Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Alto ts 215 - Wysiadają głośniki wysokotonowe

Bineks 06 Sty 2017 11:54 870 19
  • #1 06 Sty 2017 11:54
    Bineks
    Poziom 3  

Mam problem, już kolejny raz oddajemy na gwarancje kolumny alto ts 215 gdyż wysiadają w nich głośniki wysoko tonowe. Mamy mikser Behringer qx 1222 usb, zrobiliśmy zdjęcie jak przeważnie ustawiamy wszystko w sensie high, mid, low itd. Pan ze sklepu muzycznego stwierdził, że wszystko jest w jak największym porządku. Jest tylko jeden mały szczegół, nasz mikser posiada dwa włączniki, normalny Power i phantom. My używaliśmy obu i już wiemy, że to błąd, bo phantoma używa się, gdy ma się mikrofony pojemnościowe a my na imprezach takich nie używamy. Zawsze mamy podłączone 3 mikrofony przewodowe, zestaw mikrofonów bezprzewodowych (w dłoń i na ucho), 3 klawisze i laptop. Moje Pytanie brzmi czy to możliwe, że włączanie phantoma mogło być przyczyną wysiadania głośników wysoko tonowych? Dodam, że na starych kolumnach używaliśmy phantoma i nic się nie działo.

• #2 06 Sty 2017 12:45
    Artur k.
    Admin grupy audio

Bineks napisał:
    Pytanie brzmi czy to możliwe że włączanie phantoma mogło być przyczyną wysiadania głośników wysoko tonowych ?

Jest to możliwe, ale tylko w momencie włączenia phantom gdyż wówczas występuje dość silne "stuknięcie" w kolumnach. Potem, gdy phantom jest włączony nie ma on żadnego wpływu. Zdarza się, że phantom potrafi uszkodzić odbiorniki mikrofonów bezprzewodowych, lub zatkać wyjścia innego urządzenia podłączonego do gniazd XLR, ale to nie ten przypadek.

Głośniki wysokotonowe najczęściej ulegają uszkodzeniu gdy przesterujemy sygnał, lub gdy występują sprzężenia. Niestety nie da się ani jednego, ani drugiego stwierdzić na podstawie fotografii, nie wiem na jakiej podstawie sprzedawca mógł cokolwiek powiedzieć. Trzeba byłoby być na imprezie na której używasz tego sprzętu.

• #3 08 Sty 2017 00:42
    DjMapet
    Poziom 42  

Za każdym razem padają oba głośniki i w dodatku w tym samym momencie?
    Daj fotkę ustawień tego miksera.
    Do czego używacie tych kolumn?
    Może po prostu za dużo wymagacie, od w zasadzie amatorskich, 250W kolumn z 1" driverkiem. :-)

Pozdrawiam.

• #4 08 Sty 2017 11:43
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

DjMapet napisał:
    Może po prostu za dużo wymagacie, od w zasadzie amatorskich, 250W kolumn z 1" driverkiem. :-)
    "Alto TS215 15" Truesonic 2200W Active PA Speaker " Już sam tytuł znaleziony na jednej ze stron dystrybutora tego sprzętu daje do myślenia...
    "Młody zdolny" kupuje sobie takie wynalazki i myśli że stadion nagłośni...
    Z całym szacunkiem dla Autora - naprawdę w 98% wina leży zawsze po stronie użytkownika: Przester, wzbudzenie mikrofonu, granie "pod korek" na wielogodzinnych imprezach... Żadna kolumna tej klasy nie zniesie takiego traktowania bez uszczerbku.
    A co do pozostałych 2% (chociaż też po części z winy użytkownika) to możliwe, że wzmacniacz dostaje sygnał z miksera (źródła) z jakimiś pasożytniczymi wzbudzeniami/harmonicznymi częstotliwościami, które zbędnie (bo i tak ich nie słychać) obciążają głośnik wysokotonowy.
    Wadę fabryczną głośnika raczej można wyeliminować - niemożliwe, żeby usterka powtarzała się wielokrotnie.

• #6 09 Sty 2017 16:47
    Bineks
    Poziom 3  

Wiesz nie, najpierw wysiadły obie nie w tym samym momencie ale w przeciągu jednego utworu. Dostaliśmy nowe po czym wysiadła jedna. Po wymianie 2 imprezy przetrwały i znów wysiadła jedna z nich. No i po kolejnej wymianie narazie mamy spokój (nie używamy phantoma) z tym ze nie wiem czy to ma znaczenie ale oddaliśmy komplet czyli jedną dobrą drugą nie, a wzięliśmy te które wysiadły nam obie na samym początku po gwarancji. Co granie jednak juz mamy stracha że znów któraś lub obie padną. Uzywamy ich do ogrywania imprez okolicznosciowych.

• #7 09 Sty 2017 17:05
    Bineks
    Poziom 3  

Z całym szacunkiem dla Autora - naprawdę w 98% wina leży zawsze po stronie użytkownika: Przester, wzbudzenie mikrofonu, granie "pod korek" na wielogodzinnych imprezach...

Z całym szacunkiem wiem co robie, przester? Wzbudzonie mikrofonu nie jest możliwe gdyż ustawiam na początek suwakiem tak jak na fotografii wyżej , nastepnie juz pospiewując ustawiam gaina tak by kontrolka nawet nie migała. Jeśli chodzi o klawisze jest wszystko na wyśrodkowane prócz basu (low) bo steruje głośnością poprzez klawisze tez pilnując by kontrolka nie migała. Jest jeszcze jedna rzecz której przestrzegamy teraz mianowicie obie kolumny z jedego gniazdka zasilamy a wczesniej tego nie robiliśmy a to też poradził nam Pan ze sklepu muzycznego bo mogło być w 2 różnych gniazdkach 2 inne napięcia. I naprawde nie wiem czy już zagadka rozwiązana czy nadal mamy sie bać.

• #8 09 Sty 2017 19:31
    Artur k.
    Admin grupy audio

Tu nie ma żadnej zagadki. Te kolumny po prostu nie nadają się do takiego zastosowania.
    Gracie imprezy okolicznościowe, a więc kolumny na pewno nie raz grają pod korek i wybacz ale nawet wiedząc co robisz nie jesteś w stanie tego w 100% kontrolować ze sceny. Będzie jakiś lekki przester i nie będziesz tego słyszał, a głośniki wysokotonowe uszkodzisz.

Jeśli chodzi o to co robisz:

Bineks napisał:
    Wzbudzonie mikrofonu nie jest możliwe gdyż ustawiam na początek suwakiem tak jak na fotografii wyżej , nastepnie juz pospiewując ustawiam gaina tak by kontrolka nawet nie migała.

Czyli robisz dokładnie odwrotnie niż należy to robić. Prawidłowo najpierw ustawia się gain, a potem dopiero otwiera tłumik kanału (a przynajmniej mnie tak uczono i ja tak robię).

• #9 09 Sty 2017 19:47
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Nie wiem czemu zawsze prawda aż tak w oczy kole...
    Autor zakupił kolumny "estradowe" o "znakomitej jakości" i "pełnym brzmieniu" (o mocy nawet nie wspomnę) i oczekuje od nich, że spełnią warunki jakie ktoś napisał? Więcej pokory wobec siebie i mniej ufności wobec sprzedawców.
    W każdym razie nadal obstaję przy tym co napisałem w 4 poście.

• #10 09 Sty 2017 22:49
    DjMapet
    Poziom 42  

Sam widzisz że granie w napięciu, stresie, ze świadomością że w każdej chwili coś padnie, jest mało komfortowe.
    Zalecam pozbycie się tych kolumn, ew. użyć ich jako odsłuchy sceniczne a front kupić w miarę profesjonalny i odpowiedniej mocy.
    Jeśli gracie okolicznościówki do 100, góra 120 osób, to Dave 15G wystarczy. Jeśli też nieco większe, albo też coś mocniejszego (dyskoteki, koncerty?) to już lepiej zainwestować w coś mocniejszego a w co, to już zależy od budżetu.
    Tymczasem ustaw Gain-y tak jak napisał kol. @Artur k. i pilnuj by nie świeciły CLIP-y, tak na mikserze, jak i na panelach kolumn.

Pozdrawiam.

• #11 10 Sty 2017 07:59
    Bineks
    Poziom 3  

Staram sie sterowac jak moge bo mixer mam zaraz obok klawiszy... Najpierw gain? Na podstawie czego mam ustawiac gainy? Dobrowolnie moge ustawic gaina na srodku i manewrowac suwakiem ? To dobre rozwiazanie? Moze sie nie znam. Nie przyjmuje tego wszystkiego negatywnie wrecz pozytywnie tylko klapa z tymi kolumnami ze dalismy sie na nie naciagnac jak to taki szmelc.

Dodano po 2 [minuty]:

Prosze wiec o rade co do naglsnienia i cos co na pewno wytrzyma ;)

• #12 10 Sty 2017 08:14
    Artur k.
    Admin grupy audio

Bineks napisał:
    Na podstawie czego mam ustawiac gainy?

Na podstawie diody "Level Set" która jest przy potencjometrze "gain". W normalnych mikserach służy do tego PFL, ale niestety Behringer nie jest normalny. Dawniej robili PFL, teraz pewnie ktoś wpadł na pomysł że można jeszcze taniej zrobić, no i zrobili.

• #13 11 Sty 2017 18:27
    DjMapet
    Poziom 42  

W manualu tego miksera, pewnie znajdziesz opis, jak posługiwać się gainem, faderem, korekcją barwy.
    Pamiętaj też że korekcja barwy, będzie się wiązała z korekcją gaina.
    Diody LEVEL SET oraz CLIP, nie mogą się świecić ciągłym światłem. Mogą co najwyżej ledwo mignąć w szczytowych partiach a i w takim wypadku lepiej przeprowadzić korekcję gaina. Oczywiście dotyczy to wszystkich kanałów, niezależnie od tego, czy wpięty jest mikrofon, czy instrument, czy jakieś inne źródło dźwięku.
    Na forum i w sieci znajdziesz trochę materiału, dotyczącego tej ważnej kwestii.

Pozdrawiam.

• #14 11 Sty 2017 18:59
    Artur k.
    Admin grupy audio

Nie do końca. Niestety potanienie miksera pociągnęło za sobą utrudnienie prawidłowego ustawienia czułości kanału.
    Powinno się to ustawić tak, by dioda świeciła ciągle przy sygnale ciągłym (np. muzyka o dość wyrównanym poziomie dynamiki), natomiast przy sygnałach o dużej rozpiętości dynamiki powinna zapalać się tylko przy głośniejszych dźwiękach.
    Przekładając to bardziej na stronę praktyczną - przy mowie powinna migać, natomiast podczas śpiewania świecić ciągle. Jednocześnie należy pilnować by nie zapaliła się dioda "clip".
    Durne, to ale niestety...

Natomiast nieprawdą jest, że regulacja barwy wpływa na gain - nie, nie wpływa, natomiast wpływa na ogólny poziom sygnału w kanale (przed tłumikiem) i nadmierne podbicie na regulatorach barwy może powodować przesterowanie - czyli zapalenie diody "clip".
    Dlatego istnieje pewna zasada - należy w miarę możliwości unikać podbijania czegokolwiek.
    Należy również ograniczyć do minimum kręcenie samym gainem podczas grania, gdyż wpływa on na poziom sygnału wysyłanego do AUX. Ogólnie gain należy ustawić raz i potem go nie dotykać.

• #15 27 Mar 2017 17:29
    Bineks
    Poziom 3  

Odkąd przestałem używać włącznika phantom kolumny grają i nawet jestem z nich zadowolony. Wiec Sprzedawca ze sklepu muzycznego 1 : 0 cała reszta. Ja rozumiem ze to może nie sa wysokiej klasy kolumny ale po co od razu wymyślać niestworzone historie co to my nie robimy z mixerem. Tak czy tak dziękuję za pomoc.

• #17 27 Mar 2017 18:01
    Bineks
    Poziom 3  

Nie wiem czy jesteś w temacie ale używałem phantoma nie mając u siebie w zespole mikrofonów pojemnościowych a z tego co mówił pan ze sklepu muzycznego phantom właśnie używa sie wtedy gdy się je posiada. Tak wiem to moja wina lecz wszyscy zamiast podejść do sprawy normalnie co może być prawdziwą przyczyną oczywiście mądrzyli sie na temat wiedzy o kolumnach jaki to nie jest badziew... Może i jest ale za ta cene jestem zadowolony.

• #18 27 Mar 2017 18:40
    DjMapet
    Poziom 42  

Widać, nie rozumiesz tego, że włączone w mikserze zasilanie phantom, nie ma kompletnie żadnego związku z paleniem się głośników w kolumnach. Nawet wtedy jak phantom jest włączony, gdy do przedwzmacniaczy MIC miksera, są podłączone tylko same mikrofony dynamiczne.
    Jak jesteś zadowolony z kolumn, w których:

Bineks napisał:
    Wysiadają głośniki wysokotonowe

To już Twoja sprawa. :-)

Pozdrawiam.

• #19 27 Mar 2017 18:42
    Sanjose
    Poziom 25  

Czyli wynika z tego tematu jasno: Pan ze sklepu wie lepiej, niż ludzie z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem. :D
    Nie rozumiem twoich pretensji, że według Ciebie nikt nie podszedł do tematu normalnie.
    Czego więc oczekiwałeś?
    Nawet w pierwszym poście przyznałeś się do błędu który został potem potwierdzony przez osoby z forum a także rzeczonego pana ze sklepu.
    A kolumny to faktycznie wysoka pólka nie jest, więc nie dziwne że większość powoływała się na słabe wykonanie zestawów.

• #20 27 Mar 2017 19:38
    Mirek Z.
    Moderator

Temat na prośbę autora (i ze stosownym podsumowaniem kolegów) zamykam.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME