Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wentylacja mechaniczna a obieg pompy ciepła

KueszczynEwryfin 10 Sty 2017 07:10 969 5
  • #1 10 Sty 2017 07:10
    KueszczynEwryfin
    Poziom 3  

Mam w domu wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną z rekuperacją, mam też powietrzną pompę ciepła do CWU.

Pompa jest podłączona w taki sposób, że może pracować w dwoch wariantach: albo na powietrzu zewnętrznym (pobiera z zewnątrz, wyrzuca na zewnątrz), albo na wewnętrznym (pobiera z pomieszczenia, wyrzuca do pomieszczenia). Ponieważ jednak do przełączania między tymi wariantami mam dwa trójniki, możliwe są dwa dodatkowe obiegi:

- pobiera z zewnątrz, wyrzuca do pomieszczenia
    - pobiera z pomieszczenia, wyrzuca na zewnątrz

Na logikę, przy szczelnym (<0,6 wymiany powietrza na godzinę) domu, takie obiegi będą zaburzały równowagę ciśnienia między domem a otoczeniem. Jakie mogłoby to mieć praktyczne konsekwencje? Czy wentylacja mechaniczna "poradzi sobie sama" z usunięciem takiej nierównowagi, czy będzie ona występować do momentu otwarcia okien/drzwi? Jakie potencjalne konsekwencje dla domowników, dla mechanizmu wentylacji mechanicznej?

• Pomocny post
    #2 10 Sty 2017 08:50
    michcior
    Poziom 28  

Trochę to absurdalne. Jaka jest moc grzewcza tej pompy? 2-3kW?
    - zabiera z wewnątrz wyrzuca na zewnątrz : NONSENS
    - zabiera z zewnątrz wrzuca do wewnątrz : NONSENS
    - zabiera z wewnątrz wrzuca do wewnątrz : klimatyzator w lecie,
    - zabiera z zewnątrz wrzuca na zewnątrz: zawsze kiedy nie chcemy chłodzić w domu.

Pierwsze dwa przypadki są absurdalne, bo zabierasz kilka KW z powietrza: wrzucając do domu, powietrze z zewnątrz będzie się ochładzać jeszcze bardziej i trzeba to uzupełnić normalnym ogrzewaniem; wysysając powietrze trzeba coś wpuścić i to też będzie zimne powietrze. Energia zabrana na grzanie CWU będzie pochodzić z ogrzewania domu.

• #3 10 Sty 2017 08:54
    KueszczynEwryfin
    Poziom 3  

Dzięki za odpowiedź. Jasne - nie próbuję nawet sugerować, że te warianty są w jakikolwiek sposób sensowne. Chodzi mi bardziej o doinformowanie się - co się wtedy będzie mechanicznie działo?

• Pomocny post
    #4 10 Sty 2017 19:58
    Chris_W
    Poziom 36  

Pojawią się dysproporcje w nawiewie lub wywiewie, przy podciśnieniu wzrośnie wydajność nawiewu, a osłabnie wywiewu, a przy nadciśnieniu odwrotnie, do tego wszystkie szczeliny w domu stają się nawiewami/wywiewami (ew. kratki na ścianach jeśli jakieś będą).
    Na przykład jak masz bilans 200m3/h nawiewu i wywiewu - a włączysz pompę co ma 1000m3/h i będzie wyciągać z pomieszczeń, to spodziewałbym się wzrostu nawiewu z rekuperatora do wartości 400m3, spadek wywiewu rekuperatora do -100m3/h (wsteczny ciąg), oraz spadek wyciągu pompy ciepła do 500m3/h. Wartości całkiem z sufitu - ale obrazują jak prawdopodobnie będzie, wszystko będzie zależeć od ciśnień - czyli który wentylator jest mocniejszy.

• #5 11 Sty 2017 18:34
    lukaszkot89
    Poziom 9  

możesz narysować schemat jak pompa powietrza pobiera i wyrzuca powietrze przy swoich wariantach pracy ?
    Czy te nawiewy/wywiewy pompy ciepła są podłączone jakoś do kanałów nawiewnych/wywiewnych rekuperatora ?

• #6 27 Sty 2017 12:30
    KueszczynEwryfin
    Poziom 3  

Sorry, nie widziałem tego posta. :) Uwaga, Matejko:

Wentylacja mechaniczna a obieg pompy ciepła

Pomarańczowe trójniki mają ręczne przepustnice. Reku nie jest podpięty do pompy ciepła.

Szybka odpowiedź lub zadaj pytanie
Dziękuję Ci. Ta wiadomość oczekuje na moderatora.
 Szukaj w ofercie
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME