Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Radzieckie głośniki 2W w odsłonie OB - Open Baffle

dominator8 21 Lut 2017 10:11 13335 23
  • Radzieckie głośniki 2W w odsłonie OB - Open Baffle

Witam. Tym razem chciałbym przedstawić wykonane przeze mnie kolumny małej mocy wykonane na bazie 2W radzieckich głośników. W oryginale głośniki te (14cm średnicy) grały w zestawie z radzieckim gramofonem i odtwarzaczem kasetowym z lat 80. Mam do tego zestawu ogromny sentyment gdyż, w wieku niespełna kilku lat, od słuchania na w.w zestawie rozpoczęła się moja przygoda z Audio. Chciałbym w tym miejscu powiedzieć, że wykonane przeze mnie obudowy są próbą odtworzenia oryginalnej formy kolumn, które z racji wieku i postępujących procesów starzenia nie nadawały się do dalszej eksploatacji.

1. Założenia konstrukcyjne
    Kilka lat temu zapragnąłem mieć zestaw głośnikowy, który sprawdziłby się w muzyce klasycznej, instrumentalnej jazz - stąd moja próba odrestaurowania tych kolumn, które w moim mniemaniu czarują dźwiękiem. Jedyną modyfikacją, która się pojawiła względem oryginalnego projektu to dodatkowy głośnik kopułkowy "Vifa PL27", którego zadaniem było delikatnie rozjaśnienie dźwięku i nadanie mu świeżości.

2. Opis konstrukcji
    Obudowy zostały wykonane z płyt MDF 19mm. Standardowo płyty te skręcałem oraz kleiłem przy pomocy kleju Vikol. Wykończenie jest stricte tapicerskie gdyż większość obudów jakie zrobiłem i posiadam jest w tej właśnie konwencji - podoba mi się to. Zastosowałem oryginalny front panel z oryginalnych kolumn gdyż moim zdaniem jest piękny i nadaje tym głośnikom unikalny charakter. Zastosowałem specyficzne gniazda głośnikowe w formie śrub M8 oraz przewodów oczkowych. W najbliższym czasie dołożę gniazda bananowe czyniąc te kolumny bardziej uniwersalne.

Zwrotnica:
    Podobnie jak miało to miejsce w oryginale głośnik nisko-średnio tonowy pracuje pełnym pasmem, natomiast kopułka współpracuje z kondensatorem 2uF. Wartość ta została dobrana przeze mnie eksperymentalnie. Przy tej pojemności nadal zachowany jest charakter brzmienia oryginalnych kolumn, a delikatne rozjaśnienie dźwięku poprawia jego szczegółowość.

3. Wrażenia odsłuchowe
    Kolumny mają wąski zakres zastosowań. Nie nadają się do muzyki elektronicznej czy do filmów z prostej przyczyny: brakuje im mocy. Idealne zastosowanie tych głośników to, tak jak już wyżej wspomniałem, kilkuosobowe składy instrumentalne. Moim zdaniem kolumny te genialnie odwzorowują kobiece wokale. Stąd też szczególną satysfakcję miałem ze słuchania płyt Evy Cassidy czy Jheeny Lodwick gdzie można zapomnieć, że na przeciwko stoją małe radzieckie kolumienki, a skupić się wyłącznie na przyjemności - słuchaniu pięknego wrażliwego kobiecego głosu. Uważam, że w w.w zastosowaniach są to kolumny wybitne.

4. Podsumowanie
    Jestem szczęśliwy, że nadal mam możliwość słuchania kolumn, które w latach dziecięcych wyznaczyły kierunki rozwoju moich pasji.

Kosztorys:
    VIFA PL27TG - 250 zł od pary (zakup w 2007r.)
    Obudowy - 100 zł od pary

Poniżej przedstawiam kilka fotek gotowych kolumn.

Radzieckie głośniki 2W w odsłonie OB - Open Baffle Radzieckie głośniki 2W w odsłonie OB - Open Baffle Radzieckie głośniki 2W w odsłonie OB - Open Baffle Radzieckie głośniki 2W w odsłonie OB - Open Baffle Radzieckie głośniki 2W w odsłonie OB - Open Baffle Radzieckie głośniki 2W w odsłonie OB - Open Baffle Radzieckie głośniki 2W w odsłonie OB - Open Baffle Radzieckie głośniki 2W w odsłonie OB - Open Baffle

Fajne!
  • #2 21 Lut 2017 11:57
    remik242
    Poziom 12  

Jeśli z powodu tych kolumn jesteś szczęśliwszym człowiekiem to jak najbardziej jestem na "tak". Rosjanie mieli dobre celulozowe membrany. Potrafiły przetrwać latami

• #4 21 Lut 2017 18:49
    2877451
    Usunięty  
  • #5 21 Lut 2017 19:50
    a_noob
    Poziom 21  

Ganzz napisał:
    " ...OB - Open Baffle" jak w tytule. I tak ma być z ta obudową.

Nie czepiam się rodzaju obudowy tylko wykończenia. Czy nazwa Open Baffle oznacza wiszące kable, sterczące śruby, wióry i strzępy materiału? Skoro obudowa jest obita "kocykiem" to zwyczajnie można by naciągnąć ten materiał na cały tył i po sprawie, a w takiej formie jak teraz wymagałyby większej staranności przy wykończeniu. Świetna sprawa, że głośniki uniknęły kosza i że autor jest zadowolony, ale to jest oczywiste, więc się czepiam tego co widzę ;P

• #6 21 Lut 2017 20:27
    bimberboy32
    Poziom 17  

Witam
    Wykonanie obudowy godne radzieckiej myśli technologicznej. Jest ona pancerna dla takich małych głośników :) Natomiast oklejenie materiałem średni Ci wyszło :/ Znam to, najgorzej jest skleić na połączeniach kawałków materiału i na krawędziach. Trzeba w tych miejscach szczególnie się przyłożyć i użyć większej ilości kleju, bo sama sztywność materiału powoduje, że odchodzi on od powierzchni pokrytej klejem. Materiał wtedy dobrze jest delikatnie przybijać pineskami co parę cm. Po wyschnięciu można je spokojnie usunąć ewentualnie wprowadzić drobne poprawki.
    Wracając do Radzieckiej myśli technologicznej sam ostatnio sklepałem paczki 3 drożne z elipsoidalnym głośnikiem średnio tonowym z tych klimatów. Bije on na głowę większość głośników tego typu, więc mogę się domyśleć jak to brzmi.
    Pozdrawiam :)

• #7 22 Lut 2017 03:04
    kassans
    Poziom 31  

@a_noob Obicie Tyłu kolumny zepsuło by całość kolumna OB ma być z tyłu otwarta i niczym nie zasłonięta.

Bardzo fajnie to wyszło, obudowa to rzadkość na elektrodzie :D Czym to napędzasz ? :)

• #8 22 Lut 2017 14:19
    2877451
    Usunięty  
  • #9 22 Lut 2017 16:29
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

dominator8 napisał:
    zapragnąłem mieć zestaw głośnikowy, który sprawdziłby się w muzyce klasycznej, instrumentalnej jazz
    OK. A co z dołem? Z tabliczki z wykresem wynika, ze oryginalne kolumny nie przenosiły praktycznie biorąc niczego poniżej 100Hz. W OB jest zapewne jeszcze gorzej.
    Wiem, że to rzecz gustu, ale mi wybitnie nie podoba się połączenie oryginalnych frontów z koszmarnym kocem. O ile same oryginalne fronty mogą się podobać, to w takim zestawieniu - razi.

• #10 22 Lut 2017 18:12
    dominator8
    Poziom 20  

a_noob napisał:
    wyglądają jakby Ci się w połowie projektu odechciało go skończyć.
    W oryginalnej formie kolumny te zrobione były z płyty wiórowej jednostronnie laminowanej. Od wewnątrz była surowa płyta. Chciałem przy tym pozostać.
    bimberboy32 napisał:
    najgorzej jest skleić na połączeniach kawałków materiału i na krawędziach. Trzeba w tych miejscach szczególnie się przyłożyć i użyć większej ilości kleju, bo sama sztywność materiału powoduje, że odchodzi on od powierzchni pokrytej klejem. Materiał wtedy dobrze jest delikatnie przybijać pineskami co parę cm
    Powiem szczerze, że nie mam zdolności tapicerskich co niestety widać. Zrobiłem tak jak umiałem.
    bimberboy32 napisał:
    Wracając do Radzieckiej myśli technologicznej sam ostatnio sklepałem paczki 3 drożne z elipsoidalnym głośnikiem średnio tonowym z tych klimatów. Bije on na głowę większość głośników tego typu, więc mogę się domyśleć jak to brzmi.
    Wiem, słyszałem je na własne uszy - szacunek.. Kiedyś było zupełnie inne podejście do budowy kolumn. Głośniki miały dużą efektywność by w połączeniu ze wzmacniaczami małej mocy sensownie nagłośnić dane pomieszczenie.
    kassans napisał:
    Czym to napędzasz ?
    Różnie ale najlepiej te kolumny grają ze wzmacniaczem lampowym o mocy 3W (wykonanym przez mojego brata) na bazie EL84. Z tego co zauważyłem te głośniki lubią ciepłe wzmacniacze. Fajnie się też tego słucha z Gainclone tylko trzeba uważać z głośnością bo łatwo je uszkodzić. Np. ze wzmacniaczem cyfrowym na kości Tripath 2020 gra to jakość bez emocjonalnie, a przecież nie o to w tym chodzi.
    398216 Usunięty napisał:
    OK. A co z dołem?
    W kwestii dołu to całość dopalam "subwooferem" dipolowym (na ciasnej desce) OB, na bazie B&C15PLB76. Wiem, że subwoofer to w tym przypadku mało trafne określenie ale nie umiem tego inaczej określić. Tego projektu nie pokazywałem jeszcze tutaj ale może wkrótce :) Kiedyś poczyniłem podobną paczkę na B&C18PS76 ale nie byłem do końca zadowolony z uzyskanego efektu.

• #11 22 Lut 2017 19:49
    a_noob
    Poziom 21  

dominator8 napisał:
    W oryginalnej formie kolumny te zrobione były z płyty wiórowej jednostronnie laminowanej. Od wewnątrz była surowa płyta. Chciałem przy tym pozostać.

"Surowizna" jest jak najbardziej ok (oczywiście kwestia gustu, ale dla mnie ok), naciągnięcie materiału podałem tylko jako alternatywę dla dokładniejszego wykończenia ;)
    Co do brzmienia to sądzę że spodobałyby Ci się BG 13P od visatona, cena zachęca do eksperymentów, a po wygrzaniu są świetne w lekkich utworach i na pewno nie są ciche (choć przy dużych głośnościach szczegóły trochę uciekają). Niestety dołu nie mają w ogóle, ale widzę że masz subwoofer OB w razie czego :)

Ganzz napisał:
    obicie całego tyłu kocykiem zmieni parametry obudowy (...) Open Baffle oznacza obudowe otwartą, w sumie dotyczy ona szczególnego typu obudowy otwartej, będącą tylko przegrodą, nie ma tutaj rezonatora helmholtz'a membran biernych, otworów stratnych, lini transmisyjnej czy nawet tuby, po prostu przegroda odzielająca jedna strone membrany od drugiej. Widać, że nie zajmujesz się głośnikami i ich obudowami, sam fakt nawet obklejenia ścianek tej obudowy, od strony tyłu głośnika zmieni parametry, zewnetrzne obicie też, ale nie w takim stopniu i wiele innych czynników.

Brak obliczeń i pomiarów, ale naciągnięcie materiału na tył zepsuje akustykę i ideologie OB, "zmieni parametry" - ale jakie parametry? I jak się zmienią? Maskownice też zmieniają parametry, a są tu tylko i wyłącznie dla estetyki, nie wiadomo jaki mają wpływ na dźwięk, na pewno większy niż by miał materiał naciągnięty z tyłu. W Open Baffle to tutaj jest głośnik wysoko tonowy i... ma obitą tylną ściankę materiałem dookoła... ojej. Obudowa głośnika średnio-nisko tonowego to już kwestia dyskusyjna, dla mnie to zwykła obudowa otwarta, przegrody z założenia nie są zagięte z czterech stron.

• #12 22 Lut 2017 21:33
    2877451
    Usunięty  
  • #13 22 Lut 2017 21:43
    Tremolo
    Poziom 43  

To jest br wysoko strojony odlegloscia od ściany tylnej. Dodalbym cewke na basowca. Co tego nisko strojony sub i zestaw miazga.

• #14 23 Lut 2017 11:17
    dominator8
    Poziom 20  

a_noob napisał:
    Brak obliczeń i pomiarów, ale naciągnięcie materiału na tył zepsuje akustykę i ideologie OB, "zmieni parametry" - ale jakie parametry? I jak się zmienią? Maskownice też zmieniają parametry
    Powiem szczerze, że nawet nie chcę się przekonywać jaką te kolumny mają charakterystykę. Paczki zrobione są co do milimetra tak jak miało to w wersji oryginalnej, łącznie z tym przednim panelem.
    a_noob napisał:
    Co do brzmienia to sądzę że spodobałyby Ci się BG 13P od visatona
    Trochę poczytałem na jego temat i powiem szczerze, że jeśli kiedyś zbuduję jakieś paczki to właśnie na bazie tych głośników. Niewygórowana cena (około 60zł) jak i jego parametry są mocno zachęcające - płaska charakterystyka przenoszenia od 150Hz do 20kHz i Qts>1. Ja bym kupił 8 tych głośników, po 4 na stronę i zainstalował na wspólnej desce. Rozumiem, że posiadasz te głośniki - mógłbyś coś napisać w jakiej konfiguracji gra to u Ciebie i czym to napędzasz? Jestem bardzo ciekawy.
    Tremolo napisał:
    Dodalbym cewke na basowca.
    Chciałem możliwie blisko pozostać przy pierwotnej formie tych kolumn - ma to dla mnie wartość sentymentalną.

• #15 24 Lut 2017 01:21
    Tremolo
    Poziom 43  

To daj opcje wyłączenia wysokotonowca skoro napisałeś: "oryginał ma wartość sentymentalną :) ".

Dla takich głośników nie robi sie za bardzo symulacji. Pewnie Qts jest wysoki. Przystosowany do otwartych tyłow jak głośniki samochodowe, albo niektóre gitarowe. Po protu Rosjanie kombinowali z obudowami i taka pasowała idealnie. Co musze mieć: to głośnik z telewizora Rubin ze "spiralnym" zawieszeniem z miażdżonego papieru.

• #16 24 Lut 2017 16:10
    a_noob
    Poziom 21  

dominator8 napisał:
    Rozumiem, że posiadasz te głośniki - mógłbyś coś napisać w jakiej konfiguracji gra to u Ciebie i czym to napędzasz?

Posiadam, tylko że miały siedzieć w dość sporych (jak na moje warunki) kolumnach trójdrożnych, ale przyszło dziecko i zabrakło cennego miejsca żeby je postawić. W ten sposób projekt leży niedokończony i czeka bardziej przestronnych czasów ;) Same BG 13P bardzo mnie ciekawiły, więc jak tylko je dostałem to wpakowałem je w prowizoryczne obudowy zamknięte o pojemności ok 8l (w takiej komorze miały grać docelowo) i trochę je wygrzałem, a było to niezbędne bo zaraz po podłączeniu odstraszają, ale już po kilkunastu godzinach sytuacja się znacznie zmienia. Ze względu na chroniczne lenistwo, brak czasu i upodobania muzyczne, nawet nie brałem pod uwagę innych obudów. Brzmienie zdecydowanie odpowiada temu co pisałeś o swoich kolumnach, tylko jak widać na wykresach, góry mają sporo - niestety, co też widać i da się to usłyszeć, jest również lekko poszarpana. Kilka projektów w internecie jest z prostymi filtrami wygładzającymi te pagórki, więc jest na czym się wzorować przy projektowaniu. Ja chciałem dać filtr pierwszego rzędu odcinający przed 4kHz co by wyrównało pierwszą górkę i wysokotonowy włączyć zaraz za tą górką. Ale to była wszystko kwestia eksperymentów do których nie doszło, możliwe że w ogóle zrezygnowałbym z wysoko tonowego zależnie od wyników tych eksperymentów. Głośnik ma 92dB skuteczności (na małych lampach powinien się sprawdzać, czego niestety nie miałem na czym przetestować), a niskotonowe mam chyba w okolicy 86dB, dlatego właśnie robiłem aktywne kolumny - szkoda mi było tłumić środka i góry (kosztem mocy) żeby wyrównać charakterystykę.

• #17 24 Lut 2017 20:43
    dominator8
    Poziom 20  

Tremolo napisał:
    Co musze mieć: to głośnik z telewizora Rubin ze "spiralnym" zawieszeniem z miażdżonego papieru.
    Jeśli kiedykolwiek natrafię na te głośniki to bez wahania kupię kilka sztuk. Właśnie wróciłem z odsłuchów tych paczek na sprzęcie mojego brata i jestem w szoku - pozytywnym. Słuchaliśmy Jana Garbarka płyt : Ragas and Sagas, Madar i Twelve Moons. Takiego realizmu w życiu nie słyszałem.

• #18 06 Mar 2017 19:16
    aksakal
    Specjalista - urządzenia lampowe

Kolegi ! Te głośniki wykorzystywały się z radzieckim gramofonem i odtwarzaczem kasetowym Rosja 325 - stereo. Charakterystyki głośników - P nom = 4W Pmax = 8W F= 63 - 12500 Hz . Q = 93dB. Radzieckie głośniki 2W w odsłonie OB - Open Baffle

• #19 06 Mar 2017 19:48
    dominator8
    Poziom 20  

aksakal napisał:
    Te głośniki wykorzystywały się z radzieckim gramofonem i odtwarzaczem kasetowym Rosja 325 - stereo.
    Dokładnie. Wujek mi w latach 80 przywiózł właśnie ten zestaw ze zdjęcia - prosto z ZSRR. Pięknie wykonane to było i pięknie grało. W mojej wdzięcznej pamięci pozostały te analogowe wskaźniki wysterowania i lekki dźwięk zwłaszcza z winyli - Roxette - Joyride.

• #20 13 Mar 2017 10:10
    Daniel Dunaj
    Poziom 5  

Ja właśnie posiadam taki Radziecki sprzęt i działa wszystko bardzo dobrze.
    Głośniki fajne grają. Radzieckie głośniki 2W w odsłonie OB - Open Baffle

• #21 13 Mar 2017 12:06
    dominator8
    Poziom 20  

Daniel Dunaj napisał:
    Ja właśnie posiadam taki Radziecki sprzęt
    Ja nie mogę sobie wybaczyć, że nie ocaliłem tego sprzętu przed utylizacją - należał do wujka, a ostały się tylko kolumny. Tak zapytam jaki głośnik siedzi w tych Twoich paczkach? Może mi się zdaje ale tam chyba wsadziłeś jakiegoś Tonsila (GDN 16/25) - srebrna kopułka przeciwpyłowa prześwituje przez front.

• #22 13 Mar 2017 21:46
    Daniel Dunaj
    Poziom 5  

Tak zgadza się, oryginalne głośniki nadawały się jedynie do wyrzucenia. Tam jest GDN ale świetnie się sprawdza a sprzęt ładnie gra.Wymieniłem wszystkie paski w magnetofonie na nowe, trochę czyszczenia i smarowania, rozkręciłem wszystko na części i drewno polakierowałem i wygląda jak nowe, według mnie warto było. Mam też polskie adaptery Emanuel i Artur w domu, ale tan ma swój UROK.

• #23 14 Mar 2017 23:35
    dominator8
    Poziom 20  

Daniel Dunaj napisał:
    Tam jest GDN ale świetnie się sprawdza a sprzęt ładnie gra.
    Witam. Robiłem przez ciekawość próby z tym GDN 16/25 i w.w kopułką i miałem mieszane uczucia. Z jednej strony pojawił się bas w okolicy 90 Hz ale szczegółowość całego dźwięku spadła - przede wszystkim efektywność. Wolałem połączenie oryginalnego głośnika (nawet sam rosyjski głośnik) z kopułką. Mogę zapytać w jaki sposób skończył żywot głośnik w Twoich kolumnach?

• #24 20 Mar 2017 13:20
    Daniel Dunaj
    Poziom 5  

Głośniki miały wykruszone membrany i dlatego je wymieniłem.

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme