Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak połączyć wiele głośników w jednej obudowie?

Patrys... 26 Lut 2017 14:34 618 16
  • #1 26 Lut 2017 14:34
    Patrys...
    Poziom 3  

Witam.
    Chciałem się dowiedzieć czy jest możliwe podłączenie głośników tak jak na "schemacie" który załączyłem. Co do "schematu" proszę o wyrozumiałość pierwszy raz robiłem takie coś ;) o ile to schematem można nazwać :) . Jeśli zły dział proszę moderatora o przeniesienie do właściwego.

Z góry dzięki za odpowiedzi.

• Pomocny post
    #2 26 Lut 2017 14:51
    PREDAT
    Poziom 20  

Schemat poprawny, wypadkowa impedancja też się zgadza :-)

• #3 26 Lut 2017 15:08
    Patrys...
    Poziom 3  

A jeszcze pytanko czy końcówka mocy nie będzie miała żadnych problemów z takim podłączeniem?
    Dzwięk się nie zniekształci czy coś no bo jednak będzie 8 głośników w kolumnie a to sporo.
    Końcówka obsługuje 2 lub 4 ohm głośniki na schemacie to głośniki wysoko-tonowe.

• Pomocny post
    #4 26 Lut 2017 15:49
    DjMapet
    Poziom 42  

Ilość głośników nie ma znaczenia. Znaczenie ma wypadkowa impedancja zestawów głośnikowych, która nie może być niższa od minimalnej, jaką można obciążyć wzmacniacz.
    Mam nadzieję, że do wysokotonowców zastosowałeś filtr dolnozaporowy.

Pozdrawiam.

• Pomocny post
    #5 26 Lut 2017 15:58
    000andrzej
    Poziom 37  

Jeśli wszystkie głośniki są tego samego typu to możesz je tak podłączyć. Jeśli będą nisko, średnio lub wysokotonowe w miksie to musisz zastosować zwrotnice (filtry), aby się najsłabsze nie popaliły. Szczególnie narażone są wysokotonowe.

• #6 26 Lut 2017 16:18
    Patrys...
    Poziom 3  

Głośniki wszystkie takie same wysoko-tonowe dynamiczne a co do zwrotnicy (filtra dolno-zaporowego) to końcówka ma wbudowany crossover (wysokie/niskie tony i całość). Dzięki za odpowiedzi.

• #7 27 Lut 2017 00:11
    DjMapet
    Poziom 42  

Jakie to głośniki i przede wszystkim, jaka to końcówka mocy?
    Pytam, bo nie widziałem takiej, której crossover miał by taki zakres filtrowania, by bezpiecznie można było go użyć do filtrowania wysokotonowców, zwłaszcza takich, które trzeba ciąć dośc wysoko.
    Ciekawi mnie też, do czego ma służyć taka ilość głośników wysokotonowych? :-)

Pozdrawiam.

• #8 28 Lut 2017 19:50
    Patrys...
    Poziom 3  

Głośniki to jakieś wysoko-tonowe dynamiczne około 15-20 wat RMS x (16 sztuk) ale jeszcze nie wybrałem konkretnych natomiast końcówka to iNUKE NU1000DSP. W przyszłości planuję dokupić jeszcze 16 i połączyć je aby grały w 2 ohm (razem 32 sztuki) czyli jakieś 480 wat RMS.
    A taka ilość ponieważ zestaw subbasowy będzie miał 7600 wat RMS a jeszcze później 9600 wat RMS narazie ma 2000 RMS. (czyli i tak za mało wysoko-tonowców). A pytanko które lepsze głośniki Eminence czy Beyma ?
    Od Eminence ciekawe są KILOMAXY 1250 wat RMS a Beyma 1400 wat tyle że AES czyli z 1800 RMS.
    No i tak Beyma ma aż 21 cali Eminence 18 cali w sumie 21 cali jest ok ale potrzebna jest również ogromna skrzynka do tego i nie wiem na które się zdecydować.(sztuk będzie raczej 4)

• #9 01 Mar 2017 23:30
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

Patrys... napisał:
    około 15-20 wat RMS
    Już to widzę...
    Patrys... napisał:
    zestaw subbasowy będzie miał 7600 wat RMS a jeszcze później 9600 wat RMS narazie ma 2000 RMS. (czyli i tak za mało wysoko-tonowców).
    Nie bardzo rozumiem. Mam wrażenie że mylisz moc z efektywnością głośników. Z resztą, po kiego grzyba Ci 9 kW głośniki do końcówki o mocy 1 kW?

• #10 02 Mar 2017 00:52
    DjMapet
    Poziom 42  

Z tego co autor napisał, wynika że Inuk-iem chce zasilić tylko drivery.
    Mnie intryguje inna kwestia; budujesz zestaw z driverów i to lichych, oraz z subbasów? A co ze środkową częścią pasma?
    Poza tym, po co aż tyle tych driverów? Nawet jak w basach będziesz miał 10 kW, to do nich potrzeba jakieś 5-8 kW w nadstawkach (szerokopasmówkach) a to w zależności od mocy i SPL, jakieś 6-8, no choćby dziesięć kolumn, więc do (nawet) dziesięciu nadstawek (kolumn szerokopasmowych) wystarczy dziesięć driverów, więc skąd u Ciebie aż 32 Drivery? :|

Napisz może, co chcesz uzyskać, bo lepiej pytać, niż błądzić.

Pozdrawiam.

• #11 02 Mar 2017 09:36
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

DjMapet napisał:
    więc skąd u Ciebie aż 32 Drivery?
    Gigantomania... Albo totalny brak wiedzy w temacie za który się bierze....
    A ja jeszcze dorzucę jedno pytanko - jak będą grać te głośniki? O interferencjach słyszałeś?

• #12 02 Mar 2017 16:38
    Patrys...
    Poziom 3  

No tych wysoko-tonowców jest sporo to może co było by lepsze ? A co do subbasów to się źle wyraziłem po części. Napisałem że miał bym zamiar kiedyś dołożyć 4 głośniki Beyma 21PW1400Fe lub EMINENCE KILOMAX pro18a (1250 wat RMS)
    razem miały by 5600 wat RMS (Beyma) a te co teraz mam poszły by właśnie na średnie tony (to nie subbasy zwykłe 3 drożne kolumny 2000 wat RMS basówki) z czego po prostu odłączył bym lub nie wysoko-tonowe głośniki. A tak w ogóle to co jest nie tak z tymi 16 czy 32 wysoko-tonowcami ? Przecież będzie grało jakość również będzie ok. Jeśli chodzi o zasilanie to może 2x Nu6000 lub Nu12000 i coś jeszcze na te średnie być może również nu6000. A w dalekiej przyszłości może jeszcze jedne takie kolumny które już mam. A nad Interferencją się nie zastanawiałem.

• #13 02 Mar 2017 20:15
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

Patrys... napisał:
    by właśnie na średnie tony (to nie subbasy zwykłe 3 drożne kolumny 2000 wat RMS basówki)
    Że co?
    Patrys... napisał:
    z czego po prostu odłączył bym lub nie wysoko-tonowe głośniki.
    Ale o co chodzi?
    Patrys... napisał:
    . A tak w ogóle to co jest nie tak z tymi 16 czy 32 wysoko-tonowcami ? Przecież będzie grało jakość również będzie ok.
    Jakość nie będzie ok i grać dobrze też nie będzie. Popatrz na efektywność głośników i zastanów co się stanie jak zastosujesz 32 głośniki. To raz. Dwa, jak chcesz je rozmieścić? Nie zgrasz ich ze sobą w życiu.
    Patrys... napisał:
    A nad Interferencją się nie zastanawiałem.
    Zatem zacznij...
    Mam wrażenie że nie masz jakiegokolwiek pojęcia o nagłośnieniu.

• #14 02 Mar 2017 20:36
    dominator8
    Poziom 19  

000andrzej napisał:
    Jeśli będą nisko, średnio lub wysokotonowe w miksie to musisz zastosować zwrotnice (filtry), aby się najsłabsze nie popaliły.
    Akurat łączenie szeregowo głośników wysokotonowych to średnio dobry pomysł. Indukcyjności cewek sumują się w związku z tym mocno ucierpi przenoszenie częstotliwości 10kHz+, a tym samym szczegółowość dźwięku.

• #15 02 Mar 2017 22:46
    Patrys...
    Poziom 3  

To może coś takiego ?
    http://allegro.pl/hb-4512-bezkonkurencyjny-driver-hb4512-najtaniej-i5820664788.html (103dB) 2200-20 000Hz
    lub
    http://allegro.pl/glosnik-dr7-driver-1-200w-8ohm-as1231-i6604057829.html (110 db) 1000 do 18000 Hz

A więc zapewne te drugie ? Tyle że tylko 18000 Hz.

telecaster1951 chodziło mi o to że kolumny które mam teraz to nie subbasy i nadają się na średnie tony a głośniki basowe które są w nich zamontowane mają 2000 wat RMS.
    Następnie chodziło o to iż jeśli zaszła by taka potrzeba odłączył bym w obecnych kolumnach głośniki wysoko-tonowe.
    I masz rację mam mało pojęcia o nagłośnieniu (I Z TEGOŻ POWODU ZADAŁEM TU PYTANIE).

• #16 02 Mar 2017 23:21
    DjMapet
    Poziom 42  

Z lektury Twoich postów wynika, że masz nikłe pojęcie o nagłośnieniu a o jego konstruowaniu już żadnego. Po co zabierasz się za coś, o czym nie masz zielonego pojęcia? Jak już potrzebujesz dużej ilości sprzętu, to czemu nie kupisz sprzętu a chcesz klecić coś, co nie ma żadnego sensu?
    Najpierw się poducz, poznaj podstawowe zasady budowy i działania systemów nagłaśniających a później zadawaj pytania.

Pozdrawiam.

• #17 03 Mar 2017 00:34
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

Kolego, skoro nie masz zielonego pojęcia o budowie nagłośnienia, to po co porywasz się na taki projekt? Jakbyś zadał pytanie o budowę zwykłej nadstawki, to sprawa wyglądałaby inaczej.
    Na zadane w treści postu pytanie, odpowiedź padła. Połączenie takie nie ma sensu. Jeśli chcesz budować coś, co ma sens, to załóż nowy temat. Ten zamykam.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME