Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

DIY-KONKURS Świąteczne Grające Pudełeczko

marggines 21 Sty 2017 19:19 5226 6
  • Świąteczne Grające Pudełeczko ma za zadanie w świąteczny sposób informować nas o przybyciu gości.

Odtwarza Twoje ulubione melodie lub dźwięki za każdym razem gdy ktoś wejdzie do pomieszczenia.
    DIY-KONKURS Świąteczne Grające Pudełeczko

Projekt wykonany przy pomocy Arduino - a następnie przeniesiony na osobną płytkę - zrobioną metodą termotransferu.
    Potrzebne cześci.
    - atmega 328
    - czujka ruchu
    - czytnik kart sd + karta sd
    - jakiś głośniczek - ja użyłem głośników USB do komputera za 10zł.
    - wzmacniacz LM386
    - podstawowe elementy jak kondensatory, rezystory, diody, kabelki itp
    Do odtwarzania dźwięku użyłem biblioteki TMRpcm.

Zasada działania urządzenia jest prosta:
    Podczas wykrycia ruchu odtwarza losowy dźwięk zapisany na karcie SD. Ilość sampli zapisanych na karcie SD praktycznie dowolna (testowałem z 400 samplami). Jako że to konkurs świąteczny to szukałem muzyczek i utworów o tematyce świątecznej.
    Na karcie SD zapisane są 3 pliki konfiguracyjne: ustawienie głośności (od 1 do 5), liczba utworów na karcie, czas zwłoki po zakończeniu odtwarzania. Zapalona dioda na tylnej ściance oznacza gotowość do wykrycia ruchu i odtwarzania dźwięku.
    Zasilanie z portu USB lub zasilacza USB. Podczas uruchomienia urządzenie odlicza 15 sekund - czas na kalibrację czujki PIR
    Poniżej zdjęcia urządzenia oraz filmik przedstawiający pudełeczko w działaniu.

DIY-KONKURS Świąteczne Grające Pudełeczko DIY-KONKURS Świąteczne Grające Pudełeczko DIY-KONKURS Świąteczne Grające Pudełeczko DIY-KONKURS Świąteczne Grające Pudełeczko
    Niestety url do filmiku muszę tak zamieścić bo:"Posiadasz zbyt mało postów aby zamieszczać linki zewnętrzne"

filmy.elektroda.net/53_1485010902.mp4

Fajne!
  • #2 22 Sty 2017 12:29
    dan50
    Poziom 11  

Ciekawa i kompaktowa konstrukcja.
    Rozumiem, że konfigurację dokonuje się jedynie poprzez komputer zapisując odpowiednie parametry w jednym z wspomnianych plików.

Zabezpieczyłeś czymś te ścieżki - wyglądają jakby nie były.

• #3 22 Sty 2017 18:34
    marggines
    Poziom 2  

Za dużo konfigurowania tam nie ma. Pliki musza być nazwane od 0 do XXX i nie może być dziur w nazewnictwie. W plikach konfiguracyjnych podajemy jedynie ich ilość - wcześniej przy starcie były liczone - sprawdzało się to przy małej ilości plików - tak do około 50. Ale przy ilości powyżej 300 robił się problem bo trwało to trochę za długo - stąd takie rozwiązanie.
    Głośność i zwłokę można wpisać w programie - bo nie zauważyłem potrzeby żeby to zmieniać ale lepiej zawsze mieć możliwość niż jej nie mieć.
    Nie chciałem robić żadnych przycisków, guziczków itp bo urządzenie miało być z założenia bezobsługowe i gotowe do pracy od razu po podłączeniu zasilania - głównie bawią się tym dzieci.

Ścieżki zabezpieczam lakierem bezbarwnym - ale na zdjęciu ścieżki nie są jeszcze niczym pokryte.

• #4 22 Sty 2017 21:10
    Duch__
    Poziom 31  

Widzę zastosowanie jako dzwonek do drzwi. Proszę o schemat i kod.

• #5 26 Sty 2017 06:33
    marggines
    Poziom 2  

Schemat jest bardzo prosty - standardowe podłączenie karty SD do arduino oraz jeden pin PWM na głośnik (opisane dokładnie w bibliotece. Jak znajdę chwilę czasu to to ładnie przygotuję i opiszę.

• #6 30 Sty 2017 21:45
    prosiak_wej
    Poziom 26  

Jakby to działało przy napięciu 3V, to pokusiłbym się o TP4056 i akumulator Li-ion - wtedy urządzenie nie musiałoby być przywiązane do ściany. W kwestii wyłącznika jakieś pole dotykowe podświetlone dyskretnie diodą LED i sygnalizacja błyskami, np. trzy krótkie - włączenie, dwa długie - wyłączenie.

• #7 02 Lut 2017 20:51
    kamdz
    Poziom 11  

Przyłączam się do prośby o kod, na necie nie ma zbyt dużo o tej bibliotece...

Szybka odpowiedź lub zadaj pytanie
Dziękuję Ci. Ta wiadomość oczekuje na moderatora.
 Szukaj w ofercie
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME