Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Kategoria: Akumulatorki / Baterie / Ładowarki

- Czym mierzyć natężenie prądu ?

PiotrDzz 09 Sty 2017 20:03
  • #1 09 Sty 2017 20:03
    PiotrDzz
    Poziom 9  

Trochę wyjaśnień. Mam Arduino Leonardo podłączone do sterownika HG7881 , a do wyjść sterownika dwa silniki o napięciu 0.5-6V i prądzie 15 mA. Co mogę zastosować, aby mierzyć natężenie płynącego do silnika prądu i podczas wystąpienia większej wartości niż normalna praca, wyłączyć układ? Chodzi dokładnie o warunek np. "if (prąd większy niż 20,mA), silnik,1=LOW". Myślę nad takim czujnikiem, tylko nie wiem, czy prąd nie będzie za mały żeby go dobrze odczytywać. Można to zrobić jakoś inaczej?
    Dodam, że mam i mógłbym (i jeśli nie będzie innej opcji to tak zrobię) zrobić to na tym , jednak potrzeba wykorzystać o 4 piny więcej, a tego chcę uniknąć, gdyż braknie mi wyjść na podłączenie innych elementów. Wtedy oczywiście mogę kupić Ardu Mega lub jakiegoś shielda, jednak chciałbym tego uniknąć.

• #2 09 Sty 2017 20:14
    Xantix
    Poziom 37  

PiotrDzz napisał:
    Można to zrobić jakoś inaczej ?

Cóż, najprostsze z możliwych to użyć rezystora mocy małej wartości i mierzyć spadek napięcia na nim. Jak prąd będzie za duży to spadek napięcia na rezystorze przekroczy krytyczną wartość, którą można wykryć za pomocą uP i wyłączyć układ.

• #3 09 Sty 2017 20:29
    PiotrDzz
    Poziom 9  

Wydaje się proste, ale nie wiem czy mam tyle wiedzy aby to zrobić, może chociaż spróbuję. Czyli potrzebuję rezystor (pomijając opór i moc, chodzi o coś takiego ? ) tylko nie za bardzo wiem jak policzyć jaki opór i moc będzie odpowiednia. Za pomocą czego mierzyć spadek napięcia, chyba nie chodzi o multimetr ? Wartość krytyczną znajdę w nocie katalogowej ? Czytałem teraz o wartości krytycznej na tej stronie , jednak nie jest to dla mnie zrozumiałe. Czyli pin analogowy podłączony byłby do rezystora, a ten w jaki sposób do układu ?

Myślisz że gdybym użył serwo które pobiera jakieś 150mA przy 4.9V, to czujnik mógłby to odczytywać dobrze czy dalej prąd może być za mały ?

• #4 09 Sty 2017 20:51
    Piotrus_999
    Poziom 39  

15mA to jakis nanosilnik?

• #5 09 Sty 2017 21:07
    PiotrDzz
    Poziom 9  

Nie, możliwe że coś poknociłem i silnik pobiera więcej A niż napisałem ale wziąłem to z tej strony . Co źle napisałem to fakt, że silnik pewnie pobiera tyle bez obciążenia, w moim przypadku obciążenie będzie niewielkie więc wartość wzrośnie, niemniej będzie to małe natężenie.

• #6 09 Sty 2017 23:46
    Piotrus_999
    Poziom 39  

podejrzewam że prąd max startowy bedziesz miał ok 0.5A, przy pracy 50-350mA.

• #7 10 Sty 2017 09:38
    PiotrDzz
    Poziom 9  

Jeżeli będzie to przydatne to mogę pomierzyć pobierany prąd, jednak nie wiem w jakich sytuacjach to mierzyć, gdyż raz że używam PWM około 30% a dwa, że nie wiem jak "zrobić" odpowiednie obciążenie.

Kolego "Xantix" czytałem trochę wczoraj o Twoim sposobie jednak wydaje mi się że jest to ponad moje siły, chyba że jakoś powoli do tego dojdę. Twój sposób jest podobny a może taki sam jak te stosowane w napędach, czyli rezystor bocznikujący i mierzony spadek napięcia, powiedz jeśli się mylę.

Na razie będę dalej szukał informacji.

• #8 10 Sty 2017 12:50
    Aroni525
    Poziom 5  

Nie wiem czemu uważasz, że ten sposób z pomiarem technicznym prądu (przez spadek napięcia na rezystorze) jest skomplikowany. Dla Ciebie to praktycznie tyle samo roboty co z użyciem czujnika ACS712. Z tego czujnika masz wyjściowy sygnał napięciowy pochodzący z czujnika Hall'a, a na rezystorze też zmierzysz sygnał napięciowy (spadek napięcia). Wystarczy to odpowiednio przeliczyć w programie i gotowe. Dla lepszej rozdzielczości pewnie jakiś wzmacniacz się przyda i tyle.

• #10 13 Sty 2017 11:57
    PiotrDzz
    Poziom 9  

Panowie dziękuję za dyskusję i otrzymaną pomoc. Ostatecznie, z racji tego iż chcę zbudować mój system na gotowych modułach, zdecyduję się na czujnik podany przez kolegę "pier".