Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Niespadająca woda w zlewozmywaku + smród z szamba podczas jego opróżniania.

Conreate 11 Sty 2017 00:41 1635 33
  • #1 11 Sty 2017 00:41
    Conreate
    Poziom 6  

Witajcie technicy.

Długo zastanawiałem się nad założeniem tego tematu. Chciałbym jednak poczytać porady, sugestie użytkowników.
    Dom jednorodzinny. Instalacja kanalizacyjna żeliwna. Od bardzo długiego czasu moi rodzice mają problem ze zlewozmywakiem (odpływ Ø50). Mianowicie woda z niego bardzo wolno spada. Naprawdę bardzo wolno. Prozaiczne mycie naczyń odbywa się na raty. A jak już spadnie to słychać bulgotanie. Był pan ze sprężyną mechaniczną, nie jednokrotnie był wlewany roztwór sody kaustycznej. I nic. Kolejną sprawą jest to, że podczas opróżniania szamba również pojawia się bulgotanie i dodatkowo "zapach" z okolic WC (odpływ Ø100). Mam wrażenie, że te dwa zdarzenia mają jakąś wspólną przyczynę. Cała kanalizacja posiada wywiewkę na dachu. Zlewozmywak jest w odległości większej niż 3 m. od rury z wywiewką. Mniej więc wiem jak ten system ma działać.
    Czy jest możliwe aby odpowietrzanie kanalizacji mogło być zapchane, a w następstwie powodować wolny spadek wody ze zlewozmywaka i smród z WC podczas opróżniania szamba? Co mogę zrobić?
    Dziękuję za odpowiedzi.

• #2 11 Sty 2017 00:56
    wojtek1234321
    Poziom 26  

U mnie tak czasami sporadycznie "bulgotało" i wolno schodzi gdy poziom ścieków w szambie podniósł się za bardzo i "zatkał" końcówkę rury dolotowej do szamba, tak że ścieki zbierały się już w tej rurze. Przy wypompowywaniu szamba w takim wypadku również "bulgotało" we wszystkich możliwych zlewozmywakach, umywalkachi muszlach klozetowych.

• #3 11 Sty 2017 05:44
    Conreate
    Poziom 6  

Oczywiście dzieje się tak przy bardzo pełnym szambie. Jednak ten wolny spływ w zlewozmywaku występuje też przy pustym zbiorniku...

• #4 11 Sty 2017 07:53
    wojtek1234321
    Poziom 26  

Conreate napisał:
    Jednak ten wolny spływ w zlewozmywaku występuje też przy pustym zbiorniku...

Zależy też jak są poprowadzone rury odpływowe do szamba. Aby było dobrze to rury powinny być położone w powiedzmy to "jednej płaszszczyżnie" ze stałym małym spadkiem. Tak aby nie robiły się w rurach "zatory" ze ścieków. Znałem przypadek w jednym miejscu że główna rura zamiast poprowadzona przez fundament była poprowadzona pod fundamentem a potem z powrotem do góry, aby ne "weszła" zbyt głęboko do zbiornika szamba, w miejscu tym twrzył się "zator" i ciągle się zapychało a również były problemy z prawidłowym spływem z "odbiorników". Wychodzili z założenia ż zlew jest wyżej niż pozostałe elementy instalacji i sływające ścieki "popchną" w tym miejscu "bo zlew jest wyżej, a woda zawsze płynie z górki".

• #5 11 Sty 2017 08:48
    bart1500
    Poziom 13  

A ten stały spadek powinien wynosić, o ile dobrze pamiętam 15cm na 10 metrów.
    Skąd w ogóle pomysł na prowadzenie rury do góry..
    Tak na chłopski rozum..

• #6 11 Sty 2017 09:07
    Conreate
    Poziom 6  

Z tego co wiem to rury mają dobry spadek i są dobrze poprowadzone. Nie ma mowy o takich magicznych przejściach rury głównej odpływowej. Jest bardzo nisko umieszczona. Będę szukał planów tej instalacji bo są w domowym archiwum. Wiem, że plany to jedno a wykonanie to drugie.
    Cała ta sytuacja nie trwała wiecznie. To dzieje się od 10 lat. Raz było lepiej raz gorzej. Mam tu na myśli ten odpływ w zlewozmywaku. Sama instalacja liczy sobie ponad czterdzieści lat. Była sprawna. Sam pamiętam.

Dodano po 16 [minuty]:

bart1500 napisał:
    Tak na chłopski rozum..

Przepraszam, ale nie rozumiem... Czy masz na myśli rurę z wywiewką?

• #7 11 Sty 2017 09:10
    grzeskk
    Poziom 28  

Przyczyną powolnego odpływu wody może być podwójny syfon np. jeden przy zlewie drugi z kolanek żeliwnych w ścianie. Co do zapachu to czy muszla jest dobrze uszczelniona z rurą odpływową?

• #8 11 Sty 2017 09:31
    Conreate
    Poziom 6  

grzeskk napisał:
    Przyczyną powolnego odpływu wody może być podwójny syfon np. jeden przy zlewie drugi z kolanek żeliwnych w ścianie. Co do zapachu to czy muszla jest dobrze uszczelniona z rurą odpływową?

Odpływ zlewu leci w dół i napewno jest zakolankowany. Od kolanka rurka biegnie w stronę łazienki przez przedpokój. Nie wiem jak dalej sytuacja z połączeniami wygląda. Co do WC. Istotnie. Zacząłem zastanawiać się czy gumowa obejma-harmonijka (nie znam fachowej nazwy) która wciśnięta jest w odpływ WC idealnie dolega lub nawet jest wciśnięta w kielich odpływowy. Kielich jest jakby poniżej posadzki...

Dodano po 4 [minuty]:

Wracając jeszcze do tego kolanka. Jeśli nastąpiło by jakieś zasyfonowanie to po zdjęciu syfonu zlewozmywaka nie byłoby fetoru z szamba. A tak smród jest.

• #9 11 Sty 2017 09:33
    wojtek1234321
    Poziom 26  

bart1500 napisał:

Oj, zdziwił byś się jakie posły mają domorośli monterzy instalacji, bo myślą że "tak musi być dobrze".

• #10 11 Sty 2017 09:41
    bart1500
    Poziom 13  

Conreate napisał:
    Przepraszam, ale nie rozumiem... Czy masz na myśli rurę z wywiewką?

Nie,nie. Chodziło mi o ten fragnent.

wojtek1234321 napisał:
    Znałem przypadek w jednym miejscu że główna rura zamiast poprowadzona przez fundament była poprowadzona pod fundamentem a potem z powrotem do góry, aby ne "weszła" zbyt głęboko do zbiornika szamba, w miejscu tym twrzył się "zator" i ciągle się zapychało a również były problemy z prawidłowym spływem z "odbiorników". Wychodzili z założenia ż zlew jest wyżej niż pozostałe elementy instalacji i sływające ścieki "popchną" w tym miejscu "bo zlew jest wyżej, a woda zawsze płynie z górki".

• #11 11 Sty 2017 09:52
    Conreate
    Poziom 6  

Zacząłem myśleć czy na wiosnę zrobić osobny, bezpośredni odpływ zlewozmywaka prosto do szamba...

• #12 11 Sty 2017 09:52
    wojtek1234321
    Poziom 26  

bart1500 napisał:
    Nie,nie. Chodziło mi o ten fragnent.

Było to schematycznie zrobione w ten sposób:''

Niespadająca woda w zlewozmywaku + smród z szamba podczas jego opróżniania.

Gdzie: czarne to fundament, zielone to poziom gruntu, czerwone rury odpływowe, niebieskie szambo, fioletowe zlew. Wychodzili z założenia że po co kuć przez fundament, lepiej się podkopać, zlew jest wyżej niż reszta poziomów i ścieki i tak popłyną bez przeszkód, niby płyneły (zgodnie z fizyką), ale to tylko "teoretycznie działało tak jak powinno

• #13 11 Sty 2017 10:00
    Conreate
    Poziom 6  

wojtek1234321 napisał:
    Było to schematycznie zrobione w ten sposób:''

Gdzie: czarne to fundament, zielone to poziom gruntu, czerwone rury odpływowe,

Ale jaja 😉 W moim przypadku tak na pewno nie jest.

• #14 11 Sty 2017 10:32
    bart1500
    Poziom 13  

wojtek1234321 napisał:
    Wychodzili z założenia że po co kuć przez fundament, lepiej się podkopać, zlew jest wyżej niż reszta poziomów i ścieki i tak popłyną bez przeszkód, niby płyneły (zgodnie z fizyką), ale to tylko "teoretycznie działało tak jak powinno

Wychodzili z założenia, że więcej szamba wejdzie

• #15 11 Sty 2017 11:21
    wojtek1234321
    Poziom 26  

bart1500 napisał:
    że więcej szamba wejdzie

Nie, rozmawiałem z właścicielem tego "wynalazku" bo często pożyczał żmijki aby czyścic ten załom, zbyt dużo roboty wydawało im się aby przekuć się przez fundament, łatwiej wydawało się pokopać głębiej i "pod fundament", a druga sprawa żeby poprowadzić rurę prosto pod fundamentem bez tego "syfonu" to szambo by musiało być ze dwa metry głębsze aby zmieściło się trochę ścieków. Po jakimś czasie sam pomagałem odkopywać i "prostować" syfon.
    To były jeszcze czasy gdy Bogdan (taki lokalny "monter" który miał na te czasy gwintownice i trochę chęci do roboty, po założeniu wodociągu "opanował' wszystkich chętnych co chieli coś robić i ulepszyć "byt"), zakładał tą instalację że do przekucia się przez beton to amator miał jedynie przecinak i młotek, żadne inne narzędzia nie były dostępne.
    To były jeszcze czasy gdy jak coś się udało zrobić aby ułatwić sobie "żywot" to każdy był zadowolony ze jest. nikt nie zwracał zbyt bardzo uwagi jak to zrobione bo sie na tym za bardzo nikt nie znał i tacy lokalni "majstrowie" mieli pole do popisu i "wdrażania" swoich wynalazków i "modernizacji". jkiś czas takie wyysły działały, dopuki nie zaczęły występować usterki z zapychaniem rur i inne związane z "niefachowością" wykonania.

• #16 11 Sty 2017 19:34
    Conreate
    Poziom 6  

W użycie poszła dzisiaj typowa, gumowa przepychaczką. Woda w zlewie stała. Nawet nie drgnęła. Zacząłem przepychać odpływ "gumą". Kilka pocisków i wszystko spadło. Jakież zdziwienie... Ale nie na długo. Zlew napełnia się nadal wodą jednakże ta jakby szybciej spada. Czy może to być jednak zator w odpływie? Jeśliby występował to nie byłoby wyziewu z szamba po zdjęciu syfonu. Tak jak wcześniej pisałem.
    Czy istnieje inna mechaniczna możliwość przeczyszczenia rury odpływu niż mechaniczna żmijka?

• #17 11 Sty 2017 20:01
    krzysztofh
    Poziom 28  

Kolego postaraj się o pomoc kogoś kto ma karcher z wężem do czyszczenia rur kanalizacyjnych.
    Czyszczenie sprężyną jak jest rura zamulona niewiele pomaga. To powinno załatwić ci spływ wody ze zlewozmywaka. Działanie ciśnienia wody z tego węża na 100% udrożni ci tą rurę, chyba że ktoś wrzucił do niej duży kawał blachy lub inne ciało stałe, które blokuje przepływ, ale i w tym przypadku może się udać.
    Co do bulgotania w sytuacji kiedy jest pełne szambo to z pewnością rura która jest poprowadzona do wywietrznika pionu jest niedrożna.

• #18 11 Sty 2017 20:03
    wojtek1234321
    Poziom 26  

Conreate napisał:
    Czy może to być jednak zator w odpływie? Jeśliby występował to nie byłoby wyziewu z szamba po zdjęciu syfonu.

Może być, jak ścieki "stoją" w rurze to też "kisną" i śmierdzi z samej rury.

• #19 11 Sty 2017 20:21
    tkaczu1
    Poziom 13  

Przyczyną może być przytkane odpowietrzenie samego szamba i opadająca woda wytwarza ciśnienie które uchodzi przez zlewozmywak stąd bulgotanie lub zatkane odpowietrzenie instalacji , a czy w innych punktach typu umywalka wanna też są takie objawy.

Jeżeli z szamba nie ma odpowietrzenia to na pewno zatkane jest odpowietrzenie kanalizacji a ciśnienie z szamba uchodzi przez zlew i niesie ze sobą ,,zapachy"

• #20 11 Sty 2017 21:52
    Conreate
    Poziom 6  

krzysztofh napisał:
    Kolego postaraj się o pomoc kogoś kto ma karcher z wężem do czyszczenia rur kanalizacyjnych.
    Czyszczenie sprężyną jak jest rura zamulona niewiele pomaga. To powinno załatwić ci spływ wody ze zlewozmywaka. Działanie ciśnienia wody z tego węża na 100% udrożni ci tą rurę, chyba że ktoś wrzucił do niej duży kawał blachy lub inne ciało stałe, które blokuje przepływ, ale i w tym przypadku może się udać.

Będe szukał kogoś kto posiada taki sprzęt.

krzysztofh napisał:
    Co do bulgotania w sytuacji kiedy jest pełne szambo to z pewnością rura która jest poprowadzona do wywietrznika pionu jest niedrożna.

Bulgocze nawet kiedy lustro szamba jest poniżej rury odpływowej. W weekend sprawdzę rewizję rury odpowietrzającej.

wojtek1234321 napisał:
    Może być, jak ścieki "stoją" w rurze to też "kisną" i śmierdzi z samej rury.

Racja.

tkaczu1 napisał:
    przyczyną może byc przytkane odpowietrzenie samego szamba i opadająca woda wytwarza ciśnienie które uchodzi przez zlewozmywak stąd bulgotanie lub zatkane odpowietrzenie instalacji , a czy w innych punktach typu umywalka wanna też są takie objawy.

Szambo jest z kręgów. Jego pokrywa to krata. Więc odpowietrzenie jest. O ile to można nazwać odpowietrzeniem. Jak napisałem wyżej sprawdzę rewizję rury odpowietrzającej kanalizację. Woda z wanny i WC spada normalnie.
    Poczytałem kilka tematów o kanalizacji. Wynika z tego, że zlewozmywak jest za daleko od odpływu - powyżej 3 metrów. Powinno się w takim przypadku zamontować nad syfonem zawór napowietrzający. Czy mogę stworzyć jakieś urządzenie, kombinacje z rurek aby sprawdzić czy taki zawór zadziała?

• #21 11 Sty 2017 22:02
    tkaczu1
    Poziom 13  

Możesz stwożyć, ale takie urządzenie kosztuje parę zł jest to kawałek rurki a w środku kulka ze sprężynką którą przyciąga podciśnienie spadającej wody i zasysa powietrze a po wyrównaniu cisnien zamyka uniemożliwiając wydostawanie się zapachów z szamba.
    Może być też tak, że brak odpowietrzenia powoduje wysysanie wody z syfonu co skutkuje wyziewem z szamba,
    Wpisz googlach "napowietrzacz "do kanalizacji.

• #22 11 Sty 2017 22:28
    krzysztofh
    Poziom 28  

To że szambo jest wentylowane przez właz to nie znaczy że jest OK. To pion kanalizacyjny ma być wentylowany. Jak jest niedrożne odpowietrzenie pionu to typowe jest np podczas spuszczania wody w WC zabieranie wody z syfony umywalki jeżeli jest doprowadzony odpływ od niej do tego samego pionu. To działa na zasadzie podciśnienia, które wytwarza duża ilość wody z toalety.
    Śmierdzi przeważnie z samego szamba. Z rury nie powinno dopóki jest woda w syfonie, chyba że to co zalega w syfonie śmierdzi.
    Jak masz własne ujęcie wody z ziemi to jest to typowe zjawisko podśmiardywania syfonów, bo bakterie w wodzie nie są zabijane przez np. ozonowanie lub chlorowanie wody, co ma miejsce w przypadku wody wodociągowej.

• #23 12 Sty 2017 10:23
    conrad9210
    Poziom 17  

Cześć, a nie myślałeś by wynająć kogoś z kamerą endoskopową i obejrzeć te rury od środka? Pozdrawiam

• #25 12 Sty 2017 14:09
    Bogwie
    Poziom 19  

Po co odkrywać Amerykę od nowa. Poczytaj:
    http://www.instsani.pl/narz101.htm
    Spróbuj z preparatami biologicznymi - działają stosunkowo wolno ale długotrwale.

pozdrawiam

• #26 12 Sty 2017 17:00
    Conreate
    Poziom 6  

tkaczu1 napisał:
    urządzenie kosztuje parę zł jest to kawałek rurki a w środku kulka ze sprężynką którą przyciąga podciśnienie spadającej wody i zasysa powietrze a po wyrównaniu cisnien zamyka uniemożliwiając wydostawanie się zapachów z szamba.

Na weekend zaopatrzę się w to ustrojstwo. Zajmę się również rewizją wentylacji.
    Bogwie napisał:
    Po co odkrywać Amerykę od nowa. Poczytaj:
    http://www.instsani.pl/narz101.htm
    Spróbuj z preparatami biologicznymi - działają stosunkowo wolno ale długotrwale.

Niejednokrotnie stosowany był roztwór sody kaustycznej w różnych proporcjach.

Dodano po 8 [minuty]:

Bardzo prosiłbym Was o link z prawidłową instrukcją montowania zaworu napowietrzania. Widziałem kilka sposobów i nie wiem jaki wybrać.

• #28 12 Sty 2017 17:23
    krzysztofh
    Poziom 28  

Nie montuj żadnego zaworu tylko zadbaj o to aby pion kanalizacyjny od góry był drożny (mam nadzieję że wychodzi ponad dach). Bo tylko wtedy będzie wywiewało zapachy i w domu będzie OK, co nie zmienia postaci rzeczy aby udrożnić rurę od zlewu.

• #29 12 Sty 2017 18:32
    Conreate
    Poziom 6  

krzysztofh napisał:
    Nie montuj żadnego zaworu tylko zadbaj o to aby pion kanalizacyjny od góry był drożny (mam nadzieję że wychodzi ponad dach). Bo tylko wtedy będzie wywiewało zapachy i w domu będzie OK, co nie zmienia postaci rzeczy aby udrożnić rurę od zlewu.

Tak jest. Najpierw udrożnienie. Rozpędziłem się z tym zaworem... Po prostu chciałbym zaradzić temu jak najszybciej.

• #30 12 Sty 2017 19:54
    siuada
    Poziom 12  

Conreate napisał:
    Cała ta sytuacja nie trwała wiecznie. To dzieje się od 10 lat.

I tu jest odpowiedź.
    Kamień,i osad na rurze (to jest zlewozmywak) spowodował częściowe zamknięcie przepływu. I sytuacja będzie się pogarszać bardzo szybko. Jeżeli powoduje to powolne spływanie to już jest źle. Zatory takie tworzą się najszybciej w sytuacji jak szambo jest pełne.