Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Modyfikacja] Oswajamy serwerowy zasilacz DELTA DPS-600QB 40A/12V, 600W, pinout

ludek111 05 Lut 2017 01:53 11595 43
  • [Modyfikacja] Oswajamy serwerowy zasilacz DELTA DPS-600QB 40A/12V, 600W, pinout
    Postanowiłem, że napiszę tu, na forum o moich wyczynach. Może komuś się przyda taka moc. Uwaga: nie biorę odpowiedzialności, jeśli coś stanie się Tobie, czytelniku, podczas zabaw z używanymi zasilaczami o których tutaj piszę. Tydzień temu znalazłem na Allegro zasilacz 600W dobrej firmy Delta: DPS-600QB za jedyne 49zł. Kupiłem od razu 2 sztuki. Zasilacz na wyjściu pozwala na "ciągnięcie" do 40A z linii 12V oraz do 28A z linii 5,1V. Dziwny 16-pinowy terminal zniechęcił mnie nieco do kupna, lecz postanowiłem sobie, że dobiorę się do tychże pinów, o czym za chwilę. Po krótkich testach okazało się, że linie 12V i 5,1V dają na wyjściu odpowiednio 11,9V oraz 5,10V. Zasilacz jest na prawdę bardzo głośny, nie radzę kilkugodzinnego obcowania w jego pobliżu.

Rozkręciłem całość i zabrałem się za dochodzenie, do czego służą piny z wtyczki 4x4 pin. Nie wdając się w szczegóły, ustaliłem, że pinout wygląda następująco:
    [Modyfikacja] Oswajamy serwerowy zasilacz DELTA DPS-600QB 40A/12V, 600W, pinoutpinout.png Download (2.77 kB)
    Od lewej, tak jak na rysunku poniżej. Dwa miedziane terminale to wyjścia 12 V, następne dwa to masa/GND/RTN, następnie mamy "tajemniczy" header 4x4, kolejne dwa to masa/GND/RTN oraz 5,1V.

Header 4x4:
    A2, C2, D2, B3, C3, D3, C4 = GND/MASA - oznaczone są znakiem "*" na moim rysunku.
    A1 = Ten pin budzi moje wątpliwości. Jest on połączony z dwoma rezystorami SMD o wypadkowej rezystancji 100 Ohm. Słowem: pin do niczego nam się nie przyda. Tak zwany pull down.
    B1 = Po podłączeniu zasilania na tym pinie jest stan wysoki poprzez rezystor pull up 10k podłączony do 5VSB wewnątrz.
    C1 = Power_ON działa tak samo jak w zasilaczu ATX. Aby włączyć zasilacz zwieramy ten pin do masy. Ten pin podłączony jest do rezystora 1k wewnątrz, potem sygnał idzie do tranzystora sot-23 i tak dalej.
    D1 = POWER_OK na testowanej jednostce, pojawia się tu sygnał High ok 1,1 sekundy po włączeniu pinem Power_ON (c1). Prawdopodobnie jest to wyjście z otwartym kolektorem, uwaga na ten pin, by nie spalić małego tranzystora sot23 przy grzebaniu miernikiem...
    B2 = Pin wejściowy analogowy. Dotyczy linii 12V. Po podaniu na ten pin prądu rzędu 130..180uA powoduje zmianę napięcia wyjściowego 12V liniowo. Najprościej opisać to tak: 0-130uA U_out_12V=11,90V ale gdy podamy 180uA i więcej , na wyjściu pojawia się ok 12,15V. Słowem: regulacja napięcia 12V. Nie musimy używać tego pinu, lecz napięcie będzie wynosiło 11,9V ( u mnie akurat tyle ).
    A3 = Pin wejściowy analogowy. Dotyczy linii 5,1V. To samo, co wyżej, ale: prąd 10..40uA powoduje zmianę w zakresie 5,10..5,23V. Słowem: regulacja linii 5,1V.
    Poniższe piny dotyczą pamięci I2C wlutowanej na jedno ze stojących PCB (konkretnie to większe PCB).
    A4 = VSS układu 24C02
    B4 = SCL
    D4 = SDA
    Nie testowałem dokładnie, czy czasami uC STM7x wisi również na liniach I2C. Między wyprowadzeniem B4, D4 i A4 są na wszelki wypadek rezystory 100 Ohm między chipem. Uwaga: A4 nie jest połączony z masą GND/RTN.

Reasumując: Do poprawnej pracy zasilacza wystarczy zewrzeć PWR_ON z masą i hula. Reszta to miłe dodatki.
    Poniżej prezentuję foto:
    Oto cały zasilacz. Wymiary spore (DŁUGOŚĆ x SZEROKOŚĆ x WYSOKOŚĆ)[CM]: 30,5x20,9x6,9. Do długości wliczona złożona rączka/uchwyt.
    [Modyfikacja] Oswajamy serwerowy zasilacz DELTA DPS-600QB 40A/12V, 600W, pinout1.jpg Download (469.77 kB)
    Tak Delta przedstawia parametry.
    [Modyfikacja] Oswajamy serwerowy zasilacz DELTA DPS-600QB 40A/12V, 600W, pinout2.jpg Download (176.78 kB)
    Wnętrze, po odkręceniu OŚMIU śrub (jedna pod RF-shieldem przyklejonym dwustronną taśmą). Widzimy dwie piękne turbiny firmy Delta 12V/2,94A (czyli chłodzenie bierze już 30W na max obrotach). Widzimy tutaj konstrukcję: główne PCB i dwie płytki pionowe. Większa zawiera mikrokontroler ST72264G2, kilka op-ampów typu LM324, LM358, komparator(y?) LM339, lokalne stabilizatory 5V so-8, pamięć I2C firmy ST z serii 2402 (2kB), jej nóżki E0-E2 są zwarte do VSS, więc z tego, co rozumiem, chip ma odblokowany zapis (poprawcie jeśli się tutaj mylę) oraz układ SO-8 typu TL384xB lub TL284xB (nie mam foto, patrzę na pobrany datasheet).

Terminale wyjściowe. Zdążyłem zauważyć, że drugi od prawej radiator na fot. poniżej się grzeje mocniej niż inne. Trzy radiatory na dolnej połowie fot. poniżej połączone z GND/RTN.
    [Modyfikacja] Oswajamy serwerowy zasilacz DELTA DPS-600QB 40A/12V, 600W, pinout3.jpg Download (510.64 kB) [Modyfikacja] Oswajamy serwerowy zasilacz DELTA DPS-600QB 40A/12V, 600W, pinout4.jpg Download (465.95 kB)
    Dwie płytki. Mniejsza zawiera drivery mosfetów i pełno analogowych układów typu op ampy i komparatory. Widać LM324, LM358, LM339, lokalne regulatory oraz drivery np. MIC4426.
    [Modyfikacja] Oswajamy serwerowy zasilacz DELTA DPS-600QB 40A/12V, 600W, pinout5.jpg Download (492.87 kB)
    Spód.
    [Modyfikacja] Oswajamy serwerowy zasilacz DELTA DPS-600QB 40A/12V, 600W, pinout6.jpg Download (523.59 kB)
    Widać dobry layout PCB, gdzie opisy się nie zmieściły, wstawiono tabelki. Po prawej widać 4 równolegle połączone kawałki drutu oporowego i bezpośrednio z nich wychodzące ścieżki w celu realizacji pomiaru prądu wyjściowego. Nie chcę skłamać, ale prawa strona sugeruje, że linia 12 V jest realizowana jak dwutaktowa przetwornica (bo widać 2 cewki oraz tranzystory i wszystko to parami, symetrycznie).
    [Modyfikacja] Oswajamy serwerowy zasilacz DELTA DPS-600QB 40A/12V, 600W, pinout7.jpg Download (846.61 kB)
    PCB z uC firmy STM. Przy okazji piny wystające do góry po kolei tak jak na foto od lewej:
    1 16MHz sinus,
    2 nie pamiętam
    3 ICCDATA (24. PIN uC)
    4 ICCCLK (25PIN uC)
    5 ICCSEL (26PIN uC)
    6 VSS/GND/RTN
    7 VDD (5V_SB)

[Modyfikacja] Oswajamy serwerowy zasilacz DELTA DPS-600QB 40A/12V, 600W, pinout8.jpg Download (423.82 kB)
    Rezystor bocznikujący tzw. "Shunt resistor" o małej wartości, by nie zakłócać pracy zasilacza przy kilkudziesięciu amperach. Patrząc po date-code'ach zasilacz jest z połowy 2008R (na obudowie widnieje także kod typu np. 0842 (42gi tydzień 2008 roku)).
    [Modyfikacja] Oswajamy serwerowy zasilacz DELTA DPS-600QB 40A/12V, 600W, pinoutIMG_84..jpg Download (223.12 kB)
    Na PCB znalazłem jeszcze układy UCC3895 oraz aktywny kontroler PFC (współczynnika mocy) UC3854 od Texasa.

Na razie tyle starczy. Reasumując: dobry zakup, dobra konstrukcja, prosta i niezawodna. Lecz niestety bardzo głośna!

English:
    BASIC way to make it work: just connect the C1 (pwr_on) with GND.

//UPDATE1:
    UWAGA: to nie jest żadna akcja handlowa, piszę by podnieść jakość forum, byście zrobili sobie coś pożytecznego jeśli macie taką potrzebę. Uprzedzam pytanie: nie, nie sprzedaję tych zasilaczy na Allegro, ale widzę, że niejedna osoba ma je wystawione, także życzę owocnych łowów i pertraktacji handlowych :) //

//ludek//

Fajne!
  • #2 05 Lut 2017 03:23
    ccompany
    Poziom 15  

Kiedyś przerabiałem temat z zasilaczem serwerowym dell, modelu nie pamiętam.
    W każdym razie był w złączu pin który należało podciągnąć do masy, żeby wentylatory pracowały z prędkością adekwatną do temperatury układów. Bez podpięcia tego pinu zasilacz pracował jak mały odrzutowiec..

• #3 05 Lut 2017 12:25
    deus.ex.machina
    Poziom 31  

Mam sporo zasilaczy serwerowych - kupowane lub odzyskiwane głównie z myślą o tym by kiedyś się tym zająć jeśli nie uruchamiając to pozyskując wartościowe komponenty.
    Postaram się opisać swoje boje jeśli starczy czasu.
    Plus ode mnie - dobry artykuł bo może zachęci innych do podążania ta sama droga.

• #4 05 Lut 2017 12:35
    prosiak_wej
    Poziom 26  

Zasilacze serwerowe to ogromna moc, wyjątkowa bezawaryjność i śmiesznie niska cena. Jakiś rok temu kupiłem zasilacz Astec DS550-3 o mocy 550W, który wymagał kilku modyfikacji, aby:
    - otrzymać napięcie wyjściowe o wartości 13,8V (do pracy buforowej z akumulatorami AGM)
    - włączał się bez problemu pod obciążeniem

Jak znajdę chwilkę, to opiszę co trzeba zrobić, co zmodyfikować. Zasilacz jest sporo mniejszy od zaprezentowanej tu Delty i bardzo popularny wśród modelarzy RC ;)

• #5 05 Lut 2017 12:44
    ludek111
    Poziom 12  

ccompany napisał:
    Kiedyś przerabiałem temat z zasilaczem serwerowym dell, modelu nie pamiętam.
    W każdym razie był w złączu pin który należało podciągnąć do masy [...] Bez podpięcia tego pinu zasilacz pracował jak mały odrzutowiec..

Podczas szukania w internecie informacji na temat mojego zasilacza, natknąłem się na kilka innych tutoriali i rzeczywiście we wtyczkach 4x3 pin oraz bodajże 3x3 pin była możliwość ustawiania obrotów. Możliwe, że A1, B1 mają tę funkcjonalność, ale po prostu nie chciało mi się bawić dłużej w reverse engineering, a to z powodu, iż płytka do której wchodziły piny była ustawiona pionowo do PCB i miała ok 30 pinów, a rozlutownicy nie posiadam. Możliwe, że siądę do tego jeszcze. Wiem tylko, że procesor otrzymuje sygnały z wentylatorów (sygnał wyjściowy rzędu 100 Hz, nie pamiętam, czy PWM, czy f proporcjonalna do prędkości ??). Jakby co, zasilacz lekko zwalnia obroty po ok 30 sekundach pracy, ale to niewiele zmienia...

@deus.ex dzięki. Warto wybrać sobie kilka najlepszych lub selekcja pod względem chipu sterującego i wybieramy najbardziej nam odpowiadający ze względu na opcje/tryby pracy/itd.

@prosiag_wej pewnie, napisz. Może komuś się przyda taka modyfikacja, jeśli nadal można kupić ten model.

• #6 05 Lut 2017 13:56
    szymon122
    Poziom 35  

A czy waszym zdaniem taki zasilacz można przerobić aby uzyskać symetryczne 20-30V?
    Sam mam podobny od serwera DELL (12V 63A) ale tamten jest dużo mniejszy, jakieś 10x10x25cm.

• #7 05 Lut 2017 14:39
    ludek111
    Poziom 12  

Teoretycznie można przerobić kabel zasilający. Połączyć jeden zasilacz normalnie, 3 kablowo do kontaktu, a drugi bez 3 przewodu (to się oficjalnie nazywa "uziemienie" albo "masa"?) do gniazdka, a ten 3 przewód połączyć z +12V zasilacza z uziemieniem. I wtedy mamy szeregowo połączone zasilacze. Tylko, że trzeba jeszcze zadbać, by 3 przewód miał dobry "current path" (droga prądowa) razem z GND.
    Reasumując: tu uzyskamy 2x12V: po rekonfiguracji +12 i -12 albo 1x24V.
    Chwila nieuwagi i wielkie BUM.

Co do regulacji - nie wiem, ale kondensatory na wyjściu są na 16V. Raczej takie konstrukcje ciężko przerobić. Już lepiej kupić sobie impulsowy regulowany, ale to wyższe koszta. Można bawić się w łączenie impulsowych bez masy plus dorobić regulację typu +/-15% do każdego, to tylko taki roboczy pomysł.

//Update1: pomysł jednak nie taki dobry//

• #8 05 Lut 2017 15:20
    szymon122
    Poziom 35  

ludek111 napisał:
    Połączyć jeden zasilacz normalnie, 3 kablowo do kontaktu, a drugi bez 3 przewodu (to się oficjalnie nazywa "uziemienie" albo "masa"?) do gniazdka

Kolega sobie żartuje?! Ja dziękuje za takie porady...

Ja mówię bardziej o zmianie liczby uzwojeń na transformatorze i zmianie dzielnika napięcia aby zasilacz myślał, że ma cały czas 12V na wyjściu. Bardziej mnie martwi czy coś trzeba zmienić jeszcze, rozumiem, że oczywiście mostek inny bo inne napięcia, prądy ale czy tranzystory mocy albo coś w tym stylu trzeba zmienić? W końcu moc zostaje ta sama, napięcia i prądy od strony wysokonapięciowej są te same, zmiana napięcia tylko na wyjściu.
    Co o tym sądzicie?

• #9 05 Lut 2017 15:32
    ludek111
    Poziom 12  

szymon122 napisał:
    ludek111 napisał:
    Połączyć jeden zasilacz normalnie, 3 kablowo do kontaktu, a drugi bez 3 przewodu (to się oficjalnie nazywa "uziemienie" albo "masa"?) do gniazdka

Kolega sobie żartuje?! Ja dziękuje za takie porady...

Rozumiem, że to może być jest niebezpieczne i można "puścić chałupę z dymem", ale akurat taki pomysł przyszedł mi do głowy.

Co do modyfikacji napięcia wyjściowego zasilaczy:
    Z tego, co mi wiadomo, zmiana trafo impulsowego na takie, by sprawność urządzenia nie spadła nie jest banalna.
    Co się tyczy "zakłamania" ujemnego sprzężenia zwrotnego, sprawa jest prostsza, wystarczy dodać sobie jakiś potencjometr (do nóżki opisanej feedback) i powinno w większości przypadków dać zamierzony efekt (wyższe U_wyj). W zależności od konstrukcji zasilacza impulsowego typu flyback, w którym to znajduje się transformator impulsowy, sądzęże trafimy na pewne limitacje związane z przekładnią transformatora i bez jego wymiany (co jest trudne) napotkamy na różne obostrzenia (np. napięcie wyjściowe max 17V dla zasilacza 12V lub drastyczny spadek sprawności po przekroczeniu pewnego maksymalnego napięcia wyjściowego. Więcej pomysłów nie mam, drążąc temat, trzeba by spytać jakiegoś doświadczonego konstruktora fly-back'ów moim zdaniem.

• #10 05 Lut 2017 15:45
    prosiak_wej
    Poziom 26  

No to tak pozbierałem do kupy posiadaną wiedzę na temat DS550-3 (Dell A23300) i o ile kol. ludek111 nie będzie miał nic przeciwko, to tu ja zaprezentuję:

1. Podniesienie napięcia wyjściowego do 13,8V.
    Nie będę przepisywał tego, co już zostało napisane, więc: https://www.rcgroups.com/forums/showpost.php?p=22088343&postcount=1592

(Gdyby z jakiegoś powodu temat na rcgroups umarł, zamieszczam jego kopię w PDF i zapisanych zdjęciach)

2. Opóźnienie włączenia zasilacza i dołączenie obciążenia.

Na szybko - można by zewrzeć piny A1 i B6 bezpośrednio do masy, ale przy podłączonym obciążeniu i włączeniu do sieci zasilacz startuje niechętnie, świecąc diodę 'error' na obudowie. Aby temu zapobiec wstawiłem układ opóźniający podłączenie tych pinów do masy, jednak i to było za mało. Po podłączeniu zasilacza do sieci pojawia się wygnał VIN_GOOD (C6). Od momentu pojawienia się tego sygnału działa opóźnienie załączające PS_KILL (A1) i PSON (B6) - przy obecnych wartościach jest to kilka sekund. Załączenie obciążenia realizowane jest za pomocą przekaźnika samochodowego z obciążalnością styku 40A. Sygnał do jego włączenia pojawia się na pinie D6, czyli POK - zasilacz wystawia tam sygnał wysoki, gdy napięcie wyjściowe będzie miało zadaną wartość.

Jeszcze kilka zdjęć zasilacza bezpośrednio po wypakowaniu z paczki oraz w trakcie pierwszych modyfikacji napięcia (w sumie nie wiem, po co odcinałem pin D3, skoro potencjometr jest podłączony wewnątrz zasilacza).

[Modyfikacja] Oswajamy serwerowy zasilacz DELTA DPS-600QB 40A/12V, 600W, pinout [Modyfikacja] Oswajamy serwerowy zasilacz DELTA DPS-600QB 40A/12V, 600W, pinout [Modyfikacja] Oswajamy serwerowy zasilacz DELTA DPS-600QB 40A/12V, 600W, pinout [Modyfikacja] Oswajamy serwerowy zasilacz DELTA DPS-600QB 40A/12V, 600W, pinout [Modyfikacja] Oswajamy serwerowy zasilacz DELTA DPS-600QB 40A/12V, 600W, pinout [Modyfikacja] Oswajamy serwerowy zasilacz DELTA DPS-600QB 40A/12V, 600W, pinout [Modyfikacja] Oswajamy serwerowy zasilacz DELTA DPS-600QB 40A/12V, 600W, pinout

[Modyfikacja] Oswajamy serwerowy zasilacz DELTA DPS-600QB 40A/12V, 600W, pinout [Modyfikacja] Oswajamy serwerowy zasilacz DELTA DPS-600QB 40A/12V, 600W, pinout [Modyfikacja] Oswajamy serwerowy zasilacz DELTA DPS-600QB 40A/12V, 600W, pinout [Modyfikacja] Oswajamy serwerowy zasilacz DELTA DPS-600QB 40A/12V, 600W, pinout [Modyfikacja] Oswajamy serwerowy zasilacz DELTA DPS-600QB 40A/12V, 600W, pinout [Modyfikacja] Oswajamy serwerowy zasilacz DELTA DPS-600QB 40A/12V, 600W, pinout [Modyfikacja] Oswajamy serwerowy zasilacz DELTA DPS-600QB 40A/12V, 600W, pinout

Edit:
    Tak zmodyfikowany zasilacz z opóźnieniem załączenia obciążenia pracuje już długi czas non-stop w zasilaniu buforowym przy 2x90Ah AGM SSB, całość zasila oświetlenie LED 12V, osprzęt sieciowy (modem, router, switch, apeki...), monitoring, telewizor w pokoju i kilka mniejszych pierdołów. Wiatraczek wstawiłem taki zwykły sklepowy, aby nie hałasował. Zasilacz nie pracuje z nominalnym obciążeniem, więc się nie grzeje za mocno. ponadto jest ustawiony pionowo, konwekcyjnie, na boku metalowej skrzynki rozdzielczej. Przymocowany magnesami neodymowymi :)

• #11 05 Lut 2017 20:13
    bogi
    Poziom 28  

szymon122 napisał:
    A czy waszym zdaniem taki zasilacz można przerobić aby uzyskać symetryczne 20-30V?
    Sam mam podobny od serwera DELL (12V 63A) ale tamten jest dużo mniejszy, jakieś 10x10x25cm.

Możesz połączyć szeregowo po dwa w każdej strony.

• #12 05 Lut 2017 20:47
    szymon122
    Poziom 35  

bogi napisał:
    Możesz połączyć szeregowo po dwa w każdej strony.

Ile który już raz mam powtórzyć, że chodzi mi o przerobienie jednego a nie dawanie dwóch w szereg? Interesuje mnie tylko czy trzeba coś zmieniać w układzie oprócz oszukania zasilacza, że ma 12V zamiast 20-30 na wyjściu.

• #13 06 Lut 2017 09:04
    LemuRR 11
    Poziom 26  

Moim zdaniem prościej zrobić jest przetwornicę, jak sądzę do audio od podstaw. Musiał byś przewijać trafo, zmieniać diody itd. Dodatkowo to nie układ p-p. Tak więc czuję ż strona wtórna powstała by od nowa.

• #14 06 Lut 2017 09:15
    ludek111
    Poziom 12  

@prosiak_wej - dzięki, w porządku opisane. Oby komuś się przydało to, co zamieściłeś.

• #15 06 Lut 2017 11:42
    szymon122
    Poziom 35  

LemuRR 11 napisał:
    Dodatkowo to nie układ p-p.

Mogę prosić o rozwinięcie skrótu p-p?
    LemuRR 11 napisał:
    Tak więc czuję ż strona wtórna powstała by od nowa.

Nadal nie rozumiem dlaczego, napięcie w gniazdku pozostaje to samo, prąd z niego pobierany również. A więc prąd płynący przez transformator się nie zmieni. Fakt, że diody trzeba zmienić i przewinąć trafo jest oczywisty.
    Gdybym projektował taką przetwornicę od podstaw to i tak 90% schematu musiałbym powielić, więc po co?

• #16 06 Lut 2017 12:04
    andrzej18k
    Poziom 10  

szymon122 napisał:

Zapewne chodzi o push pull.

• #17 06 Lut 2017 14:21
    LemuRR 11
    Poziom 26  

szymon122 napisał:
    push-pull. To prawdopodobnie jest zasilacz flyback.
    Cytat:

Nadal nie rozumiem dlaczego, napięcie w gniazdku pozostaje to samo, prąd z niego pobierany również. A więc prąd płynący przez transformator się nie zmieni. Fakt, że diody trzeba zmienić i przewinąć trafo jest oczywisty.
    Gdybym projektował taką przetwornicę od podstaw to i tak 90% schematu musiałbym powielić, więc po co?
    na tej samej płycie wlutujesz diody? Dałwik też symetryczny nawinąć musisz. Łatwiej już przerobić chińskiego ATX, przynajmniej schemat znany, i wiadomo że nie jest to przetwornica rezonansowa. Teoretycznie da się wszystko, ale uwierz- jest z tym wiele zabawy. Najpierw trzeba stuprocentowo znać topologię.

• #18 06 Lut 2017 21:02
    Qurak
    Poziom 17  

Witam

Odnośnie oswajania tego typu zasilaczy :)
    Od jakiegoś czasu leży u mnie zasilacz identyczny jak ten opisany w tym wątku:
    http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2155589.html

Czy ktoś z kolegów miał z tym "potworem" do czynienia? Umiem go tylko uruchomić ale ciekawią mnie funkcje pozostałych pinów na wielopinowym złączu z tyłu.
    Po uruchomieniu wentylator rozpędza się do takich obrotów i robi tyle hałasu, że ciężko rozmawiać ;)
    Czy można w nim np. regulować obroty wentylatora albo uzależnić je od temperatury?

Chętnie poznam doświadczenia kogokolwiek z tym urządzeniem

Pozdrawiam

• #19 06 Lut 2017 23:55
    ludek111
    Poziom 12  

@Qurak - rzeczywiście kawał potwora :) Pewnie da radę dorobić regulację FAN. W razie czego przy odrobinie zacięcia można wstawić sobie jakiś procek, czujnik temperatury i wykonać regulację prędkości wentylatorów w zależności od temperatury radiatora(ów). Najlepiej rozkręć go i zobacz, gdzie idą ścieżki, próbuj sobie nabazgrać schemat i generalnie reverse engineering powinien doprowadzić Cię do jakichś wniosków np. 'to chyba jest wyjście cyfrowe' albo 'to musi być wejście analogowe'. Potem patrzysz, gdzie może być sterowanie wentylatorami i próbujesz coś podawać na piny analogowe wejściowe, a jeśli są to cyfrowe, to zawsze można próbować "gadać" jakąś prostą atmegą przez I2C/SPI z kontrolą "o czym te chipy gadają" realizowaną prostym analizatorem stanów typu podróbki sealeae za 30-40 zł... ale to wszystko wymaga czasu, zabawy i chęci :) Pewnie wiele osób to kręci, mnie również, więc zachęcam :)

...ewentualnie można na siłę obniżyć zasilanie wentylów lub umieścić w jeszcze większej obudowie zasilacz i próbować wygłuszyć i tak dalej.

• #20 07 Lut 2017 12:14
    szymon122
    Poziom 35  

ludek111 napisał:
    ewentualnie można na siłę obniżyć zasilanie wentylów

W tym przypadku to nie jest taka prosta sprawa, sam mam serwer DELL PE2950 i od posiada razem pięć wentylatorów, każdy 12V, 2-3A około 6k RPM, jak się uruchomią na pełnych obrotach to mamy mały odrzutowiec który prostuje kable podłączone od tyłu :D
    Próbowałem podłączyć je pod zasilacz regulowany, stabilnie działają dopiero od około 10V ale to nic nie daje bo obroty spadają jedynie o parę procent i nie słychać różnicy. Aby poziom dźwięku był akceptowalny to trzeba obniżyć napięcie do 8V ale to za mało do startu aby go ruszyć i przy 8V potrafił się zatrzymać w losowym momencie.

• #21 07 Lut 2017 13:50
    electro
    Poziom 17  

szymon122 napisał:

Próbowałem podłączyć je pod zasilacz regulowany, stabilnie działają dopiero od około 10V ale to nic nie daje bo obroty spadają jedynie o parę procent i nie słychać różnicy. Aby poziom dźwięku był akceptowalny to trzeba obniżyć napięcie do 8V ale to za mało do startu aby go ruszyć i przy 8V potrafił się zatrzymać w losowym momencie.

Nie wiem o jakim konkretnie wentylatorze piszesz w tym serwerze, ale tam są takie czteroprzewodowe, obroty regulujesz podając PWM na przewód niebieski:

tu dokumentacja do tego FAN'a:
    http://partner.delta-corp.com/Products/FANUploads/Specification/PFC0612DE-F00(REV02).pdf

Wszelkie inne zasilacze gdzie wentylatory "szaleją" i nie można ich uciszyć, można oszukać układem mnożącym sygnaly obrotów, układ sam steruje wentylatorami podając jednocześnie do zasilacza wymaganą przez niego częstotliwość. Do tego trzeba dodać czujnik temperatury, który będzie zmieniał obroty zależnie od faktycznej temperatury.

• #22 07 Lut 2017 14:59
    TABSIOR
    Poziom 24  

W czeluściach internetów znalazłem pinout do bliźniaczego zasilacza Delta DPS-600RB. Tak się składa, że kupiłem ten, jak i taki sam, jak autora tematu :)

• #23 07 Lut 2017 15:50
    ukixx
    Poziom 18  

Nie wiem na czym polega ta "modyfikacja", w temacie jest w zasadzie tyle jak uruchomić ten zasilacz, to tak jakby wziąć jakiegokolwiek ATX'a i napisać, że aby się uruchomił to należy zewrzeć przewód zielony z czarnym.
    Fajnie by było jakby zrobić w nim regulację napięcia i ograniczenie prądowe.

Qurak napisał:
    Witam

Odnośnie oswajania tego typu zasilaczy :)
    Od jakiegoś czasu leży u mnie zasilacz identyczny jak ten opisany w tym wątku:
    http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2155589.html

Czy ktoś z kolegów miał z tym "potworem" do czynienia? Umiem go tylko uruchomić ale ciekawią mnie funkcje pozostałych pinów na wielopinowym złączu z tyłu.
    Po uruchomieniu wentylator rozpędza się do takich obrotów i robi tyle hałasu, że ciężko rozmawiać ;)
    Czy można w nim np. regulować obroty wentylatora albo uzależnić je od temperatury?

Chętnie poznam doświadczenia kogokolwiek z tym urządzeniem

Pozdrawiam

Tak, kilka lat temu ja miałem do czynienia z tym potworem. Zrobiłem z niego prostownik z rozruchem. Napięcie podkręciłem do 14,6V i osiągam prąd rozruchu rzędu 176-180A, dodatkowo mam wstawiony potencjometr do regulacji prądu 5-20A. Nawet kawałek schematu udało mi się zrysować.

ludek111 napisał:
    @Qurak - rzeczywiście kawał potwora :) Pewnie da radę dorobić regulację FAN. W razie czego przy odrobinie zacięcia można wstawić sobie jakiś procek, czujnik temperatury i wykonać regulację prędkości wentylatorów w zależności od temperatury radiatora(ów). Najlepiej rozkręć go i zobacz, gdzie idą ścieżki, próbuj sobie nabazgrać schemat i generalnie reverse engineering powinien doprowadzić Cię do jakichś wniosków ....

Powodzenia w rysowaniu schematu z 5-cio warstwowej PCB :) Wentylator jest tam na 24V i w zasadzie da radę obniżyć jego obroty, o ile dobrze pamiętam to jest wpięty bezpośrednio pod zasilacz pomocniczy lub tylko przez jakiś tranzystor. Na dolnej płycie siedzi procek PIC16LF877 i nie ma on wpływu na pracę zasilacza także można go wykorzystać do własnych potrzeb :)

• #24 07 Lut 2017 17:19
    prosiak_wej
    Poziom 26  

ukixx napisał:
    Nawet kawałek schematu udało mi się zrysować.

Zachęcam więc do publikacji, na pewno się komuś przyda :)

• #25 07 Lut 2017 18:02
    ukixx
    Poziom 18  

Nie wiem czy te szczątki schematu się komuś przydadzą ale to jedyne co udało mi się zrysować. W zasadzie są to fragmenty, z których nie da się złożyć zasilacza ale część z nich można wykorzystać w innej konstrukcji lub podjęciu próby modyfikacji tego egzemplarza.

• #26 07 Lut 2017 18:04
    prosiak_wej
    Poziom 26  

Uważam, że jeśli ktoś potrzebuje, to nawet fragment może być pomocny. A jeszcze lepiej byłoby, gdybyś zamieścił schemat lub opis przeciągnięcia napięcia nieco wyżej oraz ogranicznika prądu.

• #27 07 Lut 2017 18:20
    ukixx
    Poziom 18  

Tam na płycie są potencjometry wieloobrotowe i na jednym z nich robiłem zmianę napięcia, komparatory są w układzie z zatrzaskiem więc jak zadziała zabezpieczenie to tylko reset zasilania albo odblokowanie "zatrzasku" pomaga, zmiana progu zadziałania zabezpieczenia też jest za pomocą potencjometru albo zmiany rezystora w dzielniku. Teraz się tak zastanawiam czy nie dało by się całkiem usunąć tych LM339. Miałem problem z dodaniem załącznika, coś się zawiesiło i najpierw poszedł sam tekst.

• #28 07 Lut 2017 18:28
    prosiak_wej
    Poziom 26  

A jak wieloobrotowe to super. Jeśli Ci doszedł bez problemu do 14,6V to jeszcze lepiej. Dobrze by było zrobić jakieś zestawienie zasilaczy serwerowych pod katem możliwości modyfikacji, chociażby zmiany napięcia wyjściowego PR / rezystory / mała modyfikacja układu (jak w moim Astecu) / duża modyfikacja układu. Zasilanie buforowe to świetna sprawa, dodajmy do tego oświetlenie LED i to uczucie, gdy nie ma prądu ;) Nawet mimo pracy buforowej i bez zmiany napięcia te zasilacze i tak będą po stokroć lepsze jako źródło niskiego napięcia do zasilania LED niż wszelkiego rodzaju Mean Well i inne Chińczyki. Nie mówię już o cenie - za 45A dałem niecałe 50zł, a chińskie badziewie w sklepach od 100zł w górę za "10A".

• #29 07 Lut 2017 18:43
    ukixx
    Poziom 18  

To ustrojstwo chwilowo podkręciłem do 18V ale ma kondensatory na 16V więc szybko skręciłem na 14.8V tylko ma brak możliwości pomiaru prądu. Może kiedyś się uda zrobić ograniczenie.
    [Modyfikacja] Oswajamy serwerowy zasilacz DELTA DPS-600QB 40A/12V, 600W, pinout [Modyfikacja] Oswajamy serwerowy zasilacz DELTA DPS-600QB 40A/12V, 600W, pinout [/img]

• #30 07 Lut 2017 21:27
    ludek111
    Poziom 12  

@ukixx - dzięki za schemat tego zasilacza. Rozumiem, że to sps5470.

@TABSIOR - akurat nie wiem, czy patrzyłem na wstawione przez Ciebie foto, ale pinout 4x4 pomimo, że w samej istocie budzi skojarzenia z DPS-600QB, jednak jest zupełnie inny. Delta DPS-600RB nie jest kompatybilna z "DPS-600QB". Szkoda, że firmy się nie dogadały na tym polu i nie zrealizowały jednego standardu pinów, no ale wtedy elektronicy/hakerzy hardware'u mieliby łatwiej... :)

@szymon122 i @electro - jeśli to kogoś interesuje, w środku DELTA DPS-600QB siedzą sobie 3-pinowe wentylatory "turbiny" firmy Delta. Sprawdzałem tylko, że na FAN1 jest ok 100Hz sygnał, lecz przyznam się, że nie wiem, czy był on sygnałem wejściowym, czy wyjściowym, nie pamiętam również, czy był to PWM, czy tylko frequency modulation. FAN2 miał ok103 Hz, nie wiem, o czym świadczy rozbieżność częstotliwości. Sygnały z trzeciej nóżki FAN'ów szły z/do uC. Co do turbin w moim zasilaczu dodam, iż moim zdaniem jednak airflow (przepływ powietrza) jest trochę pogmatwany. Powietrze bowiem musi pokonać taki oto element ze stali:

// marzenia: //
    Widzę, Panowie, że temat się rozkręcił. Sądzę, że można poszukać jakichś tanich "wysilaczy" serwerowych w cenie typu 40-50 zł, których sprzedawca ma kilkaset i opracować takiego uniwersalnego mod'a... tylko żeby dobrze trafić z topologią zasilacza, bo może się trafić niemodyfikowalna w oczekiwanym zakresie np max 16 V jak to już wcześniej napisano.

Nawiasem mówiąc "podkręcanie" napięcia w środowiskach overclockerskich nazywają się "volt mod'ami" tak tylko dodam dla wprowadzenia jakiejś roboczej terminologii. :)

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME