Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Metamateriały, które oszukują efekt Halla

ghost666 10 Sty 2017 20:50 4125 0
 • Metamateriały, które oszukują efekt Halla
  Na fizyce wszystkich nas uczono, że efekt Halla to powstawanie różnicy potencjałów w materiale, przez który płynie prąd i który umieszczony jest w polu magnetycznym. Zjawisko to jest szeroko wykorzystywane w fizyce półprzewodników do oceny, czy nośniki w materiale są dodatnio czy ujemnie naładowane. W półprzewodnikach typu P, o dodatnio naładowanych nośnikach, gradient potencjałów powstaje w kierunku zgodnym z iloczynem wektorowym wektorów pola i prądu, a dla półprzewodników typu N, o nośnikach ujemnie naładowanych, w kierunku odwrotnym.

  Ale w świecie metamateriałów, takie stare prawdy są dosyć wyświechtane. Zespół badaczy pod kierownictwem Martina Wegnera, pracujący w Karlsruhe Institute of Technology w Niemczech opracował metamateriał, który zachowuje się odwrotnie. Struktura wytworzona została z tlenku cynku - półprzewodnika typu N, ale mógłby to być dowolny półprzewodnik typu N. Opracowany przez zespół Wegnera metamateriał, mimo, że wykonany jest z materiału typu N, zachowuje się jak byłby typu P.

  Materiał ten składa się układu zachodzących na siebie pierścieni - prawie jak średniowieczna kolczuga. Takie zachowanie dla tego rodzaju struktury już w 2009 roku przewidział zespół teoretyków - Marc Briane i Graeme Milton.

  Opracowany metamateriał daje ogromne szanse na rozwój materiałów o dokładnie dobieranych do aplikacji własnościach elektromagnetycznych, szczególnie że opisany powyżej materiał różni się od innych metamateriałów tym, że jego działanie nie opiera się na wewnętrznych rezonansach - działa on tak samo w sytuacji dynamicznej jak i statycznej.

  Źródlo: http://physicstoday.scitation.org/do/10.1063/PT.5.7336/full/?utm_source=Physics%20Today&utm_medium=email&utm_campaign=7887594_The%20week%20in%20Physics%202%E2%80%936%20January%20quarantine&dm_i=1Y69,4P23U,E1O02P,HKQUW,1