Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

- Czym mierzyć natężenie prądu ?

PiotrDzz 09 Sty 2017 20:03 774 9
  • #1 09 Sty 2017 20:03
    PiotrDzz
    Poziom 9  

Trochę wyjaśnień. Mam Arduino Leonardo podłączone do sterownika HG7881 , a do wyjść sterownika dwa silniki o napięciu 0.5-6V i prądzie 15 mA. Co mogę zastosować, aby mierzyć natężenie płynącego do silnika prądu i podczas wystąpienia większej wartości niż normalna praca, wyłączyć układ? Chodzi dokładnie o warunek np. "if (prąd większy niż 20,mA), silnik,1=LOW". Myślę nad takim czujnikiem, tylko nie wiem, czy prąd nie będzie za mały żeby go dobrze odczytywać. Można to zrobić jakoś inaczej?
    Dodam, że mam i mógłbym (i jeśli nie będzie innej opcji to tak zrobię) zrobić to na tym , jednak potrzeba wykorzystać o 4 piny więcej, a tego chcę uniknąć, gdyż braknie mi wyjść na podłączenie innych elementów. Wtedy oczywiście mogę kupić Ardu Mega lub jakiegoś shielda, jednak chciałbym tego uniknąć.

• #2 09 Sty 2017 20:14
    Xantix
    Poziom 38  

PiotrDzz napisał:
    Można to zrobić jakoś inaczej ?

Cóż, najprostsze z możliwych to użyć rezystora mocy małej wartości i mierzyć spadek napięcia na nim. Jak prąd będzie za duży to spadek napięcia na rezystorze przekroczy krytyczną wartość, którą można wykryć za pomocą uP i wyłączyć układ.

• #3 09 Sty 2017 20:29
    PiotrDzz
    Poziom 9  

Wydaje się proste, ale nie wiem czy mam tyle wiedzy aby to zrobić, może chociaż spróbuję. Czyli potrzebuję rezystor (pomijając opór i moc, chodzi o coś takiego ? ) tylko nie za bardzo wiem jak policzyć jaki opór i moc będzie odpowiednia. Za pomocą czego mierzyć spadek napięcia, chyba nie chodzi o multimetr ? Wartość krytyczną znajdę w nocie katalogowej ? Czytałem teraz o wartości krytycznej na tej stronie , jednak nie jest to dla mnie zrozumiałe. Czyli pin analogowy podłączony byłby do rezystora, a ten w jaki sposób do układu ?

Myślisz że gdybym użył serwo które pobiera jakieś 150mA przy 4.9V, to czujnik mógłby to odczytywać dobrze czy dalej prąd może być za mały ?

• #4 09 Sty 2017 20:51
    Piotrus_999
    Poziom 39  

15mA to jakis nanosilnik?

• #5 09 Sty 2017 21:07
    PiotrDzz
    Poziom 9  

Nie, możliwe że coś poknociłem i silnik pobiera więcej A niż napisałem ale wziąłem to z tej strony . Co źle napisałem to fakt, że silnik pewnie pobiera tyle bez obciążenia, w moim przypadku obciążenie będzie niewielkie więc wartość wzrośnie, niemniej będzie to małe natężenie.

• #6 09 Sty 2017 23:46
    Piotrus_999
    Poziom 39  

podejrzewam że prąd max startowy bedziesz miał ok 0.5A, przy pracy 50-350mA.

• #7 10 Sty 2017 09:38
    PiotrDzz
    Poziom 9  

Jeżeli będzie to przydatne to mogę pomierzyć pobierany prąd, jednak nie wiem w jakich sytuacjach to mierzyć, gdyż raz że używam PWM około 30% a dwa, że nie wiem jak "zrobić" odpowiednie obciążenie.

Kolego "Xantix" czytałem trochę wczoraj o Twoim sposobie jednak wydaje mi się że jest to ponad moje siły, chyba że jakoś powoli do tego dojdę. Twój sposób jest podobny a może taki sam jak te stosowane w napędach, czyli rezystor bocznikujący i mierzony spadek napięcia, powiedz jeśli się mylę.

Na razie będę dalej szukał informacji.

• #8 10 Sty 2017 12:50
    Aroni525
    Poziom 6  

Nie wiem czemu uważasz, że ten sposób z pomiarem technicznym prądu (przez spadek napięcia na rezystorze) jest skomplikowany. Dla Ciebie to praktycznie tyle samo roboty co z użyciem czujnika ACS712. Z tego czujnika masz wyjściowy sygnał napięciowy pochodzący z czujnika Hall'a, a na rezystorze też zmierzysz sygnał napięciowy (spadek napięcia). Wystarczy to odpowiednio przeliczyć w programie i gotowe. Dla lepszej rozdzielczości pewnie jakiś wzmacniacz się przyda i tyle.

• #10 13 Sty 2017 11:57
    PiotrDzz
    Poziom 9  

Panowie dziękuję za dyskusję i otrzymaną pomoc. Ostatecznie, z racji tego iż chcę zbudować mój system na gotowych modułach, zdecyduję się na czujnik podany przez kolegę "pier".

Szybka odpowiedź lub zadaj pytanie
Dziękuję Ci. Ta wiadomość oczekuje na moderatora.
 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME