Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Kategoria: Akumulatorki / Baterie / Ładowarki

Duży zegar led

Arek1111111111 06 Sty 2017 10:05
  • Duży zegar led
    Witam wszystkich.
    Właśnie ukończyłem wykonywać swój zegarek i chciałem go zaprezentować. To pierwszy projekt jaki umieszczam na forum więc proszę o wyrozumiałość.
    Sercem urządzenia jest mikroprocesor atmega32 taktowana kwarcem 11,059200 MHz. Czas odczytywany jest z układu Pcf8583 i aktualizowany przez WiFi. Wyświetlacz to zwykły 7-segmentowy wyświetlacz led mający w każdym segmencie po 3 diody. wysokość wyświetlacza to 7 cm. Dodane są funkcje pobierania czasu, sprawdzania dnia tygodnia, automatyczna zmiana czasu letni-zimowy ,minutnik, 4 zegary i w każdym osobno można ustawiać w jakie dni ma działać, termometr, funkcja sprawdzająca jaki to dzień tygodnia, funkcja resetująca (aktualizująca czas), minutnik termometr oraz automatyczna korekcja jasności wyświetlacza. Wszystkie nastawy alarmów oraz minutnika są zapisywane w pamięci eeprom zawsze po wyjściu z ustawień, a dodatkowo zastosowałem kondensator żelowy 1F podtrzymujące napięcie tylko układu pcf8583 i mega32 oraz przycisków, brzęczyka pizo, odbiornika podczerwieni (Tak by alarmy mogły być obsługiwane podczas zaniku zasilania.)
    W przyszłości planuje dodać do tego jakiś mały akumulatorek ponieważ bez napięcia zegar działa tylko kilka minut.
    Sterowanie odbywa się pilotem podczerwieni w standardzie RC5 lub 4 przyciskami: menu, powrót, zwiększ, zmniejsz. Przycisk menu podzielony został na krótkie oraz długie przyciśnięcie.
    Aktualizacja czasu z ntp ustawiona na okres 1 miesiąca, czy wystarczy to się okaże z czasem.

Podczas uruchamiania zegara nie odbyło się bez mniejszych lub większych trudności, zmieniając koncepcje już w czasie uruchamiania i przerabiając płytkę. Docelowo wszystko miało znajdować się na jednej głównej płycie razem z wyświetlaczami a wyszło tak że wyświetlacze ze sterowaniem są na jednej a moduł WiFi, pcf8583, cały procesor najbliższymi peryferiami na osobnych płytkach przymocowanych do głównej płytki wyświetlaczy. Fakt wygląda to koszmarnie ale ważne że działa ;)

Całość wykonana jest z desek dębowych przeznaczonych na parkiet, lakier zeszlifowałem i polakierowałem lakierem o kolorze mahoni. Na przodzie w deskach wyfrezowałem rowek w którym umieściłem prostokąt z przyciemnianego szkła. Tył jest przykręcany na 4 wkręty do pomocniczych listewek więc z łatwością można dostać się do środka. Na boku znajduje się kawałek blaszki mosiężnej 0.3mm zakrywającej otwory przy mikro włącznikach, czujniku temperatury i buzzerze.
    Z racji tego że całość podczas uruchamiania była wiele razy przerabiana schemat daleko odbiega od rzeczywistości jednak zamieszczam go choćby poglądowo. Od razu przepraszam za wszystkie błędy i za brak estetyki w projektowaniu:
    Duży zegar led Duży zegar led Duży zegar led Duży zegar led Duży zegar led

Link

• #2 06 Sty 2017 11:18
    marekhab
    Poziom 30  

Mógłbyś dać zdjęcia w lepszej jakości bo nie można na nich nic zobaczyć, Jestem w trakcie budowania takiego zegara nieco mniejsze wyświetlacze (5cm) i nie mam koncepcji jak rozwiązać automatyczne dopasowanie jasności, myślałem o fotorezystorze + ADC i wynik z ADC jako wypełnienie PWM.
    Może Twoja konstrukcja i schemat o ile udostępnisz byłaby dla mnie nakierowaniem, byłbym wdzięczny za udostępnienie kodu, byłoby na czym się wzorować.
    Ja chcę zbudować prosty zegar z budzikiem bez bajerów.
    Daj zdjęcia w lepszej jakości to łatwiej będzie się wypowiedzieć na temat Twojej konstrukcji ( a zapowiada się dość ciekawie).

• #3 06 Sty 2017 14:31
    Arek1111111111
    Poziom 6  

Właśnie nie za bardzo mam możliwość zrobienia zdjęć lepszej jakości. Te robione są telefonem. Zaraz postaram się umieścić zdjęcia poprawnie.
    Jeśli chodzi o automatyczną zmianę jasności to z początku była to właśnie fotodioda, ale po zmianie oświetlenia w pokoju na ledowe automatyczne regulacja przestała działać. Aktualnie jest to właśnie fotorezystor 5k wpięty jako dzielnik rezystorowy bezpośrednio do pinu adc atmegi 32.

• #4 06 Sty 2017 17:18
    Duch__
    Poziom 31  

Arek1111111111 napisał:

Jeśli chodzi o automatyczną zmianę jasności to z początku była to właśnie fotodioda, ale po zmianie oświetlenia w pokoju na ledowe automatyczne regulacja przestała działać.
    A co to ma do tego??? Źle napisana funkcja.

Na filmiku jest koszmar. Klikasz coś, bez żadnego komentarza, domyśliłem sie tylko że majstrujesz coś przy zegarku chyba czymś w rodzaju chana pilota, chociaż ròwnie dobrze mogła to piszczeć ustawiana mikrofalówka.

Brak schematu.

Brak kodu źródłowego.

Oceniam 5/5 że wygląda z zewnątrz i pika chyba miktrofalówka,bo w środku nowe koncepcje i brak schematu czyli zostaje ocena 3/5.

• #5 06 Sty 2017 17:57
    Arek1111111111
    Poziom 6  

Duch__ napisał:

Arek1111111111 napisał:

Jeśli chodzi o automatyczną zmianę jasności to z początku była to właśnie fotodioda, ale po zmianie oświetlenia w pokoju na ledowe automatyczne regulacja przestała działać.
    A co to ma do tego??? Źle napisana funkcja.

Jeśli była by źle napisana funkcja to dlaczego na oświetleniu halogenowym pracuje jak należy?
    Moim zdaniem to po prostu fotodioda nie odczytuje światła niektórych ledów. Ale po zamianie na fotorezystor nie ma znaczenia czy w pomieszczeniu jest światło led czy halogen etc.

Co do filmiku to steruje na nim pilotem podczerwieni włączając w zegarze różne ustawienia lub funkcje. Fakt mogłem dodać komentarze do filmiku, może kiedyś się za to zabiorę.

Jeśli chodzi o schemat oraz kod źródłowy to nie udostępniam go ponieważ pisałem go sam dla siebie, więc jest nieestetyczny, zagmatwany etc..
    Dziękuje za opinie ;)

• #6 06 Sty 2017 20:19
    Atreyu
    Poziom 21  

Arek1111111111 napisał:
    Jeśli była by źle napisana funkcja to dlaczego na oświetleniu halogenowym pracuje jak należy?

na przykład dlatego że oświetlenie może mieć charakter pulsacyjny

• #7 06 Sty 2017 21:05
    pantotenowy
    Poziom 3  

"aktualizowany przez WiFi": jaki modul tu siedzi?

• #8 06 Sty 2017 21:11
    Arek1111111111
    Poziom 6  

Moduł WIFI to ESP8266

• #9 06 Sty 2017 21:13
    cyann
    Poziom 14  

Arek1111111111 napisał:
    atmega32 taktowana kwarcem 1105900 MHz.

Powiedz mi gdzie takie petahercowe kwarce kupić, bo jeszcze nie widziałem :D

• #10 06 Sty 2017 21:49
    maystero
    Poziom 24  

cyann napisał:
    Arek1111111111 napisał:

Może koledze chodziło o taki: 32.768kHz ?

• #12 07 Sty 2017 07:06
    goldi74
    Poziom 43  

maystero napisał:
    cyann napisał:
    Arek1111111111 napisał:

Może koledze chodziło o taki: 32.768kHz ?

Na pewno nie chodziło o 32,768 kHz a o 11,05900 MHz. W oryginalnym zapisie brakuje przecinka którego nie można pomijać bo wychodzą wtedy różne dziwne "kwiatki". ;)

• #14 07 Sty 2017 12:33
    a_noob
    Poziom 20  

Atreyu napisał:
    Arek1111111111 napisał:

na przykład dlatego że oświetlenie może mieć charakter pulsacyjny

Najczęściej fotodiody są na podczerwień. Światło żarowe i słoneczne mają dużo podczerwieni w swoim spektrum, białe diody LED - prawie wcale.

• #15 07 Sty 2017 22:36
    398216 Usunięty
    Poziom 42  

Zagraj w totka. Przy takim montażu jak zaprezentowałeś w tym urządzeniu to w ogóle cud, że działa...

Szukaj w 4mln produktów
Przeglądaj produkty