Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ile czasu Wam dzialała karta graficzna ,,średniej" półki do PC?

Zenon407 11 Sty 2017 13:16 471 17
  • #1 11 Sty 2017 13:16
    Zenon407
    Poziom 14  

Gram w gry od połowy lat 90 tych i ŻADNA karta nie wytrzymala mi wiecej niz 3 lata.
    Nie sa to małe piedziadze i wszystko w kompie dziala oprócz karty graficznej.
    Jakie sa wasze odczucia i dlaczego sie tak dzieje?

• #2 11 Sty 2017 13:25
    kokapetyl
    Poziom 42  

Zenon407 napisał:
    Jakie sa wasze odczucia

Mieszane :D .
    Czego oczekujesz skoro nie wiemy o czym mowa, jaka jest konfiguracja sprzętu, z zasilaczem włącznie. Karta pracuje na fabrycznych ustawieniach, czy ją podkręcasz ?
    Jakie są temperatury karty, podczas stresu oczywiście ?

• #3 11 Sty 2017 15:17
    Zenon407
    Poziom 14  

Tu raczej chodzi o czas pracy takiej karty-bez podkręcania.
    Zasilacze,pamieci,płyty głowne - markowe.
    To chodzi nawet 10 lat oprócz karty graficznej.
    Kulki bezołowiowie na którym sa stawiane procki graficzne?
    Czy jak robi sie rebaling procka graficznego to stawia sie na kulkach ołowiowych?
    Jezeli tak to karta powinna smigac dłuzej?

• #4 11 Sty 2017 18:49
    rzymo
    Poziom 27  

Karty, z których korzystam, najczęściej idą potem do komputerów rodziny lub znajomych i dalej normalnie działają. Latami.

Może wybierasz same mocno grzejące się modele, które same z siebie mają mniejsze szanse na przeżycie wielu lat w dobrym stanie?

• #5 11 Sty 2017 19:03
    Kasek21
    Poziom 43  

Model karty, chłodzenie, zasilanie, warunki termiczne w obudowie itp., itd.!

Tak jak wyżej jest sporo kart, które teraz mają po dobrych kilka/kilkanaście lat i do tej pory działają.

Oczywiście jeżeli wybór padł na GF8800 - problem z chipami, czy na HD3850/70, HD4850/70 w wersji referent i 100 topni w czasie gry czy też na cała rzesze GTX260/275/285, do tego wszystkie konstrukcje 2xGPU to nie ma się czemu dziwić.

Dochodzą do tego wszystkie Fermi i wysokie modele Radeon'a HD58xx/HD68xx z kiepskim chłodzeniem.

Ogólnie patrząc to karty graficzne są jednym z najbardziej narażonych na usterkę podzespołów.

• #6 11 Sty 2017 19:23
    Zenon407
    Poziom 14  

Cytat:
    Może wybierasz same mocno grzejące się modele, które same z siebie mają mniejsze szanse na przeżycie wielu lat w dobrym stanie?

Ostatnio:

MSI R9 270 -niecałe 3 lata - złom
    pare lat temu
    GeForce GTX 470 -dwa lata -złom

W obudowie zimno jak dziś :)

• #7 11 Sty 2017 19:25
    Kasek21
    Poziom 43  

Czym zasilane te karty?
    Jacy producenci?

Zawsze można mieć "szczęście".

• #8 12 Sty 2017 04:51
    Zenon407
    Poziom 14  

Cytat:
    Zawsze można mieć "szczęście".

Od 20 lat :)

• #9 12 Sty 2017 05:40
    m.tosiek
    Poziom 17  

GTS 450 (Fermi), początkowo mocno kręcona, z czasem coraz mniej chciała się podkręcać, mam ją około sześć lat i nadal działa, ale od dwóch lat służy mi w komputerze do oglądania filmów, i co prawda wymieniałem już pastę termoprzewodzącą pod gpu, ale karta w pełni sprawna.

• #10 12 Sty 2017 07:52
    Kasek21
    Poziom 43  

Zenon407 napisał:
    Od 20 lat :)

Nie wiem bo nic o kartach nie piszesz!

W ogłoszeniach mam S3Trio, które działa dłużej ;)

m.tosiek napisał:
    co prawda wymieniałem już pastę termoprzewodzącą pod gpu

Bo tak trzeba robić - raz czy dwa razy do roku!

• #11 12 Sty 2017 09:08
    KrzysziuN
    Poziom 23  

Nawet nie pamiętam co to była za karta ale wytrzymała 4 lata około, widziałem potem poradniki z wkładaniem do piekarnika, nicy potem chodziła jeszcze kilka miesięcy lecz nie próbowałem :P

• #12 12 Sty 2017 11:15
    rtj71
    Spec od komputerów

Szczerze mówiąc nie wiem, żadnej karty nie miałem dłużej niż 2 lata, wszystkie potem szły na sprzedaż i nie znam ich historii, niemniej jednak co kilka miesięcy czyszczę kartę jak i cały komputer, problemów nie miałem.

W zasadzie nie licząc całej serii Geforce 8*** gdzie 8800GT padł sam z siebie a 8800 Ultra nagrzewał się do 105-110 stopni.

• #13 12 Sty 2017 11:21
    Zenek1988
    Poziom 27  

Palit gtx 460 SE v2 wytrzymał 5 lat. W zasadzie dalej działa ale w nowszych grach już zaczęła się wysypywać. Jej TDP to 150W więc raczej należy do tych prądożernych. Przez te 5 lat może z 2 razy czyszczony radiator. Pasta dalej oryginalna a temperatury miał bardzo niskie.

• #14 12 Sty 2017 15:32
    Zenon407
    Poziom 14  

Czyszczenie całego kompa z kurzu,radiatory procka i karty graficznej i zasilacza.
    Pasta ceramiczna długo wytrzymuje jak sie nie przegrzewa karty
    Wydaje mi sie ,ze normalnie postepuje z kompem.
    A karty siadaja....
    Juz nie pamietam nawet symboli kart z 2000 r...jak by jakas dłuzej pracowala-zapamietał bym.

• #15 12 Sty 2017 15:47
    kokapetyl
    Poziom 42  

Kolego Zenon407, temat założyłeś dla sportu, czy oczekujesz konkretnych odpowiedzi ?
    Jak do tej pory, nie udzieliłeś żadnej konkretnej odpowiedzi na pytania.
    Nie będę cytował wszystkiego, bo za dużo tego.
    Tylko jeden przykład

Zenon407 napisał:
    Juz nie pamietam nawet symboli kart z 2000

To już 17 lat, a one niby padają trzech ? Tych też nie pamiętasz ?
    I wiele innych pytań zadanych w powietrze :cry: .

• #16 12 Sty 2017 15:58
    Zenon407
    Poziom 14  

Czepiasz sie.
    Odpowiedz czy stawianie proca graficznego na kulkach bezołowiowych jest trwalsze od ołowianych?
    Czy to celowe ,,postarzanie" produktu?

Ps.Twoim zdaniem miałem spisywac wszystkie karty graficzne od 2000 r?
    Pierwszego kompa mialem 1994 i 32MHz proca .Karty graficznej brak.

• #17 12 Sty 2017 16:16
    woodpecker0
    Poziom 15  

kokapetyl napisał:
    Kolego Zenon407, temat założyłeś dla sportu, czy oczekujesz konkretnych odpowiedzi ?

W sumie... nawet jak dla konkretnych odpowiedzi to temat chyba bardziej pasuje do Komputery "Początkujący", niż do "Co kupić". Bo nie widzę tu pytania w stylu "co kupić".

A moje karty? Hmm, pierwszej nie pamiętam nawet jaka była (za mały byłem :D ), na pewno jakiś Radeon, i na pewno wytrzymał długie lata zanim nie sprzedałem komputera, druga karta graficzna (w drugim komputerze) GeForce GT 7600 - około 8 lat (pewnie gdyby ktoś chociaż raz wymienił pastę termo przewodzącą to dalej by działała), później była GTX 570 - 4 i pół roku jakoś, padła pamięć ale jeszcze udało mi się sprzedać.

Wszystko zależy od karty, np. moja GTX 570 grzała się nieźle (a i wentylatory wydobywały z siebie pewnie z 80dB) - TDP 220W - nie ma dziwne, że coś się spaliło, tym bardziej, że wykorzystywana przez ten czas była... nieźle - wielogodzinne granie na maksymalnych detalach w nie mało wymagających grach te sprawy...

A kulki ołowiowe, bezołowiowe i takie tam? - Nie wiem, nie znam się na tym ale... czy to trochę nie wymyślanie teorii spiskowych? :)

• #18 13 Sty 2017 13:15
    Prosectorium
    Poziom 12  

Ja mam małe doświadczenie, najpierw była jakaś tam karta w pierwszym komputerze, ale byłem za mały, żeby się tym interesować, działała z 5 lat i komputer do szafy poszedł.... Później GT9800, oczywiście padł po paru latach (artefakty w stresie), ale nawet się nie bawiłem w piekarnik, teraz mam ok. 5-letniego Radka 7970, staruszek grzeje się jak głupi, ale działa jak powinien. Dopiero kiedy go kupiłem postanowiłem zainwestować w zasilacz z wyższej półki (gold+ za 100zł bo paru kabli brakowało :D ) Teraz wszystko poza dyskami twardymi kupuję używane i nie narzekam :)

Raz jedynie zepsuł mi się używany zasilacz po roku od kupna, na szczęście miał dłuuugą gwarancję, a że się nie udało naprawić i brak już takich nowych, to dostałem 5-krotność tego co za niego dałem...

Pastę termoprzewodzącą wymieniam tyko jak akurat rozkręcam komputer/ wymieniam jakąś część, średnio raz na 2 lata. Obudowa zawsze otwarta, choć komputer stoi we wnęce.