Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

chiller czy chlodnica powietrzna

pinokio14 04 Lut 2017 08:28 309 3
  • #1 04 Lut 2017 08:28
    pinokio14
    Poziom 11  

Witam .Mam maszynę do lodów mocy 3 kW chłodzoną wodą z wodociągu .Koszt sezonu za wodę i ścieki ponad 6000 zł , dlatego chcę zainstalować chiller do chodzenia wody obiegowej, lub skraplacz na zewnątrz budynku. Potrzebuję fachowej porady co w eksploatacji będzie tańsze:
    chłodzenie wody chillerem czy freonu w skraplaczu i jak wpłynie przeróbka na wydajność maszyny ?

• #2 04 Lut 2017 08:33
    daro31ie
    Poziom 26  

Do jakiej temp. chcesz chłodzić wode?

• #3 04 Lut 2017 08:46
    pinokio14
    Poziom 11  

W wodociągu mam 18 stopni, ale chillerem myślę chłodzić do 10 co powinno mi zwiększyć wydajność maszyny [są takie momenty że maszyna nie wyrabia ]

• #4 04 Lut 2017 09:46
    jack63
    Poziom 39  

Domyślam się, że masz układ chłodniczy ze skralaczem chłodzonym wodą. Pasowało by to potwierdzić. Zdjęcia konieczne.
    Przy powyższym założeniu, kupowanie chillera jest totalnie bez sensu, bo co chłodziło by skraplacz chillera???
    Czyżby znowu woda?
    Prościej i duuużo taniej jest zmienić skraplacz wodny na powietrzny wyniesiony na zewnątrz budynku.
    Super ekologicznym rozwiązaniem byłoby wykorzystanie, nawet istniejącego skraplacza wodnego jako wstępny podgrzewacz CWU, ale wymaga to zastosowania zasobnika CWU lub zbiornika z kilkoma wężownicami (np. solarny).
    Optymalne rozwiązanie zależy od aktualnej sytuacji. Chodzi o rozkład przestrzeny urządzeń, ścian budynków, obecnego sposobu grzania CWU a przede wszystkim założonego budżetu na inwestycję.
    Weź rozsądną firmę chłodniczą niech na miejscu przedstawią propozycje rozwiązań a później oferty.

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme