Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

STM32L0 - Stopień wyjściowy I/O

Ba_rt 16 Lut 2017 20:26 1290 43
  • #31 16 Lut 2017 20:26
    BlueDraco
    Specjalista - Mikrokontrolery

Ale o co chodzi właściwie? Masz dziwaczne nibyźródło prądowe w sytuacji, gdy jego działanie jest równoważne zastosowaniu zwykłego rezystora, a w sklepach można kupić przyzwoite, niedrogie źródła prądowe specjalnie zaprojektowane do sterowania LED mocy. Marudzisz, że w kompletnie nieistotnym dla działania układu miejscu pojawia się napięcie odbiegające o 10 mV od tego, co sobie wymarzyłeś, co zupełnie nie ma wpływu na działanie układu. To jaki właściwie problem mamy rozwiązywać: źle dobranego tranzystora? To już Piotruś rozwiązał, a Ty marudzisz.

• #32 16 Lut 2017 20:37
    Ba_rt
    Poziom 11  

BlueDraco napisał:
    Ale o co chodzi właściwie? Masz dziwaczne nibyźródło prądowe w sytuacji, gdy jego działanie jest równoważne zastosowaniu zwykłego rezystora, a w sklepach można kupić przyzwoite, niedrogie źródła prądowe specjalnie zaprojektowane do sterowania LED mocy. Marudzisz, że w kompletnie nieistotnym dla działania układu miejscu pojawia się napięcie odbiegające o 10 mV od tego, co sobie wymarzyłeś, co zupełnie nie ma wpływu na działanie układu. To jaki właściwie problem mamy rozwiązywać: źle dobranego tranzystora? To już Piotruś rozwiązał, a Ty marudzisz.

To, że nie znasz podstawowej budowy źródła prasowego stabilizowanego z referencji nie znaczy od razu, że ono jest dziwaczne. Układ nie służy do wysterowania LED mocy, tylko diody IR do precyzyjnego toru optycznego. No i najważniejsze : o co chodzi? Proszę przeczytać mój pierwszy post w którym zadałem konkretne pytanie. Według mnie, nie jest to normalne, aby wyjście cyfrowe mikrokontrolera zachowywało się w ten sposób, a co ja sobie potem do tego podłącze - to już kompletnie inny temat. Jeśli ktoś chce sobie podywagować nad słusznością rozwiązania źródła prądowego, niech założy nowy temat.

• #33 16 Lut 2017 20:45
    Piotrus_999
    Poziom 39  

Ba_rt napisał:
    źródła prasowego stabilizowanego
    To takie "Głębokie Gardło" (dla niewiedzących czytaj afera Watergate) o stabilnej pozycji w rządzie :). Nie sądzę aby to pracowało poprawne dla pracy impulsowej - jak już chcesz koniecznie tak to mająć mikrokontoler robi mierzy się prąd diody i na podstawie tego daje DAC-iem (albo jak brak to PWM + LPF) napięcie na wzmacniacz. Wtedy rzeczywiście masz prościutkie, sterowane źródło prądowe.

• #34 16 Lut 2017 21:16
    BlueDraco

Do "precyzyjnego toru optycznego" to się raczej nie nadaje, bo wszystko tam pływa. Skok napięcia na wyjściu przy obciążeniu pojemnościowym to normalna rzecz. Zacznij od właściwego tranzystora - logic level, najwyżej kilka omów rezystancji i zastąp górny rezystor napięcia odniesienia źródłem napięciowym - to zacznie mieć szanse działania, chociaż wciąż ne za duże - problem w tym, że w takiej konfiguracji masz referencję nie na masie, a na napięciu zasilania +5, które pływa pod wpływem zmian obciążenia. Ja bym dał referencję na masie i kluczował wzmacniacz w jakiś inny sposób - np. przez przywarcie wejścia przez diodę w odpowiednią stronę. Jak szybkie ma być to źródło? Jakie czasy kluczowania wchodzą w grę? To b. istotne.

No i nie obrażaj się, bo tu na ogół ludzie próbują pomagać, ale wypadałoby przyzwoicie przedstawić problem, czego Ty od początku nie robisz.

• #35 17 Lut 2017 08:57
    Ba_rt
    Poziom 11  

BlueDraco napisał:
    Do "precyzyjnego toru optycznego" to się raczej nie nadaje, bo wszystko tam pływa. Skok napięcia na wyjściu przy obciążeniu pojemnościowym to normalna rzecz. Zacznij od właściwego tranzystora - logic level, najwyżej kilka omów rezystancji i zastąp górny rezystor napięcia odniesienia źródłem napięciowym - to zacznie mieć szanse działania, chociaż wciąż ne za duże - problem w tym, że w takiej konfiguracji masz referencję nie na masie, a na napięciu zasilania +5, które pływa pod wpływem zmian obciążenia. Ja bym dał referencję na masie i kluczował wzmacniacz w jakiś inny sposób - np. przez przywarcie wejścia przez diodę w odpowiednią stronę. Jak szybkie ma być to źródło? Jakie czasy kluczowania wchodzą w grę? To b. istotne.

No i nie obrażaj się, bo tu na ogół ludzie próbują pomagać, ale wypadałoby przyzwoicie przedstawić problem, czego Ty od początku nie robisz.

Po raz kolejny: istotą problemu nie jest kwestia źródła prądowego, także nie będę już tego komentował.
    Parę postów wcześniej napisałem, że tranzystor został zmieniony na BSS138(tak, logic level), który załącza zwykły dzielnik napięciowy. Problem z dziwnym "wachnięciem" na PWM'ie nadal wystepuje (zarówno przed jak i za tranzystorem). Skok napięcia przy obciążeniu pojemnościowym to nic dziwnego - zgadza się, ale nie w tym wypadku. Sonda oscyloskopowa ma pojemności rzędu pF, dzielnik to kOhm'y, a skok napięcia trwa > 5ms. Dodatkowo mierzyłem ten sygnał w 2 miejscach za pomocą ADC, aby potwierdzić czy problem jest prawdziwy. Pomiar potwierdził wskazania oscyloskopu.

• #36 17 Lut 2017 09:36
    BlueDraco

Zapomniałeś o pojemności bramki tranzystora - największej w całym towarzystwie. Poza tym, skoro sam wiesz wszytko najlepiej, to po co w ogóle pytasz? Moim skromnym zdaniem to, co piszesz, nie trzyma się kupy. I chyba nie jestem odosobniony w tej opinii.

• #37 17 Lut 2017 09:49
    Ba_rt
    Poziom 11  

BlueDraco napisał:
    Zapomniałeś o pojemności bramki tranzystora - największej w całym towarzystwie.

Poważnie ? To są kolejne pF, a pomiar czasu nie zgadza się o cały rząd wielkości co najmniej.

BlueDraco napisał:
    Poza tym, skoro sam wiesz wszytko najlepiej, to po co w ogóle pytasz?

Ja tylko odpowiadam na twoje posty, które w większości nie dotyczą istoty problemu.

BlueDraco napisał:
    Moim skromnym zdaniem to, co piszesz, nie trzyma się kupy. I chyba nie jestem odosobniony w tej opinii.

Co się nie trzyma kupy ? Ja nie rozumiem. PWM z mikrokontrolera, tranzystor, dzielnik. Wynik ? Dziwne zachowanie na wyjściu układu (oscylogramy w #1 poście) - i o to pytam. Może o czymś zapomniałem, pomyliłem się (np. wspomniany tranzystor), ale póki co to dyskusja toczy się na temat źródła prądowego :(

• #38 17 Lut 2017 09:59
    BlueDraco

Tak, jest to dyskusja o superwyrafinowanym źródle prądowym, które jest skonstruowane tak, że stabilizuje prąd równie dobrze jak szeregowy rezystor oraz o wahnięciu napięcia na wyjściu, które jest strasznie dziwne i niepokojące, tym bardziej, że nie ma ono żadnego wpływu na działanie tego źródła, więc wyjaśnienie tej kwestii jest krytyczne jak wszyscy diabli.

Ja w każdym razie odpadam.

• #39 17 Lut 2017 10:01
    Freddie Chopin

Ba_rt napisał:
    Problem z dziwnym "wachnięciem" na PWM'ie nadal wystepuje (zarówno przed jak i za tranzystorem).

Skoro już masz tego LT-Spice'a, to zrób tam taki układ, na wejściu tranzystora w szereg dorzuć źródło napięcia sinusoidalnego o częstotliwości np. 100Hz i amplitudzie 10mV oraz offsecie 10mV, a następnie sobie sam sprawdź czy ma ono jakikolwiek wpływ na napięcie wyjściowe. Jak w programie nie masz dokładnie takiego tranzystora to nie problem - weź jakikolwiek tranzystor MOSFET i po prostu zwiększ znacząco napięcia (np. do 24V zasilanie oraz PWM oraz np. do 1V twój zakłócający sinus).

• #40 17 Lut 2017 10:18
    Ba_rt
    Poziom 11  

BlueDraco napisał:
    Tak, jest to dyskusja o superwyrafinowanym źródle prądowym

Myślę, że to źródło nie jest super wyrafinowane - jest całkiem normalne.
    BlueDraco napisał:
    jest skonstruowane tak, że stabilizuje prąd równie dobrze jak szeregowy rezystor

Jak już się tak ciągle przy tym upierasz - dzielnik jako referencja miał być tylko rozwiązaniem tymczasowym. Po raz tysięczny - gdybym chciał porozmawiać o tym źródle, założył bym temat w innym dziale, a nie tutaj.
    BlueDraco napisał:
    o wahnięciu napięcia na wyjściu, które jest strasznie dziwne i niepokojące, tym bardziej, że nie ma ono żadnego wpływu na działanie tego źródła

Jest ono jak najbardziej dziwne. Po raz tysiąc pierwszy - nie źródło się rozchodzi.
    BlueDraco napisał:
    wyjaśnienie tej kwestii jest krytyczne jak wszyscy diabli

Rozmowa zrobiła się o niczym w w związku z czym zamykam temat.

Dodano po 4 [minuty]:

Freddie Chopin napisał:
    Ba_rt napisał:
    Problem z dziwnym "wachnięciem" na PWM'ie nadal wystepuje (zarówno przed jak i za tranzystorem).

Skoro już masz tego LT-Spice'a, to zrób tam taki układ, na wejściu tranzystora w szereg dorzuć źródło napięcia sinusoidalnego o częstotliwości np. 100Hz i amplitudzie 10mV oraz offsecie 10mV, a następnie sobie sam sprawdź czy ma ono jakikolwiek wpływ na napięcie wyjściowe. Jak w programie nie masz dokładnie takiego tranzystora to nie problem - weź jakikolwiek tranzystor MOSFET i po prostu zwiększ znacząco napięcia (np. do 24V zasilanie oraz PWM oraz np. do 1V twój zakłócający sinus).

Ok, jednak jeszcze nie zamykam :) Robiłem taką symulację i wiem, że na wyjściu nie mam prawa zobaczyć tego sinusa przy otwartym tranzystorze. Zakładam, że przyczyną musi być w takim razie masa, ale nie mam żadnego pomysłu dlaczego.

• #41 17 Lut 2017 10:20
    Piotrus_999
    Poziom 39  

[quote=Ba_rt"]Problem z dziwnym "wachnięciem" na PWM'ie nadal wystepuje (zarówno przed jak i za tranzystorem).[/quote]

To jest problem z napięciem zasilania - zresztą widać że "pływa" Ci masa, a na jednym z oscylogramów widać masę szumów w zasilaniu (niestety tak robisz te oscylogramy że naprawdę trzeba się domyślać np ile jest nap/podziałkę)

• Pomocny post
    #42 17 Lut 2017 10:22
    Freddie Chopin

Spróbuj więc poeksperymentować z ustawieniami oscyloskopu (np zmieniając wzmocnienie sondy z 1x na 10x lub odwrotnie). Generalnie wygląda to jakbyś po prostu mierzył jakieś zakłócenia. Może w układzie (na płytce? na kabelkach? na pająku?) masz niezbyt optymalnie rozprowadzone zasilanie i/lub masę i po prostu się takie cuda robią? Nie wiem czy na zasilaniu masz zestaw kondensatorów (jakiś duży typu kilkanaście uF oraz jakiś mały typu 100nF) - to bardzo istotne, żeby nie był to JEDEN kondensator, tylko kilka, najlepiej przy każdym odbiorniku mocy (każdy pin mikrokontrolera, zasilanie wzmacniacza operacyjnego, tuż przy samym źródle, ...). Może spróbuj np. mierzyć te sygnały względem zasilania, a nie masy?

• #43 17 Lut 2017 10:40
    Ba_rt
    Poziom 11  

Piotrus_999 napisał:
    To jest problem z napięciem zasilania - zresztą widać że "pływa" Ci masa, a na jednym z oscylogramów widać masę szumów w zasilaniu (niestety tak robisz te oscylogramy że naprawdę trzeba się domyślać np ile jest nap/podziałkę)

Szumy w zasilaniu owszem (najbardziej to widać kiedy nucleo jest zasilane przez USB). Pływająca masa wydaję się być całkiem prawdopodobna. Odnośnie oscylogramów: w lewym górnym rogu, na prawo od znaczka RIGOL - podstawa czasu, a na samym dole podświetlony kolorem kanał (np. 3 na różowo) - V/div.

Dodano po 8 [minuty]:

Freddie Chopin napisał:
    Spróbuj więc poeksperymentować z ustawieniami oscyloskopu (np zmieniając wzmocnienie sondy z 1x na 10x lub odwrotnie). Generalnie wygląda to jakbyś po prostu mierzył jakieś zakłócenia. Może w układzie (na płytce? na kabelkach? na pająku?) masz niezbyt optymalnie rozprowadzone zasilanie i/lub masę i po prostu się takie cuda robią?

układ: nucleo + tranzystor + rezystory mam na płytce stykowej. Drugi układ razem już z osławionym źródłem prądowym mam na płytce uniwersalnej, z innym nucleo, które już nie jest zasilane z USB, a z osobnego zasilacza. W obu układach obserwuję to samo. Kolega z pracowni w gotowym rozwiązaniu zupełnie innego urządzenia stosuje ten sam mikrokontroler i również obserwuje to zjawisko. Warto zaznaczyć, iż posiada taki sam oscyloskop. Może to faktycznie problem pomiarowy, tylko że to zafalowanie jest straaasznie długie :(
    Freddie Chopin napisał:
    Może spróbuj np. mierzyć te sygnały względem zasilania, a nie masy?

O tym nie pomyślałem. Sprawdzę.

• #44 20 Lut 2017 13:09
    Ba_rt
    Poziom 11  

Ba_rt napisał:
    Dodatkowo mierzyłem ten sygnał w 2 miejscach za pomocą ADC, aby potwierdzić czy problem jest prawdziwy. Pomiar potwierdził wskazania oscyloskopu.

Okazało się, że miałem nie do końca dobrze skonfigurowane ADC. Po korekcie, odczyt wartości ADC w dwóch różnych punktach sygnału pokazywał tą samą wartość. Miałem możliwość sprawdzenia sygnału innym oscyloskopem (tektronix) i wszystko wygląda dobrze. Krótkie ustalanie sygnału w momencie przełączania (rzędu ns, us), i następnie płasko jak na stole :) Wnioski: Rigol DS1054Z (a pewnie i cała seria) - nie polecam. Dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Temat zamykam.

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme