Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki należy zastosować akumulator do zasilenia zamrażarki 220 V przez 12 h?

ryf 05 Sty 2017 17:32 1737 43
  • #1 05 Sty 2017 17:32
    ryf
    Poziom 4  

Dzień dobry, proszę o podpowiedź.
    Jaki należy zastosować akumulator lub akumulatory, aby zasilać zamrażarkę 220 V przez 12 godzin na wózku gastronomicznym, a następnie doładowywać te akumulatory nocą? Dziękuję.

• Pomocny post
    #2 05 Sty 2017 17:47
    Piotr2608

Poziom 35  

Jeden, dwa, trzy...
    Podaj moc znamionową tejże zamrażarki. Akumulator daje nam napięcie 12 V DC, więc wymagana będzie przetwornica 12 V DC/230 V AC. Teraz wszystko zależy od mocy zamrażarki i doboru odpowiedniej przetwornicy.

• Pomocny post
    #3 05 Sty 2017 17:47
    goldi74
    Poziom 43  

Żeby oszacować potrzebną pojemność akumulatora, trzeba znać moc pobieraną przez zamrażarkę.

• Pomocny post
    #4 05 Sty 2017 17:54
    D214d3k
    Poziom 38  

I nie będzie to rozwiązanie za kilkadziesiąt złotych tylko raczej akumulator za kilkaset i przetwornica za kilkaset więc może lepiej pomyśleć o lodówce turystycznej na 12V lub styropianowym kontenerze i wkładach chłodzących lub suchym lodzie jeśli chodzi o wyjazd na kilka dni co jakiś czas. Opisz szerzej problem.

• #5 05 Sty 2017 22:01
    ryf
    Poziom 4  

Moc zamrażarki to 250 W, termosy lub lodówki turystyczne nie wchodzą w rachubę, gdyż będę sprzedawał z tego lody.

• Pomocny post
    #6 05 Sty 2017 23:13
    soniak2
    Poziom 17  

A więc zamrażarka w ciągu 12 godzin potrzebuje około 250*12 =3000Wh, zakładając sprawność układu (przetwornica, kable, połączenia) na poziomie 70% daje nam 3KWh /0.7 = 4.3 KWh.
    Ilość amperogodzin koniecznych do odebrania akumulatora wynosi 4.3 KWh /12 V =357 Ah.
    Zakładając cykl 50% akumulatora potrzebujemy go o pojemności aż 715Ah.

Tani akumulator kwasowy o pojemności 200Ah z internetu kosztuje 520zł wiec same akumulatory będą kosztowały około 1800zł.
    Do tego przewody 30mm^2.
    Przetwornica z pełnym sinusem i dużą mocą (na rozruch) powyżej 500zł.

Moim zdaniem lepiej zastosować agregat spalinowy, lub podłączyć sie do napędu pojazdu wiozącego wyjdzie kilka razy taniej.

Ps. W lato lodówka na zewnątrz często otwierana będzie pracowała niemal ciągle.

• #7 06 Sty 2017 06:33
    ryf
    Poziom 4  

Dzięki serdeczne,te wskazówki są bardzo dla mnie cenne. Agregat odpada,będzie hałas, po za tym , wózek z którego będę sprzedawał jest bez napędu, więc muszę się z koncentrować na optymalnych akumulatorach. Miejsce na akumulatory też jest ograniczone w cm.50 dł.szer.75 wys100.
    Pytanie jest następujące, czy nie ma mocniejszych, żebym nie musiał instalować aż czterech akumulatorów?

• Pomocny post
    #8 06 Sty 2017 07:16
    goldi74
    Poziom 43  

Nie znajdziesz pojedynczego akumulatora 12V o tak dużej pojemności. Dostępne pojemności wskazują na to, że trzeba go stworzyć z połączenia co najmniej 3 - 4 pojedynczych akumulatorów.

• Pomocny post
    #9 06 Sty 2017 07:30
    WędkarzStoLica
    Poziom 28  

soniak2 napisał:
    Do tego przewody 30mm^2.
    Trochę przesada chyba?

Obliczenia pojemności akumulatora są mocno zawyżone moim zdaniem.
    Jakby miał otwierać ciągle, to całą zawartość sprzedałby w ciągu godziny.
    Myślę, że można przyjąć 6h pracy, a reszta wyjdzie w praktyce.

Wydaję mi się, że jeden wielki (220Ah) akumulator wystarczy - lub dwa po 150Ah.
    Nie da się ukryć, że jest to gdybanie, a wszystko wyjdzie w 'praniu'.

• Pomocny post
    #11 06 Sty 2017 09:02
    Rzuuf
    Poziom 43  

ryf napisał:
    ... czy nie ma mocniejszych ...
    Są, litowe, ale kilka razy droższe.
    W tej chwili najtańsza kilowatogodzina jest z akumulatora kwasowego - kosztuje ok. 4 razy drożej, niż kilowatogodzina z sieci i 2 razy drożej, niż kilowatogodzina z agregatu prądotwórczego.

• Pomocny post
    #12 06 Sty 2017 09:37
    Strumien swiadomosci swia
    Poziom 43  

Po pierwsze, gdzie sprzedajesz lody?
    Jak na świeżym powietrzu, to agregat , są mega ciche.

Jak w galerii, to znajdź gniazdko.

• #13 06 Sty 2017 09:47
    ryf
    Poziom 4  

To może żelowe? dwa po 200 Ah, ile faktycznie potrzeba mi tej mocy? trochę chyba w pierwszym pytaniu przesadziłem, praca zamrażarki będzie gdzieś około 8 godzin. Żelowe są droższe, ale chyba bardziej żywotne? Czy ma to jakieś znaczenie? czy kwasowe w zupełności wystarczą? Koszt 1 kWh jest mniej istotny, chodzi mi o niezawodność układu w trakcie przechowywania i sprzedaży lodów.

• Pomocny post
    #15 06 Sty 2017 10:34
    Rzuuf
    Poziom 43  

ryf napisał:
    Koszt 1kWh ...
    To jest koszt PRZECHOWANIA w akumulatorze 1 kWh - na to się składa koszt akumulatora i jego żywotność (ilość cykli ładowania/wyładowania).
    Żywotność bardzo zależy od głębokości wyładowania, jeśli wykorzystujesz tylko 20% jego pojemności, to akumulator wytrzyma ok. 800 cykli takiej pracy, ale jeśli wykorzystujesz 80% jego pojemności, to żywotność wyniesie ok. 200 cykli.

• Pomocny post
    #16 06 Sty 2017 10:47
    mychaj
    Poziom 26  

No i waga - 3 x akumulator 200 Ah to nawet 200 kg!

• #17 06 Sty 2017 11:58
    ryf
    Poziom 4  

Jeśli agregat, to jaki? Sprzedaję na świeżym powietrzu, tylko co ze spalinami, jakie ma wymiary, czy da się schować do wózka?

• Pomocny post
    #19 06 Sty 2017 12:21
    freebsd
    Poziom 34  

ryf napisał:
    Moc zamrażarki to 250 W, termosy lub lodówki turystyczne nie wchodzą w rachubę, gdyż będę sprzedawał z tego lody.
    To pozostaje użycie suchego lodu.

• Pomocny post
    #20 06 Sty 2017 15:15
    deus.ex.machina
    Poziom 31  

W jakim cyklu pracuje zamrażarka? Dobrze byłoby zmierzyć typowy cykl i dopiero zacząć coś oszacowywać.

• Pomocny post
    #21 06 Sty 2017 15:27
    soniak2
    Poziom 17  

W sklepie niedaleko mnie w lato lodówka (zwykła 200l) pracuje cały czas, a mimo to lody były miękkie -2/-5st.
    Lodówka znajduje się w pomieszczeniu, w tym przypadku dojdzie jeszcze słońce.

Jestem niemal pewien ze agregat sie będzie wyłączał rzadko, bardzo rzadko.

• Pomocny post
    #22 06 Sty 2017 15:35
    deus.ex.machina
    Poziom 31  

soniak2 napisał:
    W sklepie niedaleko mnie w lato lodówka (zwykła 200l) pracuje cały czas, a mimo to lody były miękkie -2/-5st.
    Lodówka znajduje się w pomieszczeniu, w tym przypadku dojdzie jeszcze słońce.

Jestem niemal pewien ze agregat sie będzie wyłączał rzadko, bardzo rzadko.

Jakość izolacji ma krytyczne znaczenie - sam mam lodówkę (badziew Whirlpool) gdzie na gorze wykrapla się woda z powietrza w mieszkaniu tak kiepska jest izolacja termiczna.

• #23 06 Sty 2017 16:10
    ryf
    Poziom 4  

To będzie dobra mroźnia na lody, przystosowana do wysokich temperatur.

• Pomocny post
    #24 06 Sty 2017 16:22
    deus.ex.machina
    Poziom 31  

ryf napisał:
    To będzie dobra mroźnia na lody ,przystosowana do wysokich temperatur

Dobrze byłoby wiec zapiać ja pod jakiś prosty miernik poboru energii i zmierzyć typowy cykl roboczy - na tej podstawie dobrać akumulator - jeśli wózek będzie ręcznie napędzany to masa akumulatorów tez może być krytyczna - szczerze wydaje mi się ze agregat z dodatkowa obudowa by poprawić izolacje akustyczna może być tu najsensowniejszy.

• Pomocny post
    #25 06 Sty 2017 16:52
    Tommy82
    Poziom 39  

A czy 250 W to nie za mało na mrożenie lodów w dodatku jak w upalny dzień będzie otwierana. Ciepła strona lodówki też będzie w wysokiej temperaturze. Wg mnie wózek z akumulatorami będzie tak ciężki ze będą go konie musiały ciągnąć a w środku lody i tak może nie być odpowiedniej temperatury.

• Pomocny post
    #26 06 Sty 2017 17:03
    Poziom 43  

Powiem wam , u mnie odpust jest w lipcu i cały dzień kobita sprzedaje lody w połowie dnia zmienia lód otaczający kanke z wsadem , także tak to wygląda.

• Pomocny post
    #27 06 Sty 2017 17:22
    D214d3k
    Poziom 38  

Gdyby była możliwość podzielenia przestrzeni na rzadko otwieraną z zapakowanymi w kartony lodami to tą część łatwo było by utrzymać nawet niewielką mocą. Zwłaszcza jeśli była by dobrze zaizolowana a przed wyjazdem dobrze zmrożona w domu lub garażu.

• Pomocny post
    #28 06 Sty 2017 17:27
    Xantix
    Poziom 38  

U mnie koleś z sąsiedztwa sprzedaje lody tylko, że z samochodu. On zasila chłodziarkę z agregatu Hondy bodaj 5 kW. Widziałem ten zestaw w akcji w czerwcu zeszłego roku - no i ten agregat z odległości 2-3 metrów nie był głośniejszy od typowego samochodu na niskich obrotach. Także osobiście radziłbym się rozejrzeć za jakimś cichym agregatem jak koledzy wyżej radzą. Taki zestaw na pewno będzie lżejszy i poręczniejszy od przetwornicy z akumulatorem.

WędkarzStoLica napisał:
    Myślę, że można przyjąć 6h pracy, a reszta wyjdzie w praktyce.

Zgadzam się, że cykl 50%-50% jest w takich warunkach (lato, upał, słoneczne stanowisko) jak najbardziej do przyjęcia. Zatem licząc dla 8 h pracy przy cyklu 50% daje nam to 1 kWh - przy uwzględnieniu 70% sprawności zestawu i 2x przewymiarowaniu co by ich zbyt szybko nie zakatować daje nam to ok. 240 Ah - spory klocek.

• Pomocny post
    #29 06 Sty 2017 17:33
    Poziom 43  

Xantix napisał:
    Zgadzam się, że cykl 50%-50% jest w takich warunkach (lato, upał, słoneczne stanowisko) jak najbardziej do przyjęcia.

Stoisko z lodami musi być zacienione od słonka, a 30m dalej dać agregat to nie problem.

Ciekawi mnie jakby ciekłym CO2 polewać czynnik mrożący czyli wodę z lodem czy co tam masz.

Dodano po 1 [minuty]:

A w ogóle to robisz wsad czy kupujesz na jakiejś hurtowni lodów?
    Jak to przewozisz?

Dodano po 32 [sekundy]:

A w ogóle to robisz wsad czy kupujesz na jakiejś hurtowni lodów?
    Jak to przewozisz?

• Pomocny post
    #30 06 Sty 2017 17:38
    Xantix
    Poziom 38  

Strumien swiadomosci swia napisał:
    Ciekawi mnie jakby ciekłym CO2

Chyba bezpieczniejszy byłby suchy lód. Do przechowywania ciekłego CO2 trzeba specjalny ciśnieniowy zbiornik kriogeniczny (pod niskim ciśnieniem CO2 występuje tylko pod postacią suchego lodu). Poza tym po "wylaniu" CO2 ze zbiornika natychmiast się zestali a dopiero potem zacznie sublimować.

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme