Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Kategoria: Akumulatorki / Baterie / Ładowarki

Zasilacz warsztatowy 0-50V 15A

Strumien swiadomosci swia 27 Lut 2017 21:47
  • Zasilacz warsztatowy 0-50V 15A
    Witam.
    Przedstawiam , wam zasilacz regulowany zbudowany w oparciu o obudowę zasilacza INCO jak na zdjęciu.
    W orginale spaliły się 24 tranzystory końcowe germanowe zresztą i już tak zostało.

Niedawno odkryłem że można nabyć na Alliexpres moduł zasilacza DPS5015 , o dziwo na allegro go nie uświadczy, jak sądzę po tym artykule sytuacja się zmieni .

Zasilacz zasilany z oryginalnego transformatora, jednym z przełączników przełączam odczepy, bo jak wiadomo im większa różnica napięć tym większe szumy i tętnienia przetwornicy na wyjściu obserwujemy.
    Na zdjęciach widać zakres napięcia wejściowego na samym dole displaya.

Mostek 50A przy 15A jest zimny co mnie zdziwiło.

Zasilacz traktowałem na różne sposoby różnymi obciążeniami w tym zwarcie pełne, iskrzenie, spawanie i radzi sobie doskonale z katowaniem.
    Jedyne co to jest do dodania to duży kondensator wejściowy bo obecne są zbyt małe.
    Żarówka MAINS orginalna zasilana 6,3V daje ciepłe światło jedyna pozostałość ''tamtych lat''.

Zasilacz w wersji very rare, prawdopodobnie cała płytka dostanie profilaktyczny wentylator, choć to tak zapobiegliwie.
    Transformator nie oczyszczony z elementów żebym choć mógł się orientować w uzwojeniach, bo jest ich mnóstwo.

I tu doskonale widać miniaturyzację w orginale obudowa napakowana elementami do pełna, teraz wiatr hula po chassis.

Zasilacz warsztatowy 0-50V 15A Zasilacz warsztatowy 0-50V 15A Zasilacz warsztatowy 0-50V 15A Zasilacz warsztatowy 0-50V 15A

• #2 27 Lut 2017 22:17
    remot
    VIP Zasłużony dla elektroda

A pod wentylatorem na DPS5015 to co tam jest?
    Tak z ciekawości pytam.

• #3 27 Lut 2017 22:25
    robokop
    Moderator Samochody

Romuś, nie obraź się, ale posłużę się porównaniem - "kaszanka, podana na gazecie". Obudowa za wielka, pozostało na panelu czołowym zbędnych gadżetów, radiator mostka z japońskiego wzmacniacza...
    Sam moduł wybitnie ciekawy -750W za 40$...

• #4 27 Lut 2017 22:28
    Strumien swiadomosci swia
    Poziom 43  

Pod wentylatorem są tranzystory mocy chyba 4 sztuki. Naprawdę to się prawie wcale nie grzeje.

Właśnie dla obudowy zrobiłem tę wydumkę.

• #5 27 Lut 2017 22:32
    robokop
    Moderator Samochody

Strumien swiadomosci swia napisał:
    tranzystory mocy chyba 4 sztuki . Naprawdę to się prawie wcale nie grzeje.
    Kluczowane PWM, duża częstotliwość, małe wypełnienie. Patrzyłeś oscyloskopem co "wychodzi" na wyjściu dla różnych napięć/prądów i obciążeń RLC?

• #6 28 Lut 2017 00:17
    george2002

Poziom 17  

robokop napisał:
    tranzystory mocy chyba 4 sztuki . Naprawdę to się prawie wcale nie grzeje.
    Kluczowane PWM, duża częstotliwość, małe wypełnienie. Patrzyłeś oscyloskopem co "wychodzi" na wyjściu dla różnych napięć/prądów i obciążeń RLC?

https://www.youtube.com/watch?v=WpbkxL0p7u8

Tak na szybko odpowiedz, z tego co widzę daję radę także nie dymcie od razu na ten zasilacz bo gdybym nie miał dwóch innych fajnych to miałem go na ali kupić i teraz jestem tym bardziej przekonany że się opłaca :)

• #7 28 Lut 2017 00:29
    Poziom 43  

Wiesz, zasilaczy warsztatowych dużej mocy mam ok. 5-9 sztuk, sam nie wiem ile.
    A ten zbudowany tak żeby nie złomować obudowy i transformatora bo ładne według mnie są.

Poza tym pytanie dla rozrywki, co było podpięte jako obciążenie?

• #8 28 Lut 2017 01:30
    haderach
    Poziom 12  

co było podpięte jako obciążenie?

Dodano po 53 [sekundy]:

Samochodowa żarówa :) ?

• #9 28 Lut 2017 08:32
    h3c4
    Poziom 13  

Sam jestem w trakcje składania tego zasilacza, według mnie jest fajna alternatywą dla zasilacza z "ElectronicsLab". Tutaj autor trochę poleciał z tą obudową nie wiem czy chciał zrobić spawarkę czy poręczny zasilacz całość na wielki minus i do zrobienia na nowo.

• #10 28 Lut 2017 09:01
    rjmp
    Poziom 5  

Jak z grzaniem się modułu przy dużej różnicy napięć? (np Uwe 50V, Uwy 12V, Iwy 15A)

• #11 28 Lut 2017 09:02
    Poziom 43  

rjmp napisał:
    Jak z grzaniem się modułu przy dużej różnicy napięć? (np Uwe 50V, Uwy 12V, Iwy 15A)

Różnica napięć nie robi wrażenia na układzie.
    Teoretycznie kondensatory będą się bardziej grzać tylko.

• #12 28 Lut 2017 10:39
    Jacekser
    Poziom 15  

Fajne.Ciekawe czy dałoby się odtworzyć te dzielniki:+0,1;+1,0;+10-30(ew.+50).Oryginał dawał się tylko tak regulować i piszczał po przekroczeniu ustawionego max.prądu(3 zakresy)chyba z podcięciem-tu wyeliminowany.Dało się dociągnąć z tego trafa do +50V przy 15A? Bo w oryginale to +30v/10A .Możliwe że przez odpowiednie łączenie uzwojeń.Sam mam Z3020-wersja 30V/20A tego INCO-wego zasilacza.W niej jest przedregulator na tyrystorach.Ciekawe rozwiązanie ale generujące spore zakłócenia radiowe.Pozdrawiam i gratuluje inwencji.

• #13 28 Lut 2017 10:42
    Mark II
    Poziom 19  

Mostek 50A przy 15A jest zimny co mnie zdziwiło.

15A na mostku, czy wyjściu zasilacza?

Profesjonalny był jednak oryginał. W nim każdy szczegół konstrukcji przemyślano, a stopień skomplikowania nie był przypadkowy. W rezultacie, przy dostępnej wówczas w Polsce technologii, uzyskano doskonałe efekty.
    Tu, cóż... ale ma ekranik :)

• #14 28 Lut 2017 11:27
    Poziom 43  

Mark II napisał:
    Tu, cóż... ale ma ekranik

Wiesz mnie cyfrowe dobijają, nie ma to jak analog 2 gały i kręcisz a tu trzeba wejść w menu klikać, kręcić, nastawy zapamiętuje.

Ale naprawa oryginału była nierealna.

Prąd mostka jest uzależniony od różnicy napięć we wy.
    Realnie najmniejszą obudowę jaką można zapodać to szerokość bocznych rączek, czyli teraz jest tak 3x za duża, ale mam dużo zasilaczy o tych gabarytach więc się wkomponuje.

• #15 28 Lut 2017 18:18
    PROFOLIO
    Poziom 14  

Stare obudowy mają Swój urok, niemniej jednak w tym przypadku sama obudowa przewymiarowana w stosunku do zawartego w nim układu. Osobiście to większy sens w wykorzystaniu tej obudowy widziałbym wsadzając tam nie jeden, a trzy takie same układy. Miejsca na dodatkowe transformatory jest myślę dość. Nie wnikając w impulsowy charakter stabilizacji do wielu zastosowań taki zasilacz się na pewno przyda, choć już raczej nie do testowania wzmacniaczy. Tak na marginesie to te przewody prądowe wewnątrz zasilacza dałbym raczej grubszym przewodem.

• #17 28 Lut 2017 19:41
    robokop
    Moderator Samochody

ElSor napisał:
    robokop napisał:

Nieco więcej jest w tym teście > http://lygte-info.dk/review/Power%20DPS5015%20UK.html

Tak patrzę, że może cudów nie ma, ale nie ma i tragedii - parametry wystarczające do większości zastosowań. Jakby dokleić filtr po prostowniku i wyjściowy - było by zupełnie dobrze.

• #18 28 Lut 2017 23:38
    eurotips
    Poziom 32  

A do czego jest ta gałka na panelu cyfrowym ?
    Bardzo niewygodna obsługa, na dodatek nie zapamiętuje ustawionych parametrów.

• #19 28 Lut 2017 23:41
    Poziom 43  

Gałka jest do regulacji nastaw napięcia i prądu , podgląd jest na samej górze displaya.
    Przyciskiem wybierasz co chcesz zmienić a gałką zmieniasz.

• #21 03 Mar 2017 12:09
    george2002

Poziom 17  

v-cu napisał:
    Też ostatnio zrobiłem sobie zasilacz na tym module. Jako zasilacz warsztatowy sprawdza się całkiem nieźle

Bardzo ładnie to koledze wyszło i z tego co widzę, nie rozjeżdża się tak jak niektórym ten zasilacz :). Jedyne co mi się nie podoba w tym zasilaczu, to ustawianie gałką, tzn sama gałka jest ok, ale więcej predefiniowanych ustawień by się przydało z przyciskami np 1.8V, 3,3V, 5V, 9V, 12V np :)

• #22 03 Mar 2017 13:44
    Freddy
    Poziom 43  

george2002 napisał:
    jedyne co Mi się nie podoba w tym zasilaczu to ustawianie gałką, tzn zama gałka jest ok ale więcej predefiniowanych ustawień by się przydało z przyciskami np 1.8V, 3,3V, 5V, 9V, 12V np
    Raczył kolega przeczytać poprzednie posty i zauważyć, że jest to gotowy moduł, czy tak dla zasady :)?

• #23 03 Mar 2017 14:27
    george2002

Poziom 17  

Freddy napisał:
    george2002 napisał:
    jedyne co Mi się nie podoba w tym zasilaczu to ustawianie gałką, tzn zama gałka jest ok ale więcej predefiniowanych ustawień by się przydało z przyciskami np 1.8V, 3,3V, 5V, 9V, 12V np
    Raczył kolega przeczytać poprzednie posty i zauważyć, że jest to gotowy moduł, czy tak dla zasady :)?

Nie no bez takich :) oczywiście, że przeczytałem i primo z tego, co wiem ten zasilacz nie ma takich funkcji jak np. taki jaki posiadam aktualnie:
    Zasilacz laboratoryjny Korad KA3005D 0-30V 5A 5 nastaw i tak jak wspominałem mam na nim ustawione 1.8V,3.3V,5V,9V,12V po 100mA każde ograniczenie, a odnośnie tego zsilacza to bardzo mi się podoba i gdybym nie kupił Korada, to zapewne aliexpress i byłbym również szczęśliwym użytkownikiem opisywanego. :)

• #24 03 Mar 2017 16:37
    Freddy
    Poziom 43  

george2002 napisał:
    Nie no bez takich oczywiście że przeczytałem
    Chyba jednak nie :). Poczytaj sobie w sieci dokładny opis modułu.

• #25 03 Mar 2017 16:39
    janek1815
    Poziom 38  

Ja też dołączę do zakupów na Aliexpress. Ciekawe rozwiązanie.

• #26 03 Mar 2017 17:16
    george2002

Poziom 17  

Freddy napisał:
    george2002 napisał:
    Nie no bez takich oczywiście że przeczytałem
    Chyba jednak nie :). Poczytaj sobie w sieci dokładny opis modułu.

A jednak tak :P bo nie chodzi mi o to że ten zasilacz nie ma nastaw bo ma i to 10 tylko o to że nie ma dedykowanych przycisków do tych nastaw :)

• #27 03 Mar 2017 17:29
    Freddy
    Poziom 43  

Tak, tak oczywiście, a klawisz M1 i M2 służy do ozdoby, bo tak jest fajniej.
    Nie czytałeś i miej odwagę się do tego przyznać.

• #28 03 Mar 2017 17:48
    george2002

Poziom 17  

Freddy napisał:
    Tak, tak oczywiście, a klawisz M1 i M2 służy do ozdoby, bo tak jest fajniej.
    Nie czytałeś i miej odwagę się do tego przyznać.

Tak przyznaję się, ma dwa skróty możliwe do ustawienia i dwa przyciski :)

• #29 03 Mar 2017 18:25
    elektronik999
    Poziom 26  

Czy jest możliwość sterowania tego modułu przez np RS232?

• #30 03 Mar 2017 18:51
    farrix
    Poziom 17  

Dałby ktoś radę opisać dokładnie (albo przynajmniej z większa :D) jak wygląda płytka z elementami wykonawczymi, czyli jaki procesor jest zastosowany, skąd brany jest PWM - wprost z procesora czy z zewnętrznego sterownika.

Gdyby był tam zastosowany jakiś STM, PIC, czy cuś standardowego, to widzę fajny moduł pod przeróbkę, ew. z zastosowaniem innego panelu sterowania.