Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy łatwiej jest połączenie śrubowe dokręcić czy poluzować?

thatsme 17 Lut 2017 11:41 741 6
  • #1 17 Lut 2017 11:41
    thatsme
    Poziom 5  

Hej szukam i szukam w internecie i nie mogę znaleźć, choć niedawno widziałam gdzieś krótki artykuł na ten temat, może ktoś by podesłał, jeśli ma jakieś źródło? Generalnie chodzi mi o to, czy z punktu widzenia fizyki śrubę jest łatwiej dokręcić czy odkręcić? W którym przypadku musimy użyć większej siły? Z tego co pamiętam co przeczytałam, to łatwiej jest odkręcić, tylko chciałabym mieć więcej szczegółowych informacji, dlaczego tak jest.

• #2 17 Lut 2017 11:55
    kindlar
    Poziom 36  

Przeanalizuj kierunek zwojów gwintu. Śruba prawozwojna - najbardziej popularna i lewozwojna. Stosowana np w szlifierkach dwu tarczowych aby nakrętki trzymające ściernice samoczynnie dokręcały się przy rozruchu (prawa z prawej strony - lewa z lewej, nie zamienisz bo nie pasują kierunki gwintu). Gwint ma tak dobrany skok aby był samohamowny tzn kąt tarcia na gwincie jest większy od kąta wzniosu linii śrubowej. Jeśli skok gwintu będzie duży to nakrętka może się sama odkręcać z pionowej śruby po wpływem sił grawitacji. Śruby toczne mają bardzo małe opory ruchu dzięki zastosowaniu elementów tocznych i występuje w niej tarcie toczne.
    Wyobraź sobie kręcenie korbą podnośnika śrubowego podnoszącego samochód.
    Masa samochodu przeszkadza ci (stawia większy opór) w podnoszeniu go i pomaga w opuszczaniu. W jednym przypadku wektory sił działania i oporu mają przeciwne zwroty a w drugim te same więc ich wartość jest różna.

• #3 17 Lut 2017 18:09
    2882882
    Usunięty  
  • #4 17 Lut 2017 20:52
    Bieda z nędzą
    Poziom 26  

Z doświadczenia- zdecydowanie łatwiej dokręcić.

• #5 21 Lut 2017 14:30
    Chris_W
    Poziom 36  

Bo dokręcasz nową, a wykręcasz starą :D

• #6 14 Mar 2017 14:40
    thatsme
    Poziom 5  

Dziękuję za odpowiedzi. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że z biegiem czasu dochodzi korozja itp. i trudniej jest odkręcić. Chodzi mi o taką sytuację, gdy nie ma tych dodatkowych czynników. Np. dokręcam śruby koła z momentem 100 Nm, a za chwilę odkręcam je ponownie. Czy żeby je odkręcić użyję siły większej czy mniejszej niż te 100 Nm?

• #7 17 Mar 2017 17:06
    saskia
    Poziom 38  

thatsme napisał:
    Dziękuję za odpowiedzi. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że z biegiem czasu dochodzi korozja itp. i trudniej jest odkręcić. Chodzi mi o taką sytuację, gdy nie ma tych dodatkowych czynników. Np. dokręcam śruby koła z momentem 100 Nm, a za chwilę odkręcam je ponownie. Czy żeby je odkręcić użyję siły większej czy mniejszej niż te 100 Nm?

Wiele warunkow na to wplywa, a najlepszym wytlumaczeniem jest przyklad podkladki sprezynowej ktorej rozchylone konce slizgaja sie podczas dociskania nakretka, a podczas odkrecania wcinaja sie w material.
    Podobniie dzieje sie z samym materialem nakretki i podloza do ktorego jest dociskana, Sily tarciia tworza kierunkowe mikro rysy ktorych zakonczenia dzialaja podobnie jak podkladka sprezynowa.
    Czyli moment odkrecania bedzie zwiekszony o sile sciecia tych koncow rys-zadziorow.
    Oczywiscie im gladsze powierzchnie tym mniejsza mozliwosc powstawania takich zadziorow.

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme