Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Kategoria: Akumulatorki / Baterie / Ładowarki

Źródło światła w mikroskopie - Przeróbka źródła światła w mikroskopie zabiegowy

Fink11 06 Sty 2017 19:35
  • #1 06 Sty 2017 19:35
    Fink11
    Poziom 2  

Witam

Czy znalazłby się ktoś chętny do oceny możliwości przebudowy źródła światła w mikroskopie zabiegowym ?

Obecnie źródłem światła jest żarówka halogenowa 150W 21V GX5.3

Chodziłoby o zamianę oświetlenia halogenowego na diody LED o większej mocy świecenia.

Jeśli okazałoby się to możliwe, byłbym zainteresowany taką przebudową, oczywiście odpłatną. Sprzęt mieści się w Łodzi.

Dziękuję za jakiekolwiek odpowiedzi

• #2 06 Sty 2017 19:56
    teskot
    Poziom 21  

Według mnie nie ma mowy o takiej zmianie. Przede wszystkim dlatego, że żadna dioda nie da tak pełnego spektrum jak żarówka. Ponadto światło odpowiednio skręconego włókna żarówki jest zapewne jakoś filtrowane/ogniskowane/rozpraszane. Zmiana źródła światła wymagałaby pewnie przebudowy całego zespołu optycznego oświetlacza.
    Dlaczego chcesz zmieniać oryginalne rozwiązanie?

• #3 06 Sty 2017 19:56
    bobo 44

Poziom 17  

Na początek podaj model mikroskopu lub zdjęcia.
    pozdrawiam

• #4 06 Sty 2017 21:07
    Fink11
    Poziom 2  

Słusznie ...

Mikroskop to Leica M300, wykorzystywany w stomatologii. Żarówka halogenowa jest umieszczona, w pustej poza tym "skrzynce" o rozmiarach ok. 20x10 cm na ramieniu mikroskopu. Światło trafia do obiektywu za pośrednictwem światłowodu.

Na potencjalną przebudowę jest więc sporo miejsca, jestem świadom zmiany barwy światła przy diodach LED, ale ważniejszy będzie dla mnie wzrost jego jasności - halogen jest za ciemny przy dużych powiększeniach.

• #5 06 Sty 2017 21:21
    teskot
    Poziom 21  

Ja dalej upierałbym się, przy żarówce halogenowej. Może większej mocy po dostosowaniu układu zasilania rzecz jasna. Ale jeśli miałbym iść w LED'y to policzmy:
    strumień świetlny żarówki halogenowej 150W to około 2500-3000lm (najwyższe wartości dla lamp specjalistycznych). Żeby uzyskać strumień świetlny powiedzmy około 5000lm LED musiałby dysponować mocą około 50-60W. Rodzi to trudność odpowiedniego chłodzenia-musi być to chłodzenie aktywne (z wentylatorem). Rodzi to problem ewentualnego hałasu. Jak długo świeci taka lampa podczas standardowego badania?