Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Kategoria: Akumulatorki / Baterie / Ładowarki

Antena FM UKF, niskobudżetowa.

JanuszArtur 09 Lut 2017 23:27
  • #1 09 Lut 2017 23:27
    JanuszArtur
    Poziom 14  

Kupiłem tuner DUAL (o którym pisałem już ze względu na błąd wyświetlania VFD), który odbiera całkiem dobrze, gdy nie jest w miejscu ograniczonym żelbetem. Wcześniej wystarczył kawałek drutu - anteny Panasonic (od zestawu typu 'wieża'). Ale tuner zajął inne miejsce i wystąpił problem z odbiorem fal. Złapanie stereo było czasem niemożliwe.
    Trochę poczytałem, napisałem mały skrypt i wyszło mi, że do odbioru fal z zakresu 80-108 MHz będą potrzebne dwa pręty o długości ok 76,6 cm (skrypt załączam - mi działa na leciwej Nokii N8, więc Wam na super-ekstra nowych smartfonach też powinien).
    Pręty kupiłem po 2,2 pln każdy (bo były tylko metrowe).
    Rurkę osłony kupiłem za 1,07 pln.
    Trójnik i zaślepki wyniosły 4,5 pln.
    Uchwyty kupiłem za 1,5 pln.
    Resztę (kabel, wtyk, odgiętkę) miałem.
    Mocowanie kabla (wewnątrz trójnika) i prętów wydrukowałem z ABS (stl załączam) - wygląda tak:

Antena wygląda tak:

Niestety, miejsce znalazłem pod parapetem, ale miałem alternatywę w postaci balkonu. Jednak przy tak doskonałym działaniu nie widzę sensu aby wiercić dziury na kable.

Kabel standardowo zakończony wtyczką.
    Okazało się, że antena działa. Nawet nie zdawałem sobie sprawy, że jest aż tak dużo stacji na FM :) Nie sądziłem, że dwa kawałki pręta aluminiowego będą aż tak dobrze działać. Dlatego postanowiłem napisać jak zrobić antenę FM za niecałe 20 pln (z kablem). Wysterowanie stereo jest możliwe poprzez niewielką zmianę częstotliwości (o ok 0,3 MHz) oraz odnośnymi potencjometrami.

Porównanie mocy sygnału (przy zastosowaniu anteny Panasonic oraz własnej roboty) niektórych stacji, zamieszczam poniżej.
    Antena FM UKF, niskobudżetowa. Antena FM UKF, niskobudżetowa. Antena FM UKF, niskobudżetowa. Antena FM UKF, niskobudżetowa. Antena FM UKF, niskobudżetowa. Antena FM UKF, niskobudżetowa. Antena FM UKF, niskobudżetowa. Antena FM UKF, niskobudżetowa.

Tuner stoi w Warszawie, na Wilanowie pierwszym. Końce anteny wskazują północ i południe (niemal).

• #2 10 Lut 2017 09:50
    Homeruss
    Poziom 13  

Możesz pokazać lub narysować jak są podłączone te druty do kabla?

• #3 10 Lut 2017 10:02
    JanuszArtur
    Poziom 14  

Przewody są łączone na wcisk, czyli żyła przechodzi przez otwór a pręt ją zakrzywia pod kątem prostym. Zależnie od wygody można wykorzystać różne otwory, których jest - jak widać - sporo.

• #4 10 Lut 2017 11:25
    miroskop
    Poziom 22  

To może ja przyczepię się do dopasowania impedancji. Z tego co pamiętam to dipol ma 300 omów, kabel 75 lub 50, a ile ma wejście "Duala". Może trzeba by dać symetryzator? Chociaż z drugiej strony: skoro działa to po co komplikować? ;)

• #5 10 Lut 2017 11:42
    JanuszArtur
    Poziom 14  

Cytat:
    a ile ma wejście "Duala"

Dual to 'arcydzieło' elektroniki inżynierskiej i dlatego wejście Duala ma każą impedancję. Fotografia poniżej:

Tę antenę podpiąłem jednak pod 60/75Ohm - czy mam rozumieć, że lepiej zadziała gdy będzie podpięta pod 240/300Ohm???

• #6 10 Lut 2017 12:38
    komatssu
    Poziom 27  

Dipol półfalowy prosty ma impedancję około 75Ω i nie potrzebuje żadnego dopasowania. Niestety ma jedną wadę - nie jest zwarty dla prądu stałego, przez co pobliskie wyładowania atmosferyczne mogą zaindukować w nim przepięcia groźne dla podłączonego odbiornika.
    Poza tym napisałeś, że antena kosztowała około 20 zł - tyle samo w sklepach RTV kosztuje gotowy dipol pętlowy UKF z symetryzatorem...

• #7 10 Lut 2017 13:19
    JanuszArtur
    Poziom 14  

Nie znalazłem anteny o tak prostym kształcie za 20pln. W sklepie najtańsza kosztowała ok 49. Musiałbym dokupić jeszcze kable i wtyk... Mimo wszystko wychodzi taniej zrobić... Ale 20pln z kablem (ok 4m), wtykiem, symetryzatorem - to by była bajka. Pokażesz o jaką prostą antenę Ci chodzi? Tylko, żeby na pewno działała, bo firmy Panasonic już miałem.

• #10 10 Lut 2017 14:28
    JanuszArtur
    Poziom 14  

Aha - ta prosta to nawet była by i ok, gdyby nie szerokość. Długość zdecydowanie podobna do mojej, pewnie liczona z podobnej zależności. Można zatem domyślać się że będzie działać. Tylko ta przesyłka +14pln. Gdyby nie koszta dostarczenia to pewnie i z amerykańskiego bazaru aukcyjnego też można było by znaleźć tanio :)
    Ponadto, gdyby to miał być kawałek druta, a nie coś co nie wygląda jak urządzenie techniczne, to odpadły by koszta 'obudowy'.

Dzięki za info.

• #12 10 Lut 2017 15:09
    JanuszArtur
    Poziom 14  

sergiuszkaa, ciekawe rozwiązanie, jednak bardzo 'objętościowe'. Masz plusa.

• #13 10 Lut 2017 16:00
    Freddy
    Poziom 43  

JanuszArtur napisał:
    Tylko ta przesyłka +14pln
    No w tym momencie przesadzasz. Mieszkasz w Warszawie, a tak przynajmniej podajesz i w sklepie nie możesz kupić, albo na Wolumenie? Wtedy nie będziesz miał przesyłki :).

• #14 10 Lut 2017 16:20
    JanuszArtur
    Poziom 14  

Wolumen to już sklep bardziej niż bazar. Odległość: ok 18 km w jedną stronę. Mogłem pojechać i popróbować znaleźć, oczywiście. Jednak jak pisałem, miałem antenę Panasonica. Skoro firmowa nie działa dobrze, pozostało poeksperymentować, co z zakończyło się sukcesem. W sklepie z elektroniką antenka kosztuje 49pln i jest raczej do postawienia na sprzęcie niż do schowania.

• #15 10 Lut 2017 21:21
    polakk
    Poziom 18  

Bardzo popularna i dość skuteczna w żelbetach Polska antena to Sonus Solo, kosztuje przy tym podobne pieniądze i ma wyjście 75?.
    W każdym razie i tak gratulacje za inwencję i zazdroszczę tunera. :)

• #17 11 Lut 2017 08:17
    Freddy
    Poziom 43  

JanuszArtur napisał:
    Wolumen to już sklep bardziej niż bazar.
    Wiem co teraz jest na Wolumenie : )
    Cytat:
    ... Jednak jak pisałem, miałem antenę Panasonica. Skoro firmowa nie działa dobrze, pozostało poeksperymentować, co z zakończyło się sukcesem.
    W sprzęcie takie tzw. "firmowe" anteny, to kawałki drutu w osłonie, aby obniżyć maksimum koszty.
    Cytat:
    W sklepie z elektroniką antenka kosztuje 49pln i jest raczej do postawienia na sprzęcie niż do schowania.
    Nie o to mi chodziło - trzeba było zerknąć na strony sklepów i zobaczyć co i jak, a podjechać do sklepu, aby zobaczyć rozwiązania :).

Piszesz poeksperymentować - masz rację, ale miejsce montażu również "trafiłeś" i w tymże "miejscu" działałaby Ci każda antenka.

• #18 11 Lut 2017 08:59
    R-MIK
    Poziom 35  

JanuszArtur napisał:
    Jednak przy tak doskonałym działaniu nie widzę sensu aby wiercić dziury na kable.

A co da dziura? Jak chcesz dziurą "przejść" z kablem na drugą stronę ściany? Otworem to się da zrobić ale dziurą?

Dodano po 1 [minuty]:

JanuszArtur napisał:
    Wysterowanie stereo jest możliwe poprzez niewielką zmianę częstotliwości (o ok 0,3 MHz)

Dziwne zjawisko.

• #19 11 Lut 2017 10:09
    krychast
    Poziom 20  

Czy antena ma takie połączenie jak na rysunku? Rysunek pochodzi gdzieś z elektrody.
    Edit: faktycznie to dipol otwarty więc jego impedancja ma około 75 om a więc można kabla koncentrycznego 75 om i oczywiście w gniazdo antenowe 75 om. Jeśli by to był dipol zamknięty to jego impedancja to 240-300 om i wtedy analogicznie przewód symetryczny i gniazdo 240-300 om.

• #20 12 Lut 2017 09:30
    JanuszArtur
    Poziom 14  

Połączenie kabla do jest takie jak w animacji swf, czyli oplot do jednego ramienia a gorąca żyła do drugiego. W sumie było by trudno inaczej :)
    Sądziłem, że swf każdy potrafi uruchomić, ale widać myliłem się. Załączam zatem rysunek, który nie policzy, ale odpowie na pytanie.

• #21 12 Lut 2017 10:02
    krychast
    Poziom 20  

Czyli jak jak na moim rysynku.

• #22 12 Lut 2017 13:36
    burur
    Poziom 12  

Freddy napisał:
    Wejdź na stronę polskiego producenta i zobacz jakie są tam ceny.
    Możesz też zobaczyć na stronie ANPREL .

Freddy popraw pierwszy link, bo jest to producent blokad skrzyni biegów, a Tobie pewnie chodziło o http://www.dipol.com.pl/..

• #23 15 Lut 2017 07:21
    girgi
    Poziom 10  

Czy w Warszawie większość stacji nadaje w polaryzacji H?
    U mnie jest to mniej więcej pól na pól v/h... a dwóch wejść w tunerze nie mam :(

Estetyczna konstrukcja.

P.S. czy ważna jest odległość pomiędzy obydwoma prętami??

• #24 15 Lut 2017 08:38
    krychast
    Poziom 20  

Teoretycznie jesli masz h/v pol na pol postaw antene pod katem 45 stopni do podloza.Co do odleglosci gdzies czytalem ze w tym dipolu odleglosc okolo 2 cm

• #25 15 Lut 2017 12:10
    Bartek_Wosik
    Poziom 27  

JanuszArtur napisał:
    Połączenie kabla do jest takie jak w animacji swf, czyli oplot do jednego ramienia a gorąca żyła do drugiego. W sumie było by trudno inaczej :)
    Sądziłem, że swf każdy potrafi uruchomić, ale widać myliłem się. Załączam zatem rysunek, który nie policzy, ale odpowie na pytanie.

Kolego JanuszArtur. Popraw jednostkę długości z metrów na cm ;)

• #26 19 Lut 2017 15:54
    JanuszArtur
    Poziom 14  

Dziękuję Szanownemu Adminowi za usunięcie niepotrzebnych postów-śmieci. Niemniej jednak chcę ponownie ustosunkować się do tego, co napisano i zostało.

Freddy,

Cytat:
    Piszesz poeksperymentować - masz rację, ale miejsce montażu również "trafiłeś" i w tymże "miejscu" działałaby Ci każda antenka.

PANASONIC nie działała ani w tym miejscu ani w żadnym innym tak dobrze. Przecież widzisz na fotografiach porównanie mocy sygnału, prawda???
    Naturalnie, nie zaznaczyłem, w jakiej pozycji rozpostarty był PANASONIC, ale test i fotografie robiłem gdy odbiór był najlepszy na antenie z kompletu 'wieża' oraz po podpięciu samoróbki i umiejscowieniu jej pod parapetem, choć to mocno nieoptymalne miejsce.

Bartek_Wosik,
    Cytat:
    Kolego JanuszArtur. Popraw jednostkę długości z metrów na cm ;)

Oczywiście, dziękuję za wskazanie błędu. W metrach to taka antena mogła by odbierać i zapewne satelity, ale nie kosztowała by kilkanaście pln :) Podmieniłem animację flash na prawidłową.

Girgi,
    Cytat:
    Estetyczna konstrukcja.

Dziękuję.
    Cytat:
    P.S. czy ważna jest odległość pomiędzy obydwoma prętami??

Sądzę, że ważna ale logicznie do rzeczy podchodząc, to zapewne musi ona być nie mniejsza niż odległość żyły do oplotu kabla. U mnie jest ok 2 - 3 cm.

• #27 19 Lut 2017 16:18
    Freddy
    Poziom 43  

JanuszArtur napisał:
    Sądzę, że ważna ale logicznie do rzeczy podchodząc, to zapewne musi ona być nie mniejsza niż odległość żyły do oplotu kabla. U mnie jest ok 2 - 3 cm.
    Nie ma znaczenia, choć zwykle robi się taki, jaka 2 x średnica pręta - tak dla wygody. (2 - 3 cm też może być)
    W nadajnikach ma większe znaczenie - izolacja powietrza 1mm/kV (o ile dobrze pamiętam ).

Fajnie się montuje taką antenę w zwykłej puszce antenowej.
    Antena FM UKF, niskobudżetowa. Antena FM UKF, niskobudżetowa.
    Pamiętać jedynie należy, że pręty nie mogą być połączony z metalowymi elementami.

• #28 19 Lut 2017 16:22
    krychast
    Poziom 20  

Wrócę do spraw również technicznych. Jak fachowo nazywa się ta osłona pręta?

• #29 19 Lut 2017 17:10
    Freddy
    Poziom 43  

To co ja zamieściłem, to jest puszka antenowa i sprzedawana jest z takimi osłonkami :).
    Pierwsze zdjęcie ze sklepu delta.poznan.pl drugie Barczak.com.pl Cena około 2-3zł.
    Inne sklepy też powinny mieć takie.

• #30 19 Lut 2017 17:15
    krychast
    Poziom 20  

Freddy chodzi mi o te tworzywo piankowe co otula pręt wewnątrz rury.