Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Kategoria: Akumulatorki / Baterie / Ładowarki
 • #1 06 Sty 2017 20:42
  czarek.h
  Poziom 2  

  Witam,
  tak sobie rozważam czy w podnośnikach można by wykorzystać możliwość śruby kulowej, do zmiany ruchu liniowego na obrotowy pod wpływem obciążenia, do odzyskiwania energii podczas opuszczania ładunku.

  Założyłem sobie śrubę o średnicy 40 mm, skoku 10 mm, długości roboczej 2000 mm, max obciążenie osiowe 12kN, zakładana prędkość opuszczania 0,2 m/s, sprawność dla trybu rewersyjnego 0,85, przekładnia stożkowa 1:1 sprawność 0,9. (max obroty śruby 1200 obr/min]
  Moment hamujący wychodzi ok 19 Nm.

  Przechodząc do pytań
  1) czy istnieje możliwość wykorzystania silnika elektrycznego napędzającego śrubę do hamowania odzyskowego z oddawaniem energii na akumulator z którego jest zasilany silnik lub ewentualnie wykorzystania do tego drugiej maszyny elektrycznej.
  2) jakiego typu silnika do tego najlepiej użyć,
  jeśli silników prądu zmiennego z falownikiem (podobne rozwiązanie opisane tutaj http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3023601.html#14636481),, jak wtedy wyglądałby pobór prądu z akumulatora i jego oddawanie?

  3) jakiego rzędu % energii potrzebny do podniesienia można by odzyskać

  Kwestie ekonomiczne nie grają tu roli, jestem ciekawy czy dałoby się jakoś sensownie wykorzystać tą zgromadzoną w czasie podnoszenia energię.

  Z góry dziękuję za dołączenie się do dyskusji
  Pozdrawiam

 • #2 07 Sty 2017 11:34
  rubeno
  Poziom 9  

  Podnośniki tego typu podlegają pod UDT w zakładach pracy i żadne samodzielne modernizacje nie są dozwolone.

  czarek.h napisał:
  Moment hamujący wychodzi ok 19 Nm.
  Bez uwzględniania żadnych strat.

  Odzysk energii jest możliwy, śruby kulowe mają sprawność energetyczną porównywalną niemal z napędem z użyciem listw zębatych, do tanich nie należą i prawidłowy ich dobór wymaga przynajmniej wiedzy inżynierskiej. Do odzysku energii nie są potrzebne żadne falowniki ani akumulatory i inne cuda, wystarcza niesamohamowny motoreduktor z silnikiem klatkowym i wprowadzenie go w pracę prądnicową przy opuszczeniu ciężaru. Energia trafi do innych odbiorników pracujących jednocześnie po stornie licznika energii klienta, lub połynie za licznik który może nie liczyć 'do tyłu'.

  czarek.h napisał:
  Kwestie ekonomiczne nie grają tu roli, jestem ciekawy czy dałoby się jakoś sensownie wykorzystać tą zgromadzoną w czasie podnoszenia energię.
  Grają podstawową rolę, bo jeżeli ten ciężar opuścisz jedynie 150 razy na dobę to przy 100% sprawności odzyskasz energię w ilości 1 kWh wartą 60 groszy ? Planowany zwrot inwestycji ? Nigdy ?

 • #3 07 Sty 2017 14:51
  czarek.h
  Poziom 2  

  Dzięki za odpowiedź,

  rubeno napisał:
  Podnośniki tego typu podlegają pod UDT w zakładach pracy i żadne samodzielne modernizacje nie są dozwolone.

  Zdaję sobie z tego sprawę, projekt narazie jest w sferze powstającej koncepcji na bazie rzuconego przy rozmowie pomysłu

  rubeno napisał:
  Planowany zwrot inwestycji ? Nigdy ?.

  jw. inwestycja wcale nie musi się zwrócić, ma jedynie umożliwiać możliwość zbadania odzysku energii w takim podnośniku

  rubeno napisał:
  jeżeli ten ciężar opuścisz jedynie 150 razy na dobę to przy 100% sprawności odzyskasz energię w ilości 1 kWh wartą 60 groszy

  W tym przypadku bardziej mnie interesuje o ile podnoszeń mógłbym wydłużyć pracę na jednym ładowaniu akumulatora. Skoro sprawność silnika/śruby/przekładni przyjmiemy na 0,9 to nam już daje 0,729.
  Jaka byłaby mniej więcej sprawność takiego układu ładowania akumulatora?

  Jeżeli układ miałby powiedzmy te 50% sprawności to i tak jedno opuszczenie max ładunku powinno nam wygenerować energię na dodatkowe podniesienie takiego ładunku do połowy wysokości.

 • #4 08 Sty 2017 11:26
  Strumien swiadomosci swia
  Poziom 42  

  czarek.h napisał:
  Skoro sprawność silnika


  Sprawność żadnego silnika indukcyjnego małej mocy nie przekracza 88% przekładnia i śruba ok 85.%

  Jeśli robisz ten DYI podnośnik to pochwal się ile ci wyszła sprawność całkowita.
  Ja obstawiam na cały cykl 30%.

 • Pomocny post
  #5 08 Sty 2017 16:48
  rubeno
  Poziom 9  

  Śruba kulowa/przekładnia/silnik zwrot do sieci możesz liczyć na 55%+. Na czas opadania włącz sobie np. bojler i on to pochłonie. Jak dasz śrubę o γ=9-10° to sprawność gwintu przy opuszczaniu ciężaru sięgnie 90%.

  Śruba kulowa/przekładnia/silnik/falownik/przetwornica ~692V>14.4V****11-12V>~692V/falownik/silnik to te 30% może być cudem.


  ****Teoretyczna moc opadania przy takich parametrach to 2.4kW, żeby akumulator 12V to połknął to musiał by się ładować prądem rzędu 150A. Nawet jak dasz 4 w szereg to i tak 37A nie za bardzo spożytkujesz.

  Gra nie warta świeczki nawet na poziomie teoretycznych rozważań.

  Szukaj w 4mln produktów
Przeglądaj produkty