Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

8mio portowy ADC / DAC / GPIO dla Raspberry Pi Zero

Piotrus_999 20 Lut 2017 16:48 6300 12
  • 8mio portowy ADC / DAC / GPIO dla Raspberry Pi Zero
    Witam Kolegów.

Do jednego projekciku potrzebowałem kilku kanałów ADC i DAC ale niestety nie znalazłem żadnego hat-a, który by to łączył w sobie, tak że postanowiłem zrobić własny.

Użyłem AD5592
    Pierwsze podejście wyglądało tak:
    następnie zlutowałem na płytce prototypowej:
    W moim makerspace zainteresowało się tym trochę osób, tak że postanowiłem zrobić płytkę:

Ten DIP scalak to po prostu opcjonalny poczwórny wzmacniacz operacyjny pracujący w konfiguracji wtórnika napięciowego dla czterech z 8 portów.
    Dodałem też (bardziej jako chwyt marketingowy) pole do prototypowania.

I wypuścić na Kickstartera http://kck.st/2kCToFY jako taki maleńki produkcik, nawet nie wierząc specjalnie w powodzenie. Ale w 3 dni udało mi się zrobić 100%.

Napisałem biblioteki do Pythona - w kilku wersjach:
    - jako czysty Python
    - biblioteka w C do Pythona w wersji dla włączonego modułu drivera SPI lub bez.

oraz dla C w konfiguracji jak powyżej.
    Tak to mniej więcej wygląda od strony kodu (uwagi na czerwono mają oczywiście cel marketingowy):

Tak dla zabawy można sobie włączyć zasilanie układu 5V (ryzykując teoretycznie spalenie maliny), ale mnie przynajmniej działało - dając możliwość mierzenia i DACowania do 5V. Ale raczej z płytki dla klientów na wszelki wypadek to wywalę.

Poniżej mały filmik z autotestem. Piny połączyłem tak:

A tak wyglądał wynik (proszę przewinąć na koniec filmu tak mniej więcej koło 33sekundy, bo to film reklamowy).

Fajne!
  • #3 20 Lut 2017 21:39
    Piotrus_999
    Poziom 39  

Zigus napisał:

Jakbyś chciał zrobić coś szybszego to polecam :

Już zrobiłem. Moją kolejną kartą IO do RPi, takie rzeczy będzie można robić pomiędzy ziewami.

A ta to po coś zupełnie innego powstała :)

• #4 21 Lut 2017 09:31
    podly
    Poziom 15  

Super, bardzo mi się podoba :)

Na stronie kickstarter jest literówka:
    [...]
    almost any embedded device
    Tou can:

control engines
    read potentiometers
    [...]

• #6 21 Lut 2017 10:13
    oshii
    Poziom 19  

@Piotrus_999, tak z ciekawości, jak w praktyce będzie wyglądała realizacja? Samemu zamawiasz płytki a potem bawisz się w rozsyłanie tego po świecie, czy produkcję i wysyłkę zlecasz komu innemu a samemu w tym czasie popijasz drinki za kasę z zysku? :)
    A po drugie - jak kickstarter wygląda pod względem podatków, VATów itp, szara strefa czy robisz to normlanie na działaność? Zawsze mnie zastanawiało jak US podchodzi do tych wszystkich internetowych źródełek kapitału, typu kickstarer, patreon itp.

• #7 21 Lut 2017 10:25
    Piotrus_999
    Poziom 39  

oshii napisał:
    - jak kickstarter wygląda pod względem podatków, VATów itp, szara strefa czy robisz to normlanie na działaność?
    Normalne jak każda dziaøalność. Podlegasz prawu kraju, w którym prowadzisz działalność.

• #8 21 Lut 2017 10:33
    oshii
    Poziom 19  

No tak, ale teoretycznie dostajesz kasę od darczyńców, nie są to opłacone zamówienia per se. Czyli wychodzi zerowy VAT (bo nie ma do czego go doliczyć)? Kasa ze zbiórki to normalny przychód jak każdy inny? :)

Pierwszym pytanie nie chce być wścibski czy czegoś sugerować, bardziej mnie ciekawiło czy wyspecjalizowały się taki firmy którym można zlecić od A do Z cała obsługę projektu, który sprzedaje się poźniej jako gotowy produkt w stosunkowo niewielkim nakładzie.

• #9 21 Lut 2017 10:35
    Piotrus_999
    Poziom 39  

oshii napisał:
    wyspecjalizowały się taki firmy którym można zlecić od A do Z
    Teoretycznie są - hint: kickstarter fulfillment centre - ale to się opłaca przy większych ilościach.

Nie wiem jak przepisy w Polsce

• #10 02 Mar 2017 16:16
    krisRaba
    Poziom 22  

Czy poza złym wzorem na temperaturę w DS miałeś z AD5592 jakieś problemy czy niespodzianki?

• #12 12 Mar 2017 14:15
    Olivka7
    Poziom 4  

Wszystko fajne, ale czemu tylko kolegów witasz? ;-)

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME