Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Kategoria: Akumulatorki / Baterie / Ładowarki

AVR/ARM/STM/?? - Co ma przyszłość (i da pracę).

ghost666 11 Sty 2017 22:19
  • #31 11 Sty 2017 22:19
    ghost666
    Tłumacz Redaktor

Jako że chyba stanie na tych STM32 to mam pytanko, czy jest istotna różnica w użytkowaniu stm32f429i-disco i stm32f429i-disc1? Wiem jakie są różnice pomiędzy nimi (ten drugi ma ST-LINK/V2-B, wirtualny COM i obsługę pamięci przez USB), ale nie do końca rozumiem co to implikuje. Czy to oznacza, że np. starszej wersji nie da się podpiąć po USB do komputera, żeby pracowała jako COM? To ten port USB działa tylko jako łącze do programatora/debugera?

Z góry dziękuję za dalszą pomoc.

• #32 11 Sty 2017 23:50
    MChyla
    Poziom 1  

Ja stawiam na Risc-V
    5lat i stm32 lub army stana sie starym koniem. Licencje ARM pojda w gore, azjatycki inwestor ktory kupil ARM bedzie chcial zarobic szybko. Przyszlosc bedzie dla open source risc. Juz dzis sa w org firmy jak nvidia, qualcomm, amd, google, hp, i niedawno nxp oglosil wstep do risc-v org.
    Takze prosze zerknac na nowy esp32, tam nie ma ARM - expressif takze dolaczyl do risc-v mozna sie spodziewac nowych ukladow z tym rdzeniem ktore beda jeszcze tansze i lepsze. Do dzis ARMy nie wytepili 8bit a ile razy probowali. Nawet popularny termostat lidla ktory cieszy sie ogromna popularnoscia bazuje na mega169 (i rynek dla 8bit nawet rosnie) wjec daje jeszcze duzo czasu dla pic i avr.
    Takze inwestycje w wjedze polecam pokonac w produkty finansowo zdrowych firm. Patrzac na st robia ogromne straty i traca market share z roku na rok, wypadli z top10. Lepiej nie plynac z masa :-) i uczyc sie produktow od firm ktore beda przyszloscia.

• #33 12 Sty 2017 00:12
    ghost666
    Tłumacz Redaktor

MChyla napisał:
    Ja stawiam na Risc-V
    5lat i stm32 lub army stana sie starym koniem. Licencje ARM pojda w gore, azjatycki inwestor ktory kupil ARM bedzie chcial zarobic szybko. Przyszlosc bedzie dla open source risc. Juz dzis sa w org firmy jak nvidia, qualcomm, amd, google, hp, i niedawno nxp oglosil wstep do risc-v org.
    Takze prosze zerknac na nowy esp32, tam nie ma ARM - expressif takze dolaczyl do risc-v mozna sie spodziewac nowych ukladow z tym rdzeniem ktore beda jeszcze tansze i lepsze. Do dzis ARMy nie wytepili 8bit a ile razy probowali. Nawet popularny termostat lidla ktory cieszy sie ogromna popularnoscia bazuje na mega169 (i rynek dla 8bit nawet rosnie) wjec daje jeszcze duzo czasu dla pic i avr.
    Takze inwestycje w wjedze polecam pokonac w produkty finansowo zdrowych firm. Patrzac na st robia ogromne straty i traca market share z roku na rok, wypadli z top10. Lepiej nie plynac z masa :-) i uczyc sie produktow od firm ktore beda przyszloscia.

Ja mam dosyć sceptyczne podejście do RISC-V jak i innych projektów OSH, szczególnie na tym poziomie skomplikowania jak robienie w krzemie.

• #34 12 Sty 2017 00:12
    tronics
    Poziom 34  

@MChyla - niestety nie ma tak dobrze. ESP32 ma trochę bugów, w tym takich dla których nie ma nawet obejścia. STM32 też ma ;) Open-sropen... to ma głównie sens tam gdzie liczy się oszczędność, albo ze wzgledu na jakąś konkurencję. Niemniej... czy kolega widzi tempo prac OpenGL? Właśnie, kilkanaście lat, kilkanaście wersji, tyle supportujących firm i nadal nie dogonili Microsoft Direct3D. SDCC nigdy nie zbliżyło się do Keila. gcc do icc. Nawet IBM utworzył OpenPOWER i co dobrego to przyniosło? ARM ma się dobrze i będzie miał dobrze. A jak nie to wyrośnie coś innego własnościowego. Z chęcią powitałbym zdrową konkurencję dla ARM. Ale nie bardzo jest co.

• #35 12 Sty 2017 14:43
    Prosectorium
    Poziom 12  

Ja potwierdzam opinię, że dobrze zacząć od czegoś prostrzego jak AVR, na studiach, gdzie przez 2 lata programowaliśmy tylko obiektowo praktycznie nagle przyszedł przedmiot Embedded Systems na... ARM9, programowanie po rejestrach. Wykładowca zdający się nienawidzić studentów i ten przedmiot stał się piekłem dla większości, fart, że znałem właśnie AVR i uczyłem się na STM32, bo by było ciężko.

Dobra rada, nie zaczynaj się uczyć na bibliotekach typu HAL + CubeMX ;)

• #36 12 Sty 2017 14:50
    Piotrus_999
    Poziom 39  

Prosectorium napisał:
    ARM9
    ???? Było to już bardzo dawno rozumiem

• #37 12 Sty 2017 20:41
    deus.ex.machina
    Poziom 31  

Nieważny uP, mniej ważna ISA, ważne czy potrafisz efektywnie pisać wielowątkowo a jeśli już potrafisz efektywnie wykorzystywać MPP (np GPGPU) to możesz przebierać w ofertach - elektronika drepcze w miejscu - raczej nie ma szans by przekroczyła zegary 10GHz a zapotrzebowanie na moc obliczeniowa rośnie wykładniczo i jedynym sposobem sprostania temu jest zdolność pisania wielowątkowego.
    Większość wspomnianych uC to jeden rdzeń i rynek programistów jest tu dość mocno konkurencyjny.

• #38 12 Sty 2017 21:03
    tronics
    Poziom 34  

Cytat:
    elektronika drepcze w miejscu - raczej nie ma szans by przekroczyła zegary 10GHz a zapotrzebowanie na moc obliczeniowa rośnie wykładniczo i jedynym sposobem sprostania temu jest zdolność pisania wielowątkowego.

Moc obliczeniowa to niekoniecznie problem dla mikrokontrolerów. Tutaj zdolność tworzenia aplikacji dla IoT aktualnie ma pewne znaczenie, choć w PL to jeszcze raczkuje (a w każdym razie zainteresowanie konsumentów małe bo i gotowych produktów stosunkowo mało w dobrej cenie). Nie łudźmy się, tam gdzie liczy się liczba konsumentów to akurat GPGPU nie ma wielkiego znaczenia :) To nadal są specyficzne zastosowania, może kiedyś wejdzie to w bazy danych itp. Bazy danych to w ogóle osobna para kaloszy, tylko mowa tu o mikrokontrolerach więc nie rozumiem wtrącenia o czymś co z mikrokontrolerami wiąże się luźno (bo z tego co kojarzę wielordzeniowe są!)

• #39 12 Sty 2017 21:17
    deus.ex.machina
    Poziom 31  

tronics napisał:

Moc obliczeniowa to niekoniecznie problem dla mikrokontrolerów. Tutaj zdolność tworzenia aplikacji dla IoT aktualnie ma pewne znaczenie, choć w PL to jeszcze raczkuje (a w każdym razie zainteresowanie konsumentów małe bo i gotowych produktów stosunkowo mało w dobrej cenie). Nie łudźmy się, tam gdzie liczy się liczba konsumentów to akurat GPGPU nie ma wielkiego znaczenia :) To nadal są specyficzne zastosowania, może kiedyś wejdzie to w bazy danych itp. Bazy danych to w ogóle osobna para kaloszy, tylko mowa tu o mikrokontrolerach więc nie rozumiem wtrącenia o czymś co z mikrokontrolerami wiąże się luźno (bo z tego co kojarzę wielordzeniowe są!)

Specyficzne, mocno ograniczone ale konkurencja na rynku pracy jest duża - w korporacji w której jeszcze pracuje outsource'uje się programowanie do Indii - to nic ze 100+ programistów z Indii nie jest w stanie dostarczyć kodu który developuje 10 programistów z Europy i to w relatywnie krótszym czasie - to nie ma znaczenia bo outsourcing jest korzystny z punktu widzenia wskaźników ekonomicznych korporacji, GPGPU jest tak niszowe ze praktycznie nie ma konkurencji na rynku pracy.

Ale z praca to się już luźno nie kojarzy...

• #40 12 Sty 2017 21:28
    Piotrus_999
    Poziom 39  

tronics napisał:
    bo z tego co kojarzę wielordzeniowe są!
    Ale to są już procesory alplikacyjne a nie uC (do komórek, tabletów, pc-tów, mikrokomputerów typu RPi). Raczej nie widziałem uC w tym znaczeniu z ADC, DAC itp peryferiami. Postawienie RTOS-a na multicore (http://www.esol.com/embedded/et-kernel_multicore-edition.html) to nie jest zadanie trywialne i raczej to skórka za wyprawkę. Jezęli potrzebna jest moc obliczniowa to lepiej mieć uC w układać peryferyjnych, czujnikach czy układach wykonawczych a dane obrabiać na czymś mocniejszym

• #41 12 Sty 2017 21:46
    tronics
    Poziom 34  

Cytat:
    GPGPU jest tak niszowe ze praktycznie nie ma konkurencji na rynku pracy.

Tu ma kolega rację. Problemem był brak rzeczywistego, solidnego standardu. CUDA to nie jest to, bo ogranicza się wyłącznie do NV, a OpenCL w tamtych czasach jednak nie był wystarczająco dojrzały. To się zmienia, jest wiele projektów które mocno zyskują na wsparciu GPGPU. Czas to pieniądz. Specjalista od obliczeń równoległych może być pożądany. Natomiast nie jest to umiejętność, którą łatwo sprzedasz. Nie w Polsce.
    Cytat:
    Ale to są już procesory alplikacyjne a nie uC (do komórek, tabletów, pc-tów, mikrokomputerów typu RPi)

SoC to SoC (choć obecnie się różnica rozmywa), mówiłem o wielordzeniowych MCU. I tutaj dla asymetrycznych* przykładem jest LPC4300 series od NXP. Atmel ma choćby SAM4C (symetryczne CM4). Szczerze nie miałem w rękach i nie wiem jak się to programuje. Może kiedyś będę potrzebował. Ale typowy SoC to nie jest i typical application też różne od tego co kolega podał.
    * babolek poprawiony

• #42 12 Sty 2017 21:50
    Freddie Chopin
    Specjalista - Mikrokontrolery

Piotrus_999 napisał:
    Raczej nie widziałem uC w tym znaczeniu z ADC, DAC itp peryferiami.

Są, ale asymetryczne - NXP produkuje LPC43xx i LPC54xxx które mają M4 + M0 w jednej obudowie.

• #43 12 Sty 2017 22:01
    Prosectorium
    Poziom 12  

Piotrus_999 napisał:
    Prosectorium napisał:
    ARM9
    ???? Było to już bardzo dawno rozumiem

Niestety nie, właśnie kończymy ten przykry semestr, żadnego SDK, piszemy w lekko ulepszonym notatniku wyświetlającym numery wierszy, komputery z Linuksem sprzed 13 lat itd... niektórym nazwa AT91SAM9263 na długo zapadnie w pamięć. Politechnika Łódzka pozdrawia :D

A żeby nie było OT to autorowi odradzam tą architekturę :)

• #44 12 Sty 2017 23:31
    Piotrus_999
    Poziom 39  

Prosectorium napisał:
    Niestety nie, właśnie kończymy ten przykry semestr, żadnego SDK, piszemy w lekko ulepszonym notatniku wyświetlającym numery wierszy, komputery z Linuksem sprzed 13 lat itd... niektórym nazwa AT91SAM9263 na długo zapadnie w pamięć. Politechnika Łódzka pozdrawia :D
    Niedawno była tu dyskusja na ten temat. Ale na takie dictum - co tu można więcej powiedzieć?

Dodano po 55 [minuty]:

Freddie Chopin napisał:
    Są, ale asymetryczne - NXP produkuje LPC43xx i LPC54xxx które mają M4 + M0 w jednej obudowie.
    A nawet nie wiedziałem.

Dodano po 23 [minuty]:

Przy okazji dowiedziałem się ze M0 standardowo (bez rozszerzeń robionych przez firmy produkujące) nie ma sprzetowego mnożenia. Ten core w LPC właśnie tez nie ma (co w tym przypadku oczywiście większego znaczenia nie ma).

• #45 12 Sty 2017 23:36
    Freddie Chopin

To są opcje udostępnione przez ARM, a nie są rozszerzenia firm produkujących układy. Po prostu M0 może być z jednocyklowym mnożeniem (tzw. "fast-multiply") lub z mnożeniem iteracyjnym (tzw. "small-multiply").

• #46 12 Sty 2017 23:54
    Piotrus_999
    Poziom 39  

Zwiódł mnie DS LPC w jednym:

W drugim:

Tyle jej o rodzinie drugi o procku. W tym o procku konkretnie nie poprawili

A tak przy okazji aż jestem ciekaw jak działa to 80MSPS adc. Magistrala musi być naprawdę szybka.

• #48 13 Sty 2017 09:17
    Piotrus_999
    Poziom 39  

Napisałem w ramach ciekawostki, nic więcej.

• #49 13 Sty 2017 10:25
    tronics
    Poziom 34  

Już tamto było lekkim OT, kolegi wtrącenie jest już całkowitym zboczeniem z tematu ;)

• #50 13 Sty 2017 10:32
    Piotrus_999
    Poziom 39  

100% racji przemniosłem do innego działu

• #51 14 Sty 2017 01:36
    deus.ex.machina
    Poziom 31  

tronics napisał:

Tu ma kolega rację. Problemem był brak rzeczywistego, solidnego standardu. CUDA to nie jest to, bo ogranicza się wyłącznie do NV, a OpenCL w tamtych czasach jednak nie był wystarczająco dojrzały. To się zmienia, jest wiele projektów które mocno zyskują na wsparciu GPGPU. Czas to pieniądz. Specjalista od obliczeń równoległych może być pożądany. Natomiast nie jest to umiejętność, którą łatwo sprzedasz. Nie w Polsce.

Kolego, dziś większość firm zachodnich bez problemu pozwoli koledze pracować w domu - tak naprawdę liczyć będzie się wynik a nie to ze kolega przychodzi na 8 i wychodzi o 20 - jeśli można robić kod w Indiach gdzie ludzie sami nie mogą się dogadać miedzy sobą to praca w domu to mały pikuś.

• #52 17 Sty 2017 21:32
    ghost666
    Tłumacz Redaktor

I przez brak zdecydowania ;) opcja zakupu płytki z STM32 przeszła mi obok nosa. Czy dalej rozglądać się za modułami Discovery, czy może jest coś fajniejszego?

• Pomocny post
    #53 17 Sty 2017 21:40
    Piotrus_999
    Poziom 39  

Kupić nie zastanawiać się. Nie będzie Kolega żałować (przynajmniej tak sądzę)

• #54 21 Sty 2017 23:33
    elektryku5
    Poziom 36  

Podepnę się pod temat, bo widzę, że ostatnio STMy są na forum dosyć wychwalane.

Czy STM32F103C8T6 i chiński ST-Link V2 to dobre rozwiązanie do rozpoczęcia zabawy? (Chciałbym tanim kosztem popróbować, większe moduły jakoś mnie niezbyt zachęcają, bo do finalnych urządzeń i tak robię dedykowane PCB.)
    Jak wygląda sytuacja z IDE, znajdzie się coś darmowego i działającego jednocześnie?

• #55 21 Sty 2017 23:36
    dambusio
    Poziom 8  

Moim zdaniem najlepszy punkt startowy to nucleo. Na pokładzie mamy już ST-linka, masa gotowych przykładów. W nucleo jest też złącze do programowania innych STM-ek - wystarczy rozewrzeć dwie zworki - więc wtedy jak będziesz potrzebował innego procka - można zamówić tanią chińską wersję.

• #56 21 Sty 2017 23:56
    Prosectorium
    Poziom 12  

Na stronie ST jest to chyba opisane jakoś. Tu masz jeden przykład wraz z kursem i opisem konfiguracji środowiska, zależy też czy chcesz korzystać z CubeMX czy nie. http://forbot.pl/blog/artykuly/programowanie/...-plytka-nucleo-konfiguracja-srodowiska-id4875
    Nucleo jest dość tanie, ja zaczynałem od stm32f446ret6 (ok 75zł z wysyłką), nie musisz kupować ST-Linka, za to masz więcej pinów, arduinowe złącze (przydatne przy nauce), sporo więcej pamięci, i przede wszystkim sprzętowe operacje na float (jak byś jakiś PID lepszy pisał itp.) Ale od biedy oczywiście można, 3$ i po sprawie :D Na Aliexpress jest też płytka startowa z STM32F407VET6 za 12$, zawsze to taniej niż nucleo, a możliwości spore.

• #57 22 Sty 2017 00:20
    Piotrus_999
    Poziom 39  

103 to już trochę historia

• #58 22 Sty 2017 13:29
    BlueDraco

elektryku5 napisał:
    Podepnę się pod temat, bo widzę, że ostatnio STMy są na forum dosyć wychwalane.

Czy STM32F103C8T6 i chiński ST-Link V2 to dobre rozwiązanie do rozpoczęcia zabawy? (Chciałbym tanim kosztem popróbować, większe moduły jakoś mnie niezbyt zachęcają, bo do finalnych urządzeń i tak robię dedykowane PCB.)
    Jak wygląda sytuacja z IDE, znajdzie się coś darmowego i działającego jednocześnie?

Na te pytania odpowiedzi było już przynajmniej kilkadziesiąt - wystarczy przeszukać lekko forum.

Jeśli nie dostałeś za darmo Nucleo ani Discovery, to faktycznie dwie chińskie zabawki wypadną razem taniej niż Nucleo.

• #59 24 Sty 2017 20:13
    toch88
    Poziom 9  

Cześć a co sądzicie o TI ja głównie siedziałem na TMS320F28335 dosyć stare, ale ma to czego potrzeba. Wyborem kierowałbym się raczej w branży typu Automotivem, budowa falowników, energoelektronika gdyż mnie najbardziej interesuje, póki co siedzę w innej pracy w której są pieniądze ale nie jest specjalnie związana z uC programowaniem, raczej obsługą i wytwarzaniem energii + eksploatacją urządzeń (np. Falowniki 11MW). Aczkolwiek może się to niedługo zmienić.

Co przemawia do mnie od strony TI
    - bardzo dobra i zrozumiała dokumentacja
    - dużo przykładów Control_SUIT
    -Code Composer, dobre IDE pozwalające na sprawne pianie programów związanych z energoelektroniką, napędami itp
    darmowe dla wbudowanych debuggerów XDS100v1 do v3, pozwalający miedzy innymi tworzenia GUI , oglądania przebiegów w okienku GRAPH w trybie DEBUG, RUN itp co znacząco ułatwia programowanie, np regulatora PID-widać jak układ reaguje na wartość zadaną/ przeregulowania, to samo tyczy się np. obserwatorów stanu/estymatorów. Można sobie stworzyć np 6,7 buforów i w każdym przechowywać osobny przebieg, do tego w trakcie działania programu można podmieniać sobie adresy na który wskazuje adres bufora i dzięki temu przeglądać różne bufory nie kończąc pracy debuggera.
    -wbudowane podukłady pozwalające na obsługę enkodera - EQEP, CLA, wspomaganie dla działań trygonometrycznych(osobna jednostka),
    -jakiś czas temu pojawiły się też nowe jednostki 2 procesorowe z rodziny Delfino TMS320F28377D, pozwalające na operację wielowątkowe, ograniczające "thread switching"
    -Ja akurat tego nie lubię, generacja kodu z programów PSIM, albo MatLAB, np w simulinku są gotowe bloki które się konfiguruje tworzy symulacje, a następnie można wygenerować kod C, dla danego uC - od taki "wyklikany" projekt coś jak CubeMX tylko moim zdaniem jeszcze lepiej.

Tylko chyba "community" w Polsce nie jest zbyt duże, jakoś nie znalazłem dużo tematów na ten po polsku lub chociażby jakiś postów na forach.

Spowodowane może to być ceną za takiego TMS320F28335 - płytką rozwojową zapłacić trzeba około 140 $ , lub w bardziej rozbudowanej wersji ezDSP za 500$, Jedno-procesorowy odpowiednik Delfino TMS320F28377S to koszt chyba 33$ może jak wrócę do kraju to sobie sprawie.

Zdaję sobie że STM32 ma podobnie, ale najbardziej podoba mi się w TI to IDE i wygoda tworzenia, ale jak mówią to tylko kwestia wprawy może jak poznam STM32 to będzie inaczej, ale chyba będzie trzeba zakupić Atollica do czegoś poważniejszego i jakiegoś J-Linka.

Pozdrawiam

• #60 25 Sty 2017 08:14
    BlueDraco

Atollica od roku już nie trzeba kupować, a niemal darmowy ST-Link jest prawie tak samo poważny, jak J-Link. Ponadto do ST jest CubeMX,
    Wygląda na to, że linia TMS320 powoli się zwija, bo niegdyś unikatowe możliwości DSP stają się obecnie standardem w zwykłych uC (np. timery o wysokiej rozdzielczości).