Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

DIY konkurs - Zegar milenijny

tknefel - GORKY 18 Sty 2017 21:45 7266 12
  • Zegar powstał za namową szwagra.
    W cyferblacie zamontowany jest mechanizm zegarkowy (zdemontowany z zegarka za kilkanaście PLN) bez wskazówki godzinowej.
    Godzina reprezentowana jest poprzez podświetlenie odpowiedniej liczby.
    Cyferblat został wykonany z drewna (frezarką górnowrzecionową z marketu) podklejonego od środka cienką mleczną pleksi, która służy do rozpraszania światła.
    Podświetlanie diodami LED steruje układ UNO (klon Arduino UNO), który pełni rolę licznika przeliczając takt zegara na postawę czasu 1 sekundy. Impulsy 1 sekundowe są zliczane a wartość odpowiadająca danej godzinie reprezentowana jest świeceniem się konkretnej diody LED. Program napisany w Bascom.
    Ponieważ większość diod LED do druku świeci z dość wąskim kątem dlatego zostały wykorzystane diody LED SMD, które dodatkowo poprzez niewielkie rozmiary mogły zostać bardziej odsunięte od pleksi.
    Całość zasilana jest na razie z baterii 3x R6 umieszczonych w koszyczku na tylnej ściance zegara.
    Zamiast czwartej baterii w koszyczku znajduję się przycisk do resetowania licznika i zmiany podświetlanej godziny.
    Tak zegar prezentuje się zmontowaniu i uruchomieniu.
    Różnica we wskazaniu czasu między zegarami jest niezauważalna.

Fajne!
  • #2 18 Sty 2017 23:28
    prosiak_wej
    Poziom 26  

Ciekawa koncepcja, ale dla mnie chyba zbyt odważa :D

Powiedz, czy zastosowałeś diody turkusowe, czy po prostu aparat tak wyłapał barwę?

• #3 19 Sty 2017 16:25
    Wojciech.
    Poziom 29  

Ogólnie projekt fajny, ale mogłeś wrzucić tam pro mini.

• #4 19 Sty 2017 16:42
    MichałSzczygieł
    Poziom 1  

Świetny pomysł. Właśnie szukałem zegara do kuchni. Twoje rozwiązanie będzie mi pasowało idealnie, a przynajmniej pomysł. Ja zastosowałbym coś co można by spiąć z baterią zastosowanego zegarka analogowego.

• #5 19 Sty 2017 17:33
    tknefel - GORKY
    Poziom 13  

Zastosowałem UNO bo akurat to miałem.
    Diody LED są zielone odlutowane z taśmy LED-owej, której kawałek został mi z innego projektu.

• #7 20 Sty 2017 23:22
    GG_Gonsior
    Poziom 6  

Witam,
    Proponuje użycie "na sucho(bez płytki arduino - brak stabilizatorów :)" samej atmegi 328 / 8 / 88 - bez bootloadera - wsad wgrany przez programator - dużo mniejsze zużycie prądu.
    Oraz po "x" czasie zegar sie rozsynchoronizuje - będzie wskazywał inną godzinę niż jest - oczywiście po dłuższym okresie czasu :) -jakikolwiek układ RTC rozwiązuje sprawe :)

Co do kwesti estetycznych bardzo schludne i dokładne wykonanie. Sam pomysł również ciekawy.

Pozdrawiam,
    GG

• #8 21 Sty 2017 15:22
    Freddy
    Poziom 43  

katakrowa napisał:
    Dlaczego nazywa się to "Zegar milenijny" ?
    Ładniej brzmi ? :)
    Tyle trwała budowa ? :)

Bez schematu, bez programu, bez filmu, to nawet nie wiadomo czy to działa.

• #9 22 Sty 2017 00:33
    zgierzman
    Poziom 16  

GG_Gonsior napisał:
    po "x" czasie zegar sie rozsynchoronizuje - będzie wskazywał inną godzinę niż jest - oczywiście po dłuższym okresie czasu :) -jakikolwiek układ RTC rozwiązuje sprawe
    Sprawę rozwiązuje kwarc stabilizowany temperaturowo. Jakikolwiek RTC jest tylko tak dokładny jak kwarc który go taktuje. Jeśli nie masz automatycznej korekcji przez DCF 77, albo przez internet, to RTC taktowany zwykłym kwarcem zegarkowym, nawet strojonym przy pomocy trymerka, rozjedzie się bardziej lub mniej. Nawet o kilkadziesiąt sekund na miesiąc jeśli zegarek pracuje przy dużych różnicach temperatur. Jeśli chcesz różnice liczyć w sekundach/ułamkach sekund na rok, to powinieneś mieć dobre źródło częstotliwości.

• #10 22 Sty 2017 12:23
    dan50
    Poziom 11  

Witam.
    Fajnie się prezentuje sposób przedstawienia, która jest aktualnie godzina.
    Jeżeli dobrze zrozumiałem to nie ma żadnej synchronizacji pomiędzy układem ze wskazówkami a układem do prezentacji godziny? Synchronizację dokonujesz przy pełnej godzinie czy masz możliwość w innym momencie?

Na jak długo baterie Ci wystarczają w układzie cyfrowym - do wyświetlania godziny?

• #11 22 Sty 2017 13:02
    Wojciech.
    Poziom 29  

A co przy zmianie czasu zimowego na letni? :D

• #12 29 Sty 2017 23:45
    tknefel - GORKY
    Poziom 13  

Witam po dość długiej przerwie
    Postaram się odpowiedzieć na wszystkie pytania

1. katakrowa
    - Dlaczego nazywa się to "Zegar milenijny" ?
    - Akurat taka nazwa przyszła mi do głowy.

2. GG_Gonsior
    - Proponuje użycie "na sucho(bez płytki arduino - brak stabilizatorów
    - Baterie zostały podłączone za stabilizatorami.
    - wsad wgrany przez programator - dużo mniejsze zużycie prądu.
    - dziękuję sprawdzę
    - jakikolwiek układ RTC
    - z RTC zrezygnowałem aby nie dodawać kolejnych elementów. Jak bardzo dokładne to będzie to czas pokaże

3. Freddy
    - Tyle trwała budowa ?
    - trudno powiedzieć ale z kilka wieczorów
    - Bez schematu, bez programu, bez filmu, to nawet nie wiadomo czy to działa.
    - urządzenie na tyle proste że schemat nie powstał, zainteresowanych odsyłam do zdjęcia płytki prototypowej,
    -program załączam,
    -co do filmu to przez godzinę nic się specjalnego nie dzieje
    -czy działa? Tak, działa :)

4. zgierzman
    - korekcja przez DCF 77
    -dziękuję sprawdzę

5. dan50
    - nie ma żadnej synchronizacji
    - synchronizacji na razie nie ma, zastanowię się nad nią
    - Synchronizację dokonujesz przy pełnej godzinie
    - tak przy pełnej
    -Na jak długo baterie Ci wystarczają
    - niecałe 2 tygodnie, dlatego zbędzie zmiana na zasilacz

6. Wojciech.
    - A co przy zmianie czasu zimowego na letni?
    - naciskamy przycisk 1 raz lub 11 razy

Kod: vbnet
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

• #13 02 Mar 2017 12:03
    kmr
    Poziom 15  

Fajne
    Czy nie myślałeś o tym, aby brzuszki cyferek wyciąć dookoła i nakleić na pleksi którą i tak już masz?
    Czy można było by zliczać impulsy sekundowe idące do mechanizmu zegara i co 3600 przełączyć tą godzinę?

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME