Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pytanie odnośnie głośnika wysokotonowego Tonsil GDWK 9/80/5

bravo8 16 Sty 2017 13:58 534 5
  • #1 16 Sty 2017 13:58
    bravo8
    Poziom 16  

Witam

Mam pytanie odnośnie głośników wysoko tonowych. Posiadam stare ponad 20 letnie kolumny Tonsil Mildton 80. Głośniki nisko i średnio tonowe już wymieniałem z uwagi że stare się rozleciały. Obecne piszczałki GDWK 9/80/5 nadal grają, ale czy ich wiek jakoś znacząco nie wpływa na ich jakość ? Pianka na membranie jest cała, choć widać na niej efekt mocnego zestarzenia. Ja wiek że te kolumny to nie jakaś audiofilska wersja , ale jak dla mnie to mi pasują. Jedynie co to czy jest sens je wymieniać , czy jakość tych piszczałek z wiekiem spada? Mam te kolumny od nowości , a trochę nimi już pograłem. Patrzyłem na stronie Tonsila to zalecane są GDWK 9/120/4 , pasują do Mildton 70/80/110 . Mi by bardziej odpowiadały GDWK 10/80/T ponieważ mają membranę osłoniętą siatką z uwagi że mam małe dzieci to zawsze jakaś ochrona . Ja wiem że do głośnika wysoko tonowego musi być odpowiednio dopasowana zwrotnica, ale jak powiadam audiofilem nie jestem i ten sprzęt przy nim nie leżał.

Dzięki za pomoc i pozdrawiam .

• Megger
  • #2 16 Sty 2017 14:15
    kamil bula
    Poziom 18  

Nic nie kombinuj. Jeżeli grają, nie są spalone, to nawet ich nie odkręcaj. W średnio i niskotonowych, wystarczyłoby kupno samych zawieszeń, najlepiej z Umifonu. Chyba, że zestaw przez lata pracował bez maskownic i membrany wyblakły, a chcesz go znów bez nich używać, to rozumiem. Warto zajrzeć do wnętrza obudowy i sprawdzić stan łączenia jej ścianek na krawędziach. Wszystkie zestawy, które u siebie "odświeżałem", zostały oblane wewnątrz na krawędziach wikolem. W zestawie ZG-15 czuć było dmuchające powietrze z tylnej ścianki pudła.

• Megger
  • #3 16 Sty 2017 15:34
    bravo8
    Poziom 16  

Nisko i średnio tonowe były dostatecznie zdezelowane więc kupiłem nowe, co prawda przymierzałem się do naprawy resorów ale nie wyszło mi to zbyt dobrze. Nie upieram się przy wymianie wysoko tonowych ale może wrażenia odsłuchowe na nowych dedykowanych GDWK 9/120/4 były by lepsze :) . Czy taki głośnik wysoko tonowy sam z siebie w czasie długoletniej eksploatacji jakoś się zużywa ? Nie wiem może to górne pasmo przenoszenia jakoś znacząco spada? 45 zł za głośnik to nie są jeszcze aż tak duże pieniądze, ale jak to nic nie zmieni to szkoda tej stówki :) .

• Megger
  • #4 16 Sty 2017 18:19
    kamil bula
    Poziom 18  

Twój zestaw jest stosunkowo nowy, a więc głośniki również. Posiadam dwa zestawy tej samej marki z roku '76 i '77. W obu, wszystkie głośniki grają wyśmienicie, więc nie sądzę, by pasmo głośnika się zawężało. Więcej - uważam, że jest to niemożliwe. Jeśli oczywoście ma Ci to poprawić samopoczucie i masz fundusze, to kup sobie nowe, ale oprócz świadomości, że masz nowe przetworniki, nic się nie zmieni. Osobiście starałbym się jak najdłużej zachować oryginalność zestawu.
    Pozdrawiam

• Pomocny post
    #5 16 Sty 2017 18:44
    wkj
    Poziom 34  

bravo8 napisał:
    Witam

Mam pytanie odnośnie głośników wysoko tonowych. Posiadam stare ponad 20 letnie kolumny Tonsil Mildton 80. Głośniki nisko i średnio tonowe już wymieniałem z uwagi że stare się rozleciały. Obecne piszczałki GDWK 9/80/5 nadal grają, ale czy ich wiek jakoś znacząco nie wpływa na ich jakość ? Pianka na membranie jest cała, choć widać na niej efekt mocnego zestarzenia. Ja wiek że te kolumny to nie jakaś audiofilska wersja , ale jak dla mnie to mi pasują. Jedynie co to czy jest sens je wymieniać , czy jakość tych piszczałek z wiekiem spada? Mam te kolumny od nowości , a trochę nimi już pograłem. Patrzyłem na stronie Tonsila to zalecane są GDWK 9/120/4 , pasują do Mildton 70/80/110 . Mi by bardziej odpowiadały GDWK 10/80/T ponieważ mają membranę osłoniętą siatką z uwagi że mam małe dzieci to zawsze jakaś ochrona . Ja wiem że do głośnika wysoko tonowego musi być odpowiednio dopasowana zwrotnica, ale jak powiadam audiofilem nie jestem i ten sprzęt przy nim nie leżał.

Dzięki za pomoc i pozdrawiam .

Wymiana na nowy, inny lub regeneracja podyktowana może być:
    - spaleniem, nadpaleniem,
    - uszkodzeniem mechanicznym przetwornika lub jego części,

Jak to stwierdzić, ano trzeba głośnik wykręcić z kolumny, odlutowac kable, zmierzyć mu choć rezystancję cewki, mozna też rozkręcić i sprawdzić jak wygląda cewka (z tym ostrożnie byś nie pourywał lic lub uszkodził cewki).

Nowych takich typów już nie dostaniesz, można dać 9/120 gdzie korektorem najbardziej zbliżony. 10/80/T bym nie dawał bo popsujesz obraz dźwiękowy zestawu (bez zmiany zwrotnicy).

Miałem starsze głośniki jak twoje i przez myśl mi nie przeszło ze wiek je psuje. To znaczy po części pewnie tak, ale ludzkie ucho nie wykryje tego tak wnikliwie jak fachowa aparatura. Jeżeli oba lub któryś z powyższych podpunktów w/w jest niespełniony to zostaw je i tak ma być.

• #6 22 Lut 2017 08:41
    bravo8
    Poziom 16  

No tak , to nie ma sensu, szkoda pieniędzy.

Pozdrawiam

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME