Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Modyfikacja PCB lutownicy ze stacji 968

dreaper 09 Lut 2017 20:40 5406 4
  • Zmodyfikowałem lekko układ sterownika lutownicy 24V / 35W ze stacji lutowniczej 968. Schemat, który znalazłem gdzieś w sieci może zawierać pewne błędy i/lub różnice względem PCB umieszczonego w Waszych stacjach więc warto wziąć to pod uwagę korzystając z niego. Wymieniłem kondensator elektrolityczny 2,2 uF / 50 V na kondensator MKT. Uważam, że tak jest lepiej, a kondensator elektrolityczny został tam zamontowany z oszczędności. Nawet miejsce na płytce idealnie pasuje do takiego właśnie kondensatora, a elektrolit miał rozciągnięte nogi żeby w ogóle się mieścił w otwory. Do LM324 dodałem kondensator 100 nF na zasilaniu. Diodę wpiętą w szereg z diodą układu MOC 3023 (COSMO 3023) podpiąłem pod osobny tranzystor BC548 B ponieważ zmieniałem kolor diody i układ nie pracował by w poprzedniej konfiguracji. Płytkę z BC548 zaizolowałem i przylutowałem za pomocą krótkich przewodów do oryginalnej płytki. Wszystkie modyfikacje są zaznaczone na pomarańczowo. W czerwonych ramkach umieściłem potencjometry służące do regulacji i kalibracji temperatury grotu lutownicy.
    Warto też pomyśleć nad wymianą wszystkich kondensatorów elektrolitycznych na nowe...
    Płytka ma często spotykaną w chińskich konstrukcjach wadę. Ścieżki lubią odklejać się od płytki i to bez użycia siły fizycznej czy przegrzania.
    Po odłączeniu diody i wymianie podzespołów LM324, MOC3023, potencjometry kalibracyjne i kondensatory elektrolityczne, układ zaczął pracować znacznie lepiej. Lutownica szybciej się nagrzewa i lepiej utrzymuje zadaną temperaturę. Nie wiem czy winne były kondensatory, dioda czy któryś z układów ale sprawność całego układu wzrosła czego się w sumie nie spodziewałem.
    Modyfikacja PCB lutownicy ze stacji 968

Dodano po 10 [minuty]:

Transformator jest oklejony dookoła folią, którą proponuję odkleić aby poprawić oddawanie ciepła przez transformator.

Fajne!
  • #2 10 Lut 2017 20:24
    pawlik118
    Poziom 21  

Jaką funkcję pełni kondensator 100n przy dłożonym tranzystorze do sterowania diodą LED?

• #3 11 Lut 2017 01:07
    dreaper
    Poziom 18  

pawlik118 napisał:
    Jaką funkcję pełni kondensator 100n przy dołożonym tranzystorze do sterowania diodą LED?

W tym wypadku tranzystor pełni rolę wyłącznika, układem sterującym jest wzmacniacz operacyjny. Kondensator ładuje się jak wzmacniacz podaj prąd na bramkę tranzystora i rozładowuje przez rezystor 220k gdy prąd przestaje płynąć. Tranzystor dzięki temu przełącza się gładko i troszeczkę wolniej. Kondensator przy diodzie również sprawia, że jej miganie, gdy lutownica się już rozgrzeje do zadanej temperatury jest przyjemniejsze dla oka.

• #4 18 Lut 2017 21:12
    chaka
    VIP Zasłużony dla elektroda

Serio? Wymieniłeś diodę i kondensator dlatego stacja szybciej się nagrzewa? Czemu nie podłączyłeś diody prosto pod grzałę?

• #5 20 Lut 2017 23:28
    dreaper
    Poziom 18  

Widać ta stacja jest tak skonstruowana, że nawet wymiana diody sprawia, że zaczyna lepiej działać 8-)

Zastanów się dlaczego lutownica zaczęła się szybciej nagrzewać po wywaleniu diody z obwodu układu MOC3023.

Szybka odpowiedź lub zadaj pytanie
Dziękuję Ci. Ta wiadomość oczekuje na moderatora.
 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME