Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ponownie spalony głośnik wysokotonowy

darcom02 14 Lut 2017 11:31 978 22
  • #1 14 Lut 2017 11:31
    darcom02
    Poziom 3  

Witam
    Ostatnio zauważyłem, że nie działa mi głośnik wysoko tonowy w kolumnach od Unitra Elizabeth podłączonych do amplitunera Onkyo.
    Kilka lat temu w tym samym głośniku również spalił się gwizdek i musiałem go wymienić.
    Druga kolumna głośnikowa niby taka sama ale pochodzi z trochę innej serii (ma aluminiową maskownicę) i z nią nigdy nie było problemów.
    Czy może to oznaczać problem ze zwrotnicą?
    W zasadzie zwrotnica to jedyny elektroniczny element kolumny, więc mam pytanie co mogę w niej sprawdzić?
    (od razu zaznaczam, że moja wiedza elektroniczna jest dość ograniczona)

• #2 14 Lut 2017 11:46
    Freddy
    Poziom 43  

darcom02 napisał:
    Ostatnio zauważyłem, że nie działa mi głośnik wysoko tonowy w kolumnach od Unitra Elizabeth podłączonych do amplitunera Onkyo.
    No chyba tylko wróżki nam powiedzą więcej szczegółów na temat kolumn i amplitunera, ale maja teraz ferie :).

• #3 14 Lut 2017 11:56
    darcom02
    Poziom 3  

AMPLITUNER ONKYO TX-SR504E:
    http://www.eu.onkyo.com/en/products/tx-sr504e-43380.html

AMPLIFIER FEATURES

• 130 W/Ch., 6 Ω, 1 kHz, IEC (1 channel driven)
    • Wide Range Amplifier Technology (WRAT)
    • Extended frequency response (5 Hz-100 kHz)
    • Optimum Gain Volume Circuitry
    • H.C.P.S.—high current power supply
    • Discrete power amplifier circuitry for all channels
    • High-current, low-impedance drive
    • Aluminum heatsink
    • Auto-protection circuitry

Głośniki Unitra Diora ZGZ-10/1:
    http://forum.unitra-fan.pl/zgz-10-1-vt2993.htm

• MODEL: ZGZ-10/1
    • MOC: 10VA
    • IMPEDANCJA: 8 Ω
    • ROK PRODUKCJI: 1971

• #5 14 Lut 2017 12:10
    darcom02
    Poziom 3  

Czytałem, że różnica w impedancji głośniki-wzmacniacz może wynosić maksymalnie 2Ω w górę/dół, więc się załapuję. Poza tym druga kolumna nigdy się nie spaliła a jest to ten sam model tyle, że egzemplarz z innego roku chyba.

• #6 14 Lut 2017 12:22
    olekt2002
    Poziom 27  

Porównaj moc amplitunera oraz kolumn.

• #7 14 Lut 2017 12:28
    trymer01
    Moderator Projektowanie

Wzmacniacz przy 8Ω rozwija ok. 80W - a kolumny mają 10W. Można tak grać, ale przekroczenie pewnego poziomu, który jest niebezpieczny dla kolumn - jest niezauważalne.
    To, że w drugiej kolumnie nic się nie dzieje o niczym jeszcze nie świadczy.

darcom02 napisał:
    Czytałem, że różnica w impedancji głośniki-wzmacniacz może wynosić maksymalnie 2Ω w górę/dół,

Źle kolega czytał. Generalnie nie należy używać kolumn o impedancji niższej niż zalecana do wzmacniacza, można używać o impedancji wyższej.
    Ten wzmacniacz dopuszcza zastosowanie kolumn o impedancji ≧3Ω.

Przy okazji - Elizabeth Hi-Fi chyba nie były sprzedawane z takimi kolumnami - te ZGZ-10/1 to jakieś zastępcze, którymi ktoś "podmienił" oryginalne 15-25W.

• #8 14 Lut 2017 12:39
    darcom02
    Poziom 3  

Były w zestawie bo to była wersja hi-fi tego radia na podzespołach Sanyo.
    Kolumny jak i radio miało wysokiej jakości taką jakby bambusową okleinę.
    Głośniki miały też aluminiową maskownicę z wyżłobionymi w niej specjalnymi otworami.
    Głośnik basowy ma gumowy resor górny, który mimo upływu lat nadal jest cały.
    Ten głośnik co się nie przepala jest z ekskluzywnej wersji a ten z którym jest problem znalazłem kiedyś na śmietniku : )
    Nigdy nie widziałem na Allegro czy OLX dokładnie tych głośników i w tej wersji jakie które posiadam.
    Ojciec pracował w wojskowych zakładach Unitra, więc spodziewam się, że miał jakieś dojścia, że kiedyś zdobył ten sprzęt.

Co do głośników to chyba macie racje : /
    Czy możecie coś polecić nie za drogiego co by spełniało parametry mojego wzmacniacza?
    Jakieś kolumny dwu drożne nie za duże (nie mam miejsca w domu) ale żeby nie grały gorzej niż te ZGZ-10/1 i może coś podobnie brzmiącego (bardzo lubię łagodne brzmienie tych kolumn od Unitry)

• #10 14 Lut 2017 12:51
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

trymer01 napisał:
    Przy okazji - Elizabeth Hi-Fi chyba nie były sprzedawane z takimi kolumnami - te ZGZ-10/1 to jakieś zastępcze, którymi ktoś "podmienił" oryginalne 15-25W.

Oczywiście, ponadto w 1971r. Elizabeth na rynku jeszcze nie było.

Freddy napisał:
    Elizabeth sprzedawane były z różnymi zestawami: ZGZ 10/4, ZGZ 20/4 ,ZG15C lub ZG25C.

Z ZGZ10/x nie były sprzedawane.

• #11 14 Lut 2017 12:55
    darcom02
    Poziom 3  

Ta ta kolumna ze śmietnika jest z 1971 a ona jest nie wiadomo skąd.

• #12 14 Lut 2017 13:01
    Freddy
    Poziom 43  

jdubowski napisał:
    Z ZGZ10/x nie były sprzedawane.
    Sprawdź informacje w archiwum Unitry, były takie komplety na kraj :).
    Rozpoczęto produkcję w 1975r i były dwie wersje DSH-101 i DSH-102 różniące się m.in. końcówkami mocy STK015, lub GML026. W wersji z GML zastosowano słabszy transformator TS70, zamiast TS90 i tą wersję sprzedawano też z kolumnami ZGZ10/x :).

PS. Elizabeth była nawet produkowana w wersji mono :) symbol DMT-201 o ile dobrze pamiętam.

• #13 14 Lut 2017 14:37
    darcom02
    Poziom 3  

Widzę, że nowe kolumny to spory wydatek.
    Czy ma sens wymiana samych głośników w kolumnie na nowe?
    Czy zwrotnica wymaga wymiany przy większej mocy?
    Jakie głośniki wtedy zamontować?
    Polecacie jakiś producentów jakieś modele głośników?

• Pomocny post
    #15 14 Lut 2017 16:09
    diantus
    Poziom 26  

Głośnik wysokotonowy w kolumnie ze zwrotnicą czy bez zwrotnicy jest dołączony przez kondensator niepolarny o pojemności około 5µF. Przepalanie głośnika wysokotonowego najczęściej jest wynikiem przebicia tego kondensatora.
    Sprawdź kondensatory w zwrotnicy.

• #16 14 Lut 2017 16:14
    kortyleski
    Poziom 40  

Na tym forum panuje przekonanie że najpierw należy wybrać głośniki a dopiero później robić budy. Ale to nie do końca prawda. Masz gotowe obudowy to poszukaj głośnika nisko sredniotonowego o pasujacej średnicy, wklej jego parametry w winisd i na sztywno zadaj obudowę. Patrz na wykresy, zrozum je i jak ci podejmą to ok, jak nie to szukaj innego. Potem dobieraj wysokotonowy.

• #17 14 Lut 2017 21:00
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

diantus napisał:
    Przepalanie głośnika wysokotonowego najczęściej jest wynikiem przebicia tego kondensatora.
    Gdyby tak było, to głośnik ten nie przeżyłby 5 minut.
    darcom02 napisał:

Ostatnio zauważyłem, że nie działa mi głośnik wysoko tonowy
    Co było robione wcześniej? Nie masz podbitego basu na wzmacniaczu?
    kortyleski napisał:
    Na tym forum panuje przekonanie że najpierw należy wybrać głośniki a dopiero później robić budy.
    Nie panuje na tym forum, a panuje w całej branży. A panuje, bo tak się buduje kolumny. Dopasowywanie głośnika do obudowy jest działaniem od d... strony a i tak nie osiągnie się satysfakcjonującego efektu.

• #18 15 Lut 2017 09:12
    darcom02
    Poziom 3  

Czytając odpowiedzi wydaje mi się, że najlepiej jak wstawię nowy gwizdek a jak kiedyś będę miał odłożoną kasę to kupię używane kolumny o odpowiednich parametrach.
    W końcu gwizdek przepala się raz na kilka lat a te orginalne głośniczki wysoko tonowe co jakiś czas można znaleźć na Allegro.

• #19 15 Lut 2017 10:32
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

darcom02 napisał:
    W końcu gwizdek przepala się raz na kilka lat
    Co świadczy że kolumna jest sprawna. Ty go palisz źle operując wzmacniaczem. A że pada zawsze na tym samym kanale? Pewnie jeden kanał ma nieco inną charakterystykę od drugiego. I to nieco powoduje awarię właśnie na tym kanale.

• #20 15 Lut 2017 11:02
    deus.ex.machina
    Poziom 31  

Dołóż zabezpieczenie i nie forsuj wysokich tonów, przy tak dużej różnicy mocy miedzy zestawem głośnikowym a wzmacniaczem uszkodzenie kopułki jest nieuchronne - głośniki wysokotonowe projektuje się na znacznie mniejsze moce (kilka max kilkanaście W).

Nie wykluczone ze wzmacniacz się wzbudza - sprawdziłbym oba kanały.

• #21 17 Lut 2017 22:37
    Tomek_Schulz
    Poziom 12  

Proponuje przemyśleć dołożenie w torze wysoko-tonowym żarówki. Takiej samochodowej 12V 21 W
    To standardowe zabezpieczenie wysokotonówki (było w kilku zestawach Tonsilu obecnie w Zeusach). Jednak ponieważ żarówka ma tez swoja minimalna ale zawsze rezystancję może taka wysokotonówka grac ciut ciszej. Link

• #22 19 Lut 2017 10:17
    kortyleski
    Poziom 40  

21W to może w Zeusach. Tutaj 5W to Góra

• #23 06 Mar 2017 14:45
    darcom02
    Poziom 3  

Wracam do tematu, żeby napisać jak sprawa się zakończyła.
    Otóż okazało się, że głośnik wysoko tonowy wcale nie był spalony a problemem okazała się zwrotnica.
    Jeden z kondensatorów pomimo tego, że na mierniku pokazywał właściwą pojemność był uszkodzony.
    Dziwna sprawa jest taka, że ktoś musiał dawno temu grzebać przy tej zwrotnicy ponieważ uszkodzony kondensator był przyczepiony na trytytkę do orginalnego kondensatora, który mimo tego, że był odłączony to okazał się zupełnie sprawny.
    Przylutowałem zatem wszystko to orginalnego kondensatora a uszkodzony wywaliłem.
    Wszystko teraz działa jak należy.
    Nie będę robił zabezpieczeń z żaróweczką, bo chyba nie ma to sensu - Jak nie gram głośno (czego umyślnie nigdy nie robię) to kolumny się nie przepalają.
    To tyle w temacie.
    Dziękuję za sugestie i podpowiedzi.

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme