Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Kategoria: Akumulatorki / Baterie / Ładowarki

Wskaźnik poziomu ziarna w siewniku

ciapekc123 10 Sty 2017 13:54
  • #1 10 Sty 2017 13:54
    ciapekc123
    Poziom 2  

Zastanawiam się nad wykonaniem elektronicznego wskaźnika poziomu ziarna w siewniku. Wymyśliłem wskaźnik typu pływak, taki jak na rysunku. Opadając będzie zapalał diody wskazujące ile procent ziarna jest obecnie w skrzyni. Czy dałoby się jednak go przerobić tak, aby wraz z opadaniem łopatek, diody przestawały się świecić? Z początku diody świecą się w 100%, a wraz z opadaniem poziomu ziarna diody wyłączają się. Obecnie wymyśliłem urządzenie, przy którym będzie świecić się tylko jedna dioda na każdym poziomie. Z góry dziękuję za odpowiedzi. Jestem tu nowy, mam nadzieje, że nie pomyliłem działu.

• #2 10 Sty 2017 15:21
    scotch
    Poziom 27  

Bardziej czytelny jest wskaźnik "słupkowy " tzn. Na 100% świecą wszystkie , na 50 % połowa a przy 0% żadna ( lub tylko jedna ) .Jedna dioda jest troszeczkę mało czytelna , natomiast wskaźnik "słupkowy" jest bardziej czytelny . Można też go wyposażyć w różne kolory diod np: 0% czerwona , dalej np do 30 % żółte a reszta zielone

• #3 10 Sty 2017 17:10
    ciapekc123
    Poziom 2  

scotch napisał:
    Bardziej czytelny jest wskaźnik "słupkowy " tzn. Na 100% świecą wszystkie , na 50 % połowa a przy 0% żadna ( lub tylko jedna ) .Jedna dioda jest troszeczkę mało czytelna , natomiast wskaźnik "słupkowy" jest bardziej czytelny . Można też go wyposażyć w różne kolory diod np: 0% czerwona , dalej np do 30 % żółte a reszta zielone

Właśnie dokładnie o to mi chodzi ale jak zrobić aby na początku świeciły sie wszystkie a wraz z opadaniem tylko część

• #4 10 Sty 2017 18:40
    scotch
    Poziom 27  

To już kwestia wyboru np. mały "pływak" jak w zbiorniku paliwa + potencjometr + układ A277 . To tak na szybko .

• #5 10 Sty 2017 20:36
    ciapekc123
    Poziom 2  

scotch napisał:
    To już kwestia wyboru np. mały "pływak" jak w zbiorniku paliwa + potencjometr + układ A277 . To tak na szybko .

Kurcze jednak to troche trudne do wykonania, w elektronice jestem zielony. Nie byłoby innej opcji coś podobnego tak jak na moim rysunku

• #6 10 Sty 2017 20:59
    scotch
    Poziom 27  

Na rysunku Kolegi co jest elementem wykonawczym ( w moim przypadku potencjometr i pływak ) mikro-przełączniki , styki na ślizgaczu ? Pomyślmy też o kwestii zanieczyszczeń urządzenia ( ziarno nie jest pozbawione mikro zanieczyszczeń . Można wyeliminować również elementy ruchome poprzez zastosowanie LED+soczewka +fototranzystor ,Wszystko to jednak teoria .Wszystko jak wspomniałem jest kwestią wpływu zanieczyszczeń na pracę układu .

• #7 10 Sty 2017 21:14
    Pittt
    Poziom 29  

ciapekc123 napisał:
    Obecnie wymyśliłem urządzenie, przy którym będzie świecić się tylko jedna dioda na każdym poziomie.
    Dodaj dodatkowe małe diody prostownicze w kierunku przewodzenia, od wyższego do niższego poziomu.

Przy święcącej diodzie np 50% będą również świeciły dla 40, 30, 20 i 10.
    Ale będzie potrzebny zasilacz ze stabilizacją prądu.

• #8 13 Sty 2017 16:31
    vindevil
    Poziom 16  

A jak ma poziom się podnieść (jeśli będzie dosypywane ziarno) - to nie woda , a z ruchem "ten" pływak będzie się zapadać.

• #9 13 Sty 2017 17:27
    wojtek1234321
    Poziom 24  

vindevil napisał:
    A jak ma poziom się podnieść (jeśli będzie dosypywane ziarno) - to nie woda

Spotkałem kiedyś siewnik "ze wskażnikiem poziomu ziarna", ale to był czysto mechaniczny bardzo prosty sposób. To podnoszenie wskaźnika to było rozwiązane w ten sposób że trzeba przy dosypaniu było podnosić "ręcznie". Nie był to pływak, była to jakby metalowa stopka (kawałek blachy w kształcie odwróconej kopułki), do tego miało to dźwignię (wskazówkę) z drutu która była wyprowadzona na zewnątrz skrzyni z ziarnem i pokazywała jaki jest poziom. Przy dosypaniu ziarna trzeba było to wyciągnąć, postawić na powierzchni ziarna, przez swą dość dużą powierzchnię ta "stopa" utrzymywała się na powierzchni ziarna i razem z jej opuszczaniem z powodu wysiewania opuszczała się i swoją wskazówką na zewnątrz skrzyni wskazywała przypuszczalny poziom ziarna. Podobne, ulepszone rozwiązanie można zastosować tutaj, nie pływak, ale coś co utrzymywało by się na powierzchni ziarna a przy dosypywaniu "ręcznie zerować" lub wymyślić jakiś sposób mechaniczny, automatyczny, który np. przy otwarciu klapy skrzyni z ziarnem zerował by system do aktualnego poziomu.
    Tak schematycznie, w uproszczeniu jak to było rozwiązane i jak działało. Ziarno jest dość "gęste" i płaska, odpowiednio duża i o małej wadze powierzchnia tak od razu się w nim nie zapada.

Niebieskie - ziarno, jego poziom.
    Czerwone - blacha, pływak "wyczuwająca powierzchnię ziarna.
    Zielone - "dźwignie" i wskazówka połączone.
    Żółte - osie obrotu.
    Fioletowe - skala na zewnątrz skrzyni.
    Znalazłem, był to siewnik Poznaniak.

Element "pływak" w skrzyni siewnika, jak widać (słabo) była to okrągła blacha w kształcie odwróconej kopułki aby utrudnić zapadanie się w ziarno.

Skala na zewnątrz skrzyni.

• #10 13 Sty 2017 20:26
    vindevil
    Poziom 16  

A nie powiem ,też widziałem , ale aby było ciekawiej temat pociągłem. Jako miernik poziomu mógłby zastosować czujnik od poziomu gazu w butlach samochodowych.

• #11 13 Sty 2017 22:21
    mihalo
    Poziom 13  

A czy tu konieczny jest analogowy pomiar? Nie wystarczyłby programowalny czujnik LL? Np Baumer, kosztuje co prawda nie mało ale dla materiałów sypkich sprawdza sie bardzo dobrze.

• #12 14 Sty 2017 16:45
    daro31ie
    Poziom 18  

Kolego wszystko zależy od kasy jaką chcesz przeznaczyć.
    Najtaniej i zarazem najwygodniej jest zastosować ramię z potencjometrem podłączone nap. do regulatora z wyświetlaczem analogowym simex.
    Koszt materiałów to ok 500zł
    Kolejne rozwiązanie to kilka czujników pojemnościowych wkręconych w obudowę połączone z kilkoma diodami.
    Nap 4 diody to 100%, 1 diada to 25% wypełnienia.
    Można zrobić co tylko chcesz.
    Można wysłać informację o stanie napełnienia na koniec świata.

Pozdrawiam
    Daro

Szukaj w 4mln produktów
Przeglądaj produkty