Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Kategoria: Akumulatorki / Baterie / Ładowarki

Wzmacniacz lampowy SE. Toroidalne transformatory wyjściowe

krzem3 11 Sty 2017 14:43
  • #31 11 Sty 2017 14:43
    deus.ex.machina
    Poziom 31  

Koledzy, nie ma co się spierać o to, kto jakie brzmienie lubi.
    Wychowałem się na lampowcach i nawet lubię ich brzmienie, ale w życiu na kolanach bylem tylko raz, a powodem był TacT Millennium; wtedy zrozumiałem, co to jest neutralność toru audio.

• #32 12 Sty 2017 20:53
    krzem3
    Poziom 17  

Kolego submariner.

Współczesne wzmacniacze lampowe, mają bardzo dobry stosunek sygnału do szumu S/N oraz dynamikę niż to było kilka dekad temu. Stosuje się dużo lepsze rozbudowane zasilacze żarzenia oraz anodowe, jakościowe lepiej wykonane transformatory sieciowe, wyjściowe w nowej technologii oraz inne elementy. W omawianym wzmacniaczu nie słychać szumu i przydźwięku w głośnikach. Jeszcze nie tak dawno temu przydźwięk w głośnikach był sporym utrapieniem, przy cichym słuchaniu muzyki.

Pomiary przebiegu prostokątnego po stopniu wysterowania po uruchomieniu wzmacniacza.

Wzmacniacz lampowy SE. Toroidalne transformatory wyjściowe Wzmacniacz lampowy SE. Toroidalne transformatory wyjściowe Wzmacniacz lampowy SE. Toroidalne transformatory wyjściowe Wzmacniacz lampowy SE. Toroidalne transformatory wyjściowe Wzmacniacz lampowy SE. Toroidalne transformatory wyjściowe Wzmacniacz lampowy SE. Toroidalne transformatory wyjściowe Wzmacniacz lampowy SE. Toroidalne transformatory wyjściowe Wzmacniacz lampowy SE. Toroidalne transformatory wyjściowe Wzmacniacz lampowy SE. Toroidalne transformatory wyjściowe Wzmacniacz lampowy SE. Toroidalne transformatory wyjściowe

• #33 17 Sty 2017 13:17
    Jawi_P
    Poziom 20  

Gratuluje konstrukcji. Piękna rzecz.

• #34 17 Sty 2017 21:16
    krzem3
    Poziom 17  

Dziękuję.

Wykres charakterystyki częstotliwościowej przy obciążeniu 8 ohm przy Vpp 10,4V, czerwona linia oznacza -3dB.

krzem3

• #35 28 Sty 2017 22:26
    krzem3
    Poziom 17  

Nowy wymienny moduł z lampami 6550 w stopniu mocy zastąpił dotychczasowy na lampach 6P14P. Wzmacniacz może już pracować w trzech trybach pracy Trioda - UL - Pentoda. Układ przełączenia trybów pracy zbudowany jest na trzech przekaźnikach i pomyślnie działa, zdjęcie 6 z testowania układu. Dlaczego dokonałem zapowiadanej zmiany, ponieważ nie mam zaufania do sprzedających lampy szczególnie na Allegro, ostatnio nawet kwadrę lamp 6P14P zwróciłem sprzedającemu.Trudno kupić kwadrę lamp o jednakowych parametrach, nie wchodząc w szczegóły jak były dobierane, później są efekty na oscyloskopie. Po zamianie wzmacniacz doskonale działa, obrany kierunek okazał się słuszny. Na razie tylko dwa zdjęcia z pomiaru.

krzem3

Wzmacniacz lampowy SE. Toroidalne transformatory wyjściowe Wzmacniacz lampowy SE. Toroidalne transformatory wyjściowe Wzmacniacz lampowy SE. Toroidalne transformatory wyjściowe Wzmacniacz lampowy SE. Toroidalne transformatory wyjściowe Wzmacniacz lampowy SE. Toroidalne transformatory wyjściowe Wzmacniacz lampowy SE. Toroidalne transformatory wyjściowe Wzmacniacz lampowy SE. Toroidalne transformatory wyjściowe Wzmacniacz lampowy SE. Toroidalne transformatory wyjściowe Wzmacniacz lampowy SE. Toroidalne transformatory wyjściowe Wzmacniacz lampowy SE. Toroidalne transformatory wyjściowe

• #36 03 Lut 2017 17:10
    krzem3
    Poziom 17  

Kilka pomiarów przebiegu prostokątnego od 20 KHz do 29 KHz - 8 ohm przy włączonym trybie Triody.

Wzmacniacz lampowy SE. Toroidalne transformatory wyjściowe Wzmacniacz lampowy SE. Toroidalne transformatory wyjściowe Wzmacniacz lampowy SE. Toroidalne transformatory wyjściowe Wzmacniacz lampowy SE. Toroidalne transformatory wyjściowe Wzmacniacz lampowy SE. Toroidalne transformatory wyjściowe Wzmacniacz lampowy SE. Toroidalne transformatory wyjściowe Wzmacniacz lampowy SE. Toroidalne transformatory wyjściowe

• #37 11 Lut 2017 15:17
    krzem3
    Poziom 17  

Ostatnie moje działania. Zamontowany 4 - pozycyjny przełącznik obrotowy do zmiany głębokości USZ. Trzy pozycje USZ oraz czwarta bez USZ. poprawiłem przebieg prostokątny przy 10, 20 KHz, przebieg trójkątny czysty bez deformacji, idealny przebieg przy 1 KHz.

Wzmacniacz lampowy SE. Toroidalne transformatory wyjściowe Wzmacniacz lampowy SE. Toroidalne transformatory wyjściowe Wzmacniacz lampowy SE. Toroidalne transformatory wyjściowe Wzmacniacz lampowy SE. Toroidalne transformatory wyjściowe Wzmacniacz lampowy SE. Toroidalne transformatory wyjściowe

• #38 11 Lut 2017 16:00
    deus.ex.machina
    Poziom 31  

Możesz zrobić FFT dla poniższego sygnału i załączyć zdjęcie? Prośba byś nie robił tego testu z podłączonym głośnikiem bo ulegnie zniszczeniu.

• #39 12 Lut 2017 00:23
    krzem3
    Poziom 17  

Pomiary już zakończyłem, więc nie wiem w jakim celu mam zrobić FFT? Druga sprawa nie znam się na takich pomiarach, za młody jestem. Jak się domyślam chodzi Koledze o pomiary za pomocą karty muzycznej, mam w laptopie zintegrowaną.

krzem3

• #40 12 Lut 2017 13:06
    deus.ex.machina
    Poziom 31  

W oscyloskopie ma zdaje się kolega opcje Math i w niej fft. Ponieważ kolega korzysta z oscyloskopu to myślałem tylko o nim a nie o karcie dźwiękowej jako układzie akwizycji danych i programowym analizatorze audio (oczywiście oscyloskop będzie miał sporo ograniczeń - mala dynamikę wynikającą z niskiej rozdzielczości ADC ale można to częściowo poprawić stosując oversampling i funkcje average).
    Co do wieku, to nigdy nie jest za wcześnie/za późno by dodać bardzo ważny obszar pomiarów zwłaszcza w audio - FFT dostarcza cennych informacji jak układ zachowuje się w domenie częstotliwości a nie czasu (przebiegi które załącza kolega to pomiary w dziedzinie czasu).

http://sound.whsites.net/articles/intermodulation.htm

i załączniki.

• #41 14 Lut 2017 19:58
    krzem3
    Poziom 17  

Przy użyciu funkcji Math wygląda kilka pomiarów tak, wychodzi trzeci przebieg.

Wzmacniacz lampowy SE. Toroidalne transformatory wyjściowe Wzmacniacz lampowy SE. Toroidalne transformatory wyjściowe Wzmacniacz lampowy SE. Toroidalne transformatory wyjściowe Wzmacniacz lampowy SE. Toroidalne transformatory wyjściowe Wzmacniacz lampowy SE. Toroidalne transformatory wyjściowe

• #42 06 Mar 2017 19:45
    krzem3
    Poziom 17  

W module wymiennym na lampach 2 X 6550, obecnie skusiłem się zastosować lampy KT120, próba jest udana. Nie zauważyłem zmiany w pracy zasilacza - jak nagrzewanie się transformatora sieciowego oraz spadku napięcia anodowego, jest okey.

krzem3

Wzmacniacz lampowy SE. Toroidalne transformatory wyjściowe Wzmacniacz lampowy SE. Toroidalne transformatory wyjściowe Wzmacniacz lampowy SE. Toroidalne transformatory wyjściowe