Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Kategoria: Akumulatorki / Baterie / Ładowarki

Pomysł na realizację sterowania fotoogniwa.

Derbool 15 Lut 2017 22:49
  • #1 15 Lut 2017 22:49
    Derbool
    Poziom 3  

Dodano po 3 [godziny] 51 [minuty]:
    Witam ponownie, poddałem edycji post. Rzeczywiście jak to przeczytałem teraz to sam ręce załamałem. Zbyt szybko opisałem swój problem co wprowadziło chaos do tematu. Wracając do sedna postu. Opis dotyczy pierwszej fazy pracy. Chodziło mi o kontrolowanie/monitorowanie, gdzie źródłem jest fotoogniwo. Dalej mam działać w drugą stronę. Przebadać pracę układu w zależności od energii elektrycznej wytwarzanej przez fotoogniwo, a dokładnie wydajność minikomputera na danym przykładzie - dlatego podałem macierz. (rzeczywiście durny przykład). Fotoogniwo ma zasilać minikomputer - LattePanda. Dlatego zadałem pytanie, jaki inny układ, prócz LattePanda można zastosować ? Oraz jak wprowadzić ograniczenia na częstotliwość taktowanie procesora w minikomputerze LattePanda wykorzystując określony język programowania - jakieś wskazówki ? Na myśli miałem stworzenie programu który mam możliwość zmiany tego parametru.

Wielkie przepraszam za zamieszanie. :)

• #2 15 Lut 2017 23:30
    szymon122
    Poziom 34  

Derbool napisał:
    Dlatego zadałem pytanie, jaki inny układ, prócz LattePanda można zastosować ?

Dowolny, niczym się nie przejmuj, weźmie się panel 1kW, pójdzie wszystko..
    A tak serio to czemu nie zacząłeś od podania jaki panel chcesz użyć? Ze swojej strony polecam RPi zero. 5V 83mA jeśli dobrze pamiętam. Do tego akumulator 18650 aby w nocy podziałał.
    Ale fakt faktem, że nie mam pojęcia (ty chyba również) co chcesz osiągnąć. Co ma ilość energii słonecznej do wydajności komputera? Albo uzyskasz jej tyle żeby komputer działał poprawnie albo będzie jej za mało i będzie niestabilny/nie włączy się.
    To tak jakbyś "peceta" chciał podłączyć pod 400V zamiast 230V bo wierzysz, że będzie działać szybciej...

• #3 16 Lut 2017 02:40
    Derbool
    Poziom 3  

szymon122 napisał:
    A tak serio to czemu nie zacząłeś od podania jaki panel chcesz użyć?

Szczerze nie bardzo wiedziałem jak się za to zabrać. Chodziło mi o najprostsze wskazówki, aby zacząć działać coś w tym kierunku. Na uczelni zazwyczaj dużo teorii, mniej porządnej praktyki.

szymon122 napisał:
    Ale fakt faktem, że nie mam pojęcia (ty chyba również) co chcesz osiągnąć.

Owszem mam pewien zarys, a temat został przyjęty, ale mam problem, aby to wszystko poskładać w kupę.

Derbool napisał:
    Oraz jak wprowadzić ograniczenia na częstotliwość taktowanie procesora w minikomputerz

Tutaj popełniłem kolejny błąd. W głowie miałem, że przy dalszej części, jeżeli czas pozwoli dodanie kolejnego oprogramowania umożliwiającego sposób zarządzania taktowaniem i zasilaniem. Coś na wzór stanów energetycznych minikomputera, między najniższym poborem energii, a najwyższą wydajnością, uwzględniając rodzaj zasilania. Ale racja, nie zabrałem się za pierwsze, a chcę zabrać się za drugie. :)

Prosiłbym o dalsze wskazówki i uwagi. Z góry dziękuję.

• #4 16 Lut 2017 02:47
    Piotrus_999
    Poziom 38  

Moj post poszedł do kosza jako złośliwy, ale dalej nie widzę sensu tej pracy. Co chcesz monitorować. Moc? Napięcie / prąd? Wpływ oświetlenia na w/w parametry. Bardziej złożony układ?

Derbool napisał:
    Dalej mam działać w drugą stronę. Przebadać pracę układu w zależności od energii elektrycznej wytwarzanej przez fotoogniwo
    To już Ci mogę dać rezultaty - albo będzie działać jak dostanie wystarczająco energii albo nie będzie działać wcale.

Derbool napisał:
    Oraz jak wprowadzić ograniczenia na częstotliwość taktowanie procesora w minikomputerze LattePanda wykorzystując określony język programowania - jakieś wskazówki ?
    Google i poszukiwanie w windows co tam zmienia tę częstotliwość. Język nie ma znaczenia - ps powodzenia w pisaniu w asemblerze pod windows. do tych celów nie musisz mieć pandy za 100 dolców tylko najprostszy STM32F103 minimal board za 2. Zresztą będziesz miał łatwiej bo do zmiany częstotliwości wystarczy przeczytanie RM-a. Zmieniając ja pewnie zmienisz pobór prądu o 2-3mA.

Dodano po 5 [minuty]:

Derbool napisał:
    Tutaj popełniłem kolejny błąd. Ogólnie praca składa się z dwóch części. Jedna dotyczy stworzenia oprogramowania do kontrolowania/monitorowania fotoogniwa.
    Kontrolować fotoogniwa się nie da poza sterowaniem jego pozycji w stosunku do słońca. Kontrolować można dalszą częsć układu - ale nie samo fotoogniwo. Chyba dalej nie wiesz co robisz.

Derbool napisał:
    Dalsza część, jeżeli czas pozwoli dodanie kolejnego oprogramowania umożliwiającego sposób zarządzania taktowaniem i zasilaniem.
    Też ten stm32F103 za 2 dolce da Ci całą masę możliwości pracy oszczędzajac energie - ale to się robi usypiając procesor kiedy ie jest potrzebny. Inne pomysły nie dadzą w takim układzie zauważalnej oszczędnośco - zresztą usypianie też - to jest ważne jak zasilasz układ z pastylki

• #5 16 Lut 2017 03:59
    Derbool
    Poziom 3  

No dobra wylałeś tą "złośliwością" kubeł zimnej wody na moją głowę :) Nie bierz mnie za kretyna. Powiem tak brak doświadczenia, odpowiedniej praktyki, a dużo teorii. Takie mamy nauczanie nic nie poradzę a i są o wiele gorsi ode mnie, wierz mi :)

Piotrus_999 napisał:
    Co chcesz monitorować. Moc? Napięcie / prąd? Wpływ oświetlenia na w/w parametry. Bardziej złożony układ?

Wyprzedzasz mnie ciągle o jeden krok. Dokładnie napięcie, prąd, oraz moc. I podsunąłeś mi pomysł, jeżeli chodzi o wpływ oświetlenia na wyżej wymienione parametry, czy też zastosowanie algorytmu pozwalającego na optymalne dobranie pozycji względem słońca - tak jak mówiłeś, wielkie dzięki :) Byłbym wdzięczny o jakieś wskazówki, które mógłbym dodać do tej pracy.

Derbool napisał:
    Google i poszukiwanie w windows co tam zmienia tę częstotliwość. Język nie ma znaczenia - ps powodzenia w pisaniu w asemblerze pod windows.

Prowadzący mi tak zalecił, przy wykorzystaniu wstawek Asemblerowych. Dlatego jak już pisałem, jako laik zgłaszam się do doświadczonych użytkowników, którzy znają się na rzeczy, niż niektórzy prowadzący.

Piotrus_999 napisał:
    Kontrolować fotoogniwa się nie da poza sterowaniem jego pozycji w stosunku do słońca. Kontrolować można dalszą część układu - ale nie samo fotoogniwo. Chyba dalej nie wiesz co robisz.

I tutaj też mnie poprawiłeś, źle obrałem w słowa.

Z tego co mnie uczono, wykorzystuje algorytm MPPT aby znajdować punkt mocy maksymalnej. Dlatego myślałem, że typowy mikro-kontroler musi mieć dużą moc obliczeniową i z tego powodu wystrzeliłem z grubej rury z Latte Panda. To samo dotyczy odpowiedniego algorytmu aby obrać optymalną pozycję względem słońca.

I rzeczywiście chciałbym stworzyć bardziej złożony układ, tylko brak mi pomysłów. Dlatego jeszcze raz wielkie dzięki za wskazówki.

• #6 16 Lut 2017 08:48
    BlueDraco
    Specjalista - Mikrokontrolery

Derbool napisał:
    Prowadzący mi tak zalecił, przy wykorzystaniu wstawek Asemblerowych.

Dowcip dnia. A wiadomo, w jakim celu? Może chodziło o to, że kompilator mógłby wygenerować za mały i za szybki kod i trzeba trochę to oprogramowanie zepsuć?
    Asembler stosuje się, by zrobić coś, czego kompilator ne potrafi, albo potrafi gorzej od programisty - jądra obliczeniowe, oprogramowanie jednostki wektorowej. Warunek, że programista musi być tu lepszy od kompilatora. Wydaje mi się, że w tym przypadku warunek spełniony nie jest.

• #7 16 Lut 2017 09:33
    Piotrus_999
    Poziom 38  

Derbool napisał:
    Z tego co mnie uczono, wykorzystuje algorytm MPPT aby znajdować punkt mocy maksymalnej. Dlatego myślałem, że typowy mikro-kontroler musi mieć dużą moc obliczeniową
    Czyżby doba trwała 1ms? Powiem tak: nawet tej teorii nie widać, bo teoretycy używają dużo teminologoo
    Derbool napisał:
    Wyprzedzasz mnie ciągle o jeden krok.
    Zdradź mi, jak w czymś tak prostym nie można kogoś wyprzedać. Zawsze myślałem że praca inżynierska powinna coś świeżego wnosić.
    Derbool napisał:
    Prowadzący mi tak zalecił, przy wykorzystaniu wstawek Asemblerowych.
    To moja uwaga nt. uczelni jest jak najbardziej aktualna: co to za uczelnia?

• Pomocny post
    #8 16 Lut 2017 10:04
    szymon122
    Poziom 34  

Weź ogniwo słoneczne o mocy np 5W, zamontuj po bokach cztery czujniki światła (fotorezystor albo coś w tym stylu) i mierz na nich napięcie. Jeśli np z prawego będzie napięcie większe niż z lewego to oznacza, że słońce masz po prawej i musisz obrócić ogniwo dopóki się nie wyrównają (czyli słońce będzie po środku). Najlepiej podzielić układ na dwie części, jedna zasilana z ogniwa zbiera dane w sposób energooszczędny (usypianie procesora itp) a druga będzie odbierać te dane i je analizować (i tu polecam RPi zero). Ruch ogniwa najlepiej zrobić na serwomechanizmach modelarskich.
    Edit: Podaj dokładnie jak brzmi tytuł twojego "zadania", jakie są wymagania, co masz zbadać, ustalić itp.

• #9 16 Lut 2017 10:05
    Derbool
    Poziom 3  

Temat nic nie będzie wnosił, więc go można zamknąć. Wielkie dzięki za uwagi i krytykę. Przydadzą się.

Szukaj w 4mln produktów
Przeglądaj produkty