Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Kategoria: Akumulatorki / Baterie / Ładowarki

Mini nagrzewnica indukcyjna120W

Marcin7254 23 Sty 2017 20:04
  • Witam
    Chciałbym zaprezentować projekt mininagrzewnicy indukcyjnej własnej konstrukcji, chciałbym również dodać, że jest to moja pierwsza nagrzewnica, jaką wykonałem :D
    Miałem wiele nieudanych prób z uruchomieniem tej nagrzewnicy, bo uszkadzały się tranzystory.
    Ogólny koszt zmontowania nagrzewnicy to 8,80 zł, ponieważ kupiłem tylko tranzystory, płytkę i złącza.
    Projekt nie jest jeszcze skończony z kilku powodów; nie posiadałem odpowiednich tranzystorów, bo aktualnie użyte BUZ11 grzeją się i muszę używać wentylatora :cry:
    W planach mam ulepszenie swojej konstrukcji:
    -zniana na tranzystory IRFP240,250 lub 460
    -kondensatory zostaną wymienione na Wima MKP10 330nF
    -zostaną dodane rezystory i diody Zenera na bramkach tranzystorów
    -użycie 2 akumulatorów od ciągnika siodłowego, które mam nadzieje będą się bardzo dobrze sprawować :wink:

Licze na jakieś porady na temat tego, co mógł bym zmienić na lepsze :wink: a tutaj kilka zdjęć i schemat: Mini nagrzewnica indukcyjna120W Mini nagrzewnica indukcyjna120W Mini nagrzewnica indukcyjna120W Mini nagrzewnica indukcyjna120W Mini nagrzewnica indukcyjna120W Mini nagrzewnica indukcyjna120W Mini nagrzewnica indukcyjna120W nagrzewnicy.

• #2 23 Sty 2017 20:24
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 40  

Mutant przetwornicy typu ZVS jako generator ,,pieca indukcyjnego" - Chińczyków Kolega zawstydza :D . Jeżeli już, to ,, przywalić z grubej rury" i zbudować generator przeciwsobny samowzbudny na tranzystorach IGBT z zasilaniem prosto z sieci (prostownik). :idea:Tylko ostrożnie !

Marcin7254 napisał:
    do zasilania użyje 2 akumlatorów od ciągnika siodłowego które mam nadzieje będą się bardzo dobrze sprawować
    Super........

• #5 23 Sty 2017 20:43
    Marcin7254
    Poziom 11  

Wątpie akumulatory to zużyte Virtz 12V 125Ah które nówka sztuka mają 850A a te 2 razem dadzą może 300A mój kolega pracuje w fabryce wody i czasami coś bierze od kierowców co wożą jakieś "śmieci" z tamtąd je mam

• #6 23 Sty 2017 21:58
    kotuniunia
    Poziom 27  

Krzysztof Kamienski napisał:
    do paru kA na pewno

Gdyby tu takie prądy chodziły ,to te przewodziki już by się rozpłynełły, co innego w materiale obrabianym.

• #8 24 Sty 2017 11:01
    lechoo
    Poziom 39  

Wypróbuj kondensatory MKPH - są używane jako kondensatory rezonansowe w indukcyjnych płytach grzewczych.
    Takie kondensatory są montowane w chińskich zestawach nagrzewnic 1000W i się nie nagrzewają.

• #11 24 Sty 2017 15:48
    Krek15
    Poziom 15  

Projekt dobry. Pozytywny i do tego wystarczą akumulatory. Jako przenośna i do małych zastosowań moim zdaniem udany projekt. Sam fakt, że nie jest zasilana z sieci 230V już sprawia, że konstrukcja jest warta uwagi. Bo przecież o to chodzi, żeby obniżyć wartość zasilania ale uzyskać przy tym w miarę dobrą efektywność. Sprawność na pewno nie będzie powalająca ale do drobnych prac wskazana.

• #12 24 Sty 2017 16:37
    kortyleski
    Poziom 39  

Krek15 napisał:
    . Jako przenośna i do małych zastosowań moim zdaniem udany projekt.

Marcin7254 napisał:

Wątpie akumulatory to zużyte Virtz 12V 125Ah które nówka sztuka mają 850A a te 2 razem

Przenośna. Oczywiście.
    Projekt fajny bo prosty, ja bym jednak poprosił o pomiar prądu od strony zasilania. Bo jak na razie te 120W to z nieba się wzięło.

• #13 24 Sty 2017 17:49
    Marcin7254
    Poziom 11  

Prąd po stronie zasilania to dokładnie 10,56A a po nagrzaniu spada do około 6A dlatego że mój miernik trochę to zaniża a po drugie mój miernik może wytrzymać tylko 10A i kable robią się gorące :D jeżeli ktoś chce to moge zrobić zdjęcię

Dodano po 6 [minuty]:

dochodzi do 10,91A po czym zasilacz się wyłącza :D

• #14 24 Sty 2017 17:49
    nici
    Poziom 31  

Wartości uH cewek można?

• #16 25 Sty 2017 10:28
    ADI-mistrzu
    Poziom 30  

Kondensatory MKPH można z kuchni indukcyjnej wymontować, kupić jakąś rozbitą za grosze (czasem po 40zł można dużą dostać) i mieć dobrej klasy kondensatory.

• #17 26 Sty 2017 17:01
    hobbyelektronik
    Poziom 27  

Nagrzewnica ZVS jest najprostszym doświadczeniem w tym temacie, ciągle chodzi mi po głowie zbudowanie coś bardziej użytecznego z zastosowaniem pętli fazowej PLL np:
    http://uzzors2k.4hv.org/index.php?page=ihpll1
    w ramach modernizacji dodaj chłodzenie wodą pętli indukcyjnej.

pozdrawiam h....e.

• #18 01 Lut 2017 07:37
    noel200
    Poziom 22  

Jak działa to na pierwszą nagrzewnicę nie można się czepiać. Kolega pracuje nad jej udoskonaleniem.
    A ja mam pytanie jak zrobić taką nagrzewnicę zasilaną bezpośrednio z sieci?
    Żeby nie trzeba było robić zasilaczy o potężnych mocach.
    Pod tym hasłem szukać?:

Krzysztof Kamienski napisał:
    generator przeciwsobny samowzbudny na tranzystorach IGBT

• #21 01 Lut 2017 21:58
    Marcin7254
    Poziom 11  

No udoskonalanie się skończyło zrobiłem sobie taką pełno mostkową nagrzewnice na irfp250 kondensatory te które miały być czyli Wima mkp10 330nF tranzystory chłodzone ogniwem peltiera TEC12706 no wszystko ładnie działało wkładam wiertło 10mm w kilka sekund się nagrzewa lecz zabawa nie trwała długo bo kondensatory szybko zaczęły przypominać popcorn diody się przebiły i 2 tranzystory się spaliły
    teraz to już nie wiem jakie kondensatory zastosować może ktoś coś podpowie.:D

• #22 05 Lut 2017 03:41
    themichal
    Poziom 17  

Zachęcony tym opisem również wykonałem to cudo, kondensatory z płyty indukcyjnej świetnie sie nadają. Wersja testowa leciała na jednym, w finalnej dałem profilatkycznie kanapke szeregowo-równoległą. Póki co testowałem do ok.15A czyli momentu, gdy w zasilaczu z serwerowni (czy czegoś podobnego) włączy sie zabezpieczenie. Tranzystory 20n60 wytrzymują to bez szwanku. Niebawem pokombinuje z wydajniejszym źródłem ;)

• #23 05 Lut 2017 15:05
    zi.ko
    Poziom 25  

Fajny projekt.
    Dla leniwych jest możliwość kupienia gotowego rozwiązania np u Chińczyka:
    Link

• #24 05 Lut 2017 15:15
    Rezystor240
    Poziom 27  

zi.ko napisał:
    Dla leniwych jest możliwość kupienia gotowego rozwiązania np u Chińczyka:

I jaka jest z tego satysfakcja?
    -Zerowa.
    Mój projekt nagrzewnicy indukcyjnej:
    http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=3225440&highlight=

Dodano po 3 [minuty]:

Do autora
    Pokaż jak to rozgrzewa kawałek grubej śruby lub pręta, bo taki cieniutki nożyk do tapet to świeczką można nagrzać.

• #25 05 Lut 2017 18:12
    Marcin7254
    Poziom 11  

Marcin7254 napisał:
    zrobiłem sobie taką pełno mostkową nagrzewnice na irfp250 kondensatory te które miały być czyli Wima mkp10 330nF tranzystory chłodzone ogniwem peltiera TEC12706 no wszystko ładnie działało wkładam wiertło 10mm w kilka sekund się nagrzewa lecz zabawa nie trwała długo bo kondensatory szybko zaczęły przypominać popcorn diody się przebiły i 2 tranzystory się spaliły

Z chęcią bym ci pokazał jak się nagrzewa ale na razie nie mam jak bo to co jest w pierwszym poście już nie istnieje szukam sklepu na allegro który by miał wszystkie części kilkanaście tych kondensatorów ale wyglądają jakoś dziwnie mają napięcie 440V i 0,68uF Mini nagrzewnica indukcyjna120W

Dodano po 5 [minuty]:

• #26 06 Lut 2017 14:14
    Marcin7254
    Poziom 11  

Dobra zrobiłem nowy układ na płytce stykowej na razie wszystko działa

Dodano po 7 [minuty]:

Macie jakieś pomysły co zrobić aby cewka się nie rozlutowywała może kostkę ceramiczną?

Dodano po 8 [minuty]:

themichal jaką pojemność maja twoje kondensatory?

• #27 06 Lut 2017 14:36
    Rezystor240
    Poziom 27  

Marcin7254 napisał:
    Dobra zrobiłem nowy układ na płytce stykowej na razie wszystko działa

Dodano po 7 [minuty]:

Macie jakieś pomysły co zrobić aby cewka się nie rozlutowywała może kostkę ceramiczną?

Dodano po 8 [minuty]:

themichal jaką pojemność maja twoje kondensatory?

Na płytce stykowej, takie prądy? Pewnie się zaświeciła.

W mojej konstrukcji cewka robocza była podłączona właśnie poprzez kostkę ceramiczną.

• #29 06 Lut 2017 14:46
    Rezystor240
    Poziom 27  

Marcin7254 napisał:
    na razie nie mam tej kostki ale coś wykombinuje.

Wykombinować możesz zwykłą kostkę i obrać ją z plastiku i będzie dobrze.
    W kostce ceramicznej są właśnie takie zaciski tylko izolatorem jest ceramika, która bobrze znosi temperatury.