Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Arduino -problem z INA219

PiotrDzz 14 Lut 2017 12:17 807 8
  • #1 14 Lut 2017 12:17
    PiotrDzz
    Poziom 9  

Panowie dodałem do tytułu drugi człon z którym mam problem. Otóż chcę mierzyć natężenie za pomocą tego czujnika, jednak nie mogę rozgryźć dlaczego cały układ zachowuje się w dosyć dziwny sposób. Mianowicie cały problem pojawia się gdy w kodzie w "void Setup" uruchamiam obsługę tego czujnika. Wtedy silnik zamiast obracać się w lewo bądź prawo (zależnie od wysyłanego znaku) wydaje jednostajne dźwięki coś w stylu cichego "cykania" równo z wyświetlaniem wartości przez wymieniony wyżej czujnik. Co jest dla mnie dziwne to również to że "cykania" silnika nie przerywa sygnał wysłany z krańcówki. Nie wiem czy podałem wszystkie informacje więc jeśli coś pominąłem proszę napisać.

Wybaczcie za schemat Arduino -problem z INA219

Kod:

Kod: c
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Moderowany przez tmf:

Post wydzieliłem do nowego wątku. Proszę na przyszłość nie mieszać tematów. Nowy problem == nowy wątek.

• #3 15 Lut 2017 11:50
    PiotrDzz
    Poziom 9  

Kolego "dasej" właśnie o to chodzi. Gdy mam podłączony tylko sterownik HG7881 to wszystko działa jak należy, układy pomiarowe mam dwa więc nie wydaje mi się żeby od razu dwa były wadliwe gdyż testując same układy bez modułu BT (co za tym idzie bez wywoływania funkcji "Serial1") wszystko działa poprawnie. Najgorsze jest to że wcześniej gdy miałem wszystko podłączone na płytce stykowej, nie było żadnych problemów. Dopiero teraz gdy przeniosłem układ na makietę, nie mogę sobie poradzić ze zgraniem wszystkiego. Próbowałem także wgrywać program do Ardu i odłączać kabel USB zasilając płytkę z osobnego zasilacza dedykowanego do Ardu (tzn. kupiłem z Botland) ale bez żadnych efektów. No nic będę po woli próbował rozwiązać problem gdyż często tkwił on w kodzie, jednak sprawdzałem i próbowałem różnych rozwiązań ze zmianą kodu ale nie jak na razie bezskutecznie. Nie mniej wydaje mi się że właśnie problem tkwi w kodzie (TYLKO GDZIE ?), gdyż nie rozumiem dlaczego krańcówki nie działają wcale powodując zatrzymanie działania określonej funkcji.

• #4 08 Mar 2017 12:23
    PiotrDzz
    Poziom 9  

Witam ponownie po dość długiej przerwie. Opisany problem po trochę rozwiązuję, ale mam problem z podpięciem dwóch czujników INA219. Jeden podpiąłem pod wejścia SDA, SCL w Arduino Leonardo i ma on adres (0x41), natomiast drugi ze standardowym adresem nie wiem gdzie podpiąć. Cytat ze strony Adafruit mówi:

1. Connect SDA to SDA (Analog pin 4 on pre-R3 Arduinos)

2. Connect SCL to SCL (Analog pin 5 on pre-R3 Arduinos)

3. On R3 and later Arduinos, you can connect to the new dedicated SDA & SCL pins next to the AREF pin.

Gdzieś wyczytałem że podłączamy dwa czujniki do wyjść SDA, SCL ale nie mam więcej informacji co do tego rozwiązania. Ponad to gdy uruchamiam bibliotekę w "void Setup", w moim przypadku nazywa się ona "Pomiary.begin()", nie działają mi piny 2 i 3. Co robię nie tak ?

• #6 09 Mar 2017 12:57
    PiotrDzz
    Poziom 9  

Rozumiem. Tylko teraz gdy startuję bibliotekę INA nie działają mi piny 2,3 które mam podłączone do sterownika HG7881. Dodatkowo gdy wypiąłem przewody z pinów 2,3 i wpiąłem z pinów 4,5 problem "cykania" występuje nadal i silnik się nie obraca. Wnioskuję że jest to związane z czujnikami INA219 gdyż cykanie słychać odpowiednia równo jak czas wywoływania pomiaru prądu, czyli równo z tą linijką:

Kod: c
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod
    Chodzi o liczbę 250 ms, w takim samym czasie odbywa się "cykanie". Zmieniłem piny wyjściowe na 6,7 zamiast 2,3 i problem na razie nie występuje.

• #8 09 Mar 2017 16:55
    PiotrDzz
    Poziom 9  

Możliwe że to zasilanie, mogłem coś przeoczyć przy obliczaniu ile Amp jest mi potrzebne. Jutro zmienię źródło zasilania na mocniejsze i dam znać.

• #9 28 Mar 2017 11:33
    PiotrDzz
    Poziom 9  

Witam ponownie, problem rozwiązałem, jednak nie w sposób taki jak myślałem. Otóż miałem podłączone dwa czujniki INA219 po SCL, SDA i ustawiony inny adres jednej z płytek, jednak pomiar odbywał się tylko przez jeden czujnik. Drugi wyświetlał cały czas "0". Szukając rozwiązania przeczytałem z specyfikacji Leonardo iż :

Cytat:
    TWI: 2 (SDA) and 3 (SCL). Support TWI communication using the Wire library.

Tak też zrobiłem i czujnik drugi zaczął poprawnie funkcjonować, jednak pozostaje pytanie jak można podłączyć jeszcze dodatkowe dwa czujniki, czyli w sumie cztery (MOŻE NIE JAK PODŁĄCZYĆ, TYLKO DLACZEGO U MNIE NIE DZIAŁAŁY I JAK TO ZMIENIĆ).

Dodano po 48 [sekundy]:

Niemniej problem rozwiązałem więc temat zamykam.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME