Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Kategoria: Akumulatorki / Baterie / Ładowarki

Świąteczne oświetlenie balkonu i okna na WS2812b

Duch__ 14 Sty 2017 22:57
  • Świąteczne oświetlenie balkonu i okna na WS2812b
    Przedstawiam krótko moje trzy ozdoby świąteczne jakimi są:

- Oświetlenie balkonu za pomocą dwóch taśm o łącznej długości 10m (2x 152 diody WS2812b) - sterowniki napisany w BASCOM Arduino MEGA 2560.
    - Oświetlenie ramy okna pokoju za pomocą 97 diod WS2812b - sterownik napisany w BASCOM Arduino UNO
    - Oświetlenie plastikowej choinki za pomocą 60 diod WS2812b - sterownik napisany w Bascom Arduino Pro Mini

Efekt działania wszystkich ozdób można zobaczyć na poniższym filmiku:

Link

Na chwilę uwagi zasługuje sposób zabezpieczenia na balkonie taśmy LED przed czynnikami atmosferycznymi. Otóż taśmy umieściłem w przeźroczystej rurze PCV zakupionej w markecie budowlanym w odcinkach 2x po 5m. Średnica wewnętrzna rurki to 12mm, a grubość ścianki to prawie 2mm. Końce rurki zaklejone termoglutem.

Podsumowując:
    Efekt udany gdyż widziałem dużą ilość przechodniów spoglądających z zachwytem w moje okna.

• #2 16 Sty 2017 22:12
    szymon122
    Poziom 34  

Czy naprawdę trzeba było aż trzech płytek arduino aby sterować trzema taśmami led?

• #3 17 Sty 2017 09:30
    krisRaba
    Poziom 21  

szymon122 napisał:
    Czy naprawdę trzeba było aż trzech płytek arduino aby sterować trzema taśmami led?

Fakt, z tym to trochę przesada, szczególnie jeśli wspomniana choinka to ta widoczna na oknie wraz z taśmą LED (czyli blisko siebie). Natomiast minimum 2 moduły kolega potrzebował ze względu na różną lokalizację. Ale może to klony z aliexpress za grosze i łatwiej było to rozdzielić, nadal nie ponosząc szczególnie dużego kosztu...

Ja chciałem natomiast pochwalić za uzyskany efekt. Wielokrotnie widać w różnych konstrukcjach duże możliwości techniczne, ale niestety brak pomysłu na ciekawe ich wykorzystanie, natomiast u Ciebie wyszło zmyślnie i ciekawie :) Ładne, płynne przejścia itp.

Brawo za pomysł z "izolacją" w postaci wężyka PCV :)
    Dodano po 3 [minuty]:
    Duch__ napisał:
    sterownik napisany w BASCOM Arduino UNO

Duch__ napisał:
    sterownik napisany w Bascom Arduino Pro Mini

Ten Bascom w Mini to jakiś taki mniejszy niż BASCOM w UNO? :D ;)

• #4 18 Sty 2017 01:05
    Duch__
    Poziom 31  

krisRaba napisał:
    szymon122 napisał:

Fakt, z tym to trochę przesada, szczególnie jeśli wspomniana choinka to ta widoczna na oknie wraz z taśmą LED (czyli blisko siebie). Natomiast minimum 2 moduły kolega potrzebował ze względu na różną lokalizację. Ale może to klony z aliexpress za grosze i łatwiej było to rozdzielić, nadal nie ponosząc szczególnie dużego kosztu...

Ja chciałem natomiast pochwalić za uzyskany efekt. Wielokrotnie widać w różnych konstrukcjach duże możliwości techniczne, ale niestety brak pomysłu na ciekawe ich wykorzystanie, natomiast u Ciebie wyszło zmyślnie i ciekawie :) Ładne, płynne przejścia itp.

Brawo za pomysł z "izolacją" w postaci wężyka PCV :)
    Dodano po 3 [minuty]:
    Duch__ napisał:
    sterownik napisany w BASCOM Arduino UNO

Duch__ napisał:
    sterownik napisany w Bascom Arduino Pro Mini

Ten Bascom w Mini to jakiś taki mniejszy niż BASCOM w UNO? :D ;)

Wiem że można byłoby zrobić to na dwóch procesorach, ba! nawet na jednym jakbym miał infrastrukturę pomiędzy pokojami, ale wykorzystałem swoje zasoby które chwilowo były mi nie potrzebne, a idealnie nadawały się do sterowania ozdobami. Plastikowej choineczki mam zamiar nie rozbierać, zostanie na następne święta. Same moduły Arduino to podróbki z Aliexpress

Bascom w Mini i Bascom w UNO to ten sam :D