Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Kategoria: Akumulatorki / Baterie / Ładowarki
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

attiny mosfet - szybkie pytanie o poprawność połączenia

azbest22 11 Sty 2017 19:30
  • #1 11 Sty 2017 19:30
    azbest22
    Poziom 7  

Jak w temacie. Czy w ten sposób mogę włączać / wyłączać żarówką H4 przy pomocy jakiegoś avr ??

• #2 11 Sty 2017 19:34
    BlueDraco
    Specjalista - Mikrokontrolery

Zupełnie źle. Zły tranzystor, źle połączony, Temat wraca co 2 tygodnie - przejrzyj formu, nie ma sensu powtarzać tego, co było napisane i narysowane dziesiątki razy.

• #3 11 Sty 2017 19:49
    azbest22
    Poziom 7  

wertuje od 2 dni. powinno działać przy obciążeniu między + instalacji a tranzystorem. zastanawiałem się tylko czy zaskoczy jeśli dam miedzy wyjściem a masą. Zastanawiam się w takim razie czy nie byłoby najprościej na żarówkę nie podpiąć odwrotnie potencjałów i nie dać przed mosfeta. żarniki chyba mają w nosie polaryzacją ale poprawcie jak się mylę

• #4 11 Sty 2017 19:53
    BlueDraco
    Specjalista - Mikrokontrolery

żarówka nie wie, gdzie jest plus, a gdzie minus, ale w samochodzie masz masę popiętą na stałe - więc raczej nie tędy droga. Z kolei ten MOSFET do włączenia wymaga w zasadzie dobrze ponad 5 V więcej na bramce, niż ma na źródle, czyli przy Twoim schemacie - 18V. ATTiny raczej takiego napięcia nie poda. Szukaj wątków o kluczowaniu plusa przez PMOSFET - to naprawdę wszystko już zostało opisane w szczegółach ze 100 razy.

• #5 11 Sty 2017 19:56
    azbest22
    Poziom 7  

a widzisz bo ja tego nie mam zamiaru wstawiać do samochodu po pierwsze tylko w celu eksperymentalnym coś sobie polutować.
    po drugie byłem pewny że on wystartuje spokojnie przy podaniu zasilania 5v

czyli taka modyfikacja niestety też mi niewiele da :(

• #6 11 Sty 2017 20:44
    Piotrus_999
    Poziom 39  

już Ci @BlueDraco napisał że ten jest do kitu

Przy 5V Rds wynosi 6 Ohm jak widac z wykresu. Czyli w zwarciu masz już 24W wydzielane nim

Teraz zarówka - ząłóżmy ze opór żarówki jest stały. H4 - 55W. Czyli opór zarówki to 2.62Ohm.
    Taki zestaw da maksymalnie 1.4A nie biorąc pod uwagę tego że tranzystor zacznie pracować w tym przypadku w zakresie liniowym. Czyli na grzałce (tranzystor) wydzieli się ok 12W a na żarówce 16.8W (czyli ledwo się pewnie rozżarzy)