• #3 03 Sty 2017 12:49
    morysowaty
    Poziom 2  

Dzięki za odpowiedź. Myślałem też o takim rozwiązaniu. Kanał wentylacyjny jest tylko do mojego mieszkania. Twój pomysł jest najprostszy, a otwór między łazienką a WC i tak robię, więc przetestuję to rozwiązanie. Dam znać jak działa.
    Może w międzyczasie jeszcze ktoś coś zaproponuje.
    Dziękuję i pozdrawiam.

• Pomocny post
    #4 03 Sty 2017 12:52
    ellagib
    Poziom 13  

Musisz zadbać o otwory w drzwiach by część powietrza było wyciągane z łazienki.

• Pomocny post
    #5 17 Sty 2017 18:36
    1702
    Poziom 7  

Witaj,
    1 woda skrapla się w przewodzie bo nie jest zaizolowany.
    2 wystarczy jeden wentylator na oba pomieszczenia. Przy wentylatorze, który jest zamontowany w pionie wentylacyjnym zamontować trójnik. Do trójnika wstawić kanały went. poziome . jeden koniec pozostawić w wc, a drugi przeciągnąć przez ścianę do łazienki. Na końcach przewodów zainstalować zawory kryzujące pobór powietrza( należy je później wyregulować).
    3 Żeby zabrać z tych pomieszczeń zużyte powietrze trzeba doprowadzić świeże powietrze inaczej nie będzie działać prawidłowo wyciąg.
    Pozdrawiam
    1702

• #6 12 Lut 2017 02:25
    morysowaty
    Poziom 2  

Wentylacja rozwiązana najprostszym sposobem - kratka wentylacyjna między łazienkami.
    Wentylator załącza się ze światła z obu łazienek (na przekaźniku ), wg pomysłu http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2273097.html

Już jest dobrze, a będzie jeszcze lepiej, jak zmniejszę otwór wentylacyjny w drzwiach do mniejszej łazienki.

Dziękuję wszystkim za pomoc. Sprawa rozwiązana.

Pozdrawiam
    Maurycy

Szybka odpowiedź lub zadaj pytanie
Dziękuję Ci. Ta wiadomość oczekuje na moderatora.
 Szukaj w ofercie
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME