Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Kategoria: Akumulatorki / Baterie / Ładowarki
  • #1 11 Sty 2017 20:48
    ccompany
    Poziom 15  

Cześć,
    Proszę o podpowiedź:
    Załóżmy, że mamy wagę zbudowaną w oparciu o dwie belki tensometryczne.
    Do miernika podpinamy dwie belki łącząc wyprowadzenia równolegle i w ten sposób elektrycznie sumujemy wskazanie z dwóch belek.
    Każda z belek ma opór wyjścia 350 ±3 Ω.
    Niestety te ±3 Ω wprowadza błąd pomiaru który objawia się nierównym wskazaniem jeśli obciążenie zostanie przesunięte poza centrum platformy. Żeby temu zaradzić należy wpiąć w linię + na wyjściu z belki tensometrycznej potencjometr wieloobrotowy(np. 10Ω) tak, żeby wyrównać wskazania belek.
    Teraz pytanie główne- który z poniższych schematów będzie właściwy?
    Prosiłbym o odpowiedź z uzasadnieniem, podaniem wad i zalet określonego połączenia.
    Dziękuję.
    Belki tensometryczne - Jak wyrównać wskazania? Belki tensometryczne - Jak wyrównać wskazania?

• Pomocny post
    #2 12 Sty 2017 09:21
    mawi2
    Poziom 24  

Schemat z dwoma potencjometrami. Po ustawieniu wartości lepiej wymienić na rezystory stabilne temperaturowo.

• #3 12 Sty 2017 09:44
    ccompany
    Poziom 15  

Ten z jednym nie zadziała/zadziała źle?

• Pomocny post
    #4 12 Sty 2017 09:46
    mawi2
    Poziom 24  

Zadziała, lecz będzie większe obciążenie układów zasilających, a w Axisie układ analogowy jest delikatny. Wszystkie połaczenia należy wykonywać przy wyłączonym mierniku. W przypadku instalacji na obiekcie dokładnie umocuj przewody masowe.

• #5 12 Sty 2017 09:51
    ccompany
    Poziom 15  

Wykorzystałem schemat z jakiegoś opracowania i przerobiłem na wersję z jednym potencjometrem, czym wprowadziłem Cię w błąd co do Axis-a.
    Belki są podpięte do Fatek-a FBs-1LC, uznałem, że miernik i typ belek nie ma tu większego znaczenia.
    Czemu będzie większe obciążenie?
    Masz na myśli to, że w rozwiązaniu z dwoma potencjometrami w zasadzie podciągasz tylko rezystancję jednej belki do drugiej, więc nigdy rezystancja belki plus potencjometru nie będzie większa od 353Ω, a w przypadku zastosowania jednego potencjometru wyrównuje się wskazanie belek poprzez dodanie rezystancji do obydwu belek, przez co w najgorszym wariancie belka plus potencjometr będzie miała 357Ω zakładając użycie potencjometrów o wartości 10Ω?

Zamówiłem w TME potencjometry 10Ω, 25 obrotów, liczę na w miarę precyzyjną nastawę.

Szukaj w 4mln produktów
Przeglądaj produkty