Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Kategoria: Akumulatorki / Baterie / Ładowarki

Podłączenie arduino do routera, sterowanie przez internet

Piotrek50501 23 Lut 2017 11:38
  • #1 23 Lut 2017 11:38
    Piotrek50501
    Poziom 14  

Witam
    Posiadam arduino uno oraz mam zamiar dokupić ethernet shield i tu mam kilka pytań. Jest możliwość podłączenia arduino do routera aby był podłączony do internetu oraz sterować nim za pomocą internetu? Np podłączam arduino do routera i wychodzę z domu. Podłączam się do internetu, wchodzę na stronę którą będę sterował arduino i np klikając przycisko zapalam diodę

• #2 23 Lut 2017 12:00
    tmf
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

No oczywiście można. Poogloogluj trochę, znajdziesz gotowce. W czym problem? Chociaż na zabawy z internetem to wybrałbym jakąś lekko poważniejszą platformę. Niemniej dla realizacji LED on/off będzie ok.

• #4 23 Lut 2017 14:52
    Piotrek50501
    Poziom 14  

Ok dzieki. A jest mozliwosc tworzenia stron w asp.net do sterowania tym mikrokontrolerem?

• #5 23 Lut 2017 15:12
    tmf

@Piotrek50501 A widziałeś, aby Microsoft udostępniał swój framework na Arduino? To zupełnie nie ta kategoria mikrokontrolerów.

• #6 23 Lut 2017 15:58
    Piotrek50501
    Poziom 14  

A jest jakiś mikrokontroler który wspiera microsoft?

• #7 23 Lut 2017 23:12
    JacekCz
    Poziom 31  

Piotrek50501 napisał:
    A jest jakiś mikrokontroler który wspiera microsoft?

Są mini komputery z .NET klasy raspeberry (jest to inne wydanie wydanie framwrorku, niekoniecznie wszystko jak na "dużym" .NET)

Ja jednak mam wrażenie, że nie jest dla Ciebie jasne, co jest serwerem, co jest klientem, i sposób myślenia troszkę się miota.
    Przynajmniej to, co ujawniłeś, nie sugeruje abyś miał to przemyślane.

• #9 24 Lut 2017 11:48
    tmf

@mr_slimm Jeśli chodzi ci o możliwość użycia ASP i .NET to chyba prościej jest poszukać pod kątem środowisk wspieranych przez ten framework i potem dobrać platformę sprzętową. Poza tym odpowiedzi na twoje pytania można wygooglować w kilka sekund.

• #10 02 Mar 2017 17:12
    Piotrek50501
    Poziom 14  

Dzięki za pomoc, posiadam w domu ethernet shield, arduino uno oraz inne części to budowania projektów za pomocą tego mikrokontrolera. Dużo pracuję w ASP.NET i pod kątem mikrokontrolerów jestem początkujący. Uczyłem się też PHP oraz czystego kodu HTML. I właśnie nie mogę nigdzie znaleźć jak to podłączyć.
    Postępując tak:
    1)zaprogramować Arduino
    2)podłączyć za pomocą ethernet shield do routera
    3)wychodzę z domu i za pomocą arduino przez klikniecie przycisku na stronie interentowej np zapalam w domu diodę led (prymitywne)

Oczywiście stronę internetowa bede musiał zrobić i wrzucić na serwer. Tylko właśnie nie wiem w jakim jezyku napisać stronę. Już wiem, że .NET odpada. Czyli co wybrać PHP? Java?

• #11 02 Mar 2017 19:02
    tmf

@Piotrek50501 Żaden z tych języków nie jest dostępny na Arduino. Java embedded jest, ale na dużo poważniejsze platformy. Wszystko trzeba oprogramować w C++. Gotowce są w necie.

• #12 02 Mar 2017 22:15
    Piotrek50501
    Poziom 14  

Jakoś mam problem ze znalezieniem :( Jeśli chodzi o programowanie arduino to wiem, że w okrojonym C. Problem z dobraniem języka do napisania strony komunikującego się z microkontrolerem. Chyba nie dowiem się tego czego chcę :( Może inaczej. Po kolei. Chcę podłączyć arduino do ethernet shield i routera. Jest taka możliwość aby przy takiej konfiguracji uzyskać dostęp z zewnątrz? Czyli z sieci WAN?

• Pomocny post
    #14 02 Mar 2017 22:36
    tmf

Piotrek50501 napisał:
    Jakoś mam problem ze znalezieniem :( Jeśli chodzi o programowanie arduino to wiem, że w okrojonym C. Problem z dobraniem języka do napisania strony komunikującego się z microkontrolerem. Chyba nie dowiem się tego czego chcę :( Może inaczej. Po kolei. Chcę podłączyć arduino do ethernet shield i routera. Jest taka możliwość aby przy takiej konfiguracji uzyskać dostęp z zewnątrz? Czyli z sieci WAN?

Prawdę mówiąc to trudno ci odpowiedzieć, bo nie do końca wiem o co ci chodzi. Zacznę od końca. Dostać się z WAN możesz - w tym celu trzeba wykorzystać normalne mechanizmy sieciowe - przeforwardować wybrany port, tak aby router wszelkie odwołania do niego przekazywał na określony adres w sieci lokalnej. To cecha routera i czy docelowym odbiornikiem jest Arduino, czy PC nie ma znaczenia.
    Co do języka strony komunikującego się z MCU to nie za bardzo wiem o co ci chodzi. Arduino działa tu jako serwer. Normalnie miałbyś odpalony na nim serwer httpd, który interpretuje zapytania kierowane z sieci i ewentualnie odpala kod odpowiedzialny za wykonanie kodu PHP, .NET itd. Ty na arduino nie masz serwera httpd, wszystko sam musisz oprogramować od zera. Nie masz więc nic poza gołymi pakietami, które nadchodzą od klienta, musisz je zinterpretować i na nie odpowiedzieć wysyłając kod strony html. Na tej stronie możesz umieścić cokolwiek, co po naciśnięciu wygeneruje nowe zapytanie do serwera (Arduino), które ty musisz oprogramować i w efekcie uzyskasz zmianę stanu jakiegoś pinu IO.

• #15 17 Mar 2017 12:36
    alemateusiek
    Poziom 2  

polecam wykorzystanie osobnego serwera PHP i Mysql do takich zadań. Jesli jestes za Natem musisz przekierowac potrzebne porty TCP w konfiguracji routera lub po prostu ustawić DMZ na adres lokalnego serwera tak abyś mogł się z nim skontaktować poza siecią lokalną.