Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

STM32F405 - ILI9340 - niska gamma.

KubaKam 17 Lut 2017 12:09 435 6
  • #1 17 Lut 2017 12:09
    KubaKam
    Poziom 3  

Mam kilka wyświetlaczy na ILI9340. Od jednego sprzedawcy wyświetlacze mają niską gammę - pomimo dużej jasności podświetlenia, obrazy są ciemne. Biel jest ok, ale zaraz po bieli jasność szybko idzie w dół, dla RGB = 128,128,128, czyli w środku, jest już prawie czerń. W tym kontrolerze jest rejestr nr 26h w którym można niby wybrać jedną z czterech krzywych gammy, ale zmiany w tym rejestrze nic nie zmieniają. Może ktoś wie jak zmienić gammę?

• #2 17 Lut 2017 13:18
    Piotrus_999
    Poziom 39  

Niestety też sie spotkałem z takim chińskim chłamem - poza śmietnikiem nie nadawały się do niczego. Niektórym pomagało wyższe napięcie - tylko jak to zrobić w docelowym układzie - na biurku nie ma problemu

• #3 17 Lut 2017 13:33
    tmf
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

@KubaKam Ten kontroler posiada kilka rejestrów określających krzywą gamma. Zobacz w nocie: Positive Gamma Correction/Negative Gamma Correction, Digital Gamma Control1-2.
    Jesteś pewien, że prawidłowo zainicjowałeś kontroler? Głębia koloru, sterowanie matrycą dostosowane do posiadanej, napięcia referencyjne do tworzenia kolorów?

• #4 17 Lut 2017 13:38
    Piotrus_999
    Poziom 39  

tmf napisał:
    Ten kontroler posiada kilka rejestrów określających krzywą gamma.

Tak posiada - tylko matryce były jakieś mało wrażliwe na jakiekolwiek zmiany - nic się ni dało zrobić. Mam takich ze 30.

• #5 17 Lut 2017 13:47
    KubaKam
    Poziom 3  

Mam kilka typów TFT na tym kontrolerze i wszystkie wyświetlają podobnie i prawidłowo, więc chyba inicjacja jest prawidłowa. Tylko kilka sztuk jednego dostawcy wyświetla tak ciemno i akurat sa to sporo droższe i w lepszym wykonaniu (wizualnie - jakość płytki itp.). Jest tam sporo rejestrów dla gammy, niektóre przyjmują aż 64 zmienne. Nie wiem dlaczego zmiana rejestru 26h nie przynosi zmiany obrazu. Może te 4 krzywe są identyczne (np. liniowe) i trzeba je dopiero utworzyć?

• #6 18 Lut 2017 10:34
    tmf
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

@KubaKam Kod inicjalizacyjny zawiera m.in. domyślne wartości rejestrów odpowiedzialnych za gammę. To, że dla jednego LCD są ok, nie znaczy, że dla innych te same będą pasować. Poeksperymentuj. Zawsze można się też skontaktować z dostawcą...
    Weź pod uwagę, że sam kontroler może być inaczej skonfigurowany - np. napięcie referencyjne z którego są generowane V0-V63. Kolejna sprawa to timingi matrycy - po przekroczeniu dopuszczalnych wartości często właśnie robią się problemy z kolorami.

• #7 18 Lut 2017 10:52
    KubaKam
    Poziom 3  

Ok, będę eksperymentował. Jak coś znajdę, dam znać.

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme