Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Kategoria: Akumulatorki / Baterie / Ładowarki

Odbiornik podczerwieni o bardzo małym poborze prądu

Pawel_1985 08 Sty 2017 22:46
  • #1 08 Sty 2017 22:46
    Pawel_1985
    Poziom 6  

Witam!

Mam zaprojektowany urządzenie, które zasilane jest z baterii i pobiera prąd około 63 uA w stanie spoczynku.

Obecnie układ wybudzam za pomocą przycisku, który w przyszłości chciałbym zastąpić odbiornikiem podczerwieni.

Niestety, ale popularne scalone odbiorniki pobierają od około 0,27 do 0,45 mA co jest dla mnie zbyt dużą wartością.

Myślałem o fototranzystorze z filtrem IR, ale obawiam się, że taki układ będzie łapać podczerwień z otoczenia (jarzeniówki, inne piloty itp.), dlatego lepszym rozwiązaniem byłby dla mnie scalony odbiornik.

Myślałem też, aby zastosować fototranzystor z filtrem IR oraz odbiornik scalony, którego zasilanie byłoby załączane w przypadku gdy fototranzystor wykryję jakąkolwiek podczerwień... ale takie rozwiązanie nie wydaje mi się zbyt "fachowe".

Czy mielibyście propozycję odbiornika podczerwieni, który pobierałby dużo mniejszy prąd? Do uzupełnienia napiszę, że do załączania będę używał pilota własnej konstrukcji więc mogę go dostosować do odbiornika.

• #2 09 Sty 2017 11:27
    excray
    Poziom 38  

Albo musisz zbudować swój własny odbiornik albo pogodzić się z tym co masz. Możesz próbować uruchamiać odbiornik tylko co jakiś określony czas, ale nie wiem jak się zachowają gotowe odbiorniki i ile czasu potrzebują na ustabilizowanie się po takim załączeniu. Najlepiej w ogóle zrezygnować z IR na rzecz RF albo Bluetooth V4

• #3 10 Sty 2017 10:21
    _jta_
    Specjalista elektronik

Może nie fototranzystor, tylko fotodioda - fototranzystor pracujący z bardzo małym prądem byłby zbyt wolny. Do tego wzmacniacz selektywny na tranzystorach (i trzeba wybrać takie tranzystory, które przy jak najmniejszym prądzie będą miały częstotliwość graniczną powyżej megaherca - przy małym prądzie jest ona proporcjonalna do prądu). Duży sygnał na wyjściu wzmacniacza powinien aktywować cały układ odbiorczy.

Dlaczego wzmacniacz selektywny? Bo w otoczeniu jakaś podczerwień zawsze będzie - sygnał z nadajnika wyróżni się tylko tym, że będzie zmodulowany określoną częstotliwością. Jeśli projektujesz również nadajnik, to można tak, że najpierw wysyłasz sygnał "aktywujący", a po odpowiednim czasie właściwy sygnał sterujący.

Jeszcze problemem będzie zasilanie fotodiody - należy ją zasilać prądem dostosowanym do oświetlenia, a więc potrzebny jest jakiś układ ze sprzężeniem zwrotnym, który będzie "pilnować", żeby na fotodiodzie było odpowiednie napięcie, żeby ona nie weszła w nasycenie, jak będzie nieco więcej podczerwieni w otoczeniu.

• #4 10 Sty 2017 22:14
    Pawel_1985
    Poziom 6  

A pomysł, aby wykorzystać komparator? W akceptowalnej cenie znalazłem komparatory MCP6541 o bardzo małym poborze prądu.

Wykorzystując komparator mógłbym podłączyć do jednego wejścia fototranzystor, a do drugiego potencjometr w którym regulowałbym czułość. Do komparatora dałbym dodatkowe rezystory, aby zapewnić odpowiednią histerezę.

Jeżeli chodzi o tor ir to tak naprawdę chodzi mi o odróżnienie dwóch urządzeń (umieszczone są obok siebie), więc ich adresowanie nie musi być skomplikowane, tak samo jak częstotliwość tego sygnału (nośna), bo tor działa na zakresie do 1 metra, więc tak naprawdę będę chyba tylko zapalał i gasił diode ir w nadajniku (sterownie impulsami prądowymi o znacznej wartości)

Pytanie takie mam jak ustawić taki komparator... jak wyznaczyć próg ile jest podczerwieni w otoczeniu? Można jakoś to zmierzyć? Urządzenie pracuję w warunkach domowych (pilot od TV największym wrogiem :)

Szukaj w 4mln produktów
Przeglądaj produkty