Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

- Brak DVB-T przy działającym SAT przez sumator

gukraw10 11 Sty 2017 20:47 420 8
  • #1 11 Sty 2017 20:47
    gukraw10
    Poziom 10  

Mam stworzoną taką instalację:

Odbiór kanałów dvb-t jest bezproblemowy do momentu aż któryś z tunerów sat podłączonych przez sumator zostanie włączony, wtedy sygnał dvb-t ginie całkowicie na wszystkich przewodach podłączonych do sumatora. Pytanie czy to normalne przy użyciu sumatora, czy coś jest źle podłączone, ewentualnie jakiś element instalacji nie nadaję się do tego typu połączenia. Cała instalacja działa od około roku, przewody antenowe są nowe i dobrej jakości, jeśli chodzi o sam sumator to próbowałem również na innym i problem był taki sam.
    Rozumiem że problem można rozwiązać zastępując sumator multiswitchem, jednak żeby tak zrobić musiałbym zainstalować drugą antenę sat w drugim domu, ewentualnie przeciągną kabel przez multiswitcha, poza tym pozostaje jeszcze kwestia zasilania multiswitcha, bo na tą chwilę sumator znajduje się na zewnątrz.
    Teoretycznie taka instalacją jak jest teraz powinna działać, bo chyba do tego służy ten sumator. Ma ktoś pomysł co ewentualnie można zamieniać żeby rozwiązać problem z zanikiem DVB-T inaczej niż stosując multiswitcha?[/img]

• #2 11 Sty 2017 21:00
    mihal2002
    Poziom 43  

gukraw10 napisał:
    jeśli chodzi o sam sumator to próbowałem również na innym i problem był taki sam

Na jakim innym?

• #3 11 Sty 2017 21:29
    Jerzy Cieślański
    Poziom 18  

Ogólnie sygnał z paraboli konwerter silnie wzmacnia (średnio 55dB) ale jaki jest poziom i filtrowanie sygnału 1 pośredniej częstotliwości (która w swym dolnym zakresie sąsiaduje z zakresem UHF DVB-T) nie wiem i prawdopodobnie poniżej 800MHz ma duży poziom szumów zakłócających sygnał DVB-T jeśli nie posiada filtrowania dolnozaporowego na wyjściu z konwertera. Może to wina akurat tego konwertera, że nie ma na wyjściach filtrów dolnozaporowych a może każdego typu? Na pewno takie filtry dolnozaporowe na wejściach Sat. i górno zaporowy na wejściu DVB-T, powinien mieć prawidłowo skonstruowany sumator tego typu jeśli miałby działać jak trzeba. Może ktoś z kolegów na forum zajmujących się na bieżąco instalacjami zna ten typ sumatora i jego parametry?
    Sygnał z anteny DVB-T na pewno jest tłumiony ze 2 dB na ewentualnym filtrze górnozaporowym sumatora i 7dB w wyniku podziału na 4 tory sygnałowe razem daje to 9dB czyli tak jak w opisie sumatora. Może po prostu to wytłumianie dolnozaporowe (sygnałów będących zakłóceniami dla sygnału DVB-T) na wejściach SAT sumatora jest za słabe? Do tego dochodzi tłumienie na gniazdach RTV-Sat pewnie też ok.2dB plus na przewodach 3÷4dB. Razem 15dB tłumienia dla sygnału DVB-T? Najśmieszniejsze że Ospel w pełnym opisie gniazd po 44zł za sztukę podaje tylko!!!;że końcowe i jaki kolor.

Ha,kierując się nazewnictwem, to typowy sumator nie filtruje sygnałów na wejściach. Sygnały na wejściach filtruje zwrotnica na ogół złożona z filtra dolno zaporowego i filtra górnozaporowego ewentualnie z filtrów pasmowo przepustowych.

Innymi słowy warto było by spróbować wzmocnić sygnał DVB-T w zakresie UHF o 10÷15dB, maksymalnie 20dB np: telmor PAR-820 LTE PROTECTED . Separator zasilania przedwzmacniacza DVB-T oczywiście powinien być przed wejściem na sumator aby nie pokiełbasić czegoś z zasilaniem konwertera anteny SAT. Jeśli jednak na wejściach sumatora brak wspomnianych filtrów to wzmocniony sygnał DVB-T może zakłócać sygnały SAT. Dla tego dodatkowo na wejściu DVB-T rozgałęźnika dobrze było by założyć górnozaporowy filtr LTE800MHz. Aby wytłumić ewentualne szumy ze wzmacniacza (w zasadzie przedwzmacniacza o wzmocnieniu nie większym niż 20dB) DVB-T, filtr LTE800 należy zastosować pomiędzy wyjściem wzmacniacza a wejścien na sumator. Gdyby w przyszłości pojawiły się problemy z zakłóceniami LTE800 to drugi taki sam filtr należało by zastosować pomiędzy anteną a wzmacniaczem DVB-T (mimo, że reklamują go jako LTE800 protected) aby tych zakłóceń nie wzmacniał. Ewentualny, drugi przewód, tj. od anteny na pasmo VHF-MUX-8 należy też sprowadzić do wnętrza budynku i dopiero wewnątrz podłączyć do zwrotnicy VHF-UHF , przed wprowadzeniem sygnału na omawiany sumator. Filtr LTE800 może być pomiedzy zwrotnicą VHF-UHF a wejsciem DVB-T sumatora Lub przed wejściem UHF zwrotnicy VHF-UHF. Jeśli chcemy sie bawić w polepszenie dopasowania to długość przewodu triset113, pomiędzy anteną (wyjściem z symetryzatora antenowego) a wejściem przedwzmacniacza wewnątrz budynku powinna wynosić nieparzystą wielokrotność liczby: (300:790:2x0.84=0,159493671) w milimetrach. Podobnie z długością przewodu pomiędzy wzmacniaczem a filtremLTE800 oraz filtrem a wejściem zwrotnicy VHF-UHF.
    Niestety filtra dolnozaporowego, który można by dodatkowo zastosować na wejścia SAT omawianego rozgałęźnika, odcinającego sygnały poniżej 800MHz nie spotkałem w sprzedaży.
    PZDR, Jerzy Cieślański

• #4 11 Sty 2017 21:34
    gukraw10
    Poziom 10  

mihal2002 napisał:
    gukraw10 napisał:
    jeśli chodzi o sam sumator to próbowałem również na innym i problem był taki sam

Na jakim innym?

Na takim:

• #5 11 Sty 2017 21:51
    mihal2002
    Poziom 43  

To sprawdź na pojedynczym.

• #6 11 Sty 2017 21:59
    gukraw10
    Poziom 10  

mihal2002 napisał:
    To sprawdź na pojedynczym.

W sensie na czymś takim?

• #7 11 Sty 2017 22:13
    mihal2002
    Poziom 43  

Tak.

gukraw10 napisał:

W sensie na czymś takim?

Tak.

• #8 13 Sty 2017 16:05
    Darek.S
    Poziom 30  

Parokrotnie spotykałem się z takim problemem. Obserwując widmo sygnału DVBT wyraźnie wzrastało tło szumowe. I to właśnie na pojedynczym sumatorze. Te poczwórne sumatory mają spore tłumienie na DVBT (10 dB). Jeśli chodzi o pojedyncze sumatory to najlepiej sprawdzały się AMS-y ( w cytowanym przypadku był inny - chyba Maximum). Można oczywiście próbować porad kol. Cieślańskiego ale wydaje mi się, że najrozsądniejszym rozwiązaniem byłoby zastosowanie multiswitcha. W innym takim przypadku ( właśnie z sumatorem Wafefrontier) multiswitch zdał egzamin.

• #9 13 Sty 2017 17:51
    gukraw10
    Poziom 10  

Spróbuje może w wolnym czasie czy co się zmieni przez ten pojedynczy sumator bo akurat takiego axinga mam.
    Czeka mnie też wymiana anteny naziemnej żeby móc odbierać mux-8 to może przy okazji zastosuje jeszcze jakiś wzmacniacz i zobaczę czy to coś poprawi, ale to gdzieś na wiosnę :)
    W sumie to patrząc na popularność i wybór sumatorów w sklepach liczyłem że w takiej niewielkiej instalacji jak moja to zadziała, a jednak okazuje się że to średnio spełniający swoje zadanie sprzęt.
    Jednak od początku trzeba było się nastawiać na multiswitcha.

Szybka odpowiedź lub zadaj pytanie
Dziękuję Ci. Ta wiadomość oczekuje na moderatora.
 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME