Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Eagle- nieregularne kształty padów

rosak 03 Sty 2017 23:06 1866 8
  • #1 03 Sty 2017 23:06
    rosak
    Poziom 20  

Witam,
    próbuję nauczyć się projektowania w Eagle (do tej pory pracowałem z EasyEDA). Po pierwsze zdziwił mnie brak bibliotek do np. STM32F04x więc postanowiłem narysować, posługując się tutorialem z innego forum. I tutaj pojawił się problem- jak narysować te skrajne piny?

Eagle- nieregularne kształty padów

Już pół godziny ślęczę nad google, są jakieś strasznie zagmatwane sposoby ale większość sprzed kilku lat.
    Będę wdzięczny za pomoc.

• Pomocny post
    #2 04 Sty 2017 00:23
    marco47
    Poziom 41  

Aby stworzyć taki pad, musisz w edytorze Library dodać ścięty wielokąt za pomocą narzędzia Polygon, rysowany na warstwie Top.
    Co prawda, nie będzie on fizycznie połączony z podstawowym padem (bez nazwy), ale na PCB będzie wglądał jak zwykły pad.

• Pomocny post
    #4 08 Sty 2017 00:58
    Loker
    Poziom 37  

Pamiętaj, żeby dołożyć taki sam polygon na warstwach maski (i ewentualnie pasty).

• #5 14 Sty 2017 01:39
    rosak
    Poziom 20  

Krótki update, niestety ten sposób się nie sprawdził. Dorysowałem poligony, wygląda ok, jednak jeśli poligon jest przy padzie GND, funkcja ratsnest nie łączy masy do tego padu, bo za blisko jest poligonu. Nie działa też autorouter z takimi padami (choć na tym mi akurat nie zależy). Nie wiem, jak z tego wybrnąć, na razie pozmieniałem wszystkie nieregularne pady na zwykłe kwadraty. Trochę jestem zawiedziony, myślałem, że Eagle to w miarę profesjonalne narzędzie, a nie mogę w nim narysować tego, co zalecają producenci (mam kilka takich układów z nieregularnymi padami).

• #6 14 Sty 2017 01:44
    yogi009
    Poziom 41  

Nie używaj autorouter'a, ten sposób ogłupia rozum, a efekty przypominają strzelanki z gwiezdnych wojen. Eagle jest bardzo ciekawym programem, nawet darmowa wersja Light daje spore możliwości. Oczywiście niektóre rzeczy trzeba sobie dorysować, czasem nawet warto. Właśnie przeedytowałem zwykłą obudowę DIL-14, wyrzucając 4 nieużywane w układzie pad'y dzięki czemu otrzymałem dodatkowe miejsce na ścieżki. Co do brakujących bibliotek, odwiedź stronę producenta z zasobami dodatkowych bibliotek:

https://cadsoft.io/resources/libraries/#

• #7 14 Sty 2017 01:52
    rosak
    Poziom 20  

Nie używam autoroutera, pisałem, że na tym mi nie zależy. Chciałem tylko wytłumaczyć o co chodzi. Mam jednak problem z poligonem GND. Chodzi np. o ten LDO 1x1mm który pokazywałem w wątku o trawieniu PCB. Ma 4 trójkątne pady które niestety musiałem zamienić na kwadratowe. Inaczej funkcja ratsnest nie łączyła do padu GND, musiałem ręcznie dorysowywać ścieżkę i ignorować błędy DRC.
    Eagle ogólnie bardzo mi się podoba. Bibliotek zazwyczaj nie szukam, bo szybciej narysuję sam niż znajdę w sieci. Jak znajdę w sieci to i tak wszystko muszę kilka razy sprawdzać- wymiary, czy pady dobrze połączone itp. Bardzo łatwo coś skopiować z innej biblioteki, czy poprostu edytować podobną.
    Sprawdzałem wcześniej cadsoft.io, tak jak pisałem, wolę sam zrobić niż liczyć na to, że ktoś inny zrobił to dobrze, a nierzadko niestety jest inaczej.

• #8 14 Sty 2017 08:59
    yogi009
    Poziom 41  

rosak napisał:
    wolę sam zrobić niż liczyć na to, że ktoś inny zrobił to dobrze

Zgoda, ale sprawdzić warto, być może trafisz na dobrze opracowany (również pod względem kształtu i logiki pad'ów) element. Nawiasem mówiąc, czy ten nietrójkątny kształt pad'ów masy jest mocno dokuczający?

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme