Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Altus 75 - Jakie wytłumienie zastosować? Czy stosować dodatkową cewkę do GDWT?

FallenEagle 16 Sty 2017 12:14 597 8
  • #1 16 Sty 2017 12:14
    FallenEagle
    Poziom 3  

Cześć,
    Dostałem w "spadku" dość zniszczone kolumny altus 75.
    Chciałbym przywrócić w nich ducha i lekko poprawić przy okazji (jak już całość rozkładam na czynniki pierwsze) brzmienie.
    Wymieniłem już zawieszenie górne w głośnikach.
    Teraz pojawiło się pytanie, w kolumnach nie było zachowanego oryginalnego wytłumienia.
    Jakie zastępcze mógłbym zastosować - nie koniecznie najtańsze, ale dające dobre efekty.
    Czytałem na różnych forach, że raczej powinno się to robić doświadczalnie, ale może ktoś już wymieniał i znalazł właściwości dające poprawne brzmienie?

I drugie pytanie spotkałem się z radą by zamienić + z - GDWT dzięki czemu wysokie tony trochę złagodnieją. W innym temacie znalazłem jeszcze poradę by przy GDWT dodać cewkę 0,22mH dzięki czemu GDWT i GDM nie będą zachodziły (aż tak mocno) w to samo pasmo. Czy można zastosować obie te wskazówki jednocześnie? Czy daje to słyszalny efekt?

Może jeszcze napiszę na czym ogólnie mi zależy. Na pewno nie będę katował głośników, chciałbym żeby bas był zaznaczony, ale nie narzucający się. Jeżeli chodzi o typy muzyki to najczęściej pewnie będzie to swing/electro swing.

Z innych prac które robię/zrobiłem to wymiana zawieszenia nowe również piankowe, czyszczenie potencjometrów, założenie "łożysk" potencjometrów, fornirowanie oraz modyfikacja oryginalnego "Bass reflex" z zewnątrz wygląda oryginalnie od środka założona jest rurka.

Będę wdzięczny za każde wskazówki.
    Pozdrawiam Krzysiek

• #2 16 Sty 2017 14:26
    kamil bula
    Poziom 18  

Jakie wytłumienie zastosujesz, to raczej już Twoja inwencja. Różnicy jakiejś między jego rodzajami myślę, że nie usłyszysz... Pamiętaj, że pianka po latach sparcieje. Możesz zastosować włókninę. Taka biała. Znajdziesz na znanym portalu aukcyjnym. Po zastosowaniu wytłumienia, kolumny będą mniej "dudnić". Co do GDWT, bardziej bym sugerował, by wymienić go na głośnik kopułkowy, o przyjemniejszym, mniej ostrym brzmieniu. Co do przeróbek w zwrotnicy, niech wypowiedzą się ci, którzy próbowali ich dokonywać lub inni spece.
    Pozdrawiam

• #3 16 Sty 2017 19:15
    FallenEagle
    Poziom 3  

kamil bula napisał:
    Co do GDWT, bardziej bym sugerował, by wymienić go na głośnik kopułkowy, o przyjemniejszym, mniej ostrym brzmieniu.

Chciałbym żeby zewnętrznie były jak najwierniejsze oryginałowi. Więc wolałbym zostawić tego GDWT tym bardziej, że jest sprawny :)

• #5 16 Sty 2017 19:43
    FallenEagle
    Poziom 3  

Jak najbardziej, czytałem o, wziąłem pod uwagę GDWK i jak również oglądałem ten odcinek RS. Jednak chciałem zostać przy tym co miałem i z tego coś wycisnąć.
    Temat o samych kolumnach postanowiłem też przenieść do bardziej odpowiedniego działu.
    Tamten temat będę męczył jak zabiorę się już za Zodiaka :)

• #7 27 Sty 2017 14:49
    FallenEagle
    Poziom 3  

Ok. Decyzje zostały podjęte.
    Bardzo dziękuję kolego Włodzimierzu i kolego Kamilu, bardzo mi pomogliście, szczególnie podjąć pewne decyzje :)
    Mam jeszcze jedno pytanie. Jaki parametr X-max (maksymalne wychylenie membrany w jedną stronę wyrażone w [mm]) ma głośnik GDN 25/40/3 ? ( Z czystej ciekawości sam chciałbym wyliczyć parametry B-R:) )
    Nie mogę tego znaleźć w Internecie, ani w karcie charakterystyki głośnika ze strony Tonsil, myślicie, że jak do nich napiszę to dostanę odpowiedź?
    Chyba że można to jakoś odczytać/wyliczyć stąd http://www.tonsilproducent.pl/files/karty/EN/gdn_25_40_3.pdf

• #8 27 Sty 2017 21:34
    kamil bula
    Poziom 18  

Nie wiem co ma X-max do wyliczenia BR. Średnicę BR dobierasz według powierzchni membrany i względem tej średnicy dobierasz jej długość. Czym dłuższa rurka, tym niższe strojenie. Ten głośnik bym stroił na 60Hz, aczkolwiek możliwości zmian wielkich nie masz, bo przecież nie zeszpecisz i nie przerobisz oryginalnych otworów. Możesz pokombinować z długością rury, ale ja byłbym sceptyczny. Wątpię, żebyś coś polepszył. Wytłumić obudowę, wyczyścić i nic nie kombinować.

• #9 28 Sty 2017 08:14
    FallenEagle
    Poziom 3  

Hej, chciałem to policzyć tylko dla siebie ;) Zdecydowanie niczego nie będę rozwiercał, etc.
    Parametr x-max jest potrzebny wg tej strony http://diyaudio.pl/content.php/37
    W podpunkcie "Minimalną srednicę pojedynczego tunelu b-r wyznaczamy ze wzoru:"

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME