Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumny 2 way na GDS 16/30

DjElano 30 Sty 2017 15:33 630 11
  • #1 30 Sty 2017 15:33
    DjElano
    Poziom 15  

Dzień dobry!

Mam w posiadaniu kilka sztuk GDS 16/30 w niezłym stanie i bardzo mnie kusi zbudowanie kolumn o nie opartych. Informacji w sieci o tym modelu jest co kot napłakał więc pytanie ląduje tutaj.

Pierwszy pomysł to użycie ich jako nisko-średnio tonowych plus jakiś gwizdek w kolumnie 2 drożnej i podparcie tego jakimś 10" subem.
    Drugi pomysł to umieszczenie 2x GDS plus gwizdek i też podparte subem 10".
    Myślę nad tymi głośnikami dlatego, że mam 6 sztuk, a wolał bym żeby grały niż łapały kurz.
    Proszę o opinie i porady.
    Pozdrawiam!

• #2 31 Sty 2017 16:31
    DjElano
    Poziom 15  

Może chociaż podpowiedz jaki gwizdek do tego byłby dobry?

• #3 31 Sty 2017 16:43
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

DjElano napisał:
    jaki gwizdek do tego byłby dobry?

GDW 9/60 na przykład.

• #4 02 Lut 2017 13:21
    DjElano
    Poziom 15  

Dzięki za propozycje. Nie znalazłem informacji co do tego czy ten GDS jest zaprojektowany pod kolumny otwarte czy zamknięte. Stroić wszystko przez BR czy zrobić kolumnę zamkniętą? Jeszcze kwestia litrażu czy przy dwóch GDS 16/30 i jednym GDW wystarczy 30l ?

• Pomocny post
    #5 02 Lut 2017 15:46
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Znacznie lepiej sprawdzi się w zamkniętej.
    Dla dwóch GDS góra 20 litrów moim zdaniem.

• #7 03 Lut 2017 10:56
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

DjMapet napisał:
    Obawiam się że GDW 9/60, będzie za słaby do dwóch GDS-ów.

Pozdrawiam.

Ne koniecznie - po pierwsze GDS'y z racji na konstrukcję i wielkość membrany dość dobrze radzą sobie w wyższych zakresach częstotliwości, bywały nawet wykorzystywane przecież w kolumnach szerokopasmowych jako jedyny głośniki, i całkiem nieźle (JAK NA SWOJE MOŻLIWOŚCI) dawały sobie radę w takiej roli. Po drugie nawet dwa GDS'y cięte dość wysoko (a można sobie na to pozwolić - nawet byłbym skłonny powierzyć im pasmo do 6kHz) "biorą na siebie" znaczną część mocy jaka do kolumny dociera, więc stosunkowo niewielka moc głośnika GDW9/60 (oczywiście przy dobrze dobranej zwrotnicy) z powodzeniem powinna wystarczyć. No i po trzecie - sam słuchałem (bo miałem... ;) ) takich zestawów (w każdym razie bardzo podobnych) i bardzo mile je wspominam do dziś - nawet mimo tego, że obecnie zajęły ich miejsce TROCHĘ lepsze kolumny... :)

• #8 03 Lut 2017 18:10
    DjElano
    Poziom 15  

Zwrotnicy na razie nie zamontuje będzie tylko kondensator i żarówka żeby jakoś to grało, ale jak to zmontuje do kupy to kolega mi obliczy zwrotnice bo na stałe nie zniose takiego druciarstwa. Jeśli ten GDW miałby być za słaby to może T.9.250.8.PH od STXa lepszy?

• #9 12 Lut 2017 03:03
    Tremolo
    Poziom 43  

Miałem kultowe GDS 16/15 one zapewne dużo się nie różnią. Najlepiej grały w 7litrach zamknieta. Bas był ładny. Dobrze działały z Loudness (Konturem) i podbiciem Basu. Prawdopodobnie pokryją całe pasmo jak GDS 16/15. Czyli 20litrów dla dwojga będzie w sam raz (ale zabrzmiało).
    Nie bedzie trzeba bawić się w wysokotonowy. Jak już to uciąć go powyżej 10 000kHz i wtedy można przyznać, że GDW 60 = ~GDW 100 bo praktycznie procent będzie dochodził do cewki wysokotonowego.

Aczkolwiek miałbym dziwny pomysł. Jeden GDS jako "bas" drugi jako średni cięty od 3,3kHz, trzeci wysokotonowy 10kHz. Najlepiej przez zwrotnicę aktywną :) Powinno wyjść coś oryginalnego.

• #10 12 Lut 2017 10:25
    DjElano
    Poziom 15  

Pomysł zestawu 3 way na tych GDSach też już wpadł mi do głowy. Myślę, że będę się bawił w różne konfiguracje w zależności od tego jak to zabrzmi. Nie chce rezygnować z wysokotonwca bo chce "wyostrzyć dźwięk". Czy ten wysokotonowiec STXa będzie odczuwanie gorszy od GDW 9/60?

• #11 12 Lut 2017 14:25
    Tremolo
    Poziom 43  

Może być lepszy. Raczej tak będzie. Jakikolwiek kopułkowy. Możesz też pobawić się w ucinanie lejków... A może mam dla Ciebie coś ciekawszego. Tuba na tym ? Tak jak to Tomaszo robił na ARZ6604 i 6608 i wykupił wszystkie hurtownie by je stworzyć :) http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic215540-120.html#4352814

• #12 24 Lut 2017 23:30
    DjElano
    Poziom 15  

Kolumny powstają według wskazówek. Na razie wszystko złożyłem do kupy i wygłuszyłem. Jutro od rana walczę z montowaniem głośników. Na pierwszy ogień test samych GDS-ów. Za niedługo dodam jakieś zdjęcia, jak ciąłem częstotliwość i moje odczucia.
    Pozdrawiam.

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme