Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Kategoria: Akumulatorki / Baterie / Ładowarki

Hydepark działu mikrokontrolerów

dondu 14 Gru 2016 12:01
  • #1 14 Gru 2016 12:01
    dondu
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

Moderowany:

Hydepark działu mikrokontrolerów

Temat ten przeznaczony jest na ogólną dyskusję, którą przenosimy tutaj z innych tematów,
    gdy dyskusja zbyt daleko odbiega od głównego wątku.

W ten sposób unikniemy kasowania wielu ciekawych dyskusji.

• #2 21 Sty 2017 16:04
    oskar777

Poziom 24  

strikexp

Cytat:
    Zależy jak na to patrzeć. Mnie dzięki fakturze w Polsce, droższy model za 59zł kosztuje w praktyce niecałe 40zł bezpośrednio z portfela. Tak wyglądają koszty firmy.

To jest takie myślenie jak nie wie jak w własnej firmie działa księgowość, mówię o podstawach. 40zł to masz o ile masz odpowiednie do tej kwoty koszty w firmie lub jesteś na stracie tak to nie masz tych 40zł, zresztą wiele firm nie jest płatnikiem VAT bo VAT tylko straty w firmie wprowadza. Można powiedzieć, że jak osiągasz odpowiednie zyski to płacisz podatki i te twoje 40zł to tak masz wirtualnie na papierze. Mały offtop ale musiałem.

• #3 21 Sty 2017 16:18
    strikexp
    Poziom 27  

Piotrus_999 napisał:
    Bez problemu pulpit zdalny. Ja mam RPi zero podłączone jako USB Ethernet . Zbridgowane połączenie internetowe i masz internet dla RPi zero, pulpit zdalny itp.

Mi bardziej chodziło o jakieś słabsze modele niż RPi Zero. Jak sie ma tylko 256MB RAM to juz nie jest tak lekko. Ale może faktycznie przesadzam z tym zdalnym pulpitem.

@oskar777
    Dochodowy i VAT to w przybliżeniu 33% kwoty. Jak ktoś nie jest VATowcem to tylko dochodowy mu odchodzi, czyli pewie z 15%.
    Ja działam na głębokim B2B i realnie płacę 66% ceny za produkty z VAT 23%. Oczywiście tylko za te co mogę sobie wpisać w koszty.

Łopatologicznie żeby nie ciagnąć głupiej dyskusji. Wystawiam fakturę VAT na kwotę 59zł dla korporacji, której totalnie zwisa VAT który mają od innej korporacji.
    A potem albo płacę podatek dochodowy i VAT od kwoty 59zł, biorąc 40zł do portfela. Albo robię sobie koszt firmy na 59 zł i nie płacę podatku a realnie wydaję tylko 40 zł.
    Tak to działa i proszę nie mącić, tylko dać innym zrozumieć z czego żyją sklepy w Polsce.

• #4 21 Sty 2017 16:34
    Piotrus_999
    Poziom 38  

strikexp napisał:
    256MB RAM to juz nie jest tak
    z tych małych to widziałem min 512 wliczając nano pi, który w USA kosztuje 13 dolarów.

• #5 21 Sty 2017 17:11
    strikexp
    Poziom 27  

Zarówno NanoPi NEO jak i OrangePi Zero występują w wersjach z 256 MB RAM, a nikt nie powiedział że nie będzie się opłacać coś mniejszego.

Znalezione w necie wymagania Ubuntu Core:
    Processor ? 600 MHz processor (ARMv7 or greater, or x86)
    System Memory ? 128 MB RAM or greater (The system itself uses 40 MB RAM)
    Storage ? 4GB flash / storage for factory reset and system rollback

Do prostych zastosowań a la Arduino wystarczy (z tego co rozumiem) komputer z 64 MB RAM i jeden rdzeń 600 MHz, chociaż moim zdaniem to mało; procesor powinien być mocniejszy, bo RAM-u to do własnych programów wystarczy spokojnie.
    Z tym że to jest jednak Ubuntu, jakby zainstalować coś wyspecjalizowanego, to i na 32 MB RAM śmigałby spokojnie, a procek to by wystarczył 300 MHz. Nie mam pojęcia jak z FLASH.

• #6 21 Sty 2017 21:32
    Prosectorium
    Poziom 12  

strikexp napisał:
    Ja czekam na układ poniżej 50zł brutto z energooszczednymi 1-2 rdzeniami 500MHz i 256-512 MB RAM. Gdyby dodali wbudowany flash 4-8 GB to już rozwaliliby system.

To może jakieś używane routery? Mają podobne parametry i na co poniektóre pewnie by się znalazł jakiś linux :D Tylko z GPIO kiepsko...

• #7 21 Sty 2017 21:50
    strikexp
    Poziom 27  

No ja czekam aż będzie można kupić taki sprzęt z obudową za 50zł :D
    Nie chodzi mi jednak o pojedyńczy egzemplarz, ale coś co będzie można zastosować masowo w biznesie.

• Pomocny post
    #8 22 Sty 2017 00:34
    Artur k.
    Admin grupy audio

tronics napisał:
    wsparcie też jest (tutaj na korzyść Raspberry)

Szczerze? Z tym wsparciem wcale nie jest tak wesoło. Niestety wiele rzeczy opisanych na stronie fundacji nie bardzo chce działać z nowszymi wersjami oprogramowania.
    Dla przykładu:
    https://www.raspberrypi.org/documentation/installation/noobs.md
    Napisano tutaj tak:
    Cytat:
    he following operating systems are currently included in NOOBS:

Raspbian
    Pidora
    LibreELEC
    OSMC
    RISC OS
    Arch Linux

Niestety nie jest to prawda, w najnowszej wersji NOOBS nie ma Pidory, RISC OS i Arch Linux.
    Poza Raspbianem jest Raspbian Lite (sama konsola), Libre ELEC, OSMC i jakiś OS emulujący różne konsole do gier (nie pamiętam nazwy).

I dokładnie tak samo jest tu:
    https://www.raspberrypi.org/documentation/raspbian/updating.md
    Niestety, polecenie
    Code:
    sudo apt-get dist-upgrade
    nie działa, zwraca błąd:
    Cytat:
    E: Nieprawidłowa operacja distr-upgrade

Trzeba zrobić tak, jak w klasycznym Debianie:
    Code:
    sudo aptitude full-upgrade

Także to wsparcie niby jest, ale chyba niezbyt często aktualizują FAQ.
    W efekcie i tak trzeba sobie radzić samodzielnie.

• #9 22 Sty 2017 01:09
    tronics
    Poziom 34  

Cytat:
    i jakiś OS emulujący różne konsole do gier

RetroPie?
    Cytat:
    W efekcie i tak trzeba sobie radzić samodzielnie.

Tak, ale pewnie wszystko działa out-of-the-box na systemie którego obraz pobiera się ze strony producenta ;) W przypadku Orange to ciągnąć trzeba z baidu (i wiedzieć które krzaki kliknąć), a system i tak działa "na pół gwizdka". To wbrew pozorom znacząca różnica w podejściu do klienta, w tym konkretnym przypadku dostałem co chciałem :) Mnie ani konfigurowanie systemu przez putty nie przeraża, ani modyfikacje plików konfiguracyjnych (żeby było śmieszniej w raspbianie TEŻ TRZEBA czasem). Z drugiej strony są tacy, których to zniechęci.

• #10 22 Sty 2017 09:51
    Artur k.
    Admin grupy audio

tronics napisał:
    RetroPie?

Nie, właśnie sprawdziłem - Lakka RPi2.

tronics napisał:
    Tak, ale pewnie wszystko działa out-of-the-box na systemie którego obraz pobiera się ze strony producenta ;) W przypadku Orange to ciągnąć trzeba z baidu (i wiedzieć które krzaki kliknąć), a system i tak działa "na pół gwizdka".

Fakt, że system działa od razu ale np. RPi3 ma procesor 64 bitowy, zaś system domyślnie działa jak 32 bitowy. Procesor przez system widziany jest jako ARMv7 BCM2709, podczas gdy fundacja podaje specyfikację RPi3 - 64-bit quad-core ARMv8 CPU BCM2837.
    Obsługę 64 bitów podobno można włączyć, podobno bo mnie się nie udało. Dopisałem wczoraj linijkę
    Code:
    arm_control=0x200
    do pliku config.txt i po restarcie niestety system się nie uruchomił. Tak jakby w ogóle go nie było.

Także z tym działaniem na pełny gwizdek to bym nie przesadzał. ;)

tronics napisał:
    Mnie ani konfigurowanie systemu przez putty nie przeraża, ani modyfikacje plików konfiguracyjnych (żeby było śmieszniej w raspbianie TEŻ TRZEBA czasem). Z drugiej strony są tacy, których to zniechęci.

Mnie też to nie rusza, z Linuxami miałem sporo do czynienia, ten nie odbiega jakoś specjalnie od innych. Jednak mimo iż ani SSH ani modyfikacja plików konfiguracyjnych nie są dla mnie nowością to jednak mnie to wkurza, bo kupuję coś do czego jest dedykowane oprogramowanie, uruchamiam i... no niestety, miało być fajnie a jest jak zwykle.
    Ja rozumiem że RPi3 jest stosunkowo nowe, ale to nie tłumaczy faktu że wypuszczono na rynek coś do czego nie ma oprogramowania które potrafi w pełni wykorzystać możliwości, zaś FAQ na stronie internetowej dotyczy jakiejś bardzo starej wersji oprogramowania.
    Trochę mnie to zniesmaczyło szczerze mówiąc. :)

• Pomocny post
    #11 22 Sty 2017 10:56
    ks_fenix
    Poziom 23  

Kupiłem jakiś czas temu te mikrokomputerki (OrangePI Zero, NanoPi NEO, NanoPi NEO Air), niestety nie miałem czasu na jakieś zaawansowane testy.
    Za to codziennie sledzę forum Armbiana gdzie twórcy odwalają kawał dobrej roboty udoskonalająć soft pod te płytki. Tutaj wątek tyczący się NanoPi NEO/Air
    Po przez odpowiednie ustawienia dostarczonym przez Armbiana oprogramowaniem możemy z tych płytek zrobić energooszczędne urządzenia do IoT. Dodatkowo istnieją już obrazy Armbiana które wykorzystują mainline kernel.

• #12 22 Sty 2017 11:44
    strikexp
    Poziom 27  

Ciekawe, ciekawe. Tylko nie bardzo wiem co to ten Armbian, wiem tylko że linux. Na Ubuntu przeznaczonym na desktopy, jednym poleceniem instaluje się dowolny z pierdyliona programów. Od kompilatora C przez serwery www aż do oprogramowania hakerskiego. Ewentualnie trzeba podać źródło z jakiego to ma być pobrane.
    Nie chciałbym mieć linuxa który nie ma możliwości szybkiego instalowania najpotrzebniejszych programów.

Z tego co popatrzyłem to jest coś takiego w konfiguracji linuxa:

Code:

CPUMIN=240000
    CPUMAX=1200000

Rozumiem że to ustawienia taktowania pozwalające ograniczyć zużycie mocy CPU o nawet 70-80%.
    Ktoś to testował? W Ubuntu też jest takie ustawienie w jakimś pliku?

• #13 22 Sty 2017 11:49
    tronics
    Poziom 34  

Na armbianie OrangePi Zero też do 240MHz przechodzi jak są nieużywane zbytnio rdzenie. A Armbian to dopasowana do ARMowych SoC dystrybucja Debiana. Chyba projekt jeden z poważniejszych jeśli chodzi o ilość obsługiwanych platform i wsparcie techniczne.

• #14 22 Sty 2017 11:53
    ks_fenix
    Poziom 23  

Czym jest Armbian można znaleźć w dokumantacji . Upraszczając jest to system Ubuntu/Debian skompilowany z patchami utworzonymi przez społeczność Armbiana. W patchach są m.in. zaawansowane ustawienia częstotliwości DRAM lub CPU + np możliwość wyłączania niektórych zasobożernych peryferii jeśli nie są nam potrzebne.
    Także masz dostęp do wszystkich pakietów jakie są dostępne pod armhf

• #15 22 Sty 2017 12:15
    strikexp
    Poziom 27  

Super, muszę go przetestować jak tylko dostarczą mi NanoPi NEO :)

• #16 28 Sty 2017 00:45
    strikexp
    Poziom 27  

Właśnie jestem po pierwszych testach NanoPi NEO z systemem Armbian. Pierwsze co zauważyłem, to że grzeje się niemiłosiernie.
    Odpaliłem polecenie:

Code:

armbianmonitor -m

Podczas pracy czystego systemu z połączeniem przez SSH i uruchomionym armbianmonitor pokazywało po kilku minutach pracy 55 stopni.
    Procek a właściwie SoC, był skierowany do dołu. I bez żadnego radiatora.

I tu spotkało mnie dodatkowe zaskoczenie. Próbowałem ograniczyć taktowanie CPU robiąc przed zainstalowaniem systemu, wpis w pliku armbian-release. Jednak to nie podziałało :cry: A przynajmniej nie parametr CPUMAX.

Code:

# PLEASE DO NOT EDIT THIS FILE
    BOARD=nanopineo
    BOARD_NAME="NanoPi Neo"
    VERSION=5.24
    LINUXFAMILY=sun8i
    BRANCH=default
    ARCH=arm
    IMAGE_TYPE=stable
    CPUMIN=240000
    CPUMAX=500000

Robię coś źle, czy te parametry należy wpisać gdzie indziej?
    Chciałbym też wyłączyć GPU co dodatkowo zmniejszy zużycie prądu. Ewentualnie jeszcze coś co jest nie potrzebne.

• Pomocny post
    #17 28 Sty 2017 01:11
    Smashing
    Poziom 20  

Witam
    u mnie na działa na image Armbian_5.24_Nanopineo_Debian_jessie_default_3.4.113
    ale już kilka razy jak "wstaje" nie działa sieć i musze wyciągnać wtyczke od lana.
    Na image Armbian_5.24_Nanopineo_Ubuntu_xenial_dev_4.9.4 lan nie działa wcale.

Wrócił bym do ubuntu core ale nie działają tam kolejki...
    Jak nie zależy na obsłudzie rs232 portu 1 i 2 to wszedł bym w dietpi.

Pozdrawiam

• #18 28 Sty 2017 01:50
    strikexp
    Poziom 27  

To dziwne bo mi działa LAN na tym samym image. Sprawdzałeś czy widzi je router?
    Nie wiem o co chodzi z kolejkami, ale linux to linux. Powinno działać wszystko jeśli dobrze skonfigurować.
    Okrojone wersje linuxa wymagają ręcznego doinstalowania odpowiednich komponentów. Z windows było podobnie, znajomy za czasów procesorów 1Ghz zrobił windowsa który kończył się ładować po 2 sekundach. Nawet notatnika w nim nie zostawił :)

Mnie interesuje zmniejszenie strat cieplnych i ograniczenie taktowania procesora/SoC. Linux sam w sobie ma bardzo małe wymagania.
    Jednak coś mi dziś nie wyszło, pewnie robię jakiś błąd.

• #19 28 Sty 2017 08:28
    Smashing
    Poziom 20  

Witam,
    Na Armbian_5.24_Nanopineo_Debian_jessie_default_3.4.113,
    3-4 razy nie wstała mi sieć, świecą wtedy obie diody na lane (zółta, zielona), po wyciągnięciu wtyczki i włożeniu dioda zaczeła migać i wszystko działało.
    Jak robię "reboot z konsoli" nie było problemów.
    Ten problem miałem zaraz po włożeniu go do prądu.
    Używam tego image od kilku dni.

Jeśli chodzi o image Armbian_5.24_Nanopineo_Ubuntu_xenial_dev_4.9.4 to lan nie działa wcale. Możesz się połączyć tylko po rs232.
    No chyba że mam coż z płytką. tu coś znalazłem...
    https://forum.armbian.com/index.php/topic/331...t-work-on-nanopi-neo-after-kernel-490-to-494/

Pozdrawiam

• #20 28 Sty 2017 09:54
    Artur k.
    Admin grupy audio

strikexp napisał:
    Próbowałem ograniczyć taktowanie CPU robiąc przed zainstalowaniem systemu, wpis w pliku armbian-release. Jednak to nie podziałało :cry: A przynajmniej nie parametr CPUMAX.

I nie podziała, bo CPUMAX to jest parametr odczytany z procesora - to jest maksymalna częstotliwość z jaką ten procesor może pracować. Co wcale nie oznacza że z taką pracuje.
    W mojej malinie było identycznie - CPUMAX 1200MHz, ale w config.txt było ustawione 700MHz i z taką częstotliwością faktycznie pracował procesor.

• Pomocny post
    #21 28 Sty 2017 10:59
    ks_fenix
    Poziom 23  

Żeby ograniczyć pobierany prąd, albo taktowanie procesora można użyć programu h3consumption: https://forum.armbian.com/index.php/topic/187...-to-be-included-into-future-armbian-releases/

Ja za jego pomocą ustawiałem maksymalne taktowanie. Co do grzania to 55 stopni przy tym procku to standard, więc tym się nie przejmuj. Armbian sam pilnuje jeśli procek jest za ciepły i zbija wtedy częstotliwość procesora.

Co do problemów z Lanem, to nigdy nie miałem na legacy kernelu, nie wiem jak mainline.

• #22 28 Sty 2017 11:46
    strikexp
    Poziom 27  

Mi chodzi o zrobienie obrazu systemu gdzie już domyślnie będą wyłączone takie rzeczy jak wbudowany GPU. A taktowanie CPU i ilość pracujacych rdzeni będzie dopasowane do projektu.

Znalazłem w /etc/defult plik z konfiguracją taktowania CPU. Ale nie zdążyłem sprawdzić czy faktycznie wprowadza zmiany na stałe.

W /boot/bin znajduje się plik nanopineo.bin zawierający wszelkie potrzebne ustawienia. Ale jego edycja wymaga przekonwertowania go na format fex. A nie mogę uruchomić i zainstalować bin2fex na laptopie. Natomiast do nanoPi NEO mam tylko wtyczkę LAN bez internetu. To też sobie nie zainstaluję nic dodatkowego bezpośrednio na nanoPi NEO. Bynajmniej nie w weekend.

• #23 28 Sty 2017 12:08
    Jawi_P
    Poziom 20  

strikexp napisał:
    Nie ma porównania do jakiegoś tam Arduino gdzie można wgrać 32kB oprogramowania

Tym porównaniem, to mnie kolega rozbawił totalnie. Widać nie wiesz do czego służą kontrolery 8-bitowe.

• #24 28 Sty 2017 12:14
    tronics
    Poziom 34  

@Jawi_P zaraz zaraz, kolego. Czy on porównuje mikrokontrolery czy platformy? No właśnie. Teraz weź głęboki oddech i zastanów się, czy jest tak wiele zalet arduino za XX PLN w porównaniu do SBC za XX PLN :) UART? Zazwyczaj są ze dwa. SPI? Też zazwyczaj ze dwa. I2C? A jakże, ze dwa. Brakuje pinów I/O to można dać ekspander na SPI. Ktoś chce PWM? To są dedykowane scalone kontrolery. Ktoś powie "aaa, dodatkowe koszty". A ja powiem "programowanie na platformie docelowej", tysiące razy więcej RAM, zintegrowane peryferia (ethernet, usb) i ich obsługa pod systemem. Jasne, nie jest tak, że SBC wyprą MCU, z drugiej strony SBC są całkiem dobrą alternatywą do wszystkich arduino-like płytek ewaluacyjnych.

• #25 28 Sty 2017 12:46
    strikexp
    Poziom 27  

A ja powiem tak, mikrokontrolery są bardzo stabilne i mają niesamowicie niskie zużycie mocy. Ale tutaj ich zalety sie kończą. W zastosowaniach sieciowych, pobór mocy jest tak duży że ta druga zaleta przestaje istnieć.

Jako zawodowy programista mogę śmiało stwierdzić że mikrokontrolery nie dorastaja do pięt komputerom jednopłytkowym. Pisząc zaawansowany program na mikrokontroler cała nasza praca lub przynajmniej z 75%, leci do kosza przy zmianie mikrokontrolera.
    Natomiast pisząc program na Linux z odpowiednia wiedzą. Tworzymy oprogramowanie które będzie działało na każdym komputerze jednopłytkowym gdzie uruchomimy danego Linuxa. Oczywiście pod warunkiem że będzie tam wymagane złącze czy odpowiednio szybki CPU.
    W najgorszym wypadku trzeba będzie dopisać trochę kodu jako oddzielny moduł.

Podsumowując, w 2017 roku, gdy cena komputerów jednopłytkowych zrównała się z cenami płytek typu Arduino. Nastąpił przełom technologiczny, który w ciągu kilku lat zepchnie mikrokontrolery do roli drugoplanowej.
    Mikrokontrolery nadal pozostaną często używane. Ale w sprzęcie produkowanym masowo gdzie koszt stworzenia oprogramowania stanowi ułamek procenta gotowego produktu. A także w zastosowaniach profesjonalnych gdzie ważna jest stabilność. Ale wszędzie indziej zadebiutują komputery jednopłytkowe ze względu na swoją uniwersalność. No chyba że ktoś będzie tworzył pojedyńcze urządzenie. Ale łatwiej i szybciej pisać obiektowo niż babrać się w kodzie Arduino.

• #26 28 Sty 2017 13:02
    Artur k.
    Admin grupy audio

Niestety nie masz racji. Mikrokontrolery to zupełnie inna bajka niż komputery jednopłytkowe. Jedne i drugie mają zupełnie inne zastosowania i w każdym z tych zastosowań są niezastąpione.

• #27 28 Sty 2017 15:48
    strikexp
    Poziom 27  

Tylko ja nigdzie nie napisałem że mikrokontrolery przestana istnieć, a wręcz odwrotnie.
    Prognozuję jedynie że zastosowanie mikrokontrolerów spadnie drastycznie w najbliższych 5 latach. Szczególnie jak okaże się że produkcja RaspberryPi Zero jest faktycznie opłacalna.

Wracając do tematu, pogrzebałem trochę przy image Armbian_5.24_Nanopineo_Debian_jessie_default_3.4.113
    Tak jak sądziłem, edytowanie pliku /etc/default/cpufrequtils zawierającego:

Code:

ENABLE=true
    MIN_SPEED=240000
    MAX_SPEED=912000
    GOVERNOR=interactive

Powoduje ustawienie minimalnego i maksymalnego taktowania rdzeni CPU. Zapewne wymaga restartu do wprowadzenia nowej konfiguracji.
    Nie wiem czy da się tu jeszcze coś zmienić, ponieważ nazwy parametrów są inne niż te znalezione na forum Armbiana.
    Wygenerowałem plik FEX z /boot/bin/nanopineo.bin , dołączam go w formacie TXT jako załącznik. Może ktoś rozgryzie jakieś ciekawe parametry w tym 800 liniowym pliku konfiguracyjnym. Albo przynajmniej podzieli się wiedzą co spowodują zmiany w tym pliku.

• #28 28 Sty 2017 16:45
    dondu
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

strikexp napisał:
    Prognozuję jedynie że zastosowanie mikrokontrolerów spadnie drastycznie w najbliższych 5 latach. Szczególnie jak okaże się że produkcja RaspberryPi Zero jest faktycznie opłacalna.

:D :D :D
    To twierdzenie jak twierdzenie szefa Urzędu Patentowego USA z XIX wieku, który twierdził, że wszystko co było do wynalezienia, zostało już wynalezione i urząd należy zamknąć.

Zapisz sobie ten post i sprawdź statystyki produkcji za 5 lat.

• #29 28 Sty 2017 17:21
    Artur k.
    Admin grupy audio

strikexp napisał:

Bez prognozowania mogę Ci powiedzieć że w najlepszym wypadku pozostanie bez zmian, spodziewać się jednakże można wzrostu. ;)

• #30 28 Sty 2017 17:33
    strikexp
    Poziom 27  

Zbyt pochopnie oceniłem sytuację. Konsumpcja ciągle rośnie, szczególnie w krajach trzeciego świata każdy chce mieć telefon z ARMem oraz mikrofalówkę, pralkę i lodówkę z mikrokontrolerem :)
    Nie zmienia to jednak faktu że dzieki takiemu spadkowi ceny w wielu zastosowaniach używać będzie się komputerów jednopłytkowych zamiast mikrokontrolerów. Przede wszystkim w IoT.

Szukaj w 4mln produktów
Przeglądaj produkty