Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Hydepark działu mikrokontrolerów

dondu 05 Maj 2017 20:15 15084 448
  • #361 05 Maj 2017 20:15
    dondu
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

Problemem jest to:

R-MIK napisał:
    Przedstawiony prototyp "tylko" izoluje galwanicznie IIC.

czyli jest urządzeniem, które zostało wykonane i działa.

Wydaje się więc że spełnia warunki regulaminu działu: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3281695.html
    poza jednym - kiepskie zdjęcie.

• #362 05 Maj 2017 20:24
    Piotrus_999
    Poziom 39  

dondu napisał:
    czyli jest urządzeniem, które zostało wykonane i działa.

Niestety nie. Bo nazwa tego DIY jest : Izolowany galwanicznie IIC 10Mb/s o zasięgu 1200m.

A nie izolator galwaniczny I2C. Ważne jest to 10Mb/s i 1200m

To tak jak bym napisał:
    Sterownik LED 200% sprawności.
    A w treści : "Przedstawiony prototyp jest tylko rezystorem zmniejszającym prąd diody. W urządzeniu końcowym na pewno jakiś rezystor się znajdzie."

• #363 05 Maj 2017 20:32
    tmf

@Piotrus_999 Zapytaj o to moderatorów działu DIY. Chyba żaden z moderatorów działu Mikrokontrolery nie jest moderatorem w DIY. Z kolei niesądzę aby modzi z DIY zaglądali do tego tematu.

• #365 21 Maj 2017 13:40
    Piotrus_999
    Poziom 39  

tmf napisał:
    @Piotrus_999 Zapytaj o to moderatorów działu DIY. Chyba żaden z moderatorów działu Mikrokontrolery nie jest moderatorem w DIY.

A tu nagle skasowano z DIY:

Rozumiem że Kol. tmf może mnie nie lubić, ale choć by pozory zachował.

• #366 21 Maj 2017 14:11
    tmf

Piotrus_999 napisał:
    tmf napisał:
    @Piotrus_999 Zapytaj o to moderatorów działu DIY. Chyba żaden z moderatorów działu Mikrokontrolery nie jest moderatorem w DIY.

A tu nagle skasowano z DIY:

Rozumiem że Kol. tmf może mnie nie lubić, ale choć by pozory zachował.

Nie wiem dlaczego manipulujesz pokazując wyrwane fragmenty. Oto całość twojej konstrukcji:
    Cytat:
    Witam Kolegów.

Zrobiłem ostatnio małą rodzinkę kart IO do Raspberry PI.

Mają (poza wersją pHAT ze złączami do serwomechanizmów) 29 portów czego
    29 może być używane jako GPIO
    19 PWM/Servo
    15 ADC
    2 DAC

Komunikacja z RPi zz użyciem SPI

Mają sporo trybów pracy (np DAC w trybie AWG), porty mogą być blokowane lub grupowane do jednoczesnej aktualizacji.

Parę fotek:
    Hydepark działu mikrokontrolerów Hydepark działu mikrokontrolerów

Wersja do serwomechanizmów

I dla "dużego" raspberry

Moderowany przez tmf:

Gorąco zachęcamy do publikowania własnych konstrukcji. Jednak ich opis, nawet jeśli nie zawiera schematów i kodów powinien dostarczać informacji co konstrukcja robi, jak działa, jakie ma wady i zalety. Samo wrzucenie kilku (nawet fajnych) zdjęć to zdecydowanie za mało, aby umieścić projekt w dziale DIY. Proszę poprawić te mankamenty i dopiero potem publikować.

Temat był raportowany, IMHO słusznie, bo nic nie opisałeś. W DIY trzeba pokazać coś więcej niż zdjęcia.
    BTW, nie wiem na podstawie czego wysuwasz wniosek, że cie nie lubię? Jak mi policjant wystawia mandat bo przekroczyłem prędkość, to raczej nie posądam go o to, że darzy mnie jakimiś szczególnymi uczuciami i dlatego akurat na mnie się zasadził.

Moja wypowiedź, którą cytowałeś pochodzi sprzed 3 tygodni, to jednak szmat czasu. A świat się zmienia...

• #367 21 Maj 2017 14:15
    Piotrus_999
    Poziom 39  

@tmf Podobno nie jesteś tam moderatorem. W czym ta moja manipulacja?

Zaden moderator DIY nie wyrzucił - ale za to ktoś, kto tam podobno nie jest moderatorem tak. Specjalnie mnie Kolega ściga gdzie się da?

• #368 21 Maj 2017 14:56
    tmf

Piotrus_999 napisał:
    @tmf Podobno nie jesteś tam moderatorem. W czym ta moja manipulacja?

Zaden moderator DIY nie wyrzucił - ale za to ktoś, kto tam podobno nie jest moderatorem tak. Specjalnie mnie Kolega ściga gdzie się da?

Przeczytaj na spokojnie to co ci napisałem. Cytowana wypowiedź pochodzi sprzed 3 tyg., kiedy to nie byłem moderatorem DIY, a obecnie jestem.
    M.in. z powodów użytkowników takich jak ty, dzięki którym mamy do obsługi dziennie po kilkanaście raportów (tylko dzisiaj już zdążyłem przelecieć 8, a mamy dopiero wczesne popołudnie - jeśli myślisz, że czytanie tego sprawia komuś przyjemność to się mylisz).
    Na niezgodność postu z DIY zwrócili uwagę użytkownicy poprzez system raportów. Zresztą to co myślą inni masz wprost napisane w wątku:
    http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3342015.html

Cytat:
    Piotrus_999 napisał:
    Zrobiłem ostatnio małą rodzinkę kart IO do Raspberry PI.

No fajnie ale co dalej?
    Procesor z tego co wyczytałem ze zdjęcia (bo nic więcej tu nie ma...) to STM32F303, jak się on komunikuje z RPi? Jaka jest jego rola? Jakie funkcje pełni?

Równie dobrze mógłbym zrobić zdjęcie dowolnej płytki drukowanej, napisać jak ją nazwałem i na tym zakończyć mój post. Dowiemy się z niego tyle samo co z twojego ;)

Cytat:
    Bo tu chodzi zeby kupic a nie zrobic albo sie tym pochwalic. Nie powinno byc w DIY konstrukcje a kupie sprzedam.

Pozdrawiam

itd.

Skoro już o tym piszesz - po pierwsze zgodnie z regulaminem, cała ta dyskusja powinna wylecieć do kosza. Wszelkie uwagi przesyła się przez SW do moderatora lub administratora sekcji. Po drugie - co cię dziwi, że twój post wyleciał? Umieściłeś kilka ładnych fotek i tyle. Zero merytorycznego opisu. Napisz to tak, żeby była oprócz ładnych fotek jakaś treść zgodna z tematyką działu, a z pewnością nikt tego nie wyrzuci.
    I nie zarzucaj mi, że jestem do ciebie uprzedzony. Dobrze wiesz od ilu moderatorów i administratorów dostałeś prośby o nie zaczepianie użytkownikow, niepisanie nie na temat itd. Większość użytkowników dostałaby już kilkukrotnie bana, natomiast doceniając to, że twoje posty, jeśli się postarasz, potrafią być przydatne dajemy ci kolejne szanse.
    Nie zamierzam kontynuować tej dyskusji, tak jak pisałem, jeśli masz uwagi to jest system SW, przez który możesz je zgłosić.

• #369 01 Cze 2017 07:32
    Freddie Chopin
    Specjalista - Mikrokontrolery

trol.six napisał:
    Mi np. C++ kompletnie nie podchodzi.

Powiedz co Ci nie odpowiada, to znajdę dla Ciebie jakieś rozwiązanie
    Moderowany przez tmf:

Przenoszę do hydeparku, bo dyskusja nie ma związku z oryginalnym tematem

• #370 01 Cze 2017 12:16
    trol.six
    Poziom 30  

Freddie Chopin napisał:
    trol.six napisał:
    Mi np. C++ kompletnie nie podchodzi.

Powiedz co Ci nie odpowiada, to znajdę dla Ciebie jakieś rozwiązanie [;

Nie w tym sensie. Jak zacząłem się uczyć C++, to nawet zdawało się to fajne, ale z czasem "im dalej w las tym więcej drzew", i na pewnym etapie ugrzązłem. Możliwe że zalety tegoż języka, tak wychwalane, przez grono jego zwolenników, po prostu w moim przypadku nie przeważyły. :)

• #371 01 Cze 2017 12:21
    Freddie Chopin

No ale napisz z czym konkretnie masz problem, choćby jakiś przykład. Bo jakby na to nie patrzeć w C++ można zrobić 99,666% tego co w C (z bardzo drobnymi i mało istotnymi wyjątkami), a jednak można też dużo więcej - jeśli chcesz, bo przecież nie chodzi o to, żeby w projekcie użyć absolutnie wszystkich możliwych cech języka, a jak nie uda Ci się wykorzystać 100% z nich to lepiej wrócić do C.

• #372 01 Cze 2017 13:05
    Piotrus_999
    Poziom 39  

Freddie Chopin napisał:
    No ale napisz z czym konkretnie masz problem
    Osoby, które zaczynają mają problemy z językami obiektowymi, przez ich jednak bardziej abstrakcyjny charakter. C dużo mniej a zobacz jakie ludzie mają problemy ze zrozumieniem np. wskaźników - przykładów jest dużo na tym forum.

Nie mówiąc już o tych, którzy zaczynają od asemblera.

• #373 01 Cze 2017 14:55
    Freddie Chopin

Wiem, sam miałem przez długi czas problem ze zrozumieniem co jest tak fajnego w programowaniu obiektowym (; Aż w końcu "zaskoczyło" (;

• #374 02 Cze 2017 00:20
    Piotrus_999
    Poziom 39  

Na PCty a szczególnie windows to już nieobiektowo jest dość ciężko pisać. Ja np polubiłem C#, choć początkowo miałem też jakieś opory. Pewnie przez głupie opinie (podejrzewam że pisane przez ludzi co linijki w nim nie napisali) - podobnie jak o C++ dla uC

• #375 02 Cze 2017 00:21
    trol.six
    Poziom 30  

Freddie Chopin napisał:
    No ale napisz z czym konkretnie masz problem, choćby jakiś przykład. Bo jakby na to nie patrzeć w C++ można zrobić 99,666% tego co w C (z bardzo drobnymi i mało istotnymi wyjątkami), a jednak można też dużo więcej - jeśli chcesz, bo przecież nie chodzi o to, żeby w projekcie użyć absolutnie wszystkich możliwych cech języka, a jak nie uda Ci się wykorzystać 100% z nich to lepiej wrócić do C.

Ojej. :) Ja uczyłem się 17-20 lat temu, to już więcej zapomniałem :] Kojarzę jakieś strumienie, klasy, konstruktory, ale to się nie nadaje na konkretną dyskusje. :)
    Nie miałem wtedy takich wynalazków jak internet, jakieś książki jedynie. A nie jestem po szkole informatycznej, w szkole to miałem podstawy, i nawet nie potrafiłem programować nic. Ale wystarczyło by nauczyć się pisać w asemblerze na 51 samemu w tydzień, jak trafiłem na materiał.

C uczyłem się głównie w celach pisania na kompy ;) Co wtedy było? Pentium 100MHz, DOS, WIN95 z 4-16 MB ramu :] Pisałem nawet w VBASIC'u czy jak to tam zwało się. W C główny problem to zmienne i ich rzutowanie (promocja typów) przy złożonych operacjach. Jakoś w książkach się nie doczytałem, i z tego powodu robiłem najwięcej błędów.

No i tego C++ też się uczyłem. Ogólnie wiem o co w C++ chodzi, ale i tak musiałbym uczyć się od podstaw, bo chcąc napisać cokolwiek sensownego, trzeba znać język oraz możliwości jego użycia. No, nie sposób wszystkiego się nauczyć, albo jedynie się uczyć ;) Generalnie nie jestem też najmocniejszym semantykiem (itp) A programowanie to nie tylko znajomość języka, to wszystko razem łączy się z innymi dziedzinami wiedzy.

Freddie Chopin napisał:
    Wiem, sam miałem przez długi czas problem ze zrozumieniem co jest tak fajnego w programowaniu obiektowym (; Aż w końcu "zaskoczyło" (;

Możliwe, że mając obecne doświadczenie, dostrzegłbym "to coś", możliwe że to kwestia właściwego narzędzia do właściwego celu. Wiem że chętnie byś wsparł mnie w tym temacie, nom, ale widzisz, nie zbiegliśmy się we właściwym czasie. :)

• #376 02 Cze 2017 12:43
    Freddie Chopin

W ogóle to ja chyba zaczynam rozumieć skąd się wzięły uprzedzenia do C++. Po prostu "stare" standardy a wraz z nimi "stare" kompilatory nie były zbyt dobre. W każdym razie C++11 naprawdę sporo zmienia, a od GCC 5.1 naprawdę ciężko trafić na jakiś istotny problem lub brak wsparcia dla czegoś ważnego.

• #377 05 Cze 2017 15:00
    adrian90123
    Poziom 2  

ZAROBKI W BRANŻY PROGRAMISTY MIKROKONTROLERÓW

Witam,
    jutro mam rozmowę o pracę na stanowisku programisty mikroprocesorów, jako że od dawna pracuję jako "wolny strzelec", to nie mam zbyt wielu informacji na temat zarobków na etacie - informacje w zestawieniach zarobków na podobnych stanowiskach nie są raczej wiarygodne.
    Na rozmowę z pewnością padnie pytanie o oczekiwane wynagrodzenie, a nie chcę ani przesadzić, ani tym bardziej podać zbyt małej kwoty. Dodam, że mam sporo indywidualnych projektów którymi mogę się pochwalić oraz, że chodzi o pracę w wojewódzstwie lubelskim.
    Prosił bym o informacje na temat pensji od ludzi pracujących na podobnych stanowiskach

Moderowany przez dondu:

Post scaliłem z Hydeparkiem i dodałem wytłuszczony tekst.

• #378 05 Cze 2017 19:06
    Freddie Chopin

Myślę, że raczej nie masz szans na spójne odpowiedzi, gdyż taka spójność jest niemożliwa. Nawet gdyby odpisało Ci naprawdę dużo osób, to tak czy siak rozrzut będzie znaczący. Wszystko zależy od bardzo wielu czynników, takich jak:
    - czy dana firma jest w okolicy "monopolistą" jeśli chodzi o tego typu stanowiska pracy (wtedy stawki będą mniejsze), czy raczej musi konkurować z innymi firmami o dobrych pracowników (wtedy stawki będą większe),
    - czy dana firma jest dosyć dobrze "skomunikowana" z jakimiś dużymi ośrodkami - wtedy "obszar działania" takiej firmy jest większy,
    - czy dana firma potrzebuje kogoś kto naprawdę zna się na rzeczy, bo chce produkować/tworzyć coś zaawansowanego, czy może raczej jej celem jest "chałupnicza" produkcja jakichś pierdołek typu ozdoby choinkowe i jedyne co ją interesuje to minimalizacja kosztów,
    - co naprawdę umiesz - "sporo indywidualnych projektów" może oznaczać wszystko i nic - może to sporo wariantów na temat migania diodą na Arduino, a może to jakieś ciekawe urządzenia IoT o niebanalnym kodzie - na Twoim miejscu bardziej niż na "ilość" postawiłbym na "jakość",
    - czy to co naprawdę umiesz jest tym co dana firma naprawdę potrzebuje - jeśli potrzebują specjalisty od TCP/IP to na nic zda się im doskonała znajomość różnych bibliotek graficznych czy zagadnień z dziedziny audio,
    - ile masz lat doświadczenia,
    - czy faktycznie umiesz programować (algorytmy, wzorce, architektura, wielowątkowość, ...), czy może tylko znasz składnię języka C,
    - ...

W zależności od różnych kombinacji tych czynników stawki pewnie będą wynosiły od ~2.5 tysiąca złotych na rękę do pięciocyfrowych kwot.

• #379 05 Cze 2017 19:52
    adrian90123
    Poziom 2  

Mikrokontrolery programuję od 4-5 lat. Projekty nie dotyczą oczywiście migania diodą, oraz żaden nie jest oparty na Arduino, są to projekty typu inteligentny dom, mini stacja meteo, urządzenia sterujące silnikami, oraz innymi urządzeniami na przykład akwarium, PCB były projektowane przeze mnie. Znam protokoły komunikacyjne RS, CAN, TCP/IP, USB, I2C, SPI...

Firma z tego co wiem projektuje elektronikę dla innych - nie tworzy jakiegoś konkretnego produktu

• #380 05 Cze 2017 22:34
    grko
    Poziom 31  

@adrian90123 Wszystko zależy od tego co potrafisz oraz czego oczekuje firma od potencjalnego kandydata. Znajomość projektowania PCB niekoniecznie będzie Ci potrzebna na stanowisku. Z tego co wiem to poważne firmy (te które najwięcej płacą) nie zatrudniają jednej osoby na stanowisko projeknatna elektroniki/PCB/programisty. Najczęściej to są dwa (czasami nawet trzy) oddzielne stanowiska. Więc jeżeli firma jest sensowna, to raczej nie będziesz projektował płytek tylko programował. Programowanie embedded to w dzisiejszych czasach dość szeroka działka. Od amatorskich projektów na arduino/rpi, przez baremetal cortexy, RTOSy, zaawansowane projekty z własną dystrybucją linuxa na wielordzeniowych procesorach aplikacyjnych. Uruchomienie takiego systemu nie wiąże się już tylko z wgraniem image na kartę SD. Często potrzebne są znacznie modyfikacje uboota/kernela, moduły jądra etc. Wracając do zarobków to można w zależności od kapitału firmy wycisnąć naprawdę sporo. Zwłaszcza na B2B.

• #381 17 Cze 2017 21:34
    Piotrus_999
    Poziom 39  

Tematy typu: jak skopiować wsad z urządzenia (dziś taki temat jest) powinny zawierać (według mnie) przedstawiony dowód, że ma się takie prawo od producenta / autora. W przeciwnym razie powinny bezwarunkowo trafiać do kosza. Powinniśmy szanować swoją i innych pracę.

• #382 18 Cze 2017 11:40
    tmf

@Piotrus_999 Bez przesady. Pytanie jak złamać zabezpieczenia przed skopiowaniem wsadu jak najbardziej kwalifikuje się do kosza. Ale pytanie jak odczytać wsad z niezabezpieczonego MCU już niekoniecznie - to pytanie techniczne. Skoro producent udostępnia możliwość odczytu wsadu, to dlaczego mamy to kasować? Zresztą w polskiej ustawie o ochronie praw autorskich i wartości intelektualnej jest dopuszczona możliwość inżynierii odwrotnej w celu poznania jak działa urządzenie, protokołów itd. Oczywiscie co innego poznanie, a co innego ordynarne kopiowanie w celach komercyjnych.

• #383 18 Cze 2017 12:38
    Piotrus_999
    Poziom 39  

Byłem na takiej ala konferencji, bo to raczej wykłady były na temat licencji w OS, OP. Jestem zaangażowany w pewien projekt i chciałem sobie trochę tę wiedzę usystematyzować, szczególnie że to domena prawników :). I tak bez licencji nie masz nawet prawa ściągnąć z sieci bo to jest wykonanie nieautoryzowany kopii na twoim urządzeniu, już nie mówiąc o kompilacji czy uruchomieniu. Wszystko co jest na urządzeniach (czyli wsady) jest chronione by default. Nie ma pojęcia ewaluacji , zapoznania się. Wszystko musi być zawarte w odpowiedniej licencji. Nie będę wchodził w dyskusję bo nie jestem prawnikiem, a przytaczam jedynie to co powiedzieli fachowcy zajmujacy się tą tematyką.

PS z tym zabezpieczeniem przed kopiowaniem jest tak jak z gotówką u Ciebie w domu. Jeżeli wpuscisz mnie do środka, pomimo tego że nie była zamknięta w sejfie a leżała na stole, nie mogę jej sobie zabrać bo uznam że to, że była niezabezpieczona na widoku oznacza że mogę z niej korzystać

• #384 18 Cze 2017 13:12
    tmf

@Piotrus_999 Polskie prawo jest bardziej liberalne (i IMHO sensowniejsze) i wprowadza pojęcia m.in. dozwolonego użytku osobistego (to akurat nie do końca dotyczy programów). Na forum nie jesteśmy w stanie rozstrzygnąć, czy ktoś jest legalnym posiadaczem urządzenia, czy nie. Jeśli ktoś jawnie pisze o łamaniu prawa można reagować, natomiast nie można wprowadzać cenzury prewencyjnej. Nie myl też praw autorskich z innymi dziedzinami życia, bo to regulują zupełnie inne przepisy i stosowanie analogii do kradzieży mienia ma się nijak do tematu.
    Postanowienia licencyjne nie mogą łamać prawa - w Polsce dozwolone jest robienie kopii zapasowych legalnie posiadanego oprogramowania, nawet jeśli lecencja na to nie pozwala (w tym zakresie odpowiednie postanowienia są po prostu nieważne). Podobnie polskie prawo pozwala na inżynierię odwrotną w celu poznania jak program działa lub stworzenia programu kompatybilnego.
    Jak wszędzie trzeba zachować zdrowy rozsądek - bez tego np. pytanie o protokół używany przez jakąś stację meteo musiałoby wylądować w koszu, podobnie jak pytania o wiele innych rzeczy. Naprawy sprzętu też byłyby praktycznie niemożliwe. Sprawę dodatkowo komplikuje fakt, że często kupując urządzenie elektroniczne, w którym jest mikrokontroler z programem nie podpisujesz umowy licencyjnej na soft, który w nim się znajduje. Czy wtedy np. skopiowanie w celu naprawy uszkodzonego urządzenia łamie jakieś umowy? IMHO nie.

• #385 18 Cze 2017 13:25
    Piotrus_999
    Poziom 39  

tmf napisał:
    Polskie prawo jest bardziej liberalne (i IMHO sensowniejsze)
    O ile wiem to podlegamy prawu unijnemu w tym zakresie.

tmf napisał:
    Na forum nie jesteśmy w stanie rozstrzygnąć, czy ktoś jest legalnym posiadaczem urządzenia, czy nie.
    Dlatego generalnie pytania o zgrywanie i kopiowanie powinny być niedozwolone. To rozumiem nie jest forum krakerskie.

Co do kopii na własny użytek (zakładając że to legalne) - podejmujesz ryzyko, że np zostanie taki wsad ukradziony z Twojego komputera i opublikowany lub wykorzystany przez producenta kopii - to Ty jesteś odpowiedzialny za straty.

tmf napisał:
    i stosowanie analogii do kradzieży mienia ma się nijak do tematu
    Ty niestety popełniasz bardzo poważny bład logiczny i moralny. Ale w sumie Twoja i administratorów forum sprawa.

IMHO pytania jak skopiować nie powinny w ogóle być na forum, jak ktoś nie umie to i dobrze - ta wiedza nie jest do niczego nikomu potrzebna, a lameria niech nie dostaje instrukcji jak potencjalnie kraść.

• #386 18 Cze 2017 13:43
    tmf

Każdy kraj w pewnym zakresie reguluje prawo autorskie na własny sposób.
    Jeśli nie moge wykazać złych intencji autora pytania to nie mogę na tej podstawie go karać przez usunięcie posta. Odwrócenie tej zasady doprowadziłoby do kompletnej patologii.
    Tak jak pisałem - możemy domniemywać, że jesli autor chciał zabezpieczyć swój program przed kopiowaniem to użył oferowanych przez producenta MCU zabezpieczeń w tym celu. Jeśli użytkownik chce je złamać w celu skopiowania programu to IMHO można wety interweniować (aczkolwiek niekoniecznie jeśli ogólnie chce poznać możliwość złamania zabezpieczeń producenta, np. aby sprawdzić na ile są one godne zaufania). Trudno, żeby karać kogoś za podłączenie sobie programatora do MCU.

Dodano po 5 [minuty]:

Piotrus_999 napisał:

tmf napisał:
    i stosowanie analogii do kradzieży mienia ma się nijak do tematu
    Ty niestety popełniasz bardzo poważny bład logiczny i moralny. Ale w sumie Twoja i administratorów forum sprawa.

Raczej ty. Zdecyduj się czy chcesz dyskutować o prawie, czy o moralności, bo to dwie odrębne dziedziny. Przepisy regulujące prawa autorskie i majątkowe w stosunku do software i ogólnie rozumianej wartości intelektualnej to zupełnie inne przepisy niż regulujące np. kradzież wartości materialnych.
    A moralność każdy ma swoją i nic nam do tego.

Piotrus_999 napisał:
    IMHO pytania jak skopiować nie powinny w ogóle być na forum, jak ktoś nie umie to i dobrze - ta wiedza nie jest do niczego nikomu potrzebna, a lameria niech nie dostaje instrukcji jak potencjalnie kraść.

Kazda wiedza jest potrzebna. Natomiast zdecydowanie nie należy oceniać co innym jest potrzebne, a co nie, kto jest lamerem a kto nie i czy ktoś potencjalnie kradnie czy nie. Wszelkie próby takich ocen, jak pokazuje historia wiodły w prostej drodze do patologii i nadużyć.
    EOT. Chcesz kontynuować - skorzystaj z podforum Hydepark.

• #387 18 Cze 2017 13:44
    Piotrus_999
    Poziom 39  

tmf napisał:
    (aczkolwiek niekoniecznie jeśli ogólnie chce poznać możliwość złamania zabezpieczeń producenta, np. aby sprawdzić na ile są one godne zaufania)
    Tu znowu nie tak: sama próba łamania zabezpieczeń jest przestępstwem, nawet nieudana.
    Używając analogii z innych dziedzin życia - jak będziesz się włamywać do sklepu jubilerskiego, i nie uda Ci się to - to jednak popełniłeś przestępstwo. Co więcej jak będziesz planować taki skok ze swoją bandą - to samo planowanie również jest przestępstwem.

Nawet jezeli nie zabezpieczę swojego wsadu - nikt kto nie ma odpowiedniej licencji nie ma prawa odczytywać tego z uC. Tak mówi prawo unijne. To dotyczy tak samo napraw. Można się z tym zgadzać lub nie, ale tak jest. Nieznajomość prawa, lub uznawanie go za nielogiczne nie jest okolicznością łagodzącą.

• #388 18 Cze 2017 13:50
    tmf

Piotrus_999 napisał:
    tmf napisał:
    (aczkolwiek niekoniecznie jeśli ogólnie chce poznać możliwość złamania zabezpieczeń producenta, np. aby sprawdzić na ile są one godne zaufania)
    Tu znowu nie tak: sama próba łamania zabezpieczeń jest przestępstwem, nawet nieudana.
    Używając analogii z innych dziedzin życia - jak będziesz się włamywać do sklepu jubilerskiego, i nie uda Ci się to - to jednak popełniłeś przestępstwo. Co więcej jak będziesz planować taki skok ze swoją bandą - to samo planowanie również jest przestępstwem.

Nawet jezeli nie zabezpieczę swojego wsadu - nikt kto nie ma odpowiedniej licencji nie ma prawa odczytywać tego z uC. Tak mówi prawo unijne. To dotyczy tak samo napraw. Można się z tym zgadzać lub nie, ale tak jest. Nieznajomość prawa, lub uznawanie go za nielogiczne nie jest okolicznością łagodzącą.

Kompletnie mijasz się z prawdą. Przeczytaj ustawę o prawie autorskim i pokrewnych zanim coś napiszesz. Jest krótka i nie zabierze ci dużo czasu. Nie ma sobie co wycierać gęby prawem unijnym.
    I pisze ci po za kolejny - własność intelektualną regulują zupełnie inne przepisy niż np. kradzieże przedmiotów, więc twoje analogie są zupełnie nietrafione. Odczuwasz potrzebę dalszej dyskusji na ten temat - użyj subforum hydepark, a nie tego wątku, który ma być związany z elektroniką.

• #389 18 Cze 2017 14:26
    Piotrus_999
    Poziom 39  

tmf napisał:
    więc twoje analogie są zupełnie nietrafione
    OK zgadzam się - dyskusja jest bezcelowa.

Piotrus_999 napisał:
    Tematy typu: jak skopiować wsad z urządzenia (dziś taki temat jest) powinny zawierać (według mnie) przedstawiony dowód, że ma się takie prawo od producenta / autora. W przeciwnym razie powinny bezwarunkowo trafiać do kosza. Powinniśmy szanować swoją i innych pracę.

Zaczęło się od tego. Ale rozumiem że @tmf się z tym nie zgadza. Ale On tu ma władzę. "Ewaluujcie", "testujcie zabezpieczenia", róbcie "kopie zapasowe" (tu zmrużenie oka jak znanej reklamie piwa "bezalkoholowego")

• #390 18 Cze 2017 14:38
    tmf

Piotrus_999 napisał:

Zaczęło się od tego. Ale rozumiem że @tmf się z tym nie zgadza. Ale On tu ma władzę. "Ewaluujcie", "testujcie zabezpieczenia", róbcie "kopie zapasowe" (tu zmrużenie oka jak znanej reklamie piwa "bezalkoholowego")

Prosiłem - zamiast pisać o swoich odczuciach, przeczytaj ustawę. Moje poglądy na ten temat nie mają nic do rzeczy.

Szybka odpowiedź lub zadaj pytanie
Dziękuję Ci. Ta wiadomość oczekuje na moderatora.
 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME